Βιβλία...διαβάζουμε?

Είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι συνάχι και έπιασα και εγώ ασυναίσθητα την μύτη μου και μόνο στην σκέψη! Άσε που ήδη σαν να ακούω την ψευδή προφορά του!

Εν τω μεταξύ είχα διαγράψει από την μνήμη μου αυτό το debate, ήταν τόσο άδικο που δεν είχε καν ενδιαφέρον από ένα σημείο και μετά.

1 Like

Χεχε καλα τικ ειναι, αμα τον δεις να μιλαει στη γλωσσα του δεν ταχει

1 Like

Μπράβο για το link, δείχνει αρκετά καλό.
Έχει μια διαφορετική οπτική από την καθιερωμένη Καθολικη ματιά.
Ευθύς εξαρχής δείχνει σαν μια ακόμα Πανθειστική θεωρία αλλά έχει ιδιαιτερότητες.

Αξίζει να αναφερθεί ότι πολλοί φυσικοί έγραψαν αρκετά πράγματα για τον Ηράκλειτο.
Πολύ ενδιαφέρον έχει ο Heisenberg και στο πως πλέκει την ενέργεια με το πυρ.

Πάντως ο Russel δείχνει ότι αξίζει να αφιερώσεις χρόνο και κόπο για τα γραπτά του…

1 Like

Λοιπόν, έχω καιρό να διαβάσω στα ελληνικά βιβλίο που είναι γραμμένο στα αγγλικά και είχα τους ενδοιασμούς μου. Αλλά ήθελα τόσο πολύ επιτέλους να καταπιαστώ με τούτο το πόνημα

που είπα γουατδεχελλ. Επομένως το ανοίγω και ξεκινάμε…έτσι

(λίγο θολή αλλά γιου γκετ δε ποιντ) και πρέπει να χαζογέλαγα για κανένα λεπτάκι. Θυμήθηκα κι αυτό εντωμεταξύ οπότε γίναν όλα πιο αστεία. Ευτυχώς κατάφερα να το ξεπεράσω και να ξεκινήσω το βιβλίο από εκεί και πέρα. ;p

6 Likes

Στην ελληνική έκδοση του ΙΤ γράφει “έξω από το γαλάζιο” το “out of the blue” .-

4 Likes

Φοβερο βιβλιο

1 Like

Χαχα δραμα.

Απο τα αγαπημενα μου του Κινγκ, το ξαναδιαβαζω για 5-6η φορα αυτον τον καιρο (Αγγλικα ευτυχως), μαλλον μας ενεπνευσε η πανδημια. Ελπιζω να επιασες την unabridged version.

1 Like

Δυστυχώς η ελληνική έκδοση από “το Κοράκι” δεν είναι η πλήρης αλλά η πετσοκομμενη. Ίσως είναι καιρός να ξανακυκλοφορήσει. Και με άλλον τίτλο ελπίζω.

Είναι όντως?? Είναι ακριβώς αυτή που απεικονίζεται σαπαν, των εκδόσεων Λιβάνη, 1000 σελίδες τουβλάκι. Άλλο να ξανασυνηθίσω τα ελληνικά και άλλο να είναι λειψή, θα τρελαθώ. Έχω ένα κάρο άλλα που περιμένουν, να το αφήσω αν είναι.

Είναι μετάφραση της πρώτης έκδοσης που βγήκε στα 80ς και που οι εκδότες ανάγκασαν τον King να αφαιρέσει καμιά 300ρια σελίδες. Αργότερα ο King στα 90ς κυκλοφόρησε την πλήρη έκδοση που έκτοτε έχει καθιερωθεί.

1 Like

Αίσχος. Και ευχαριστώ για την ενημέρωση. Γνωρίζεις/γνωρίζει κάποιος για άλλα τέτοια σχετικά με βιβλία του King? Έχω κάποια στα αγγλικά, κάποια από αυτή την σειρά του Λιβάνη, κάποια από Bell επίσης. Να ξέρω αν έχει παιχτεί κάπου μαλακία τελοσπάντων. ;p

Το βλέπω να φεύγει μια ωραιότατη παραγγελία για το stand ως εκ τούτου, να μην είναι και μεταφρασμένο να το χαρώ.

Σοκ.

Έχω διαβάσει την συγκεκριμένη έκδοση 2 φορές, σκαλώνοντας την πρώτη φορά όπως και η @Sh_Wo_f με τους στίχους και τώρα το μαθαίνω ο ανίδεος.

Και υποτίθεται έχω διαβάσει καμιά 20ριά του King, αν συμβαίνει και με άλλα τρώω υπαρξιακή φρίκη.

1 Like

Το μόνο που ξέρω είναι ότι η νέα έκδοση του It που είναι σε δύο τόμους δεν έγινε μόνο για την κονόμα. Μπορείτε να την συγκρίνετε με τον ένα τόμο του Λιβάνη όπου η μετάφραση είναι κάπως … αφαιρετική. Για των Bell δεν εχω υπ’όψην κάτι αρνητικό.

2 Likes

Επειδή από τότε που το ανέφερες με κίνησες την περιέργεια, το είχα στο νου μου το βιβλίο μέχρι που το έλαβα προχθές στα χέρια μου - την καινούργια δερματόδετη έκδοση με το 4ο κεφάλαιο που ήταν για χρόνια στο συρτάρι και το ανακάλυψε η γυναίκα του Bach.
Εξαιρετικό και το επιπρόσθετο κεφάλαιο με όλο το υπόλοιπο βιβλίο. Αξίζει πολύ αυτή η προσθήκη, θα καταλάβεις…

2 Likes

Με σκάλωσες ακραία, το είχα διαβάσει μικρό παιδί (το αγαπημένο μου από King) και λογικά τα είχα περάσει στο ντούκου αυτά. Πάω να το ξεθάψω!

Επίσης δεν είχα ιδέα πως είναι πετσοκομμένη έκδοση, είναι ένα γερό σοκ και για μένα, πρέπει να το διορθώσω άμεσα. Δεν θυμάμαι και πολλά πλέον από το βιβλίο (γενικά δεν θυμάμαι εύκολα βιβλία, πόσω μάλλον κάτι που διάβασα πριν 15 χρόνια ξερωγω), αλλά και μόνο το γεγονός πως υπάρχει έξτρα υλικό, με τρελαίνει, πρέπει να μάθω!

1 Like

Πλέον τα δικαιώματα για τα βιβλία του Κινγκ στην Ελλάδα τα έχουν οι εκδ. Κλειδάριθμος. Κάνουν αρκετά καλή δουλειά γενικά και στις επανεκδόσεις αλλά και στα καινούρια του.

1 Like

Τα καραντινάτα:

1 2 3 4 5

Η Βίκινγκ τριλογία πάει πολύ για σειρά. Έχει αρκετό ιστορικό υπόβαθρο. Σοβαρό και μετρημένο, χωρίς ποζεριλίκια. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα δύο. Περιμένω και το τρίτο μέρος του χρόνου να ολοκληρωθεί. Σκοτεινό και δυσοίωνο. Ωμό και κακορίζικο. Αυτό το προτιμώ σε ταινία. (Έχω βρει και τους πρωταγωνιστές, δώστε μου το κάστινγκ :stuck_out_tongue:)

2 Likes

Μιας και το τρίτο βιβλίο 1Q84 με κούρασε λίγο είπα να το κόψω για ένα διάστημα και διάβασα 2 νουβέλες που ήθελα από καιρό να διαβάσω.
Πρώτο Το χρυσάφι της Καχαμαλκα που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά από μόνη της η ιστορία του βασιλιά αταχουάλπα πάντα μου φερνε οργή. Πως 170 στρατιώτες μπορούν να υποδουλωσουν χιλιάδες κόσμο.

Δεύτερο Η εφεύρεση του Μορελ, αν και με κούρασε πάρα πολύ το γράψιμο, έχει μια φανταστική ιδέα και η ιστορία εξελισεται ιδανικά. Μετά τη μέση είναι συγκλονιστικο.
Νομίζω το χει ακόμα προσφορά το public.

Και τέλος επιτέλους τελείωσα και το 3ο μέρος του knightfall, νομίζω το πιο αδύναμο. Προτιμούσα το στορυ με τον αζραελ σαν Μπάτμαν πάρα τον ντικ. Αυτή η εσωτερική διαμάχη του έδωσε πόντους κόντρα στο τρίτο που ήταν άψυχο. Γενικά τράβηξε πολύ χωρίς λόγο.

Ψηνόμουν να διαβάσω τα 2 πρώτα βιβλία του 1Q84. Τι άποψη έχεις;

Η δική μου άποψη πάντως για το 1Q84 είναι αρκετά κακή.

Βασικά έχει αυτό το οξύμωρο που έχουν για παράδειγμα (ενδεικτικά) το Game of Thrones ή η το 10 Cloverfield Lane.

Ωραίες ιδέες, ωραίο σενάριο, εκτυλίσσεται ωραία, σε κρατάει, σιγά σιγά το παραχέζει με την διατήρηση της αγωνίας γιατί δεν καταλήγει πουθενά και στο τέλος, όταν καταλήγει, η εξήγηση όλων (ή το τέλος) είναι μια πατατάρα ΝΑ με το συμπάθιο. Είχα ξενερώσει πάρα πολύ με το τέλος του.

Οπότε κατά την γνώμη μου, proceed with caution.

3 Likes