Περί σειρών γενικά

X Men ‘97 :pinched_fingers:
Δυο πρώτα επεισόδια, να το πω λιτά κ απλά, γάμησαν μανούλες - ανυπομονώ για τη συνέχεια

5 Likes

Άλλο ένα adaptation από το Netflix, αυτή τη φορά από την πολύ γνωστή τριλογία επιστημονικής φαντασίας του Κινέζου συγγραφέα Liu Cixin. Η πρώτη σαιζόν καλύπτει σχεδόν 1μιση βιβλίο αν δε κάνω λάθος. Με εντυπωσίασαν όλες οι αλλαγές στους χαρακτήρες που βελτιώνουν την ιστορία κάνοντάς την πιο προσιτή, ενώ ταυτόχρονα κρατάνε την βασική πλοκή και όλο το sci fi mindfuck των βιβλίων. Τα εφέ στον virtual reality κόσμο πραγματικά εντυπωσιακά. Θα ήθελα ο “χαρακτήρας” της Sophon να ήταν Γιαπωνέζα όπως το βιβλίο, αν και στη σειρά είναι το ίδιο κουλ εμφανισιακά. Στα 2 τελευταία επεισόδια χάνει λίγο momentum γιατί είναι κάπως setup για την συνέχεια αλλά σε γενικές γραμμές το επίπεδο είναι υψηλό. Καθώς οι showrunners είναι οι Dumb and Dumber του Game of Thrones (redemption ark τους αυτή η σειρά;) θα δείτε γνωστούς ηθοποιούς από εκεί (John Bradle-Sam, Liam Cunningham-Davos).
Το sci fi της σειράς επικεντρώνεται εν μέρη στο κοινωνικοπολιτικό επίπεδο του first contact με εξωγήινη ζωή και εν μέρη στο τι μπορεί να κάνει τεχνολογικά ένας υπερεξελιγμένος πολιτισμός.

3 Likes

Ειδα το πρωτο επεισοδιο χτες και μου αρεσε πολυ. Η αλλαγη στους χαρακτηρες μαλλον ηταν επιβεβλημενη μιας και στα βιβλια το characterization ειναι δευτερευων

1 Like

Δεν έχω δει αν έχει αναφερθεί πιο πριν, δεν το έχει πάρει το μάτι μου σιγουρα, αλλα το The Gentlemen στο Netflix είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη. Guy Richie με αριστοκράτες βαρώνους ναρκωτικών, παίζει και ο Τζιανκάρλο Εσποζίτο. Προσωπικα επειδή είμαι και fan του Guy Richie, μέχρι στιγμής η σειρά κυλάει πολύ ευχάριστα, έχοντας μέσα όλα όσα περιμένεις να δεις από τον εν λόγω σκηνοθέτη.

8 Likes

Το πρώτο επεισόδιο του Ripley, είναι τόσο γαμηστερο που τρομάζω για την συνέχεια.

Η αισθητική του σκηνοθέτη είναι πολύ Όρσον Ουέλς και κάνει αυτό που γουστάρω πολύ. Μιλάει με τα πλάνα κ τις εικόνες.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

4 Likes

Η σειρά είναι πολύ ευχάριστη. Η ταινία μεγάλο χάλι. 20 λεπτά επεξήγηση και ο μακοναχι δεν πείθει. Το κάστινγκ απο την άλλη στη σειρά είναι πολύ εύστοχο.

1 Like

Indeed τελικά, πολύ καλά τα 2 πρώτα επεισόδια του Ripley, παίρνει κάποιες αποστάσεις και από το βιβλίο της Highsmith σχετικά νωρίς και δείχνει να τραβάει έναν δικό του αρκετά σκοτεινό δρόμο, με ένα πολύ προσωπικό touch στην γνωστή πάνω κάτω, από τη ταινία του Mingella, ιστορία (για τους μη βιβλιάκηδες δλδ). Επίσης ναι, κάποιες ομοιότητες (υφολογικές και θεματικές) με το σινεμά του Welles και τον Τρίτο Άνθρωπο ανεβάζουν πάρα πολύ τη σειρά -τόσο αφηγηματικά, όσο και αισθητικά/αισθαντικά.

Βοηθάει πάρα πολύ η μπαμπάτσικη παραγωγή -που δεν είναι Netflix- αλλά και η φωτογραφία του Robert Elswit (There Will be Blood κτλ), ενώ ο Zaillian σε σενάριο/σκηνοθεσία μόνο χθεσινός δεν είναι (σεναριογράφος των Irishman, Moneyball, Schindler’s List ( :nauseated_face: ), Gangs of New York και πολλών άλλων βαρβάτων επιτυχιών)

Ένα thumps up από εμένα και στον Andrew Scott, έναν πολύ έντονο και υπερβολικά θεατρικό ηθοποιό - ο οποίος όμως, 2η φορά φέτος μετά το All of Us Strangers δείχνει φοβερή ερμηνευτική αυτοσυγκράτηση και παραδίδεται πλήρως στην εσωτερικότητα ενός ιδιαιτέρως πολύπλοκου χαρακτήρα).

Μπράβο, ανυπομονώ για τα υπόλοιπα 6!

3 Likes

1 Like

Dune :white_check_mark:
3 body problem :white_check_mark:
foundation :white_check_mark:
Silo:white_check_mark:
Dark Matter :white_check_mark:

Έχουν παρει αμπάριζα ολα τα top sci fi.

Από περιέργεια, είσαι από Καλαμάτα?

θα μπορουσα οπως βλεπεις…

Και τα 2 πρώτα επεισόδια του Sugar είναι εξαιρετικά.

Πολύ ωραίος χαρακτήρας κι ακόμα πιο καλός ο Φάρελ.

Τρομερό το Ripley. Με την επιλογή για ασπρόμαυρο αυτομάτως απεμπλέκεται από την ταινία και το βλέπεις με φρέσκο μάτι. Και έχει επιλέξει κάποια καρέ χάρμα οφθαλμών. Για τον Andrew Scott τι να πεις, φοβερός ηθοποιός.

2 Likes

Fallout βλέπει κανείς; Εξαιρετικό φαίνεται

1 Like

Διαβασα καλες κριτικες.Θα το τσεκαρω συντομα

Εν αναμονή του νέου Sugar επεισοδίου, έκανα ertflix zaping και πέτυχα το νορβηγικό Exit.
Χα, γαμάτο. Και βασισμένο σε συνεντεύξεις των πρωταγωνιστών. Σκουπίδια οι τύποι, να τα λέμε αυτά.
Και μωρή ερτφλιξάρα, δεν είναι πλήρης η σειρά. Σου λείπει ο 3ος κύκλος. Άλλο που εγώ τον είδα.

8/10:

Εχω δει τα 4 πρωτα. Ανέλπιστα καλο

1 Like

Πετάγομαι κι εγώ στο άσχετο να πω ότι είδα μονοκοπανιά την “Έρημη Χώρα” στο Ertflix, αφού την γυρόφερνα κάμποσο καιρό τώρα.

Πάρα πολύ ωραία δουλειά, σ’ ένα δύσκολο είδος για τα ελληνικά δεδομένα, καθώς το να παραχθεί αποτέλεσμα που μπορεί να είναι από αμήχανο έως πανάθλιο είναι πανεύκολο. Στιβαρές ερμηνείες (την παράσταση κλέβει με χαλαρή ευκολία ο πρωταγωνιστής, Γιώργος Κέντρος, τον οποίο μάλιστα -λίαν κακώς- αγνοούσα, πριν δω τη σειρά). Εξαιρετικό και το κοριτσάκι, όπως και η Σκιάδη, αλλά μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και ο Καραμίχος, τον οποίον είχα κατατάξει στο μυαλό μου ως περισσότερο “ελαφρύ”, λόγω παλαιότερων ρόλων του, αλλά με βούλωσε καλά.

Εν γένει, πολύ σφιχτοδεμένη δουλειά, ωραία σκηνοθεσία (σενάριο και σκηνοθεσία Γιώργος Γκικαπέππας, λέει/μπράβο στον δημιουργό, λοιπόν) κι -επιτέλους!- αληθινοί διάλογοι, με τους οποίους μπορείς άνετα να ταυτιστείς, χωρίς να ακούγονται αδιάφοροι και στερεοτυπικοί.

Ορμώμενος από την τελευταία παράγραφο, έτυχε να παρακολουθήσω από τύχη φέτος το πρώτο επεισόδιο της Παραλίας (επίσης στην ΕΡΤ) και λόγω ψυχαναγκασμού δεν το παράτησα τόσους μήνες και συνεχίζω να το βλέπω, από την καθαρή περιέργεια του πώς θα ολοκληρωθεί. Εδώ, λοιπόν, οι αγαπητοί εμπλεκόμενοι έχουν φτιάξει μία σειρά δύο ταχυτήτων, η οποία σε στιγμές τραβάει τοοοοοοοοοοόσο πολύ που νιώθεις ότι θα σε καταπιεί ο καναπές. Επίσης, να με συμπαθάνε κάποιοι ηθοποιοί, αλλά πρέπει να συμμετέχουν ξεκαθαρά με μέσον και για να βάλουν κάτι στο βιογραφικό τους, καθότι φαντάζουν το λιγότερο ανεπαρκείς δίπλα στις πολύ καλές ερμηνείες πρωταγωνιστών όπως ο Νινιός (αναζητήστε την ερμηνεία του στο τηλεοπτικό μονόπρακτο “Ψόφιοι Κοριοί”/είχα πάθει πλάκα όταν το είχα δει), η Λιβανού, ο Παπαδημητρίου, ο Λογοθέτης και ορισμένοι ακόμη. Ειδικά στη διανομή των χίπηδων οι υπεύθυνοι πρέπει να είχαν πιει τις ρακές τους όταν επέλεγαν, με αποκορύφωμα τον Νεοϋορκέζο χρηματιστή (εργαζόμενο στην Wall Street, παρακαλώ), ο οποίος έσκασε μύτη στα Μάταλα, μιλώντας Αγγλικά Β’ προκαταρκτικής, με προφορά που προκαλούσε τουλάχιστον θυμηδία. Ομοίως και ο βετεράνος του Βιετνάμ, αλλά και οι Βρετανοί, η προσπάθεια των οποίων (των ηθοποιών) για τη δέουσα προφορά, θεραπεύει την κατάθλιψη. Ρε γαμώτο, εφόσον προωθείτε εκεί στην κρατική “μεγάλες” παραγωγές, δώστε και λίγη έμφαση στη λεπτομέρεια. Στο 2024 βρισκόμαστε! Κομματάρα, βέβαια, το άσμα των τίτλων. Να τα λέμε κι αυτά.

1 Like

Baby Reindeer (2024)

Βρετανικη σειρα 7 επεισοδιων απο τον Richard Gadd που υποδυεται μια νεοτερη εκδοχη του εαυτου του, βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα. Η σειρα φαινομενικα εχει να κανει με μια υποθεση stalking που κρατησε για μερικα χρονια και ταλαιπωρησε τον Gadd, αλλα εν τελει οι ιστοριες και τα γεγονοτα που αγγιζει εχουν δεκαδες φορες μεγαλυτερο βαθος. Απλα συγκλονιστικη, την προτεινω ανεπιφυλακτα.

7 Likes

Τελος το fallout και ηταν πολυ καλο!

Για εμενα ειναι η καλυτερη μεταφορά που εχουμε δει απο game στην tv.(θα μπορούσε να ειναι και το TLOU αλλα εκει απο την μεση και μετα το πηγαν τρέχοντας και εχασε πολυ για εμενα)

Λειτούργησε πολυ θετικα προς την σειρα που δεν πηραν υπάρχων σενάριο απο τα παιχνιδια και ισα ισα προχωράει το timeline των παιχνιδιών. 100% μεσα στο κλίμα και την ατμόσφαιρα + epic final scene για τους fan.

2 Likes