Περί σειρών γενικά

Καλα πως σου ξεφυγε τοσο καιρο ρε - κλασσικ.

Όπου βλέπω Tikitaka Wiatiti κόβω λάσπη με συνοπτικές, ακόμα και σε επίπεδο τελευταίου παραγωγού να δω το όνομά του - ευτυχώς εδώ προς το παρόν δεν παίρνω vibes του ακόμα/όταν και αν γίνει όμως αυτό, θα κοπεί η σειρά μαχαίρι :stuck_out_tongue:

Δε σαρεσει δλδ Flight of the Conchords ? (νταξ οχι ολοκληρωτικα δικο του αλλα χεβι ινφλουενς)

ωραίο ήταν, πάνε πολλά χρόνια που το έχω δει - αλλά ok, 1-2 επεισόδια μόνο νομίζω είχε γράψει εκεί ο Tikitaka/ο Clement που τρέχει και το What we do in the Shadows είναι ο βασικός πυλώνας της σειράς

1 Like

Πάντως η σειρά είναι φοβερή, χιούμορ και καστ καταπληκτικά, ευτυχώς μου τη θυμίσατε, δεν είδα τον τελευταίο κύκλο ακόμη. Υπάρχει και το Wellington Paranormal, επίσης spin-off της ταινίας με τους μπάτσους που είχαν πάει στο σπίτι, αλλά καμία σχέση, δεν βλέπεται.

1 Like

The Boys - Season 4

Φανταστικη, υπεροχη, οσο καφρικη οσο ποτε, και απλα πωρωτικη η νεα σεζον, η οποια για μενα ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη απο την προηγουμενη. Δεν με χαλασε σχεδον τιποτα στην 3η σεζον, απλα μαλλον βρηκα το γενικο στορι με τον Soldier αλλα και τα επεισοδια καθεαυτα λιγο πιο αδιαφορα απο οτι στις πρωτες 2 σεζον, που για μενα ειναι τελειες.

Εντωμεταξυ η 4η σεζον εχει πεσει κι αυτη θυμα review bombing, αφου η σειρα δειχνει ποσο καρικατουρες ειναι οι ψηφοφοροι του Trump κανοντας τον παραλληλισμο με τους υπερμαχους του Homelander και της Vaught, και απο οτι φαινεται χρειαστηκαν περιπου 5 χρονια για τις αμοιβαδες με δικαιωμα ψηφου να καταλαβουν οτι ειναι θυματα κοροιδιας απο την σειρα, αφου αυτα συνεβαιναν ηδη απο την πρωτη σεζον.

Η 5η σεζον θα ειναι και η τελευταια, κατι που αφενος με χαροποιει γιατι μαλλον η σειρα θα τελειωσει εχοντας κανει τον κυκλο της και εχοντας μεινει στο peak για ολες τις σεζον ανεξαιρετως, αφετερου με στεναχωρει γιατι θα ηθελα κανα δυο σεζον ακομα. Τουλαχιστον εχουμε ακομα και το Gen V , του οποιου η πρωτη σεζον ισως να μου αρεσε περισσοτερο κι απο καποιες του The Boys.

3 Likes

καλά οι τραμπικοί δεν καταλαβαίνουν οτι τους κοροιδεύουν. αλλά κράζει και wokeness, είναι και λίγο, είναι εξαιρετικά γραμμένη, με νύξεις στο σήμερα.
Το κόμικ, επειδή το διάβασα, ντάξ, κάπου ξεφεύγουν και καταφέρανε και χωρέσανε σχεδόν όλα τα στόρις μέσα, όσο ασύνδετα κι αν ήταν μερικά. και το κρατήσανε κάφρικο και αστείο και ας κωψ’ράψανε πράγματα ελαφρώς για να γίνει όλο πιο βατό.


Συνεχιζει το AppleTV να παιζει σοβαρη μπαλα, αυτη τη φορα με το Sugar.
Ενα εξαιρετικο neo noir θριλλερ μυστηριου, με το μαν κρας Φαρελ.
Μου εβγαλε πολλες φορες vibes Max Payne με την αφηγηση, αλλα αυτο που το κανει διαφορετικο ειναι το μεγαλο twist προς το τελος. Προτεινω να μη διαβασετε τιποτα - ουτε προταση - και αν γουσταρετε μυστηρια ντετεκτιβ φασουλα, να πεσετε με τα μουτρα.


Πολυ καλη εκπληξη του Νετφλι, το Eric.
Δε ξανα-ανακαλυπτει τον τροχο, αλλα μου αρεσε το world building του και οι χαρακτηρες (ακομα και ο Βενεδικτος). Μια ιστορια εξαφανισης του γιου ενος προβληματικου ζευγαριου, στη Νεα Υορκη των 80ς που θιγει πολλα θεματα οπως ρατσισμος, εθισμος, σχεσεις γονεων, και σεξουαλικου προσανατολισμου. Λιγο το τελος μου φανηκε καπως νερουλο, αλλα γενικα με κρατησε πολυ.

4 Likes

Ρε γαμωτο με αγχωνετε με τοσες καλες προτασεις που πετατε καθε τρεις και λιγο.

Εγω σαν μεγας μπουμερ που ειμαι εχω επωφεληθει του καυσωνα και λιωνω σχετικα παλιες, αλλα πολυυυυ αγαπημενες σειρες.
Πλεω σε πελαγη ευτυχιας εναλλασοντας μεταξυ των Battlestar Galactica, The Wire και The Americans.

6 Likes

BG οτι καλυτερο εχει βγει ποτε

3 Likes

Fixed.

5 Likes

Admiral William Adama GIFs | Tenor

πανάθεμα, ένα google search για ένα κωλοgif έκανα και τώρα νιώθω έτοιμος να πιλοτάρω viper στο Eye of Jupiter :saluting_face:

4 Likes

100% δεν το συγκρινω με τιποτα. Μονο και μονο η ιδεα του post apocalyptic story σε space opera context με τρελαινει. Βαλε και το πολυ καλο γραψιμο, το φοβερο καστινγκ και την χημεια του, την εξερευνηση τοσων διαχρονικων θεματων, την αισθηση της δημιουργειας μυθου κτλ κτλ κτλ. Φοβερη σειρα

3 Likes

Ανταμας ο αγαπημενος. Συγκινητικος! So Say We All κτλ

4 Likes

Προσυπογράφω. Από τα καλύτερα και πιο απροσδόκητα plot twists που έχω δει ποτέ. Εύχομαι δεύτερη σεζόν. Γενικά φανταστικό στα όλα του , και θα το αγαπούσα ίσως και περισσότερο αν δεν είχε καν το plot twist.

Προσθέτω στις προτάσεις και το Presumed Innocent με τον Jake Gyllenhaal. Καθηλωτικο σε κάθε επεισόδιο.

2 Likes

επειδη το έχω αφήσει στη μέση, δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΣΤΟΡΥ, με το defending jacob, πάλι στο apple?

Β(est)
S(show
G(lobally)

5 Likes

Κι ενώ ήμουν σε φάση 4K Die Hard για τον Μπρούσαρο, έσκασε η 3η σεζόν The Bear. Θα βουλιάξει ο καναπές.

1 Like

Δεν το έχω δει αυτό, αλλά το Presumed Innocent είναι βασισμένο σε βιβλίο, το οποίο μάλιστα έχει γίνει και ταινία με τον Harrison Ford, του 1980. Είμαι σίγουρος ότι έχω δει αυτήν τη ταινία πριν 3 δεκαετίες ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν θυμάμαι Χριστό.

Σε άλλα νέα, το season finale του The Boys έκοψε την γη στην μέση.

Μόλις ξεκίνησα Twin Peaks. Δεν έχω ιδέα τι να περιμένω!

(Πώς και δεν έχει δικό της topic η σειρά, περίεργο)

9 Likes