Πιστευετε στο Θεο ή οχι?

Ακριβως! Και στους συνανθρωπους μας θα συμπληρωνα εγω…

πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που μας βοηθαει σε μερικες στιγμες της ζωης μας… αν αυτο λεγετε θεος τοτε πιστευω σε αυτον … αλλα αμα δεν πιστευουμε και στον εαυτο μας δεν θα καταφερουμε τιποτα στη ζωη μας … αυτος ειναι που μας βοηθαει να ξεπερασουμε τις δυσκολες καταστασεις .

Ο καθε ανθρωπος ειναι Θεος του εαυτου του. Οπωτε, ναι πιστευω στον Θεο αλλα οχι στην εκκλησια η σε αλλες θρησκειες που εχουν ως στοχο την εξουσια και το κερδος [-X

Όχι…

Πιστευω αλλα με το δικο μου τροπο και οχι με αυτον που προσταζει η εκκλησια.

Πιστεύω στον Θεό.Απεχθάνομαι τους παπάδες και όλους όσους ανακατεύονται και διαστρεβλόνουν τα γεγονότα ξεφτιλίζοντας την πίστη

Ναί,αλλά έχω να κάνω σημαντικότερα πράγματα από το να ασχοληθώ με χουντικούς ιερείς…

Πηγαινα…:oops: :oops: :oops:

Για ποιον Άη Γιώργη μιλάτε,αυτόν στου Παπάγου?Πήγαινα μέχρι πριν 1 χρόνο…και δούλευα κόσμο και κοσμάκι:lol:

ποιος θεος μωρε???αυτα και αν ειναι γραφικοτητες η/και αφελειες (αναστασεις, αμωμες συλληψεις και λοιπα μπαρμπουτσαλα)…

Εν τελει θεωρω τον εαυτο μου αγνωστικιστη με μια ταση προς την αθεϊα. Για διαφορους λογους που θ’αναλυσω μια μερα που δεν θα νυσταζω και δεν θα χω πολυ διαβασμα.

Isis, αυτή τη στιγμή αποκαλλείς γραφικό όποιον πιστεύει στο Θεό. Καλό θα είναι να αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς… Το λένε και οι κανόνες του φόρουμ…

το να χαρακτηρισω συμφωνα με την γνωμη μου μια ιδεα,μια πιστη,μια εννοια ως γραφικη δεν σημαινει οτι χαρακτηριζω τον οποιο ακολουθο ως γραφικο…και αν προσεξες χαρακτηρισα ως γραφικοτητες τα εντος της παρενθεσης…

δηλαδή ποιοι πιστεύουν σε κάτι αφελές και γραφικό κατ΄εσέ? Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Χαρακτηρισμοί που προσβάλλουν άλλους χρήστες, δεν επιτρέπονται σε αυτό το φόρουμ. Την επόμενη φορά θα πέσει delete. Εγώ μίλησα και προειδοποίησα…

χαρακτηρισα καποιον γραφικο εδω μεσα???να σου πω κατι, ποτε δεν χρησιμοποιησα χαρακτηρισμους για κανενα γενικοτερα μεσα στο φορουμ…γιατι αυτο ειναι αρχη μου…εγω χαρακτηρισα καποια υποτιθεμενα γεγονοτα ως γραφικα (αναστασεις κτλ) και αυτο ειναι απολυτο δικαιωμα μου, απο την στιγμη μαλιστα που δεν απευθηνθηκα προσωπικα σε κανενα…αν καποιος πιεστευει οτι τον εθιξα προσωπικα, τον προσκαλω να μου το πει ελευθερα και θα του ζητησω ως κυριος συγνωμη…

λοιπόν, το θέμα είναι λίγο επικίνδυνο και σας συνιστώ να προσέχετε.

Ανεξάρτητα από το τι πιστεύει ο καθένας μας, δεν πρόκειται να επιτρέψω σε κανέναν σε αυτό το φόρουμ να προσβάλλει τα πιστεύω (και με βάση τα οποίο κινούνται στην καθημερινή τους ζωή) άλλων χρηστών και επίσης του υπόλοιπου κόσμου.

Οι προσβολές προς τα θεία, αφορούν προσβολλές σε όλα τα θεία. Είτε αυτά είναι αθεϊσμός, είτε Χριστιανισμός είτε Βουδισμός , κλπ και είναι οι δουλειά μου εδώ μέσα να μην επιτρέπω να γράφονται. Οι κανόνες του φόρουμ δε διαπραγματεύονται. Ή τους αποδέχεστε και γράφετε ή όχι.

Επίσης, δεν κατάλαβα ποιος σας είπε ότι οι mods θα περιμένουμε να θιχτεί κάποιος για τα κείμενα σας και να σας κάνει παρατήρηση και εμείς τότε να πρέπει να επέμβουμε. Όχι. Εμείς προλαμβάνουμε καταστάσεις και σας υποδεικνύουμε πότε είστε στα όρια. Αν τα ξεπεράσετε απλά πέφτει delete

Για όσους αναρωτιούνται, το αρχικό ποστ διεγράφη, γιατί είχε 1-2 χαρακτηρισμούς στα όρια των κανόνων και έναν που τα πέρναγε. Δε διεγράφη αμέσως γιατί είπα να κάνω τα στραβά μάτια. Ο υπόλοιπος διάλογος διεγράφη γιατί ήταν εκτός θέματος (το έχουμε πει, τα παράπονα ή με πμ ή στο τόπικ μου αν θέλετε να τα κάνετε δημόσια) και για κάτι που διεγράφη. Μία παρατήρηση να κάνω μόνο σε σχέση με αυτό το διάλογο. Υπενθυμίζω ότι οι κανόνες του φόρουμ δε διαπραγματεύονται…

ΥΓ. Στο φόρουμ γίνονται πολλές ωραίες και σοβαρές συζητήσεις με έντονο ενδιαφέρον. Ας έχουμε όλοι την προσοχή μας να μην ξεπερνάμε κάποια όρια…

ΥΓ2. Τα επόμενα ποστ να είναι on topic γιατί αλλιώς θα διαγραφούν (καιρό είχα να διαγράψω κάτι :stuck_out_tongue: )

Εγώ πάνω στο θέμα αυτό που έχω να πω είναι εκείνο που είχε πει ο Άινσταιν, όταν τον είχαν ρωτήσει αν πιστεύει στον θεό.

“Πείτε μου τι εννοείτε λέγοντας θεός, και θα σας πω αν πιστεύω ή οχι”

άσχετο, αλλά θυμήθηκα και ότι στη γνωστή διαμάχη με τον Μπορ για τη θεωρία της αβεβαιότητας είχε πει την επίσης γνωστή φράση:

“Ο Θεός δεν παίζει με τα ζάρια”

Τελικά αποδείχθηκε ότι ο Μπορ είχε δίκιο :stuck_out_tongue:

Kala to eipe kai o Alvertos.

O Θεός θα υπάρχει μέχρι να τον γνωρίσουμε.
Και δεν νομίζω να μας συστηθεί…