Περί σειρών γενικά

Rebecca Ferguson ισως η πιο ομορφη γυναικα στον κοσμο αυτην την στιγμη, ή εστω μια απο τις πιο ομορφες. Μολις μου εδωσες εναν επιπλεον λογο για να βαλω πιο ψηλα στην λιστα το Silo, δεν θυμομουν οτι παιζει αυτη. Τι ξενερα ομως που εχει μονο μια σεζον ως τωρα, δεν ειχα παρει πρεφα οτι ειναι τοσο προσφατο.

Speaking of whom (Ρεμπεκα), αν και λιγο οφφ τοπικ, το Dune 2 εχει λαβει αποθεωτικες κριτικες και ετσι οπως το κοβω θα σπασει και τα ταμεια. Εννοειται θα παω να το δω την πρωτη εβδομαδα προβολης. Ο Βιλνεβ πρεπει να εχει φτιαξει ενα ακομα αριστουργημα μετα τα 3 προηγουμενα του.

2 Likes

Αν είστε Lost-άκηδες και λίγο φίλοι της steampunk επιστημονικής φαντασίας, επενδύστε σε Silo και πιθανότατα δεν θα απογοητευτείτε. Δεν μου άρεσε τόσο προσωπικά -αν και ξεκινάει με ένα φανταστικό pilot episode- αλλά και πάλι, αν η φάση είναι mystery box, worldbuild και διαρκείς ανατροπές σε ένα περιβάλλον αρκετά διαφορετικό από το φουτουριστικό μέλλον που έχει συνηθίσει κανείς σε παρόμοιες παραγωγές, νομίζω πως η σειρά είναι ταμάμ -περιμένω και εγώ την 2η σεζόν πάντως.

Speaking για AppleTv+, παίρνω πάσα γιατί ήθελα να ποστάρω κάτι σχετικό από χτες → όσοι φίλοι των στιβαρών αστυνομικών θρίλερ με ισχυρές δόσεις κοινωνικού ρεαλισμού και σφιχτών καταστάσεων, επενδύστε άφοβα στο Criminal Record, με τον γαμημένο Peter Capaldi να μασάει σκηνικά και την Cush Jumbo (Good Wife) να τον συναγωνίζεται επάξια -με εντελώς διαφορετικό τρόπο- σε μια ιδιοφυέστατη επιλογή casting από τους υπευθύνους της σειράς.

Έχει σκηνοθετήσει τα μισά (8 συνολικά) επεισόδια ο υιός Ken Loach, ενώ ζέχνει μια Βρετανίλα του περιθωρίου και των δρόμων, παντελώς υπόγεια και παράλληλα πάντα εκεί, κάτω από το πετσί σου. Όπως βασικά υπόγεια, διακριτικά και ποτέ δεικτικά αντιμετωπίζει τα διάφορα θέματα που καταπιάνεται, με κυρίαρχα αυτά του συστημικού ρατσισμού, του σεξισμού και της διαφθοράς σε κάθε της μορφή/θεσμική ή ατομική.
Συνοπτικά, μια ντετέκτιβ οδηγείται στο συμπέρασμα (?) ότι ένας αρχι-επιθεωρητής της αστυνομίας, πριν καμιά δεκαριά χρόνια έβαλε έναν αθώο στη φυλακή για έναν φόνο, καθώς υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις πλέον ότι ο ένοχος είναι ακόμα ελεύθερος. Κάπως έτσι προσπαθεί να ανοίξει ξανά τον φάκελο της υπόθεσης και all hell breaks loose -επαναλαμβάνω ξανά, με έναν αρκετά μη συμβατικό τρόπο “αθόρυβων” και μεθοδικών κινήσεων, σαν ένα παιχνίδι γάτας και ποντικιού, χωρίς εύκολες απαντήσεις σε δύσκολα ερωτήματα.

Τουλάχιστον καθηλωτικό, το προτείνω ανεπιφύλακτα -so far η καλύτερη σειρά που έχω δει για το 2024 (ήλπιζα να ήταν το masters of the air αλλά ενώ το βλέπω ευχάριστα, με έχει απογοητεύσει σε μεγάλο βαθμό ποικιλοτρόπως)

6 Likes

Ηθελα να γραψω και εγω χθες για το Criminal Record.
Αλλη μια εξαιρετικη Apple+ παραγωγη με τρομερα καλες ερμηνειες.

Οι χαρακτηρες του Capaldi και της Jumbo ειναι απο τους καλυτερους που εχω πετυχει τελευταια.
Πολυ ωραια δομημενοι και πολυπλοκοι, και απογειώνονται φυσικα απο τους ηθοποιους.
Το μονο αρνητικο που βρηκα, ειναι 2-3 σημεια που με εχασε η ροη του σεναριου και θα μπορουσαν να ειχαν γραφτει καλυτερα γιατι μου χτυπησαν καπως.
Πολυ καλο κ προτεινεται ανεπιφυλακτα.

1 Like

και ανανεώθηκε τελικά για 2η σεζόν διαβάζω

1 Like

Ξερεις τι - το σκεφτηκα εαν χρειαζεται να συνεχισει, και δε νομιζω οτι θα το ηθελα.
Κλεινει αρκετα καλα η ιστορια, αλλα ποτε δε ξερεις.

Σε συνεχεια της παραπανω κουβεντας για Apple+, και εγω πιστευω οτι ειναι το πιο ποιοτικο OTT service τα τελευταια χρονια.
Παραλειψατε να αναφερετε τα : Slow Horses, Ted Lasso, Black Bird, Mythic Quest, Little America.

2 Likes

Εννοείται με ξένισε και εμένα η ανακοίνωση της 2η σεζόν.
Όμως, εάν η σειρά εξελιχθεί σε κάτι τύπου σειρά ανθολογίας -με άλλη υπόθεση, άλλους πρωταγωνιστές, άλλη θεματολογία σχετική με το κοινωνικό-πολιτικό status του Λονδίνου- εννοείται δεν με χαλάει καθόλου.
Αν από την άλλη συνεχιστεί η ίδια ιστορία, επειδή μιλάμε και για Βρετανική παραγωγή θέλω να πιστεύω πως υπάρχει κάτι από πίσω που αξίζει να ειπωθεί και να εξελιχθεί περαιτέρω γύρω από αυτούς τους χαρακτήρες.

1 Like

Βαλτε και το παρα πολυ δυνατο The Shrink Next Door παλι απο Apple που γαμησε,με τρομερους Rudd και Ferrell.

3 Likes

Σαν σεζόν του έπους Line of Duty ακούγεται.
Θενξ, το ξεκινάω με την πρώτη ευκαιρία.

2 Likes

κάποτε μιλούσαμε για την ποιότητα του hbo ακόμα και για σειρές που μπορεί να μην ήταν του γούστου μας.
πλέον apple+ πολύ δυνατή μπαλίτσα με διαμάντια σειρές.
σε άλλα νέα ξεκίνησα masters of the air, είδα πιλότο, αρκετά καλό χωρίς κάποια έκπληξη. band of brothers δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει λόγω πολύ κακού cast.
shogun είδα τα 2 πρωτα επεισοδια και μου άρεσαν παρα παρα πολύ. αργό επιβλητικό και τρομερό σε παραγωγη, έχει αρκετό βάθος, φαινεται οτι έχει πέσει χρήμα. μου αρέσει που η δράση μεχρι τώρα ειναι λίγη και απλά θα έρθει σιγα σιγά. με εψησε να παραγγείλω τα βιβλία, να τα διαβάσω και μετά να συνεχίσω την σειρά.

2 Likes

:cry::disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved:

4 Likes

Πολυ καλο το Shogun. Απο τις σπανιες, πλεον, ιστορικες σειρες που η παραγωγη προσπαθει να ειναι συνεπης ιστορικα.
Χτυπα κ τα βιβλια. Παρε το Σογκουν εστω αρχικα

1 Like

8 Likes

Υπαρχει χειροτερη ιδεα για μουσικη επιμελεια ομως? :stuck_out_tongue:

Ναι. Να μην χρησιμοποιήσουν την μουσική των BT :stuck_out_tongue:

9 Likes

Καλα οσο και αν αρεσουν οι BT σε καποιον (προσωπικα δεν εχω καμια παθιασμενη αποψη για την μουσικη τους - και δηλαδη καμια αποψη γενικοτερα, απλα not my cup of tea), το να ηταν οντως soundtrack σε σειρα θα ηταν εγγυημενη συνταγη για τρελο fail και απειρα memes :stuck_out_tongue:

Shogun πολύ δυνατή αρχή. Πέρα από την παραγωγή, όπου έχει πέσει πολύ χρήμα βρίσκω το κάστινγκ ιδανικό. Tadanobu Asano και Hiroyuki Sanada θεοί, η κοπελιά αστέρι και ο Άγγλος μέχρι στιγμής με έχει πείσει. Η αποθέωση του story telling και μακάρι να συνεχίσει έτσι.

2 Likes

για όλους εμάς τους μάτσο άντρες που έχουμε (ποδο)πατήσει τα 40.
Ίσως στους ήρωες βρούμε κάποια στοιχεία μας.
2 σεζόν από 10 επεισόδια η κάθε μία που κρατάνε γύρω στο μισάωρο.

σοβαρός λόγος για να το δείτε

και ένας ακόμα

10 Likes

AppleTV+ κι αυτο, count me in

2 Likes

Seems good

1 Like

Τελειωσα και εγω τη 4η σεζον του True Detective! Συμφωνω με τα παραπανω σχολια. Τραγικη σεζον με μονο θετικο τα νυχτερινα πλανα στο παγωμενο Ενις! Ειναι η μονη σειρα που εχω παρακολουθησει και δεν ταυτιστηκα με εναν εστω χαρακτηρα. Μεγαλο κατορθωμα να φτιαξεις 2 τοσο αδιαφορους πρωταγωνιστες! Εννοειται πως η ερμηνεια της Φοστερ κινειται σε υψηλα επιπεδα αλλα τι να το κανεις…Επισης φουλ κλισεδιαρικο σεναριο! Τελος, ειπαμε ρε παιδια, να φαμε woke culture based σεναρια αλλα ας ειναι καλογραμμενα τουλαχιστον. Το Fargo για παραδειγμα ειχε 2 τερμα καλογραμμενους χαρακτηρες (Temple και Leigh) και εξυπηρετησε τιμιοτατα το παραπανω κινημα, σε αντιθεση με αυτον τον αχταρμα.
Υ.Γ. Βρισκω πολυ underrated την 3η σεζον.
Υ.Γ.1 1η 10/10
2η 7/10
3η 8/10
4η 3/10