Καλύτερες κυκλοφορίες του 2007!

Άρα καταλήγουμε πάλι και πάλι στο ίδιο ότι επειδή εσένα μπορεί να σου αρέσει οτιδήποτε βγαίνει κάτω από το νομα Porcupine Tree από album μέχρι μπιντέδες ξέρω γω αυτομάτως μπαίνει και στη λίστα με τα καλύτερα ε΄?Επίσης τι επιχείρημα είναι αυτό ότι το τάδε είδος είναι νεκρό?Αυτό που είναι νεκρό για σένα για τον άλλο μπορεί να είναι γαμάτο.Σου είπα δεν ακούω μουσική βάσει χρονολογίας ή με το τι θεωρούν νεκρό οι πολλοί όπως εσύ αλλά με βάση τι μου ακούγεται καλά στο αυτί.Να στο ξαναεπαναλάβω?

Άρα δηλαδή όταν κάποτε ο Wilson έλεγε ότι οι Opeth είναι κορυφαίοι κάποιου που δεν του άρεσαν οι Opeth δεν πρέπει να ακούει Porcupine…αυτό μου ,λες τώρα επειδή ο Bach είπε μια μπαρούφα στην πυρά ε?

Τεσπα δεν βγαζουμε άκρη…οι σαβούρες είναι για τα σκουπίδια άλλωστε όχι για συζητ’ησεις.:smiley:

ok, το κάνω πενηνταράκια για να συνεννοηθούμε

όσο άδικο είναι ένας που ακούει 80s να καταδικάζει την μουσική του σήμερα συνολικά, άλλο τόσο είναι κάποιος που δεν αντέχει τα 80s να μιλάει για το τότε. η “κακή” σου λίστα περιέχει πολλούς δίσκους που ακόμα κ αν δεν σου αρέσει το ιδίωμα, “σαβούρες” δεν τους λες κ η συγκεντρωτική λίστα τόσο του ρόκιν όσο κ των αναγνωστών, θα το αποδείξει.

δεν σου λέμε τι πρέπει να ακους, ούτε τι είναι ωραίο κ καλό. απλά νομίζω ότι υπήρξες πολύ άδικος με αξιόλογες κυκλοφορίες κ στην λίστα σου υπάρχουν σχήματα που αν έπαιζαν στο ΑΝ, θα έκοβαν εισιτήρια κ στους πορτιέρηδες μπας κ κάνουν sold out. Το ότι ένα σχήμα το ακούει πολύς κόσμος, δεν το κάνει απαραίτητα καταπληκτικό, αλλά το να λες “εγώ ξέρω και όλοι εσείς οι υπόλοιποι όχι”, είναι κάπως σαθρό σαν επιχείρημα.

Nομίζω ότι απαξιωνεις τη λίστα μου μιλώντας απλα για 80ς μπάντες.ίσως θα έπρεπε να την κοιτάξεις λίγο καλύτερα.
Επισιης κοίταξε λίγο πιο πίσω σε παρακαλώ τα επιχειρήματα κάποιων “πλάκα κάνουμε τώρα” κτλ κτλ.Δεν είναι δικά μου.

Αν εσύ έλεγες ότι οι Evidence One πχ είναι για τα σκουποίδια μπορεί να με πείραζε αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το έπαιζα δικηγόρος τους.

Προσπερνάς επίσης το γεγονός ότι μου αρέσουν κάποιες κυκλοφορίες των Porcupine Tree.ΜΟυ κάνει εντύπωση ξέρεις.

πολλά από αυτά που έχω στη λίστα μου τα έχουν και αρκετοί άλλοι οπότε ποσώς με απασχολεί τι θα βγει καλύτερο στις λίστες του rocking.:slight_smile:

τέλος περιμένω ακόμα να δω με τι κριτήρια συμπεριλαμβάνοντε κάθε φορά οι Ulver οι Porcupine Tree οι Down οι Electric Wizard!!! ως γαμάτες κυκλοφορίες.Συγκεκριμένα επιχειρήματα.Διότι τώρα μπορεί να μας διαβάζει και κάποιος που δεν έχει ακούσει τους παραπάνω δίσκους ε?

porcupine tree

http://www.rocking.gr/review1241.php

ulver

http://www.rocking.gr/review1519.php

τα down/electric wizard γίνονται εντός των ημερών.

βασικά αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η γνώμη κανενός, δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Σε ευχαριστώ για τα link.Διάβασσα τις κριτικές και δε συμφωνώ μαζί τους.Οπότε ναι μάλλον δεν έχει νόημα.

Αλλά βασικά δεν είναι το θέμα τι γράφει το rockin για αυτά τα group αλλά το βασικότερο είναι για ποιο λόγο οι αναγνώστες βρίσκουν το νέο Porcupine πχ ενδιαφέρον.Από αυτούς περιμένω να δω τα κριτήρια.:-k

πολλά από αυτά που έχω στη λίστα μου τα έχουν και αρκετοί άλλοι οπότε ποσώς με απασχολεί τι θα βγει καλύτερο στις λίστες του rocking.

Αναφορικά με τους αναγνώστες : ρώτα τους ένα-ένα. όπως όμως διαβάζω ούτε εσύ έχεις παραθέσει επιχειρήματα γιατί τόσα albums είναι τόσο χάλια. Ειδικά για το machine head, είμαι πολύ περίεργος να ακούσω…

Αναφορικά με το quote, φαντάζομαι ότι συμφωνεί μαζί σου όλη η λαοθάλασσα που είδε live τους skid row, ε?

οτι βρισκεις εσυ στους circus maximus και pagan’s mind

“Το ότι ένα σχήμα το ακούει πολύς κόσμος, δεν το κάνει απαραίτητα καταπληκτικό”

Mην αυτοανιρείσαι.Αυτό έγραψες πιο πάνω.Τώρα το πόσοι είδαν τους Skid Rlow δε με απασχολεί.Ούτε αυτό τους κάνει κακό group νομίζω ε.
Πολλά είναι τα group που μαζεύουν λίγο κόσμο.Δεν έχει να λέει.Οι Kamelot ας πούε πόσο κόσμο μάζεψαν πριν 2 χρόνια?
Οι Gotthard που αλλού μαζεύουν 5000 κόσμο εδώ μάζεψαν 300 άτομα.Είναι κακή μπάντα?

Είτε μια μπάντα μαζέψει 1000 άτομα είτε 300 εμένα το ίδιο μου κάνει.

Όσο για τους Circus Maximus και τους Pagan’s Mind signal05 αρκετοί ακόμα τους βρήκαν γαμάτους και σου συνιστώ να ακούσεις γιατί είναι κορυφαία progressive metal group.Στην τελική εσύ χάνεις.8)

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=259131&postcount=1784

μια τετοια απαντηση θα σου δωσουν και ολοι οσοι τους αρεσε το νεο porcupine tree
οτι αρκετοι τους βρισκουν γαματους και οτι ειναι ενα απο τα κορυφαια Progressive rock σχηματα.

Ο μοντεκριστο εχει αρχιζει και τολκιζει.Ευγε παιδι μου !!!:stuck_out_tongue:

Ο denander θεωρει καποιους δισκους σαβουρες και πεσατε ολοι να τον φατε, απλα επειδη θεωρει χαλια κατι που πιθανως να σας αρεσει. Μην ειστε τοσο απολυτοι, δεχτειτε οτι ‘‘ισως’’ αυτο που ακουτε και το βρισκετε ‘‘γαματο’’ του αλλου να του φενεται σαβουρα !! Και εγω οταν ειπα τους Σλιπκνοτ αθλιους και αταλαντους αναψατε να πουμε !! Και δεν ειναι προκλητικο να θεωρει καποιους δισκους σαβουρα.

εγώ πάλι χτες άκουγα το Echoes…των Foo Fighters και στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να του βρω θέση στην 20άδα.

[SIZE=“5”]FIGHT ! ! ! ![/SIZE]

tolkki προσκυνω!!!
χαχαχααχαχα

nightsky
κοιτα
για μενα δεν εχει να κανει με την μπαντα
εχει να κανει με την αντιληψη οτι βγαζω σαβουρα οτι δεν μαρεσει

πχ εγω δεν ακουω black metal!
θα πρεπε να αραδιασω ολες τις black metal κυκλοφοριες της χρονιας ως σαβουρες?!??!

hanoi rocks ρεεεεεεεεεεε. άμπαλοι. άμουσοι. άσχετοι. αρκουδέηδες.

τι μασιν χεδ, ούλβερ κ προκιουπάην

έλεος πια με τους ατάλαντους

καταλαβα τι λες σαιγκναλ , αλλα αποτι ειδα ο Ντιναντερ εχει βαλει ‘σαβουρες’ απο διαφορα ειδη…

έχει θάψει όποιον έχει παραπάνω από 20 οπαδούς (στο Παγκράτι μόνο)

Και αυτο τι σημαινει ? οτι επειδη μια μπαντα την ακουνε πολλοι , δεν μπορει να δηλωσει πως την θεωρει σαβουρα…?