Μουσικές Μπουρδολογίες

Διπλο ποστ γιατι δουλευω παράλληλα και τα εχω παίξει…

Ο Blackmore ειχε ηδη ανακοινωσει οτι θα φυγει απο το γκρουπ στο τελος της περιοδείας και το κλίμα ηταν χαλια. Σκεφτειτε οτι οι βοηθοι κολλουσαν με ταινιες την διαδρομη προς την σκηνη (και για Gillan και Blackmore) ωστε να μην συναντηθουν.

3 Likes

Backing Vocals σε instrumental κομμάτι; Wtf; Στις επίσημες κυκλοφορίες πάντως από τη συναυλία στη Στουτγάρδη και στο NEC, δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια backing vocals. Επίσης, κάπου είχα διαβάσει οτι έκανε backing vocals στο Child In Time και πιο συγκεκριμένα, στις χαρακτηριστικές κραυγές επειδή ο Gillan δεν μπορούσε αν και στις ηχογραφήσεις, το ντουμπλάρισμα το κάνει το hammond του sir Lord. Στο Stranger In Us All ομως, φυσικά και υπάρχουν φωνητικά της Candice και ειδικά στην Ariel, προκαλούν ανατριχίλα με το πόσο αισθησιακά είναι.

ενδιαφερεται κανεις να ξεκινησουμε album exchange;

I guess not :pensive:

Αναρωτιέμαι γιατί, γιατί, γιατί δεν είχα πάει να δω Φανταστικ Νεγκριτο, τι πάει να πει ήταν στην Λάρισα. Αυτά.

Ειχε πολλα εδω Αθηνα τοτε…

Λάρισα;! Αυτό μου θύμισε το 2014 που ήρθαν οι Dirty Granny Tales στην Ελλάδα μετά από πόοοοσα χρόνια και έπαιξαν μόνο στη Σαμοθράκη

1 Like

Αμυδρά κάτι μου λέει αυτό, ωραία χρόνια. ;p Αλλά θυμάμαι το συζητούσα, υπήρχε πλάνο κομαντιλικίου που ναυάγησε. Κρίμα.

Γιες. Πέρσι το καλοκαίρι στο φεστιβάλ Πηνειού ορ σμθ.

επισης τωρα που μαζευτηκαν περισσοτεροι

φτιάχνω ένα google form -> βάζει ο καθένας ένα άλμπουμ που του αρέσει -> βγάζω τυχαία ζευγάρια -> έχουμε 5 μέρες να ακούσουμε το άλμπουμ που μας ανατέθηκε και να αφήσουμε ένα review τριών σειρών (ή τριών παραγράφων). Τέλειο για να διευρύνεις τους οριζοντες σου ή για να βρεις καποιον να ακουσει αυτα που θελεις να προτεινεις αλλα κανεις δεν δινει σημασια. Επισης μπορουν να υπαρχουν και θεματικες εβδομαδες.

τι λέτε;

  • τέλεια ιδέα
  • δεν ψήνομαι

0 voters

7 Likes

Εξαιρετική ιδέα. Μπορεί βέβαια ο δίσκος να προκύπτει μετά την επιλογή ζευγαριών (είτε επειδή ο άλλος μπορεί ήδη να έχει ακούσει το δίσκο είτε να είναι ένα μουσικό είδος που δεν αντέχει-πχ πολλοί δεν αντέχουν τα brutal φωνητικά) αντί για πριν. Just an idea.

Το πιο ανησυχητικό απ’ όλα είναι το τι θα μας βάλει να ακούσουμε ο JTN

5 Likes

αν θες να ξέρεις, παίρνω τα καλύτερα ρηβιουζ στον discord server που συχνάζω!!! :relieved: αλλά φυσικά δεν ακούνε μονο μεταλ εκει

@Pargalatsos ναι αυτο ειναι κατι που κανουμε που και που. Είτε με manual αντιστοίχιση users, ειτε με partner’s taste που μιλας λιγο με τον χρηστη που σου ετυχε και προτεινεις μετα. Αλλα γενικα ειναι ωραιο και το να βγαινεις απο το comfort zone σου

4 Likes

Είμαι ο μόνος που όταν ακούω split albums ανακηρύσσω και το νικητή μέσα μου;

(Ακούγοντας το ξεχασμενο split Death Side/Chaos UK έκανα την παραπάνω σκέψη -μα καλά, πώς μου είχε ξεφύγει αυτή η συνεργασία;)

1 Like

Double-post, αλλά δεν υπάρχει άλλο topic που να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας για τα μουσικά.

Είμαι ο μόνος που βρίσκει το δεύτερο δισκάκι του “The scars of man on the once nameless wilderness I and II” (με τα ακουστικά κομμάτια, δηλαδή) απείρως πιο ενδιαφέρον και καλό από το πρώτο;

2 Likes

Θα σκάσω, ρε παιδιά. Που έχουν χρησιμοποιηθεί τα πρώτα δευτερόλεπτα αυτού του κομματιού από Simon & Garfunkel; Τα πρώτα αρπίσματα. Μου είναι τόσο οικείο, αλλά δεν είχα ξανακούσει το κομμάτι. Σαν sample ίσως κάπου; Θυμίζει σε κανέναν τίποτα;

Νομίζω είναι η ίδια μπασογραμμή με το Hit The Road Jack αλλά μερικούς τόνους πιο κάτω. Αυτό ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό (μας έχει κάνει πλύση εγκεφάλου το Άκρως Οικογενειακόν) και το έχει αναφέρει και κάποιος στα σχόλια. Γενικά αυτό το κατέβασμα και η ανάλογη πρόοδος είναι αρκετά κοινό μοτίβο σε πολλές μουσικές.

1 Like

Σωστό αυτό που λες, παρ’ όλα αυτά είμαι κατά 99% σίγουρος (μην πω και 100%) ότι μιλάω για το ίδιο ακριβώς το μουσικό μέρος αυτούσιο ότι κάπου, κάπως έχει χρησιμοποιηθεί. Γαμώτο έχω κολλήσει άσχημα. Π.χ. και το “Μια συνουσία μυστική” βασίζεται στην ίδια μελωδία, αλλά δεν εννοώ κάτι τέτοιο.

και αυτό

με λίγο πρόχειρο ψάξιμο

Για κανονικές κόπιες και σαμπλαρίσματα μπορείς να ψάχνεις στο whosampled.com (όπως έκανε ο αποπάνως)

Μπράαααααβο, ρε nnnkkk!!! Οι Chumbawamba ήταν τελικά, είχαν sample-άρει αυτόν τον Davy Graham, το βρήκα στο wikipedia όταν έψαξα αυτό το “Angi” που έβαλες!

Απίστευτο, θα έσκαγα αν δεν το έβρισκα, θα έψαχνα όλο τον σκληρό φάκελο-φάκελο, ήμουν τόσο σίγουρος ότι μου ήταν οικείο. Το όλο πράγμα έγινε δύσκολο γιατί οι Simon & Garfunkel δεν το έβαλαν μόνο στο “Angi” το συγκεκριμένο άρπισμα (από εκεί θα με οδηγούσε κατευθείαν το Wikipedia στους Chumbawamba), αλλά και στο “Somewthere they can;t find me”.

Thanks, Leviathan, που ασχολήθηκες κι εσύ.

1 Like