Περί σειρών γενικά

Άλλο η ιστορία, άλλο η πλοκή

Υποθέτωντας πως έχεις τελειώσει τη σειρά:

Summary

Για παράδειγμα, το χτύπημα κάτω από τη μέση με τη μάνα να έρχεται και να μένει απέξω ενώ πεθαίνει να τη δει η Sugar δε θα είχε το ίδιο αντίκτυπο χωρίς το 6.

Όπως και

Summary

η σοκολατένια μπανάνα

1 Like

Ε οκ αν θελεις να γινομαστε αναλυτικοι μεχρι το κοκκαλο, τοτε επισης αλλο η ιστορια, κι αλλο η δημιουργια ή το εργο. Η αναπτυξη χαρακτηρων ειναι κομματι της δημιουργιας (ή του εργου αν θελεις), δεν ειναι κομματι της ιστοριας (πλοκης).

Δεν ειχα προβλημα με το Seven Fishes επειδη εδειξε flashback και ειδαμε τη μανα τους κι ενα σωρο αλλους χαρακτηρες. Ειχα προβλημα με το οτι δεν θεωρω οτι εγινε καλη δουλεια στην ισορροπια των σκηνων που ειδαμε. Υπερβολικα πολυ αγχος στις σκηνες, και για πρωτη φορα στο The Bear ενιωσα οτι υπηρχε ελλειψη ρεαλισμου.

Summary

Οι αγαπημενες μου σκηνες παντως σε εκεινο το επεισοδιο ηταν αυτη στην οποια ο ξαδερφος δεν εχει κανενα θεμα να χασει $500 αν αυτο του προσφερει τρελη διασκεδαση με το να δει τα αδερφια Fak να ασχολουνται με καρτες μπειζμπολ λες και ειναι 12 χρονων (και να χασουν λεφτα εν τελει), και η σκηνη με το πιρουνι.

Απο τα καλυτερα και πιο φρεσκα δραματα που εχω δει τελευταια στη τηλεοραση το The Bear.
Περα απο τους χαρακτηρες, και το σεναριο λατρευω τους διαλογους τους που μου φαινονται επιτελους νορμαλ και ρεαλιστικοι, σε αντιθεση με οτιδηποτε γυριζεται στην Ελλαδα που βγαζουν παντα μια αισθηση κακου θεατρου.

8 Likes

Πόσο ισχύει για τις ελληνικές σειρές αυτό.

Υγ πρέπει να δω και το bear έχω μείνει πίσω

1 Like

To βλέπω κι εγώ τώρα και έχω εντυπωσιαστεί. Φανταστική τηλεόραση, συμφωνώ με όσα γράφεις.
Συμφωνώ απόλυτα και με @YoungAtlas από πάνω, όντως κατανοητό το σοκ του 02x06, αλλά τα 02x04 και 02x07 είναι μακράν καλύτερα και μου άφησαν σίγουρα περισσότερο impact.

3 Likes

Άσχετο, αλλά ξεκίνησα το “Succession” και ένιωσα να εθίζομαι ήδη απ’ τα πρώτα επεισόδια (τώρα είμαι 2η σεζόν). Καιρό είχα να το πάθω αυτό με σειρά.

3 Likes

https://screenrant.com/one-piece-netflix-reactions-reviews/

βρε λες??!! :face_with_raised_eyebrow:

4 Likes

Ρε τι σειράρα το House of Cards. Είμαι μετά τα μέσα της 2ης, έγινα hooked από εκεί που δεν το περίμενα.

4 Likes

Εγω ειδα the bear έπειτα απο την κίνηση που ειδα μεσα στο φορουμ… Είστε ωραίοι ρε μάγκες η σειρά γα@€σε!! Αγαπημένα επ 1.7/2.6/2.7

4 Likes

Αυριο, ειμαι πολυ περίεργος πλεον, αν καταφεραν να κανουν κατι πραγματικα unadaptable να μην ειναι χαλι που δε βλεπεται, θα ειναι πολυ θετικο… εντονη νετφλιξιλα παντως :sweat_smile:

4 Likes

Νο οffence

Αστυνομικό, βρετανικό. 3 κύκλοι. Είδα τον πρώτο, μια χαρά.

3 Likes

εεε, φτηνά production values. σαν να έχουν κάνει ενα πολυ ακριβο κοζπλέι, με σχετικά οκει διανομή, αλλά δεν έχει ούτε 1 καραμπινάτο σταρ και σε σημεία σπάει το ιμέρσιον.

Κι έλεγα να ρωτήσω αν έχουμε τίποτα νεότερο σε τέτοιο ύφος. Θα τσεκάρω.

1 Like

Κλείνουν και τον τάφο τους.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, το τελευταίο κόψιμο σε μαύρο πάει πάνω από θεό. :black_heart:

1 Like

ok, τα πρώτα reviews για One Piece που κυκλοφόρησαν σήμερα το πρωί από τα γνωστά sites είναι κατά κύριο λόγω θετικά προσκείμενα στο concept -με τα hits and misses της σειράς να επισημαίνονται, κάποια hits και κάποια misses αναμενόμενα και από τα trailer ή γενικότερα από τη φύση του manga/anime- και πιστεύω πως μάλλον δεν παίζει το σενάριο “Cowboy Bebop vol.2”.
Aνέβηκε και στο Netflix οπότε βραδάκι πάμε gomu-gomu-τηλεκοντρόλ και φύγαμε…

3 Likes

Μέσα σε όλα, έχουμε πει τι μουσικάρες έχει το the bear? Δεν αντέχω :black_heart:

5 Likes

Αρκετά κολλητική σειρά το Cadillac Lawyer.

To κακό με το One Piece του Netflix, μετά τα 3 πρώτα επεισόδια, είναι το ίδιο το Netflix και η Netflix-ίλα που βγάζει η σειρά σε επίπεδο σκηνοθεσίας, φωτογραφίας κτλ κτλ… δεν έχει το touch του showrunner που κάνει το κομμάτι του, βλέπε πχ Fincher σε Mindhunters ή House of Cards, Gaiman σε Sandman -αν και εκεί υπήρξε λίγο το στοιχείο αυτό- ή Peter Morgan σε Crown

Και είναι λίγο μαλακία γιατί κατά τα άλλα, η σειρά απέχει όντως πολύ από το Cowboy Bebop, το Death Note κτλ του καναλιού. Έχει ρυθμό, έχει παλαβομάρα, έχει καλό cast, έχει συνοχή και κυρίως είναι πολύ πιστή -όσο μπορεί τεσπά, για live action τηλεοπτικό format- στα βασικά plot points του anime/manga.

Έχει ψωμί ακόμα αλλά το γεγονός και μόνο ότι βλέπεται πάρα πολύ ευχάριστα -σαν να βλέπεις ένα cartoon Κυριακή πρωί και να περνάς γαμάτα-, με τα καλά και τις αστοχίες του και δεν θες να πεθάνεις από αυτοανάφλεξη όπως πχ στο Bebop, το θεωρώ μεγάλο συν.
Αν συν-υπολογίσω ότι από τη μέση και μετά θα πάρει μπρος -όπως και στο anime- όταν πλησιάζει στο Arlong Ark (το πρώτο Ark που το One Piece άρχισε να δείχνει και στο χαρτί/anime τα δόντια του), τότε οκ μια χαρά, αρκετά legit δουλειά σε κάθε επίπεδο πλην εκείνου που επηρεάζει δυστυχώς το ίδιο το κανάλι σε όλες του τις σειρές

Από anime adapted material πάντως, μέχρι τώρα είναι πολύ πάνω σε σχέση με την πλεμπαρία

α και τα stunts του, χορογραφίες μαχών κτλ, top notch, όπως και τα real crafted σκηνικά και κουστούμια, έπεσε πολύ δουλίτσα!!

7 Likes

Το one piece το ηξερα σαν ονομα και πολυ χοντρικα τι σεναριο εχει.Τα trailer μου ειχαν κινησει το ενδιαφερον.Θα το δω σιγουρα

2 Likes