Περί σειρών γενικά

είναι τόσο υπερβατική εμπειρία που δεν χρειάζεται δικό του topic το Twin Peaks :stuck_out_tongue:

3 Likes

Αν εξαιρέσουμε ότι είναι βασισμένα και τα 2 σε βιβλία και ότι η υπόθεση είναι “κάποιος κατηγορείται για φόνο που δεν ξέρουμε αν έκανε ή όχι” δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς, πιο πολλές ομοιότητες βρίσκω δλδ με το The Night Of (άλλη σειράρα), το Defending Jacob ούτε που θα το σκεφτόμουν.

Εν αναμονή του τελευταίου επεισοδίου αν και βλέποντας ότι ανανεώθηκε για 2η σεζόν προφανώς δεν θα αποκαλύψουν τον ένοχο

ΥΓ. Αφού αναφέρθηκαν και οι 2 σειρές, να πω απλά ότι ο Chris Evans στο ένα ήταν απλά ΑΨΟΓΟΣ ενώ από τον Gyllenhaal περίμενα περισσότερα, σαν να έχει κολλήσει στη μανιέρα του κι αυτός

Αυτό πώς ξέφυγε της προσοχής μου;

1 Like

εδω τα λεγαμε

1 Like

Σωστός, θυμόμουν ότι κάπου τα διάβαζα.

Μάλλον θα είναι anthology όμως η φάση, κι έτσι μια χαρά θα ολοκληρωθεί το στορι στο τελευταίο επεισόδιο.

Διαφωνώ για Gyllenhaal, είναι απλά συγκλονιστικά καλός

Βαριέμαι απίστευτα το οτιδήποτε παίζει ο Gyllenhaal και η αδερφή του. There I said it.

1 Like

Βαρέθηκες στα Donnie Darko, Prisoners, Nightcrawler;

7 Likes

Πω ζηλευω. Ψαχνω την ευκαιρια να την ξαναδω

Ρε μλκς… τι γίνεται στο the Boys;;;
Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως σειρά με τέτοιο περιεχόμενο έχει βάλει τόσο ψηλά το ταβάνι της.
Σε κάθε επεισόδιο κοιτάω πόσα λεπτά έχουν μείνει γιατί δεν θέλω να τελειώσει.
Τι τέλος ήταν αυτό; Αν το s04e08 ήταν αγώνας ποδοσφαίρου θα είχαμε δει 4-5 γκολ στις καθυστερήσεις

1 Like

ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ φινάλε σεζόν, και φανταστικά plot twists.

Αυτή η σειρά είναι φοβερή. Έπεσε και θύμα review bombing φέτος, γιατί πήρε 4 χρόνια στα ΖΩΑ (με κεφαλαία για έμφαση) που ψηφίζουν Τραμπ να καταλάβουν ότι η σειρά τους κοροϊδεύει από το πρώτο επεισόδιο της 1ης σεζόν

2 Likes

Μην βαζετε spoilers ρε σεις.

Δεν κάναμε σπόιλ για τπτ… το ότι η σειρά σπέρνει λέμε που είναι γνωστό από το πρώτο της επεισόδιο

2 Likes

Που είναι τα σποιλερς όντως.

Το μόνο που θα πω είναι… cilantro μμμμ.

Θα ξεκινήσω από το Maestro.
Ο Παπακαλιάτης γενικά μου άρεσει και τον έχω συμπαθήσει γιατί είναι λίγο αρρωστακι με αυτά που κάνει.
Δεν μιλώ για τις σειρές τόσο όσο για τις ταινίες, που παρόλους τους δανεισμους που έχουν από άλλους δημιουργους, είναι γενικά πάνω από το μέσο όρο του ελληνικού σινεμα.
Τα καλά του Maestro είναι η φωτογραφία, τα τοπία, η μουσική, οι ηθοποιοί (πλην Χριστοφόρου) και η εισαγωγή πολλών ενδιαφερόντων χαρακτήρων.
Επίσης, θετικό είναι που αναφέρεται σε πολλά κοινωνικά θέματα, πλην όμως το ότι όλα αυτά γίνονται σε τρεις οικογένειες ταυτόχρονα, είναι λίγο μη ρεαλιστικό για μένα και φορτώνει το στορυ με πολλά θέματα χωρίς να πει κάτι ουσιαστικό στο τέλος για κάποια από αυτά.
Αρνητικά, αναφέρθηκαν και πιο πάνω από αλλους. Από την παρουσία του Χριστόφορου ως ηθοποιού, που κουράζει απίστευτα να κάνει τον ίδιο χαρακτήρα μόνιμα, τους αφελείς διαλόγους και ειδικά στη δεύτερη σεζόν, τη μη ύπαρξη πλοκής ικανής να συντηρεί ενδιαφέρον για τόσο μεγάλα επεισόδια.
Η πρώτη σεζόν ήταν συγκριτικά καλύτερη με το ρομάντζο του Χριστόφορου να κουράζει σιγουρα. Στη δεύτερη σεζόν νομίζω δεν υπήρξε σχεδόν καμια προώθηση της πλοκής και τα 6 επεισόδια άνετα γίνονταν τα μισά.
Ο χαρακτήρας της Ζωής και ο τρόπος που εξαφανίστηκε είναι χαρακτηριστικό filler.
Γενικά είναι καλή σειρά , ευχάριστη με τα καλά και τα κακά της, πάνω από όλες τις ελληνικές σειρές που υπάρχουν στην ελληνική tv. (Όχι άλλο σειρές εποχής που αναμασούν τα ίδια μοτίβα please)

Αν και το έχω δει καιρό ο πραγματικός λόγος που έγραψα για το Maestro είναι το Ozark.
Πήρε κάπου το μάτι μου μια κριτική ότι έχει "δανειστεί " πολλες ιδέες από αυτό και είπα να το δω μιας και έχει καλες κριτικές γενικά.
Το Ozark είναι οντως πολύ καλό.
Πραγματικά. Καλοί ηθοποιοί, ερμηνείες, φωτογραφία, πλοκή μαεστρικά δεμένη (με κάποιες ευκολίες που και που, π.χ. οι διωκτικές αρχές δε μπορούν να εξιχνιάσουν την παραμικρή δολοφονία ή εξαφάνιση). Γενικά είναι μια καλή αποτύπωση πως τα καρτέλ ξεπλένουν τα χρήματα τους και το αποτύπωμα που αφήνει αυτό σε προσωπικό, κοινωνικό, πολιτικό,οικονομικό επίπεδο.
Ο αγαπητός Χριστόφορος έχει πραγματικά βασιστει πολυ σε αυτή τη σειρά για το Maestro.
Γραφικό σπίτι με ντοκο και σκάφη να αρμενιζουν, ξέπλυμα χρήματος με αφήγηση της πλοκής, οικογενειακές τριβές λόγω του ξεπλύματος σε μια τετραμελής οικογένεια, ο παππούς/συγκατοικος εδώ που δίνει λύσεις-συμβουλες, η σκηνοθεσία και ο ρυθμός που έχει το Maestro, ο τρόπος ερμηνείας των πρωταγωνιστών της οικογένειας που προσομοιάζει πολύ με τους αντίστοιχους του Χριστόφορου. Γενικά μοιάζει αρκετά.
Το Ozark το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τώρα είμαι στην 3η σεζόν.
Υγ: Όχι άλλο Χριστόφορο ως ηθοποιό.
Πάντως, φιλος που είχε συνεργαστεί μαζί του στο παρελθόν μου λέει τα καλύτερα για αυτόν σαν άνθρωπο. Κολλημένος με το σινεμά
ΥΓ2: Μεγάλο φάουλ για εμένα και αχρειαστη η αναφορά στον Μητσοτάκη που περνάει το νομοσχέδιο για τους ομοφυλόφιλους, μέσα από αναπαραγωγή ενός ρεπορτάζ στις ειδήσεις στο δεύτερο κύκλο. Κάτι τέτοια κάνουν το Χριστόφορο αντιπαθή και δίνεται λαβή να χαρακτηρίζεται ως τσιράκι της εξουσίας.

5 Likes

Τραβηγμένη από τα μαλλιά ως τώρα (είμαι λίγο πριν την μέση), η έκτη σεζόν Κόμπρα Κάι.Αν δεν υπήρχε η κωμική πλευρά του Τζόνυ θα ήμασταν πιο άσχημα.Άντε να δούμε μήπως το σώσουμε.

1 Like

Cobra Kai δεν έχω πλέον ιδέα τι στο @$%^& βλέπω - αλλά παρ’ όλα αυτά συνεχίζω :smiley: Duracell Bunny ad Australia 1988 animated gif

8 Likes

Πείτε μου πως στρώνει μετά την Παπακαλιάδα του 1ου επεισοδίου. Αν το πάει έτσι και στη συνέχεια, γεια σας!

Αυτο βλεπω τωρα και εγω - η αληθεια ειναι οτι το 1ο δε με τρελανε παρομοιως, αλλα μετα καθε επεισοδιο με βυθισε ολο κ περισσοτερο στο μυστηριο και με εχει κρατησει! Ο Τζεικ ειναι τοσο τουμπανος απο τον ρολο στο Road House (που παιζει τον ΜΜΑ ) ?

1 Like

Προσωπικά δεν βρήκα καμία μα καμία σχέση με αυτό που λες στο Presumed Innocent. Μάλιστα χθες παίχθηκε το φινάλε και ήταν εξαιρετικό. Φανταστική σεζόν, με Τζιλενχαλ να δίνει ρέστα.

1 Like