Μουσικές Μπουρδολογίες

Στα comments στο youtube το έλεγε ρε :stuck_out_tongue:

1 Like

Το πιάνο στην αρχή είναι το ίδιο με το Feeling Good των Muse?

Όχι αλλά περίπου, ακούω κάποια κλίμακα που είναι σαν whole tone

Πάντως το Feeling Good έχει μπασογραμμή ακριβώς του ίδιου τύπου που ανέφερα παραπάνω (“lament bass”)

1 Like

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό σημείο, αλλά έκανα ένα γρήγορο search για να το βγάλω από μέσα μου. Είναι κάποια συγκροτήματα με τα οποία ταυτιζόμαστε / εκτιμούμε και τα βάζουμε πάνω από όλα, ακόμα κι αν μέσα μας ξέρουμε ότι είναι τελείως προσωπική προτίμηση και τίποτα άλλο. Θα μου άρεσε, έτσι να ακούσω ποιοι είναι οι Θεοί στους οποίους πιστεύει και με τους οποίους ταυτίζετε ο καθένας. Έχοντας αφήσει τον χρόνο να κυλήσει και ακούγοντας αβίαστα ο,τι τραβάει η όρεξή μου, δεν περνά χρονιά που να μην βλέπω στις κορυφαίες σχετικές λίστες του last.fm τους παρακάτω εδώ και καμιά δεκαετία. Και καθόλου τυχαίο δεν είναι. Πολύ προσεκτικά τραβάω μια γραμμή αφήνοντας έξω τους ημίθεους και ας δυσκολεύομαι πολύ να το κάνω αυτό. Πάμε λοιπόν αλφαβητικά γιατί είναι το μόνο που μπορώ να κάνω για να τους βάλω σε μια σειρά:

Mogwai, Paradise Lost, Pink Floyd

Btw, γεια σας EternalGR’s Music Profile | Last.fm

3 Likes

Προσπαθώ να κάνω λίστα στο setlistfm με τα λαιβ που έχω πάει έβερ. Μιλάμε έχω ανοίξει 500 καρτέλες, το ημερολόγιο του ροκινγ από το 2006, κοιτάω εισιτήρια, μειλ, ό,τι υπάρχει τελοσπάντων και πάλι 1. δεν μπορώ να θυμηθώ πράγματα 2. από διπλές ημερομηνίες δεν είμαι σίγουρη σε ποιά έχω πάει 3. δεν θυμάμαι ποιά σαππορτ έχω δει 4. εννοείται κάτι μικροσυναυλίες και diy λαιβς τα κλαίω 5. το setlistfm δεν έχει τα πάντα και ως εκ τούτου 1. ΑΡΓΚΧ 2. ίσως πρέπει να παραδοθώ στο χάος

2 Likes

Έχεις αργήσει πολύ :joy:

1 Like

ε τώρα το θυμήθηκα ;p

Παραδώσου στο χάος, και εγώ κάπου εκεί περιφέρομαι πλέον. Αν και μπορώ να πω πως μόνο 1 τίκετ έχω χάσει στην ζωή μου, το ζόρι αρχίζει όταν θα πρέπει να θυμηθώ τοπικά/diy gigs και όταν θα πρέπει να θυμηθώ συναυλίες που είχα μόνο ηλεκτρονικό τίκετ. Άρα δεν μπαίνω στο κόπο και τελειώνει εκεί το θέμα για μένα :Ρ

2 Likes

Επειδή πια τα περισσότερα έχουν ηλεκτρονικό είπα να το ξεκινήσω γιατί ξ ε χ ν ά ω γμτ και ανκάλυψα ότι μπερδεύομαι και με τα παλιά τι μαλακία !!

1 Like

Και τελικα ερχεται η δικαιωση του αδερφου @I_love_metal - εισαι πολυ μπροστα δικε μου.

1 Like

Μάλλον οφφ τόπικ αλλά δεν βρήκα καλύτερο τόπικ :smiling_face_with_tear:

Χθες εκεί που ήμασταν έπαιζε ένα κομμάτι -μάλλον- ραπ, με τη μουσική του Ederlezi. Βαριόμουν να βγάλω κινητό, λέω σε έναν φίλο βάλε σαζάμ, έβαλε, το βρήκα, κάτι burying words, burning words, όχι ένα buried words που βρήκα, ΚΑΤΙ, δεν το θυμάμαι τώρα, δεν φταίνε οι εικοσιδώδεκα μπύρες, δεν μπορώ να το βρω, ψάχνω ΩΡΑ, χελπ :sob:

1 Like

N A I :sob: :sob: :sob: :sob:

ευχαριστώ :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

Να και το θρεντ

Το τραγούδι δεν το ήξερα παρεμπιπτόντως. Το βρήκα αμέσως με το whosampled.com

Πολύ χρήσιμο και το tunefind όταν θες να βρεις κάτι που άκουσες σε μια σειρά ή ταινία

Το shazam κρατάει και ιστορικό, μπορούσες να ρωτήσεις τον φίλο σου :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν νιώθω καθόλου άχρηστος.

Δουλεύει μέχρι το βράδυ και είπα να μην ενοχλήσω και έπρεπε να το βρω ψιλο-άμεσα το κομμάτι και γενικά ένα ΦΕΗΛ όλη η φάση εδώ και ώρα, ευχαριστώ πολύ, με έσωσες :sob:

Το πρώτο ederlezi που βγάζει
Boban Markovic

ti malakia einai ayth

1 Like

:rofl: :rofl: :rofl: δωρικός :rofl: :rofl: :rofl:

1 Like

Θυμίζω :smiling_face_with_tear:

1 Like