Περί σειρών γενικά

ειδα το Beef, φαση ειχε

2 Likes

Τελείωσα το Blue lights. Μπράβο σε όποιον το συνέστησε.

2 Likes

Ας πούμε εδώ για δύο σειρές με το Σ κεφαλαίο

Πρόκειται για την animated σειρά 6 μισάωρων επεισοδίων “Tear Along The Dotted Line”, βασισμένο στα ημιαυτογραφικά κόμικ του Ιταλού αναρχικού κόμιστα/καρτουνίστα Zerocalcare. Σε πρωτοπρόσωπη αφήγηση με εντελώς ισοπεδωμένο τον 4ο τοίχο, και σε διαρκή διάλογο με τη συνείδησή του σε μορφή Αρμαντίλο.

Άφθονο γέλιο, βαθιά συγκινητικό, με τρομερή αφήγηση και χτισμένο γύρω από διαρκή flashbacks. Όταν την είχα δει, είχα κολλήσει με τον τύπο, έχει κάνει graphic novel και το οδοιπορικό του στο Κομπανί, στη Ροτζάβα, με τίτλο “Kobane Calling

image

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε η συνέχεια, το “This Wolrd Can’t Tear Me Down”, τίγκα πολιτικοποιημένο, χωρίς να χάνει καθόλου από το χιούμορ, την ευρηματικότητα, ή την συναισθηματική του φόρτιση (ίσως να ήταν και καλύτερο).

Από τις σειρές που αξίζουν 10/10 και παράλληλα μάλλον περνάνε απαρατήρητες ως “ξενόγλωσσες” ή “μίκυμάου”

5 Likes

Από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει τα τελευταία χρόνια, ανεξαρτήτως είδους ή μέσου.

3 Likes

Δεν περίμενα ότι θα βγει συνέχεια, φοβερά νέα

2 Likes
1 Like

Shut up and take my money

7 Likes

Αυτές τις μέρες βλέπω το silo. Δεν είναι άσχημο αλλά ούτε είναι κ κάτι που συγλονίζει.
Περίμενα οτι θα είναι εντελώς sci fi η φάση, αλλά στη ουσία βλέπουμε κάτι σαν αστυνομικό σε ένα δυστοπικό περιβάλλον.
Δεν ξέρω πόσο κοντά είναι στα βιβλία, ίσως κάποια στιγμή τα διαβάσω.

2 Likes

Τελος για το The Marvelous Mrs. Maisel…

Πολυ καλος τελευταιος κυκλος και το τελευταιο επεισοδιο εχει τα καλυτερα 10-15 λεπτα απο όλους τους κυκλους…

Μια σειρα που εμεινε σε υψηλα επιπεδα σε ολη την διαρκεια της…

2 Likes

Σχόλια για black mirror;

Πρώτο ανεκτό.
Δεύτερο μου άρεσε πολύ, αλλά δε θα το έλεγα Black Mirror.
Αυτα για την ώρα.

1, 2 και 4 ειδα. Αυριο το 3 και 5 (σημερα εχει κολοκυθα).

Η φαση ηταν “χμ” και για τα τρια. Ειδικα το μικροτερο σε διαρκεια, παλι καλα που ηταν το μικροτερο. Δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις πια μια δυστοπια, οταν δυστοπικα ειναι ολα οσα ζουμε. Ποσο μαλλον 5 δυστοπιες για να εχεις μια πληρη σειρα.

1 Like

Είδα Vortex και είναι πολύ καλό, αξίζει τον κόπο να το δείτε.
Βλέπω Rough Diamonds, είμαι στο 4ο επεισόδιο και το βρίσκω ενδιαφέρον, εύχομαι να συνεχίσει έτσι.
Θα δω μετά το Bloodhounds μου έσκασε trailer και το έβαλα στην λίστα μου.

Black mirror, το πρώτο επεισόδιο νέας σεζόν είμαι στην μέση έτσι και έτσι.

Ειπα οτι θα εβλεπα σημερα το 3, δεν προλαβα. Ελπιζω αυριο.

1 Like

Ό,τι και να κάνει ο παλήκαρος το βλέπω. Αρκετά feelgood σειρά χωρίς ξεσπάσματα. Στα όρια του υποτονικού χωρίς να τα περνάει, υπάρχει άπλετη χαλαρότητα εδώ. Μέτριες προς καλές κριτικές που το αδικούν. Ένα 7,5/10 εύκολα:

1 Like

2 Likes

Θα είχε ενδιαφέρον να υπήρχε κάτι αντίστοιχο για το the wire. Με αυτή τη στερεοτυπική λογική, ο Omar θα χτύπαγε 80% καθότι ομοφυλόφιλος.

Έλα όμως που θα είχε ένα ολοστρόγγυλο μηδέν. Γιατί ήταν απλά ένας ΓΑΜΑΤΟΣ χαρακτήρας.

Ο χαρακτήρας της Skyler από την άλλη, έπρηζε μπάλες ανελέητα, σε κάθε σκηνή. Το γεγονός ότι ήταν γυναίκα δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην πρωτοκαθεδρία της. Όπως και να χει, ακόμα και ένα 10% ζώων να την ψήφισαν λόγω φύλου, αν ήταν άνδρας θα είχε 64% στο νερό.

1 Like

δεν θέλω να το πιστέψω αυτό για ( ίσως / ένα από τους ) τον κορυφαίο χαρακτήρα της σειράς

Αυτό λέω ρε συ, 0% θα είχε ο άνθρωπος! :stuck_out_tongue_winking_eye:

ΑΡΧΟΝΤΑΣ

7 Likes