Καλυτερη ερμηνεια

__Βρε, δύο βρήκα! Η μία είναι αυτή που μου λες (ΚΟΡΥΦΗ) και η δεύτερη είναι απο το δεύτερο cd του Revolution Calling αν δεν κάνω λάθος και ναι, είναι ΣΑΦΩΣ κατώτερη. Το video το είδες;

__Οσο για τον LaBrie, καλά έκαναν και του ανέθεσαν τα δύσκολα μέρη (δυστυχώς ο Tate τότε… ΔΕΝ), απλά τα εκτέλεσε μέτρια… :frowning: Είπαμε, για συναισθηματικούς λόγους μόνο, άντε και για την ωραία δυσολία…

Ναι ρε, το βιντεο το ειχα δει παλιοτερα. Ειχα προλαβει και το λαϊβ βιντεο κλιπ του queen of the reich, αλλα τωρα το εβγαλαν. Αλλη απιστευτη εκτελεση κι αυτη…

Oι Queensryche τοτε δεν επιαναν καλη αποδωση σε εκεινη την περιοδεια, εκαναν την συναυλιακη κοιλια τους ( και κυκλοφορησαν μετα και Live album, γιατι ρε παιδια??? :cry: ), αλλα την ξεπερασαν οπως και ο Tate ο οποιος αποδειδει ξανα πολυ καλα. Ο LaBrie δεν ειναι κανας τρομερος τραγουδιστης, καλος καποιες φορες, αλλα μερικες φορες χαλαει τα κομματια στα Live (τουλαχιστον σε αυτα που εχω ακουσει ειναι το αδυνατο σημειο της μπαντας).

Thewrw pws “Freddie Mercury” kai “ερμηνεία” einai sxedon tautosima:p:p
Freddie Mercury-Bohemian Rhapsody gia mena

B. Dickinson- Tears Of The Dragon

Exω τοποθετηθει σε αλλο ποστ . She’s gone - Michael matijevic ( Steelheart ).

Hetfield - Bleeding Me
Hetfield - The Unnamed Feeling
Hetfield - Fixxxer
Hetfield - The Unforgiven II

Ξέρω είμαι αντικειμενικός :stuck_out_tongue:
Από κει και πέρα, οι περισσότερες ερμηνείες του ανεπανάληπτου Freddie Mercury είναι κορυφαίες.:–

Iσαμε με 9-10 οκτάβες ο Μatijevic στο χαλαρό…

:thumbup:

Εκπληκτικο τραγουδι κι ερμηνεια.
Απο Queensryche, Bridge.
Επισης μιας και ετυχε να ακουω τωρα…Dream Theater-Lie.
Και απο Metallica πολλα…Λογω ιδιαιτερης συμπαθειας προς την φωνη του Hetfield.

Tωρα ειδα το poll. Απο τις επιλογες, με διαφορα Bohemian Rhapsody.

Ronnie James Dio - Stargazer ψήφισα.

Black in the burn - Masterplan
Missing you - Ark

Kοινος παρονομαστης Jorn Lande

Aπο το δασκαλο του Looking for love - Whitesnake

:stuck_out_tongue:

__Κάτσε ρε! 4 είναι το ανώτερο που έχω ακούσει! Αυτό που λες εσύ δεν υπάρχει! :slight_smile: Εχει μεγαλύτερη έκταση και απο ένα πιάνο δηλαδή?!! Ποιός Κlaus Nomi και ποιος Τιm (και ο γιός, κι αυτός κορυφή) Βuckley δηλαδή! Και ο Daniel Gildenlow έχει τρομερά μεγάλη έκταση, 3,5 οκτάβες νομίζω…

__Βέβαια, το τραγούδι αυτό που λέτε δε το έχω ακούσει, θα ακούσω και θα επανέλθω, αλλά όχι κι έτσι ρε friend! #-o :slight_smile:

Αχ… το She’s Gone είναι όντως θεικό!
Τις 4 οκτάβες νομίζω τις είχα ακούσει για τη Celine Dion… :-k
Όσο για το Ντάνιελ… μπράβο στο παιδί! :-s

Σχεδον ο,τι εχει γραφτει αφορα οντως απιστευτες ερμηνειες αλλα επειδη ερμηνεια δεν σημαινει απαραιτητα υψηλες οκταβες ας πω κι εγω μερικες απο τις αγαπημενες μου…

  • Roger Waters - Ολο το The Wall

  • Warell Dane - The Learning (Nevermore - Politics Of Ecstasy)

  • Serj Tankian - Spiders (SOAD - SOAD)

  • Aldrahn - Shiva Interfere (Dodheimsgard - 666 International)

  • Garm - Kinetic (Arcturus - The Sham Mirrors)

  • Simen Hestnaess - The Chaos Path (Arcturus - La Masquerade Infernale)

Aloe δεν σου εχω πει να μην λες την ακατανομαστη ;
H Lara Fabian την καταπινει αμασητη !

Χαχα! Δε θυμάμαι να την έχω αναφέρει στο παρελθόν! :stuck_out_tongue:
Αλλά, εντάξει, για μια φωνή, δε μετράνε μόνο οι οκτάβες… πολύ περισσότερο μετράει η χροιά κλπ. Οπότε, από τις δύο αυτές, κι εγώ μάλλον τη Lara Fabian προτιμώ!

Καλά ντε…

:lol: Το πήγα στον υπερθετικό βαθμό απλώς…:wink: :stuck_out_tongue: :lol:

__OK, ok! :slight_smile: :stuck_out_tongue: 8)

__Πάντως το άκουσα… Το ήξερα, το είχα ακούσει, αλλά δεν ήξερα ποιος το λέει κλπ… Τι να πω…

__ΑΠΙΘΑΝΟΣ! Βέβαια, μπορεί να είναι λυρικός τενόρος με δυνατές ψηλές ίσως και κόντρα τενόρορ και πάει όντως “στο θεό” με πολύ δύναμη, ένταση και πάθος, αλλά μπορεί να του λείπου οι χαμηλές (ενώ π.χ. ο τραγουδιστής των Queensryche τις είχε -π.χ. Take Hold Of The Flame), οπότε να μην έχει τόσο μεγάλη έκταση…

__ΟΠΩΣ και να έχει, είναι φανταστική η απόδωσή του στο τραγούδι αυτό! 8) Τα σέβη μου! 8)

__Τώρα όσο αφορά τις ερμηνίες, πολύ σωστό αυτό που αναφέρθηκε πως οι πολύ ψηλές ή πολύ χαμηλές νότες δεν είναι παν, άλλωστε μιλάμε για “ερμηνία” και όχι για “πρωταθλητισμό”… Πάντως, όσες έχουν αναφερθεί ή προταθεί απο τον LED είναι όντως κορυφαίες, με πάθος και αυτό το κάτι, που άλλοι το λένε “ντουέντε” άλλοι “ψυχή” και μερικοί “αρχίδ…”… χαχα!

__Εδώ να πω πως είναι λίγο κρίμα που δεν πήρε ψήφους ο Buckley, o οποίος τα δίνει όλα και ειδικά στο τέλος χρησιμοποιεί τη φωνή του ως μουσικό όργανο κάνοντας ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα.

__Κρίμα και για τον Perry που σ’ αυτό που προτίνει ο led αλλά και σε πολλά άλλα όπως το Seperate Ways ή το Lovin’ Touchin’ Squizin’ ή το Don’t Stop Believing είναι απλά υπέροχος.

Rob Halford - Painkiller an kai me dyskolia topo8ethsa deftero to Dio-Stargazer

Roger Daltrey-Love reign o’er me.