Περί σειρών γενικά

Tελειωσα χθες το severance. Τιποτα το ιδιαίτερο δεν παιζει να εχω δει σειρα με περισσότερες σεναριακες ευκολιες… + το τελος το θεωρω απαράδεκτο για σειρες της εποχής μας που κανουν 2-3 χρονια να βγαλουν τους επομενους κυκλους. Μου θυμησε λιγο dollhouse το που το παει…

Σε αντιθεση με το Outopia uk του 2013 (γιατι ειδα εχει βγει και αμερικανικο) που ειδα στο ertflix το οποιο μου αρεσε παρα πολυ και στο οποιο οι τυποι πεσαν τρομαχτικα μεσα με το covid incident

τσεκάρετε

1 Like

Με τραβαει πολυ η 2η σεζον…

4 Likes

Εχει το ertflix το Utopia? Φοβερη σειρα

2 Likes

Ειδαμε 3 σειρες τις τελευταιες εβδομαδες.

Τελευταιος κυκλος Boys που ηταν φανταστικος!
Gen V το οποιο το θεωρω απαραιτητο σε καποιον που βλεπει Boys! Θα ελεγα οτι ειναι ενα κλικ πιο κατω αλλα γαματο.
2ος κυκλος House of the Dragon…ειχα διαβασει αρκετα παραπονα για λιγη δραση κτλ αλλα δεν με χαλασε καθολου.Καταπληκτικος και αυτος!

1 Like

Δυο χρόνια μετά, αλλά γαμησε

1 Like

Spammarω, αλλα το Leftovers ειναι εντυπωσιακο. Μπυ μεινε ενα επεισοδιο για την πρωτη σεζον. Καθε επεισοδιο μοναδικο. Επισης δεν το περιμενα τοσο σκοτεινο κ καφρικο. Πολυ ευχαριστη εκπληξη.

3 Likes

Tι σκηναρα αυτη με το angel of death

2 Likes

Ειναι ολο κουλες θετικες εκπληξεις

Μόλις τελείωσα έβδομο επεισόδιο. Γαμαει

2 Likes


Through the Darkness
Αυτο το Κορεατικο Mindhunter βλεπω τελευταια, και ειναι πολυ καλο.
Ωραιοι χαρακτηρες και πλοκη - απλα το Κορεατικο φορματ με 1ωρα επεισοδια (και 12 ανα σεζον) καμια φορα με κουραζει και ας ειναι καλη η σειρα δλδ.

2 Likes

Είμαι σε φάση αποσύνθεσης, αποτέλεσμα συνδυασμού απότομης ένταξης στα εργασιακά μου καθήκοντα και ενός παλαβού 15ημερου διακοπών, οπότε σειρές ανακυκλώνω ότι βρω και μου βγάζει μια αίσθηση οικειότητας → ξαναείδα σε 8 μέρες ολόκληρο το The Marvelous Mrs. Maisel, μάλλον και επισήμως την αγαπημένη μου τηλεοπτική κωμική σειρά…ever (?)/μπορεί και να έχω ξαναγράψει για αυτήν, μπορεί και όχι, anyway check όποιος θέλει/από τις λίγες σειρές που πάνε επεισόδιο-επεισόδιο αισθητά μπροστά + ενώ αν οι περισσότερες κάτι χάνουν στην τελευταία τους σεζόν και το φινάλε συνήθως πολώνει τον κόσμο, η συγκεκριμένη κάνει πράγματα στην 5η σεζόν που θα αποτελούν αντικείμενο μελέτης για τους τηλε-ιστορικούς :stuck_out_tongue: του μέλλοντος.
Must θεωρώ, είναι σίγουρα anyway σε ένα άτυπο γενικότερο top20 αγαπημένων μου σειρών ever

Πέραν αυτού, είμαι στο 3ο επεισόδιο του KAOS εδώ και μια βδομάδα, δεν με έχει κερδίσει απόλυτα (αν και το 3ο μου έμεινε πιο πολύ από τα άλλα 2) και θα το τελειώσω λογικά μέσα σε καμιά βδομάδα-10ήμερο/κάτι σαν American Gods αλλά με πιο πολλά ναρκωτικά (και δυστυχώς Netflix-ικό γενικότερο επίπεδο παραγωγής).
(α ναι, διαδραματίζεται στο “Ηράκλειο”, εξ’ ου και το αίσθημα οικειότητας :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )

Επιπλέον, βλέπω ξανά τα βράδια για να κοιμηθώ Two and a Half Men στο prime, οδοστρωτήρας οι πρώτες σεζόν - λογικά μετά την έξοδο Charlie θα το σταματήσω όμως.

Τέλος, τελείωσα μονορούφι για πολλοστή φορά το Spaced στο cinobo, άλλα επίπεδα πρόσφυσης και αυτό

5 Likes

πότε κοιμάσαι, πας τουαλέτα, πας δουλειά ;

2 Likes

ρε κερατά , μονο για αυτο το ποστ θα το ξαναπιασω απο την τριτη σεζον καπου που το άφησα, γιατι ρε γαμωτο, νιωθω οτι η σειρα δεν εχει stakes. δλδ ολα ωραια και καλα, αγαπαμε παλαντινους, αλλα πραγματικα δεν ανησυχω για την ηρωϊδα. Αλλα μετα γράφεις τα παραπάνω. Ε Οκ, θα παω να δω

1 Like

ρε!

εμπιστεύσου με :slight_smile: δεν σου pitch-άρω (εσένα ειδικά δλδ) ποτέ πράγματα που δεν τα πιστεύω.-

1 Like

:heart_eyes: :heart_eyes:

σε εμπιστευομαι, και μιας και εχω ξεμεινει μετα το αδιαφορο Under The Bridge του Disney+, θα ξαναπλησιάσω.

ΑΛΛΑ - κανε ενα σχολιο για τα Low stakes της σειρας. Σαν να μην υπαρχει κινδυνος. μου βγαζει μια Mad Men αισθηση, αλλα με το σχολιο ότι οι επιλογες της ηρωίδας δεν εχουν και τοση σημασια

Εγώ δεν βρίσκω χτυπητά low stakes στη σειρά γενικά - όμως χωρίς να spoiler-άρω κάτι σημαντικό για όσους έχουν διαβάσει τη περίληψη και μιας και έχεις δει 2και κάτι σεζόν (τα βάζω καλού κακού σε θάμπωμα):

Όσο περνάει ο καιρός και ο κλοιός γύρω από την πρωταγωνίστρια “σφίγγει” (και με το “σφίγγει” εννοώ ότι αλλάζει η καθημερινότητα της, βγαίνει ολοένα και πιο έξω από τη βολή της χαρωπής νοικοκυρούλας των 50s που κάνει το stand - up σαν hobby και ζει με τα λεφτά των γονιών της, το χαρτζιλίκι της ή το επίδομα από το διαζύγιο) τόσο λίγο λίγο η σειρά σου κάνει σαφές ότι πρέπει να πετύχει όλο αυτό, πρωταρχικά για την επιβίωσή της. Έχει και άλλους παράγοντες που επηρεάζουν αυτήν την “επιβίωση” αλλά δεν θέλω να μπω σε περαιτέρω λεπτομέρειες που είναι λαμβάνουν χώρα στις 2 τελευταίες σεζόν.
Το “πρέπει να πετύχει” όμως, γίνεται ουσιαστικό ως προς την ίδια και πέραν του προφανούς -επιβίωση- όταν αρχίζει να συνειδητοποιεί ολοκληρωτικά (σε δεύτερο τόνο και στις 3,4 και ασφαλώς την 5η σεζόν) τις ελάχιστες επιλογές που έχει γενικότερα, σαν γυναίκα στην Αμερική της εποχής, στο να ξεχωρίσει και να πετύχει κάτι δικό της -και να ολοκληρώσει τη μετάβασή αυτή που ρίσκαρε από την νοικοκυρούλα σε κάτι δικό της.

Η σειρά στις τελευταίες σεζόν αρχίζει και δείχνει δόντια σε κάποια κομμάτια, τα οποία ναι γίνονται λίγο πιο δραματικά σκοτεινά σε σύγκριση με την χαλαρότητα των πρώτων σεζόν, κάνοντας -για εμένα πάντα- το όλο ταξίδι της Maisel φοβερά ολοκληρωμένο (και όχι μόνο αυτής αλλά όλων των χαρακτήρων κοντά της και ειδικά του Joel και Suzy).

Γενικά μπορώ να κάνω εις βάθος κοινωνιολογική ανάλυση στο φαινόμενο :stuck_out_tongue: Maisel αλλά αυτό προϋποθέτει χοντρά spoilers και μακρυνάρι-όρεξη-να-χει-κανείς-να-διαβάζει

Οκ σε επίπεδο ερμηνειών, παραγωγής, σεναρίου και καθαρής διαλεκτικής κωμωδίας δεν έχω να πω πολλά, τα λέει όλα η σειρά από μόνη της - που και εδώ, στις τελευταίες σεζόν θα παρατηρήσεις εύκολα μια απότομη αλλαγή/ειδικά στην σκηνοθεσία, πλην του σεναρίου, που γίνεται εντελώς κινηματογραφική

2 Likes

Mε αυτα που γραφεις θα με κάνεις να το ξαναπιάσω κι εγω, συν το οτι η κυρια χημικινα εχει γίνει φανατικη ,νομίζω το τελειώνει σε χρόνο ρεκορ

Εγω ειμαι σιγουρος οτι το ειχα γραψει και παλιοτερα οτι το Maisel ειναι καταπληκτικη σειρα.

Λατρευα τον τροπο γραφης των δημιουργων της απο το επισης καταπληκτικο Gilmore Girls…

1 Like

Γεια σας σε ολους

βλέπει κανείς το #Evil , το procedural που εχουν κάνει οι Kings (βλέπε The Good Wife / The Good Fight) ;

Ειναι πρακτικά X-Files, αλλά αντι ο ένας να πιστεύει σε εξωγήινος, πιστεύει στον Θεό. Δλδ σε κάθε επεισόδιο αναρωτιούνται αν κατι ειναι φυσιολογικό, ή δαιμονισμός. Εχει θεολογικο background, άρα πολύ διαβόλια κτλ

Ο κακός, είναι ο αχώνευτος Ben του Lost

Για να σας προλάβω - ειναι πιο σοβαρο από supernatural. ΑΛΛΑ. όσο προχωράει, γίνονται ΠΡΑΜΑΤΑ, που σε κάνουν να θες να τραβας τα μαλλιά σου.

Το βλέπει κανείς να ανταλλάξουμε μια κουβέντα ;

image

^ Καλούτσικο είναι, βλέπεται άνετα. Έχει τις στιγμές του, έχει τις μπούρδες του, αλλά βλέπεται.
Προτιμώ SN, μιας και το ανέφερες δηλαδή, αλλά και αυτό ώρες ώρες δεν παίρνει τον εαυτό του και πολύ στα σοβαρά.
Έχω δει μέχρι και την τρίτη, περίμενα να ολοκληρωθεί η τέταρτη για να την δω, αλλά δεν την έχω ξεκινήσει ακόμη.
Η Κάτια πλυ ωραία γυναίκα.