Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Οι των εαακ πρέπει να μάθετε να επικεντρώνεστε στη συζήτηση. ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ με το ότι κατακρίνω τον λαφαζάνη που πέταξε τέτοια μπαρούφα. Δηλαδή εσύ είσαι υπερ του να πριμοδοτούνται με τέτοια ποσά τα λαμόγια της βουλής (τα περισσότερα έστω) επειδή για πρώτη φορά από τις προηγούμενες εκλογές έστρωσαν λίγο τον κώλο τους και δούλεψαν; Ασε που έτσι κι αλλιώς όταν κλείνει η βουλή αυτοί δε δουλεύουν, δεν καταλαβαίνω πού το πρόβλημα με το “φόρτο εργασίας”. Απάντησέ μου μονολεκτικά και άσε τις υπεκφυγές

Στο που θα βρουν τα λεφτά αν όχι από εκεί .Σε αυτό απάντησα και νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.Εσύ φόρτωσες άλλο νόημα στις λέξεις μου και μου φόρτωσες μαζί με αυτό υπεκφυγή…

Απλά το πρόβλημά σας είναι ότι όποιος δε λαϊκίζει τον χαρακτηρίζετε νεοφιλελεύθερο ή ξέρω γω τι. Γενικά μου πετάς κάτι τέτοια (όπως πχ τώρα) ενώ σε καμία περίπτωση δε στηρίζω τις περικοπές μισθών ενώ παράλληλα δεν λαμβάνονται άλλα επουσιώδη μέτρα κοκ.

Καταρχάς μιλάς σαν κυβερνητικός εκπρόσωπος.Σε λίγο θα μου πεις ότι όταν μεγαλώσω θα καταλάβω.Μιλάω για το “όποιος δε λαϊκίζει τον χαρακτηρίζετε νεοφιλελεύθερο” το οποίο αν το μεταφράσω θα βγάλω ότι όποιος λέει για άλλη πορεία όπου μπορούν να υπάρξουν πολύ καλές συνθήκες ζωής λαικίζει,άρα όποιος δεν λέει αυτά και μιλάει “ρεαλιστικά” δεν πρέπει να τον θεωρούμε νεοφιλελεύθερο.
Δεν ξέρω αν στηρίζεις τις περικοπές μισθών,ελπίζω πως όχι,και ξαναλέω σαν ευθυτενής που είμαι στην διατύπωση του λόγου μου, ότι υπάρχουν και άλλες πηγές να κόψει και να φορολογήσει και όχι μόνο οι εργαζόμενοι πράγμα το οποίο στη φράση την οποία σχολίασες κατά ένα τρόπο λες ότι αν δεν κόψουν από αυτούς (την εργατική αριστοκρατία ) τότε δεν έχουν από που αλλού να κόψουν.
Γενικά να κάνω πάντως ένα σχόλιο.Μέτρα λαμβάνονται με ένα γνώμονα: Να μη θιγούν τα κέρδη του κεφαλαίου.Γιατί αυτό σημαίνει κρίση.Σημαίνει να μην βγάζουν οι επιχειρήσεις όσα βγάζανε πριν,να μην υπάρχει ρευστότητα,να μην κινείται και όλο αυτό να ανακυκλώνεται χειρότερα.Τα μέτρα που προσπαθούν να πάρουν ειναι για να σώσουντ α κέρδη και αυτό το κάνουν υποτιμώντας την εργασία,πράγμα που όμως τους φέρνει σε αντίφαση πάλι γιατί δνε κινείται η αγορά.
Ότι και μέτρα να πάρουν τώρα,σε 2 χρόνια εδώ θα είμαστε λογικά να τα δούμε πως θα “πετύχουν”.Όπως πριν 2 χρόνια λέγανε για τα μέτρα που θα πετύχαιναν και τώρα μας φέρνουν χειρότερα.Έχουν ένα πρόβλημα μπροστά τους που λέγεται οικονομική κρίση,δομική και καπιταλιστική (να το πούμε και αυτό γιατί τα έχουμε ακούσει όλα εκτός από αυτό) που είναι σύμφυτη.Αυτό δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν χωρίς να θιγούν κεφαλαια και απλά παζαρεύουν το πόσο θα χάσει ο καθένας.Δεν θα λυθεί σε διάστημα 10τίας από τώρα γιατί ειναι πολύ βαθιά,οπότε ότι και μέτρα να πάρουν δεν…

Μα εγώ δεν υποστήριξα ποτέ την πορεία που χουμε πάρει. Ίσως να υποστήριξα μεμονωμένα μέτρα. Απλά επειδή τα βάζω κατά καιρούς με εργατοπατέρες, με ρουσφετάδες, με υπαλλήλους βουλής που τόσα χρόνια τσίμπαγαν 2000 ο καθένας στις εκλογές, με κκε, με ανταρσυα κοκ εσύ μ’ έχεις βάλει στην “πλευρά του κεφαλαίου”. Το παρατράβηξα με την ανταρσυα αλλά είναι κάτι πραγματικά που πρέπει να αλλάξετε. Προσπαθείτε συνεχώς (εσύ λιγότερο απ’ όλους βέβαια) να προσάψετε χαρακτηρισμούς όπως αντικομμουνιστής ή φασίστας ή μνημονιακός ξέρω γω για να μηδενίσετε την επιχειρηματολογία του άλλου.
Λέει ο άλλος:
“Ας παραδειγματιστούν και κάποιοι, δήθεν επαναστάτες από τα λόγια του φασίστα Κασιδιάρη: “Τα ΚΝΑΤ φυλάγανε τη Βουλή, πρώτη γραμμή τα ΚΝΑΤ δεύτερη τα ΜΑΤ”. Ας θυμηθούν κάποιοι που λέγανε πως το ΚΚΕ περιφρούρησε τη Βουλή στις 20/10. Ας καταλάβουν με ποιον συμπίπτουν.”

ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ. Μεγαλύτερο σόφισμα δεν έχω ξανασυναντήσει

Η δήλωση αυτή που παραθέτεις έχει μία λογική.Ότι πολλά κομμάτια που αναπαρήγαγαν τη λογική περί ΜΑΤ=ΚΝΑΤ και κκε συστημικού από τον αναρχικό χώρο τροφοδοτούσαν τον ίδιο αντικομμουνισμό που τροφοδοτεί και η χρυσή αυγή ,με το πρόσχημα του αντικκεδισμού.Όσον αφορά τα άλλα που είπες κατά καιρούς και οι κυβερνήσεις τα βάζουν με εργατοπατέρες (στέλεχος της ΔΕΗ έπαιρνε 40 εκατομμύρια ) ρουσφετάδες (βουλευτής της αιτωλοακαρνανίας διόρισε 100 νοματαίους σε επιτροπή ελέγχου γονιμότητας του εδάφους) υπαλλήλους βουλής (παίρνουν επίδομα ποντικιού χωρίς καλώδιο αλλά με λέυζερ ) κκε (κλείνει τα λιμάνια και οδηγεί την οικονομία σε ύφεση) ανταρσύα (κλείνει τους δρόμους με τις κωλοαπεργίες και μπλοκάρει την αγορά).Γενικά μπορεί και ν άναι σύμπτωση αλλάδ εν θέλω να εκλάβεις την δήλωση μου σαν προβοκατόρικη :lol: .Καλά κάνεις και κάνεις κριτική,το θέμα είναι από ποια πλευρά την κάνεις.Ας λήξει όμως η κουβέντα εδώ γιατί είναι και άσχετη με το θέμα εκτός αν έχεις να σχολιάσεις κάτι από αυτό που είπα γενικά σαν σχόλιο πιο πάνω.

[B]Παραιτήθηκε ο υφυπουργός Εργασίας Νίκος Νικολόπουλος[/B]

σταμάτησε απο μόνος του το τρολαρισμα

*για την ιστορία με την κάρτα ανεργίας και το πρόγραμμα πιστοποίησης εχω να πω οτι γέλασα με την ψυχή μου σήμερα.

  • ισως, μάλλον, δεν ξέρουν και αυτοί, μπορεί, πολύ πιθανό, αν και και μην το δένετε κόμπο, να την χάνετε την κάρτα.
  • πάντως μην προβληματίζεστε. ετσι και αλλιώς ειναι τόσοι πολλοί οι άνεργοι που ο χρόνος ανεργίας δεν παίζει καμία διαφορά!!!

ετσι. εγω με μερικά μεροκάματα στα 7 χρόνια, και ο άλλος με δουλειά για 7 συνεχόμενα χρόνια, θα θεωρούμαστε ίδιας ανάγκης/προτεραιότητας/μοριοδοτησης για εργασία.=D>

[B]φάε τον πούτσο σου στην ελλαδα[/B]

Εντάξει είναι για ξύλο εκεί στα ΚΕΚ τα δικά σας αν την χάσατε για δικιά τους μαλακία.

Της Αντιγονης Λυμπερακη

Ο εφιάλτης της αδράνειας: Ξαφνικά «ανακαλύφθηκαν» οι ιδιωτικοποιήσεις σε ρόλο της μαγικής λύσης που θα μας γλιτώσει από τις επώδυνες μεταρρυθμίσεις… Αν μάλιστα τις πλαισιώσουμε και με τίποτα εγγυήσεις και μονοπωλιακές δεσμεύσεις (για να «ανεβεί το τίμημα»), τότε θα μπορούμε και να συνεχίσουμε τα ρουσφέτια μας με το νέο ιδιοκτήτη! Κι έτσι, η ιδιωτικοποίηση, ως διά μαγείας εντάσσεται στην ύψιστη εθνική επιδίωξη: τη βολή μας και να μην αλλάξει τίποτα, προς Θεού!

Οι ιδιωτικοποιήσεις πρέπει ασφαλώς να γίνουν, αλλά θα…

…πρέπει να συνοδεύονται από μεταρρυθμίσεις και πραγματικό άνοιγμα (όχι κλείσιμο) των αγορών. Χωρίς μεταρρυθμίσεις, καλύτερα να μη γίνει τίποτα.

Γιατί θα πρέπει να προχωρήσουν οι ιδιωτικοποιήσεις: υπάρχουν ορισμένα διαδικαστικά και τεχνικά επιχειρήματα. Υπάρχει όμως κι ένα κρίσιμο, στρατηγικής φύσης επιχείρημα, που επισκιάζει όλα τα άλλα.

Πρώτα τα τεχνικά και απλά:

Ακούγεται συχνά η άποψη πως δεν έχει νόημα η ιδιωτικοποίηση οργανισμών και επιχειρήσεων, επειδή όσο κι αν πουληθούν, δεν φτάνει για να λυθεί το μεγάλο πρόβλημα χρέους που αντιμετωπίζουμε… Είναι ακριβές πως τα έσοδα δεν θα αρκούν για να αντιμετωπίσουν τα πιεστικά οικονομικά προβλήματα της χώρας. Όμως, αυτό είναι επιχείρημα για να πραγματοποιηθούν και μάλιστα γρήγορα και σε μεγάλη έκταση, και ειδικότερα σε συνδυασμό με άλλα διαρθρωτικά μέτρα (μεταρρυθμίσεις). Πολλοί δεν θα προχωρούσαν σε ιδιωτικοποιήσεις με το φόβο ότι θα κατηγορηθούν για «ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας». Αλλά, τι σημαίνει ξεπούλημα; Ποια είναι η «πραγματική αξία» αυτών των περιουσιακών στοιχείων; Η αξία ενός στοιχείου δεν καθορίζεται από καλοπροαίρετες και αφελείς δικαστικές αποφάσεις, αλλά προσδιορίζεται από τις μελλοντικές προοπτικές χρήσης και αξιοποίησης… Αυτό έχει τρεις προεκτάσεις: Πρώτον, αν περιμένουμε να πιάσουμε την τιμή που κάποιοι φανταζόντουσαν στον καιρό των παχέων αγελάδων, τότε κάθε τιμή θα θεωρηθεί αυτομάτως εξευτελιστική καθώς δεν θα πλησιάζει εκείνην που έχει χαραχτεί με χρυσά γράμματα στο συλλογικό μας φαντασιακό… Δεύτερον, όσο ένα περιουσιακό στοιχείο παραμένει αναξιοποίητο και αδρανές (ή λειτουργεί ανορθολογικά) η μέγιστη τιμή που θα μπορέσει να «πιάσει» συνεχώς θα μειώνεται… Τέλος, όσο δεν αποκλείεται οριστικά η πιθανότητα να αγοραστεί ένα περιουσιακό στοιχείο σε υποτιμημένες δραχμές, είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν και κατά πόσον θα βρεθεί κάποιος να το αγοράσει σε ακριβά ευρώ… Ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν για τη δημιουργικότητα των χρηματο-οικονομικών συμβούλων του Δημοσίου.

Αλλά, το κρίσιμο επιχείρημα είναι άλλο! Ακόμα κι αν δεν είχε η χώρα μεγάλο οικονομικό πρόβλημα (ώστε να χρειάζεται να εισπράξει επειγόντως τα έσοδα από την πώληση), το κράτος θα έπρεπε να ξεφορτωθεί τις περισσότερες δημόσιες επιχειρήσεις. Και αυτό επειδή και μόνο η ύπαρξη αυτών των «φέουδων και τιμαρίων»:

Αποτελεί πειρασμό πελατειακών σχέσεων
Οδηγεί σε χειραγώγηση της αγοράς
Δημιουργεί δαιδαλώδεις καταστάσεις προμηθειών
Προάγει τη διαφθορά , και τέλος,
Χωρίζει την ελληνική κοινωνία σε δύο κατηγορίες: τους «εντός» και τους «εκτός» συστήματος…

Με λίγα λόγια, η ύπαρξη και λειτουργία πλαδαρών και αδιαφανών δημόσιων επιχειρήσεων δηλητηριάζει το πολιτικό σύστημα. Για το λόγο αυτό και μόνο χρειάζονται ιδιωτικοποιήσεις. Όμως πρέπει να πλαισιώνονται με μεταρρυθμίσεις, αλλιώς οι ιδιωτικοποιήσεις αυτές θα αποτελέσουν το νέο άλλοθι της μεταρρυθμιστικής αδράνειας.

Άρα, ιδιωτικοποιήσεις με μεταρρυθμίσεις για να ανασάνει το πολιτικό σύστημα.

*Το άρθρο δημοσιεύτηκε: Έθνος

Του Γιώργου Καισάριου

Είναι εντυπωσιακό, αλλά ένα από τα επίπεδα αντιπαράθεσης στην ελληνική βουλή είναι ένα θέμα που έχουμε αποτύχει παταγωδώς. Τούτο δεν είναι άλλο από το θέμα των αποκρατικοποιήσεων.

Ορισμένοι ανησυχούν (λέγε με ψηφοφόρο του ΣΥΡΙΖΑ) μην περάσουν ορισμένες μεγάλες εταιρείες που το δημόσιο έχει συμμετοχή στον ιδιωτικό τομέα και χάσουν πολλά από τα προνόμιά τους (ή όσα έχουν απομείνει τέλος πάντων). Σαν πρόσχημα επικαλούνται το λεγόμενο ?εθνικό συμφέρον?.

Κατ΄ αρχάς έχει να γίνει πολλά χρόνια κάποια αποκρατικοποίηση και όλοι αυτοί που ανησυχούν τόσο πολύ για το ?εθνικό μας συμφέρον?, δεν χρειάζεται να ανησυχούν και πολύ. Διότι δεν μπορεί να γίνουν αποκρατικοποιήσεις όταν το πολιτικό προσωπικό δεν θέλει. Και για όσους δεν το έχουν καταλάβει, το πολιτικό προσωπικό δεν θέλει.

Δεύτερον και πιο σημαντικό, δεν βλέπω αγοραστές πουθενά, δεν βλέπω δηλαδή bids. Οι προσευχές όλων αυτών που τόσα χρόνια παλεύουν να μείνουν τα πάντα υπό κρατικό έλεγχο έχουν εισακουστεί. Υπάρχει τελικά θεός και μάλιστα είναι και αριστερός.

Πέραν όμως από τα αστεία, υπάρχει ένα θέμα που θα πρέπει να ξεκαθαρίσει σε αυτή τη χώρα και αυτό είναι τι πραγματικά μας συμφέρει. Το αν μας συμφέρει κάτι ή όχι, σας πληροφορώ δεν είναι ιδεολογικό ερώτημα, αλλά χρηματικό ερώτημα. Το γενικότερο ερώτημα είναι αν θα πρέπει το κράτος να έχει περιουσιακά στοιχεία ή όχι. Ας το εξετάσουμε λίγο.

Ας πούμε ότι το ελληνικό κράτος έχει στην κατοχή του μια έκταση γης που θεωρείται φιλέτο. Τι αξία έχει άραγε αυτή η έκταση; Η απάντηση είναι μηδέν.

Τώρα ας υποθέσουμε ότι έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον από κάποιον να αγοράσει αυτή την έκταση για κάποιο σκοπό και το κράτος απαντά αρνητικά. Ποιος έχει κερδίσει και ποιος έχει χάσει; Η απάντηση είναι ότι όλοι είναι χαμένοι.

Όσο αυτή η έκταση γης παραμένει στο δημόσιο, δεν θα έχει καμία αξία για τον φορολογούμενο. Για ποιο λόγο; Διότι απλά το κράτος θα έχει μηδέν έσοδα και ΜΗΔΕΝ παραγόμενο ΑΕΠ από αυτή την έκταση γης.

Για να έχει το κράτος έσοδα από αυτή την έκταση γης, θα πρέπει να περάσει στα χέρια ιδιωτών. Διότι μόνο όταν γίνει αυτή η μεταβίβαση και γίνει κάποια αξιοποίηση, μόνο τότε ο ιδιώτης θα έχει κέρδος και θα πάρει και το κράτος κάτι.

Αλλά και κέρδος να μην έχει ο ιδιώτης από αυτή την δραστηριότητα (ας υποθέσουμε δηλαδή ότι είναι μια μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα), παραγόμενο ΑΕΠ το κράτος θα έχει, θέσεις εργασίας θα δημιουργηθούν και ΦΠΑ και άλλα έσοδα το κράτος θα εισπράξει.

Μια ολόκληρη αρμάδα από φυσικά πρόσωπα και εταιρείες θα πωλούν προϊόντα και υπηρεσίες στην ξενοδοχειακή μονάδα, που επίσης θα αυξήσει τα έσοδα του κράτους ακόμα περισσότερο. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας και θα μπει χρήμα στα χέρια του μέσου πολίτη.

Αλλά για να γίνουν όλα αυτά, θα πρέπει αυτή η έκταση γης να περάσει στα χέρια κάποιου ιδιώτη. Μέχρι να γίνει αυτό, η αξία αυτής της έκτασης γης είναι μηδέν, το παραγόμενο προϊόν θα είναι μηδέν, μηδέν επίσης θα είναι οι θέσεις εργασίας που θα δημιουργηθούν και μηδέν θα είναι τα λεφτά που θα μπουν στις τσέπες του μέσου πολίτη.

Σημειώστε, ότι δεν μιλάω μόνο για έκταση γης αλλά για τα πάντα. Αντί για έκταση γης, βάλτε ΟΤΕ ή ΔΕΗ αν θέλετε, το ίδιο κάνει.

Μάλιστα, πολύ πιο πολλά χρήματα θα εισπράξει το κράτος από την οικονομική δραστηριότητα της εν λόγω μονάδας στο πιο πάνω παράδειγμα, από το ίδιο το τίμημα της εξαγοράς. Και για όσους παρενοχλήστε με την ιδέα της πώλησης γης, η απάντηση είναι ότι μόνο έτσι θα έχει κάποιος αρκετό κίνητρο να δουλέψει για να κερδίσει ο ίδιος και για να κερδίσει και το κράτος. Οι λεγόμενες παραχωρήσεις γης κτλ, για μένα δεν δουλεύουν.

Άρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι θέλουμε και τι μας συμφέρει. Οι λεγόμενες αποκρατικοποιήσεις μπορεί πράγματι εδώ που έφτασαν τα πράγματα να μην αποφέρουν μεγάλα έσοδα, αλλά ο παράγοντας έσοδα από την πώληση κάποιας κρατικής περιουσίας είναι ίσως το τελευταίο που μας ενδιαφέρει σήμερα.

Όχι ότι δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το τίμημα εξαγοράς και σαφώς πρέπει να επιδιώξουμε όσο το μεγαλύτερο τίμημα, αλλά σήμερα επείγει λιγότερο το τίμημα και περισσότερο η δραστηριότητα. Διότι αν όλοι αυτοί που φωνάζουν για το ?εθνικό συμφέρον? είχαν διαφορετικό μυαλό, το καλό τίμημα θα το είχαμε εξασφαλίσει πριν μερικά χρόνια.

Σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε (που μας έφτασαν οι ανεπαρκείς χειρισμοί της πολιτικής ηγεσίας) ζητούμενο είναι απλά να βρούμε κάποιον που θέλει να έρθει εδώ και να αποπειραθεί να κάνει κάτι, μπας και κινηθεί η οικονομία και δημιουργηθούν θέσεις εργασίας. Για μένα το τίμημα είναι δευτερεύων ζήτημα.

Δυστυχώς όμως δεν βλέπω πολλούς ενδιαφερομένους να επιθυμούν να έρθουν πλέον στη χώρα μας, ακόμα και αν τους τα δώσουμε όλα δωρεάν.

Αλλά πέραν από τους ανεπαρκείς χειρισμούς των πολιτικών αυτής της χώρας, πέραν από τους συνδικαλιστές, που αποτελούσαν τους κομματικούς στρατούς στο βαθύ κράτος, σήμερα έχουμε και ένα πρόβλημα, που δυστυχώς θα δυσχεραίνει ακόμα περισσότερο την εξίσωση. Τούτο δεν είναι άλλο από τις απειλές του κ. Τσίπρα έναντι όσων σκέφτονται να επενδύσουν σε αυτή τη χώρα ή να νομοθετήσουν έτσι ώστε να μειωθεί το κράτος. Έλεος πια!!

Ο τσίπρας μετά το 26,8% που πήρε έχει ψωνιστεί μιλάει σαν μελλοντικός ηγέτης και νομίζει ότι θα κυβερνήσει…βέβαια εδώ στην Ελλάδα πρωθυπουργός έγινε ο Μητσοτάκης δεν μου κάνει εντύπωση αν ο Τσίπρας ψηφίστει απο ορισμένα ζώα!!!
ΥΓ
Δεν ανοίγετε ένα νέο post με θέμα Πολιτικές εξελίξεις ?

πασοκαρα?

οχι. μικρός είχε χτυπήσει στο κεφάλι

Και γω είχα χτυπήσει στο κεφάλι μικρός αλλά δε βγήκα έτσι. Οπότε μάλλον πασοκάρα.

Μπααααα, απλά οι τσιπρίτσες είναι αυτές που εκτός από χυλόπιτα του μόστραραν και περιοριστικά μέτρα μετά το πέσιμο

έ όχι και ΠΑ.ΣΟΚ!!!

Ψυχεδέλεια

Γίνεται να χάσεις iq οσμωτικά? Αν ναι, ban χθες.

ρομαντικ , σταμάτα να μιλάς. πηδάει κόσμος απο τα παράθυρα:p

Ρε ότι και να λές η ΝΔ θα κάνει έργο και θα σώσει την Ελλάδα
Για τις αυτοκτονίες ειναι άλλο μεγάλο θέμα που έχει να κάνει θέμα με την ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ του καθενός!!!Αν κάποιος ειναι ευαίσθητος και ζούσε σε αυταπάτες τότε ειναι φυσιολογικό να αυτοκτονεί και να μην τα βγάλει πέρα!!!