Μουσικές Μπουρδολογίες

Ιδια στιγμιαια αντιδραση ειχε το 99,9% ολων οσων πρωτοακουσαν stanger. Το υπολοιπο 0,1% καπου βρηκε καλες ιδεες

Κανεις τεραστιο λαθος στο συγκεκριμενο. Σιγα μην η στιγμιαια αντιδραση ηταν οτι ο νεος δισκος των Metallica ειναι μαλακια, η στιγμιαια αντιδραση η δικη μου τουλαχιστον ειναι οτι ειχα προσπαθησει πολυ να μου αρεσει αυτο που ακουγα. Μετα απο δεκαδες ακροασεις, αποφασισα οτι δε μου αρεσει και οτι ειναι κουραδα.

2 Likes

Τώρα εχεις ωριμασει, θα το καταλαβαινες κατευθειαν θαρρώ.

Εγραψα στο τι μουσική ακουτε οτι θα ηθελα να επαιζαν μαζι ο Slash με τον Chris Oliva γιατι πιστευω οτι εχουν κοινα στο πέξιμο τους.

Γιαυτο τι εχετε να πειτε αν γινοταν;

[visible confusion]

1 Like

Crazy shit.

2 Likes

Όχι δεν το έβαλα σε λάθος thread. Mike και Rich σχολιάζουν ονόματα metal συγκροτημάτων για 26 λεπτά, κυρίως death/black και σπάνε πλάκα επειδή έτσι (κανείς τους δεν ακούει αυτή την μουσική)

Μαλάκες, θα πεθάνω απ’ τα γέλια. Στο Metal Archives, όταν ανοίγεις τη σελίδα ενός συγκροτήματος, στη γραμμή πάνω στο url (δεν ξέρω πώς λέγεται κανονικά) έχει στο τέλος κι έναν αριθμό που αλλάζει ανάλογα με το πότε “μπήκε” το κάθε συγκρότημα. Π.χ. οι Amorphis που ήταν το πρώτο συγκρότημα που μπήκε έχουν το 1 στο τέλος κ.ο.κ.: (https: //www.metal-archives.com/bands/Amorphis/1)

Ε, οι Burzum, ρε μαλάκα έχουν το 88: https: //www.metal-archives.com/bands/Burzum/88. Το 88, ρε μαλάκα, που είναι το κλασικό ναζιστικό σύμβολο λόγω του 8ου γράμματος της αλφαβήτας, h, που συμβολίζει το Heil Hitler. Δηλαδή δεν παίζει, πρέπει απλά να μας κάνουν πλάκα οι τύποι απ’ το site.

5 Likes

Ταιριαστό :bangbang:

Ταιριαστό και το νο.1 στους Amorphis και το 88 στο Βλακ Βικερνς

1 Like

Εχω το 69 εδω στο ροκινγκ αν θυμαμαι καλα :joy:

2 Likes

Jimmy = Jimmy Page

3 Likes

Κι έπαιξε τελικά;

2 Likes

@GRACCHUS_BABEUF επειδή ξέρω πως σε ενδιαφέρει η άποψη γου CNN.

1 Like

Χαχαχα, Blue Cheer λέει

Σωστό θρεντ τοποθέτησης του λινκ :exclamation:

2 Likes

Νόμιζα κάπου θα υπήρχε κανένα topic για καλύτερους/πιο αγαπημένους κιθαρίστες -για κάποιον λόγο δεν το βρήκα. Anyway, μου 'κανε πολύ εντύπωση που στη συνέντευξη των Uada στο πρόσφατο Hammer, σε ερώτηση περί κιθαριστικών επιρροών, ο τύπος κατά σειρά ανέφερε (κάνω bold αυτά που μου έκαναν εντύπωση): John Christ (από Danzig), Andrew Craighan (My Dying Bride), Hetfield/Hammett, Robertson/Gorham, Denner/Shermann, Emperor, Abigor, Dissection, Vinterland, Stuart Anstis (Cradle of Filth), Tony Iommi, Randy Rhoads, K.K. Downing, Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Jerry Cantrell, Kurt Cobain, Kenny Hickey (Type O Negative), Daisy Berkowicz (Marilyn Manson).
Πραγματικά αξιόλογες αναφορές, από την άποψη ότι αν εξαιρέσεις τους γνωστούς guitar heroes που όλοι αναφέρουν, νομίζω ότι ο τύπος έχει ξεχωρίσει κιθαρίστες που μπορεί τεχνικά να μη λένε κάτι φοβερό, αλλά ηχητικά έχουν άποψη που μάλλον άφησε κι ένα στίγμα.

1 Like

Κάπου πήρε το μάτι μου για μία βρετανική tribute μπάντα στους System of a Down που θα έπαιζε στην Αθήνα, λέω κάτσε να τους τσεκάρω από περιέργεια, μπαίνω στο FB τους, με το που ήρθαν Αθήνα τούς σπάσαν’ το βανάκι και τους έκλεψαν. :smiling_face_with_tear:

3 Likes

We have reported the theft to the Athens police who could not be any less interested…

Θερμό καλωσόρισμα.

6 Likes

Εντωμεταξύ βλέπω ότι ο Sam Totman ο μπασίστας τους, είναι ο ένας από τους δύο θεουληδες (μαζί με τον Hernan Li) που παίζουν παπάδες στις κιθάρες στους DragonForce, ενώ ο κιθαρίστας είναι ο Tommy Hunt, μέλος των Anti Nowhere League, δεν είναι τίποτα τυχαίοι δηλαδή, απλά μάλλον βγάζουν γούστα με τις διασκευές σε SOAD.

Πήγαν στην Ελληνική αστυνομία λέει, και δεν πήραν μαζί τους ούτε μια τυρόπιτα κουρού ή κάνα τίμιο σάντουιτς από τα Έβερεστ και ήθελαν και να τους βοηθήσει το μπεηκον…