Περί αυτιού

συμφωνώ με αυτο που λεει ο arian…να φανταστεί κανείς οτι το αυτί μπορεί να επηρεάσει την ισορροπία κάποιου.!!

Tα περισσότερα προβλήματα ιλίγγων έχουν άμεση σχέση με τον κοχλία και τα κοχλιακά υγρά. Δεν είναι όμως απαραίτητο όσοι υποφέρουν από ιλίγγους να έχουν και προβλήματα ακοής.

όπως τα λέει ο απο πάνω.!

Μετά από την έκθεση του αυτιού σε πολύ δυνατούς ήχους συναυλίες ακουστικά αυτοκινητόδρομοι χάνουμε ένα μικρό ‘‘κομμάτι’’ της ακοής μας δηλαδή περιορίζονται οι συχνότητες πού μπορούμε να αντιληφθούμε και οι τελευταίες γενιές θα έχουν μεγάλο πρόβλημα καθώς πριν από μερικά χρόνια δεν υπήρχαν ούτε ακουστικά ούτε συχνές συναυλίες ούτε ο θόρυβος της πόλης στα πλαίσια πού βρίσκεται σήμερα οπότε ετοιμαστείτε για ακουστικά βαρηκοΐας εκτός αν αλλάξει κάτι.

τα καλύτερα είναι τα μεγάλα ακουστικά που καλύπτουν όλο το αυτί και όχι αυτά που εισχωρούν μέσα στο αυτί. αυτά είναι τα χειρότερα και σε κουφαίνουν με τον καιρό. εγώ γενικώς δεν χρησιμοποιώ ακουστικά για να μην κουφαθώ γιατί το φοβάμαι αρκετά, αλλά το πόσο δυνατά βάζω το στερεοφωνικό είναι ήδη μεγάλο πρόβλημα :stuck_out_tongue:
τα ξέρω γιατί έχω πάει σε ωτορινολαρυγγολόγο αρκετές φορές.

Συμβαίνει γενικά να νιώθεις καμιά φορά έναν μικρό πόνο στο αυτί μέσα μετά απο μουσική με ακουστικά; Είναι κάτι φυσιολογικό ή είναι η αρχή κάποιου προβλήματος;

Ε προφανως χαμηλωσε την ενταση, για αρχη.

Εμ… είναι αρκετά χαμηλή για να αρχίσω να ψάχνομαι :-s

αν εννοεις “εξωτερικο” πονο και οχι μεστο τυμπανο το χω παθει πολλες φορες οταν φοραω ακουστικα για ωρα μετα απο καιρο

Όχι όχι ο πόνος είναι μέσα στο αυτί και όχι εξωτερικός. Αλλά δεν είναι δυνατός, είναι περισσότερο μια ενόχληση και στο ένα αυτί όχι και στα δύο

Γενικα τα ακουστικα κανουν ζημια στα αυτια, συνεπως να προτιμας να ακους μουσικη απο ηχεια.

Κοψε τα ακουστικα για λιγες μερες και η ενοχληση αυτη θα σου περασει.

Εχω κι εγω προβλημα με το δεξι αυτι.Εδω και καιρο στο δεξι αυτι ακουω ενα παααρα πολυ μικρο βουισμα το οποιο ακουγεται μονο οταν κλεινω το αυτι με το χερι μου η οταν επικρατει απολυτη ησυχια.Θα παω οποτε μπορεσω στο γιατρο αλλα εχει παθει κανεις τιποτα παρομοιο?

Καλή χρονιά σε όλους μας τα κουφάλογα! :smiley:

Καννίβαλε μάλλον ξεκίνησαν οι εμβοές. Τις νιώθεις κλασικά πιο έντονα σε ησυχία και όταν κλείνεις τα αυτιά σου. Πχ αν βάλεις ωτασπίδες θα δυναμώσουν πολύ. Τώρα γιατί τις ακούς μόνον από το ένα αυτί, θα σου πει ο γιατρός.

Μιλίτια πήγαινε γρήγορα σε γιατρό. Έχεις παράλληλα με τον πόνο και “μπούκωμα”, φαγούρα, εμβοές; Συνήθως είναι ενοχλήσεις που εμφανίζονται μαζί με τον πόνο.

Εγώ έκανα στις 28/12 τον τακτικό ακοολογικό μου έλεγχο και η ακοή μου είναι καλύτερη και στις χαμηλές και στις ψηλές συχνότητες. Αλλά τα παυσίπονα τα έχω πάντα στην τσέπη για παν ενδεχόμενο.

Ο πόνος έχει σταδιακά μειωθεί εντελώς πλέον, αν και μείωσα πολύ τη μουσική απο ακουστικά, πλέον ακούω απο ηχεία περισσότερο. Ευτυχώς δεν πονάω πλέον. Εμβοές έχω εδώ και χρόνια μόνιμα.
Ελπίζω να μην επιστρέψει ο πόνος, γιατί θέλω να ξαναρχίσω να παίζω με τη μπάντα

Αν μπορείς κόψε τελείως τα ακουστικά αν και φαντάζομαι οτι είναι δύσκολο αφού είσαι μουσικός. Εγώ αν και μπορώ άνετα να ακούω δυνατά σε κάποια απόσταση από τα ηχεία, ακουστικά δε θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω ποτέ πια.

Αρχίζω τη προσπάθεια να κόψω τα ακουστικά!! Θέλω να προσπαθήσω μόνο να ακούω απο ηχεία κανονικά μουσική και να φοράω ακουστικά μόνο στο studio ή π.χ. σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν και είναι δύσκολο ρε γαμώτο γιατί η μουσική απο τα ακουστικά είναι εθιστική τελικά :p:p

Τα ακουστικα ειναι η μεγαλυτερη καταστροφη για την ακοη. Στο στουντιο χρησιμοποιησε ωτοασπιδες η τπτ τετοιο παρομοιο.
Τα αυτια μου εχουν ματωσει απο στουντιο και τοτε ειναι που φοβηθηκα πολυ!

Πώς γινεται να ματωσουν τα αυτια καποιου στο studio???:-k

Ειναι πολυ δυσκολο εαν βαλεις στο φουλ τις κιθαρες και καθεσαι ακριβως μπροστα απτο ηχειο? βλακεια μου βεβαια αλλα ηταν η πρωτη μου φορα και δεν ηξερα. :stuck_out_tongue:

Παρασυρθηκες απο το συναισθημα,ε;:smiley: