Τι ακούτε από σκυλάδικα? (Αφήστε τις ντροπές...)

Σε διαβεβαιώνω πως δεν ήταν σπόντα προς το πρόσωπό σου, απλά πιάστηκα από τα γραφόμενά σου.

Όσο λάθος είναι οι μεν, άλλο τόσο λάθος είναι οι δε. Κανείς δεν θέλει “τσολιά στα…ακούσματά του”.[/quote]

Ok γράψε λάθος :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Είμαι ακόμα κουρασμένος και από το ταξίδι… :smiley: :smiley:

Εγώ άλλο δεν έχω καταλάβει. Γιατί κάνετε διαχωρισμούς του στυλ, “τα ρεμπετάδικα είναι ωραία ενώ τα σκυλάδικα όχι, τζιζ κακά” ή “respect σε αποθανώντες τύπου Καζαντζίδης, Μπηθικώτσης και αφορισμός των κακών, ασχέτων Μακρόπουλου, Πλούταρχου και σία” ? Η ίδια φαλτσαδούρα και βαβούρα επικρατεί στα ρεμπετάδικα, η ίδια και στα σκυλάδικα. Το ίδιο χάλια τραγούδαγαν οι αποθανώντες που αναφέρω, το ίδιο και οι “άξιοι” συνεχιστές της παράδοσης… :lol: :lol: :lol:
Βλέπω ότι και στη λαϊκή ελληνική μουσική κάνετε οι περισσότεροι το ίδιο που κάνετε και στη ροκ. Εξυψώνετε το παρελθόν, όλα χρυσά και άγια τη δεκαετία του 70, 80 και ότι νέο, διαφορετικό κυκλοφορήσει στις μέρες μας είναι κακό, άσχημο, άτεχνο, κλπ. Η ίδια κολλημένη άποψη δηλαδή παντού.
Anyway για να επανέλθω στο θέμα, αν η παρέα είναι καλή, πάω και σε μπουζούκια και σε ρεμπετάδικα, ανεξαρτήτως των “καλλιτεχνών” που τραγουδάνε. Για προσωπικές ακροάσεις ούτε λόγος, τους βρίσκω ιδιαίτερα κακόηχους και φάλτσους. Για να μη μιλήσω για τον στιχουργικό τους πλούτο! :stuck_out_tongue:

nihist διαφωνω, ο Μπιθικωτσης εχει τραγουδησει και ενα “Αξιον Εστι” ενω οι Μακροπουλοι και οι λοιποι μονο εσυ κουκλαρα σε γουσταρω και τετοιες μλκιες. Και γενικα μην βαζεις διπλα το ρεμπετικο και το σκυλαδικο, το ρεμπετικο ακομα και αν δεν ειναι του γουστου μου παραδεχομαι οτι ειναι τεχνη γιατι ειναι διαχρονικο, το σκυλαδικο τι ειναι??? Για σκυλους και κακογουστους! Εξαλου οι ρεμπετες τα τραγουδια τους τα γραφαν μονοι τους, δεν ειχαν φοιβους και λοιπους αρχικλεφτες συνθετες πο εχουν θυσαυρησει κλεβοντας τη δικη τους δισκοθηκη! Εξαλου το καθε σκυλαδικο ξεχνιεται γρηγορα, εκει φαινεται η φτηνιαρικη του ποιοτητα, ενω το ρεμπετικο ζει! Πιστευω καταλαβατε ολοι τι θελω να πω γενικα.

Ο Nihilist έχει ένα point. Η μουσική στα σκυλο-ρεμπετο-μπούζουκα δεν είναι για ακρόαση. Έχει φτιαχτεί για άλλο σκοπό, την καθαρή διασκέδαση (δηλαδή όχι ψυχαγωγία). Παρόλα αυτά, κατ’ εμέ αφού συνοδευόμενη με καλή παρέα με διασκεδάζει, σημαίνει ότι πετυχαίνει το σκοπό της, άρα είναι καλή μουσική… Για αυτό και ο δίσκος του Μακρόπουλου είναι στα best of του 2006!!!

Eimai se katastash ektaktou anaghs… :lol:

δεν το περηφανευομαι , αλλα η ελλ.λαικη μουσικη ,οπουδηποτε τυπου απο σκυλαδικο μεχρι εντεχνο ,δεν μου αρεσει καθολου. Ο ηχος δε του μπουζουκιου ,
παροτι σαν οργανο ειναι δυσκολο και εχει βγαλει δεξιοτεχνες , τον θεωρω πολυ ενοχλητικο . Την μουσικη αυτη την δεχομαι αναγκαστικα ,σαν backround ,σε
καποιο μεζεδοπωλειο , και αυτο γιατι εκει για μενα εχει το ρολο του ‘decor’ ,στην
ουσια εκει δεν την ακουω . Την ελλ. μουσικη την βλεπω ‘φολκλορικα’ οπως θα
εβλεπα την παραδοσιακη κινεζικη, χαβανεζικη κτλ .
Δεν υποτιμω τους μουσικους ,γιατι ολα τα ειδη εχουν δυσκολιες και ορισμενοι απο
τους λαικους μουσικου και τους σκυλαδες ειναι μουσικαρες στο ειδος τους ,το αποτελεσμα δεν μου αρεσει .

Ψάξε στο pc σου και θα βρείς το μαγικό κουμπί που γράφει πάνω του Delete :lol: :lol: :lol:

Μ, αυτο ακριβως κι εγω. Ειναι ελαχιστες οι εξαιρεσεις.

Η διαφορα δεν ειναι ρε συ στο πως τραγουδουσαν τοτε αλλα στο γιατι.Αυτη ειναι η διαφορα με το σημερα. Τωρα το αν οντως τραγουδουσε χαλια π.χ. ο Καζαντζιδης αυτα ειναι και γουστα. Η ουσια ειναι οτι οι σημερινοι τυπου Πλουταρχου και ετσι δεν τραγουδανε για να βγαλουν κατι απο μεσα τους αλλα γιατι ειναι η δουλεια τους και γι αυτο δεν εχουν και διαχρονικη αξια τα τραγουδια τους. Ειναι απλα διασκεδαστες, οχι πως αυτο ειναι κακο η κατακριτεο, αυτο που κανουν το κανουν καλα. Και σημερα υπαρχουν καλοι συνθετες και τραγουδιστες στην ελληνικη “λαϊκη” η οπως αλλιως μπορουμε να την πουμε μουσικη αλλα δεν νομιζω οτι φενονται. Ειναι γεγονος οτι σε καθε μουσικη για να βρεις κατι αξιολογο πρεπει να ψαχτεις και λιγο.
Εγω δεν το χω ψαξει καθολου αλλα απο αυτα που εχω ακουσει μ’αρεσει αυτο που λεει
“Με τα φωτα νυσταγμενα και βαρια” η καπως ετσι (του Νικολοπουλου δεν ειναι?), αρκετα του Μητροπανου και απο ρεμπετικα οτι εχει τραγουδησει η Μπελλου.
Ο Σφακιανακης, αν και αντιπαθητικος, οντως εχει τραγουδησει πολυ καλα κομματια, που μπορει να ακουγονται μεχρι και σημερα.

Τι είναι αυτά ρε?? Σα δε ντρέπεσται… Μεγάλοι άνθρωποι :evil: :evil:

Για τι ακριβώς να ντραπούμε? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Και ναι, είμαστε μεγάλοι άρα μιλάει η ωριμότητα των αιώνων!!!

1.(έχω ξεχάσει Μαργαρίτη… με αυτόν και με Gallagher πέρασα μία από τις δύο πανελλήνιες :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: -βέβαια, εκείνη τη χρονιά οι “δρόμοι του πουθενά” ήταν πολύ της μόδας). Επίσης Πορτοκάλογλου, όπου μαζί με Τσαλιγοπούλου είχαν στο ζυγό ένα απίστευτο πρόγραμμα (εποχές Α’ Λυκείου νομίζω…)

  1. Είναι “Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας” και όχι της Ευδοξίας… Καλά, κανείς σας δε με διόρθωσε? τς τς τς

  2. Το σκορ είναι 10-7 υπέρ καμμένων!!! (κανονικά εσένα Rudolf έπρεπε να σε είχα στη δικιά μου μεριά, γιατί παραδέχτηκες ότι ακούς μερικά από αυτά, αλλά βιάστηκες να απαντήσεις… :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: . Δε πιστεύω να ήσουν σε αυτούς που ντρέπονται? :twisted: :twisted: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: )

Λιγα τα λογια για την Πεγκυ μη σας κανει μπαν ο μεγαλος μοντ Κοζυ.

δηλαδη οι nihilist πιστευεις οτι ειναι πιο ποιοτικοι απο τον καζαντζιδη και τον μπιθικωτση :?: :?: :?: :?:

Ενα ευχαριστω στον Καρβου που μεσω αυτου του τοπικ μας εδωσε την δυνατοτητα να παραστουμε μαρτυρες σε συγκριση Λαϊκων μουσικων με black metal μουσικους. Ρε ξεκολληστε ολοι, ο Καζαντζιδης και ο Μπιθικωτσης ειναι ποιοτικοτατοι στο ειδος τους, ομοιως και οι Nihilist.

Σε ευχαριστώ led zeppelin!!! Η συγκίνηση είναι μεγάλη…

Πλέον δε σε θεωρώ πολέμιο μου… =D> =D> =D> =D> =D> =D>

δηλαδη οι nihilist πιστευεις οτι ειναι πιο ποιοτικοι απο τον καζαντζιδη και τον μπιθικωτση :?: :?: :?: :?:[/quote]

Ρε παλικάρι εσύ ή με δουλεύεις ή είσαι χαζός. Τι σχέση έχουν οι λαϊκοί τραγουδιστές με τους Nihilist και τους όποιους Nihilist? Εγώ έκανα σύγκριση των παλαιότερων με τους νεώτερους λαϊκούς τραγουδιστές και τα μπουζούκια με τα ρεμπετάδικα. Και είπα ότι δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Η ερώτησή σου είναι πολύ άκυρη, δεν μπαίνω καν στον κόπο να συγκρίνω. Ο καθένας στο είδος του. Και led άσχετε οι Nihilist είναι deathsters… :lol: :lol: :lol:

ρε συ,εγώ δε λέω όχι στην καλή μουσική.αλλά σκυλάδικο δεν μπορώ να ακούσω…
λατρεύω 2-3 κομμάτια από Παπάζογλου,από Θαλασσινό,από Πορτοκάλογλου…ο Νταλάρας είναι τεράστια φωνή (τα βεγγαλικά σου μάτια, τι κομματάρα!!!)
Ο Ιωαννίδης,οι Κατσιμιχαίοι,ο Billy…
δεν σνομπάρω τον ήχο του μπουζουκιού,αλλά δεν αντέχω και τα σκυλάδικα…
άλλο το ένα,άλλο το άλλο…
δεν ντρέπομαι για τίποτα από αυτά που ακούω…και φυσικά έχω λιώσει με το “δίνει τα φιλιά” από σφακιανάκη αλλά δεν μ’αρέσει καθόλου και σαν μουσική προσωπικότητα και σαν φωνή…
μην τα κατηγοριοποιούμε όλα!

εγω γενικα απο ελληνικα(ελληνοφωνα) ακουω που και που κατι παλια ρεμπετικα, ποντιακα, Πελομα Μποκιου, Πανουση αντε και κανα Αγγελακα. ολα τα αλλα τα σιχαινομαι.

Δεν έχω απαντήσει εδώ και ντροπή μου ! Κατ’ αρχάς να σημειώσω ότι είμαι σπουδαιότερος μοντ από τον ροδομάγουλο, παλιολέντζεπ, χλεχλε !

Τα ρεμπέτικα είναι η μουσική μας κ ακόμα κ αν δεν αρέσουν σε κάποιον, νομίζω πως είναι ντροπή να μην τα σέβεται ! Επίσης θεωρώ ότι στιχουργικά έχουν δώσει πολύ περισσότερα πράγματα από πολλούς ροκάδες…

Έντεχνα κτλ κτλ ακούμε και μας αρέσουν. Δεν είναι για πολύ, αλλά οκ (προσωπικά δεν αντέχω τον Μάλαμα, αλλά λατρεύω Ιωαννίδη).

Τα σκυλοποπ που όλοι τόσο εύκολα βρίζετε (-ουμε) είναι μεγάλη ανακάλυψη του ανθρώπου ! Όσο και αν λατρεύω τον λυρισμό των slipknot, αν δεν πας σε πάρτυ να δεις κοπέλα να χορεύει τσιφτετέλι, είσαι μισός άνθρωπος…

Και γράφω σε αυτό το τόπικ για να υμνήσω τον τιτανομεγιστοτεράστιο

ΘΑΝΑΣΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ένα καταπληκτικό μουσικό που συνδυάζει την ελληνική μουσική παράδοση με την ροκ μουσική ! όσοι αρέσκεστε στο να την ψάχνεται, προτιμήστε τον !

=D> :lol: =D> :lol: =D> :lol: =D> :lol: =D>