Περί σειρών γενικά

Masters of the Air κανείς;
Παραγωγή Spielberg/Hanks και μεγάλο μέρος του creative team του Band of Brothers και Pacific πίσω από τα credits.

Να πω την αλήθεια, αν και WW2 junkie, δεν έχω δει το Pacific και είμαι ακόμα σκεπτικός απέναντι στο Masters of the Air -προφανώς όμως καθαρά δικό μου προσωπικό κόλλημα, μιας και Band of Brothers το έχω πολύ ψηλά στις all time favourite σειρές μου και δεν ήμουν ποτέ θετικός να δω κάτι σαν, έστω και άτυπο, spin-off του.
Μάλλον όμως θα αρχίσω τώρα το Masters of the Air (διαβάζω μέτρια σχόλια για τα πρώτα επεισόδια και ιδιαιτέρως ενθαρρυντικά για τα επεισόδια μετά το 3ο, που αναφέρουν ότι τότε η σειρά πατάει στα πόδια της) και θα πιάσω και το Pacific καπάκι μετά.

Eίδε όμως τελικά κανείς κανένα επεισόδιο να δώσει ένα πρώτο στίγμα/γνώμη;

Είδα τα 2 πρώτα και μακάρι να είναι όπως τα λένε από το τρίτο κ μετά. Δεν χαλάστηκα, αλλά ούτε ενθουσιάστηκα κιόλας.
Btw, μου έδωσε 3 μήνες δωρεάν apple+ επειδή έχω samsung tv.
Τσεκάρετέ το.

1 Like

Λίγο γκανγκστερικός Γκάι Ρίτσι και λίγο Φάργκο με υπογραφή BBC το κάνουν διασκεδαστικό και πολύ ευχάριστο. Η αφήγηση λίγο με ξένισε αλλά δεν της δίνω σημασία πλέον:

2 Likes

Τελείωσα πρώτη σεζόν yellowjackets. νταξει ΚΑΙ survival ΚΑΙ παγανείες ΚΑΙ kiss from a rose? απλός άνθρωπος είμαι.

η αλήθεια είναι πως στα τελευταία δύο επεισόδια ένιωσα κοιλιά, αλλά σε γενικές γραμμές φουλ πρόταση.

Τελειώνω τώρα και το Mr & Ms Smith. Μέσες άκρες, είχα καταφέρει να ξεχάσω τι τιτάνιo crush έχω στον Donal Glover και δεν χρειάστηκαν πάνω από 3 λεπτά να το ξαναθυμηθω.

καμία σχέση εντωμεταξυ με την ταινία, πέρα από το γενικότερο premise του να είναι ζευγάρι κατασκόπων. Το γράψιμο είναι τελείως σουρεαλ ανά φάσεις (εσκεμμένα) και είναι προτιστως μια ενδοσκόπηση σε μια μοντέρνα σχέση πασπαλισμενη με πρακτορικο γλασε.

Το επεισόδιο με την ψυχολόγο δηλαδή, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ γράψιμο.

ναιγειασας :sweat_drops:

13 Likes

Ξεκίνησα Succession, δεν υπάρχει πιο γλοιώδης τύπος απ’τον Tom, μπράβο στον ηθοποιό είναι φτιαγμένος για αυτό

3 Likes

Ή πολυ απλα ειναι εξαιρετικος, φανταστικος, ταλαντουχος ηθοποιος, γιατι αν τον δεις σε συνεντευξεις ειναι συμπαθεστατος. Πραγματικα, παιζει αυτον τον ρολο αψογα. Το τελειο με αυτην την σειρα, ειναι πως δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος 100% οτι ειναι ο πιο γλοιωδης εκει μεσα, γιατι υπαρχει τρελος ανταγωνισμος.

2 Likes

Hate the villain, praise the actor :+1:

2 Likes

Τελείωσα την πρώτη σεζόν (και είδα 3 στη δεύτερη) και έχω να πω πως το τέλος της, ήταν από τα πιο ανέμπνευστα πράγματα.

Really? Όλα στο όριο και με ένα χαζό αυτοκινητιστικό ξαφνικά ο Ken να γυρίσει πίσω? Οκ, να δείξεις πως είναι κότα ας πούμε και γυρνάει στον μπαμπά να τον βοηθήσει (και πως τα ναρκωτικά κάνουν κακό), γιατί διαφορετικά θα τον καταστρέψει, αλλά με τέτοιο τρόπο? 2 ώρες πριν ξεκινήσει ένα πλάνο αξίας 10+ fucking δισεκατομμυρίων, από ένα ελάφι στο δρόμο?

Ξενέρωσα λίγο, γιατί το lore θα ήταν προφανώς πολύ διαφορετικό αν προχωρούσε η εξαγορά και πιθανώς να είχαν καλύτερη εξέλιξη οι ιστορίες των χαρακτήρων, πχ ο Kendal να λύγιζε όταν καταλάβαινε πως θα έκανε πράγματα πολύ χειρότερα αν έπαιρνε τη θέση αυτή και πως θα αντιδρούσε κλπ.

Και η Shiv έκανε απίστευτα γρήγορο 180 στο πως συμπεριφέρεται, οκ βλέπει την εξουσία, αλλά όλοι οι άλλοι χαρακτήρες πάνε πιο γραμμικά (Roman, Tom, Logan, Greg)

Τέσπα follow me για ακόμα περισσότερες belated παρατηρήσεις

Εμένα, πάλι, θυμάμαι να με είχε συγκλονίσει σχεδόν το πώς αυτός ο τύπος, ο τόσο ανταγωνιστικός προς τον πατέρα που ακόμη και δημόσια δεν τον ένοιαζε να εκτεθεί ως “το παιδί που σκοτώνει (συμβολικά) τον πατέρα”, μπροστά στην πρώτη πραγματική δυσκολία/απειλή καταρρέει και αποζητά την ασφάλειά του, μετατρέπεται σε καρικατούρα κλπ. Αυτό το σημείο της σειράς εμένα μου είχε κάνει φοβερά καλή εντύπωση.

Νομιζω πως η μαγεια του Succession αρχιζει την στιγμη που καταλαβαινεις οτι παρα τις εχθρες τους και τις διαφωνιες τους και τις δολοπλοκιες τους, παραμενουν ολοι τους θλιβερα αποτυχημενα ανθρωπακια που αποτελουν οικογενεια, και δεν προκειται ποτε να υπαρξει ολοκληρωτικη αποκοπη μεταξυ τους. Το οποιο το κανει και πιο ρεαλιστικο κατ΄εμε, ειδικα οταν σκεφτομαι ενα σωρο οικογενειακα “δραματα” που εχουν να κανουν με business μεσα στην ιδια οικογενεια (και απο κομματι της δικης μου οικογενειας, και απο πολλων φιλων).

Ο αυτοκαταστροφικος χαρακτηρας του Kendall και το ποσες φορες λυγιζει στην πιεση ειναι απο τα καλυτερα πραγματα στην σειρα.

1 Like

Το αποτέλεσμα ναι, ειδικά εκεί που λέει στον Κινέζο “my dad told me” όταν έκλεισε την εταιρία που αυτός αγόρασε, εννοούσα το πως πλασαρίστηκε, με ένα τροχαίο από το πουθενά λίγες ώρες πριν πάρει μπρος η φάση

1 Like

true detective 4η σεζόν μεγάλη απογοήτευση, κατέληξε να κάνει συλλογή από κλισέ με ένα επικά ασύνδετο reference στην 1η σεζον

3 Likes

Μιλάμε για απίστευτο αχταρμά.Ένα αδιάφορο μπουρδούκλωμα από κλισέ, ντυμένα με metoo για να είμαστε και μέσα στην μόδα, metoo εκνευριστικό και με το ζόρι όμως, καμία σχέση με την ομαλή παρουσίαση και προσέγγιση του τελευταίου Φάργκο πχ.

Η ‘σύνδεση΄με την πρώτη σεζόν ήταν τουλάχιστον αστεία, πήγε για φαν service, αλλά αυτό το κερδίζεις δεν έρχεται από μόνο του.Β’ χαρακτήρες όλοι αδιάφοροι μέχρι αηδίας (μα ΟΛΟΙ όμως) ενώ οι φιλότιμες προσπάθειες των 2 πρωταγωνιστριών δε θα μπορούσαν να σώσουν κάτι, όταν οι χαρακτήρες τους είναι τόσο μα τόσο αντιπαθητικοί, και παίζουν σε ένα σενάριο με χίλιες δύο τρύπες.Το horror στοιχείο ήταν τόσο άκυρο που έφτασε να μοιάζει με κομπαρσιλίκι, η προσπάθεια για να δούμε παρελθόν και ιστορία ιθαγενών φυλών κλπ, έπεσε και αυτή στο κενό.

Γενικά την σειρά την τελείωσα με τα χίλια ζόρια, και το μόνο που με κράτησε ήταν το setting στα χιόνια και την παγωνιά.Κατά τα άλλα η σεζόν αυτή ήταν τόσο κακή που κάνει την δεύτερη με τον Κόλιν Φάρελ να μοιάζει με αριστούργημα πλέον.

3 Likes

Δυστυχώς έτσι είναι

Τιμή και δόξα στη Τζόντι Φόστερ και εκπληκτική ατμόσφαιρα με τα χιόνια και τα σκοτάδια αλλά μέχρι εκεί …

Δεν υπήρχε μισός χαρακτήρας να συμπαθήσεις να ταυτιστείς και να θες να πάει καλά . Άντε ίσως ο νεαρός αστυνομικός να εντάσσεται στο "μισός χαρακτήρας "

Το χορρορ σουπερνατουραλ στοιχείο θα ήθελα απλά να υποβόσκει όπως στην πρώτη σεζόν και όχι να είναι το βασικό στοιχείο

Χαρακτήρας που τον μισείς;

Γράφω από κινητό με auto correct και κλασικά κάνει τα δικά του

Δεν σε κράζω, απλά μου φάνηκε διασκεδαστική αυτή η δυνάμει αμφισημία

1 Like

Δεν εχω δει ακομα 4η σεζον True Detective και ετσι αποφευγω να σχολιασω, αλλα μερικα σχολια μου φαινονται υπερβολικα, καθως υπαρχει παρα πολυς κοσμος που βρηκε την 4η σεζον παρα πολυ καλη εως εξαιρετικη. Μπορει ομως να την βρω κι εγω χαλια, τι να πω, ακομα τελειωνω την 3η σεζον που ξεκινησα πριν κατι εβδομαδες αλλα τωρα κανω διαλειμμα, και την βρισκω εξαιρετικη.

Ας μιλησουμε ομως για το Constellation.

Ξεκιναω απο τα βασικα. Η AppleTV+ καλως ή κακως εχει πλεον για μενα παρει τα σκηπτρα του καλυτερου streaming service απο το πρωην HBO, πρωην HBOMax, νυν απλα MAX. Οι παραγωγες που εχω δει τα τελευταια 5 χρονια στο AppleTV+ ειναι υψιστου επιπεδου, ειτε μιλαμε για κωμωδιες, ειτε για δρασης, ειτε sci-fi, ή οτιδηποτε αλλο. Ενδεικτικες σειρες που εχουν βγει τα τελευταια χρονια σε αυτην την πλατφορμα:

  • Masters Of The Air (δεν το εχω δει ακομα, προτεραιοτητα νουμερο 2 στην λιστα)
  • Severance (απο τις καλυτερες πρωτες σεζον ολων των εποχων, αναμενουμε συνεχεια)
  • For All Mankind (διθυραμβοι παντου, επισης δεν εχω δει ακομα, προτεραιοτητα νουμερο 1)
  • Lessons In Chemistry (καταφερνει να κανει ακομα και την Μπρι Λαρσον συμπαθη)
  • Foundation (φανταστικο)
  • The Crowded Room (limited series, ειχα γραψει για αυτο, επισης φανταστικο)
  • Silo (το εχει δει κανεις? Ακουω ΚΑΙ για αυτο διθυραμβους, πρεπει να ειναι καλο)
  • Shrinking (απο τις καλυτερες κωμικες σειρες στην post-sitcom εποχη)

Τεσπα για να μην πολυλογω, απλα με συνεπηρε λιγο ο ενθουσιασμος για ολες αυτες τις σειραρες… το Constellation εκανε την πρεμιερα του πριν 5 μερες με τρια επεισοδια μαζεμενα, και δεν εχω τα καταλληλα λογια για να περιγραψω ποσο υπεροχο ειναι ως τωρα. Καταρχας, βλεπεις σκηνες στον Διεθνη Διαστημικο Σταθμο και νομιζεις οτι βλεπεις ταινια με τεραστιο budget. Δευτερον, η Naomi Rapace ειναι για μια ακομα φορα καταπληκτικη στον ρολο της. Τριτον, υπαρχει απιστευτα σωστη ισορροπια δρασης, μυστηριου, χτισιματος χαρακτηρων, και απλα τελειας φωτογραφιας που αφηνει τις σκηνες να “αναπνευσουν” και τον θεατη να απολαυσει αυτο που βλεπει.

Το προτεινω ανεπιφυλακτα στους παντες, αλλα ακομα περισσοτερο σε αυτους που γουσταρουν sci-fi thrillers.

3 Likes

το έχω στην λίστα μου, λογικά θα παίξει σύντομα.
για αυτά που αναφέρεις παραπάνω,
severance πανέξυπνο και όντως απο τις καλυτερες πρώτες σεζόν, διαμάντι απο τα λίγα.
for all mankind αρκετά καλό, έχει ενδιαφέρον μπόλικο, σε σημεία κουράζει λίγο, αλλά έχει καλή εξέλιξη και σαν σειρά σε γεμίζει. μου έχει μείνει η τελευταία σεζόν που παίχτηκε που ακόμα δεν την έχω τσεκάρει.
foundation απιστευτη παραγωγή αλλα σαν hardcore φαν των βιβλίων, θεωρώ οτι η σειρά πάει σε εντελώς διαφορετικά μονοπάτια.
silo δεν είχα διαβάσει καθολου τα βιβλία και για να ειμαι ειλικρινής ο μόνος λόγος που μπήκα στην διαδικασία να το ξεκινήσω ήταν η πρωταγωνίστρια που την λατρεύω. τελικά μου άρεσε παρα πολύ, αργό και επιβλητικό, περιμένω πως κ πως τον επόμενο κύκλο.

1 Like