Οι καλύτεροι δίσκοι του 2014!

τι κεραμίδα ήταν αυτή

ΔΙΣΚΑΡΑ

παλιοί katatonia, bride, lost και όλη η σχετική κομπανία.

[B]Decembre Noir - A Discouraged Believer[/B]

Το καινούριο ΥΟΒ γαμάει απίστευτα ή είναι ιδέα μου;

Μιας και δεν έχει δικό του θρεντ, ας το βάλω εδώ, ταιριάζει.

Πανέμορφο, πραγματικά. Φρέσκο, με πολλές ιδέες αλλά όχι υπερβολικό, απλό αλλά όχι απλοϊκό, από χαρούμενο έως συγκινητικό και πολύ, μα πολύ ιδιαίτερο. Με περίεργες έθνικ μουσικές και ενδιαφέροντα μπολιάσματα, ο παππούς για ακόμα μια φορά παραδίδει μαθήματα. Και του βγάζουμε το καπέλο, γιατί την ώρα που οι υπόλοιποι τρελαίνονται για το reunion, το δικό του αυτί δεν ιδρώνει και εκείνος συνεχίζει στα δικά του -περίεργα- μονοπάτια.

Embrace Another Fall (λατρεία!)
House of Love

Solstafir - Otta
Goat - Commune
Temples - Sun Structures
Yob - Clearing The Path To Ascend
Bongripper - Miserable

Αυτά προς το παρόν. Το καινούριο electric wizard το ακούω δυο μέρες τώρα και λογικά θα μπει και αυτό.

[B]Shellac - Dude Incredible[/B]

Ο παμμέγιστος Albini επιστρέφει μετά από 7 χρόνια με τον πιο ΡΟΚ δίσκο της καριέρας τους και γαμάει και δέρνει.

Το ακούμε ολόκληρο εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=StooJzxAfrc&list=PLso3fZ4Mgj97_WllJp2tgUG-zp0m-2phL

συμφωνώ και επαυξάνω

Καταπληκτικός ο δίσκος των Shellac πραγματικά!
Και ακούμε παράλληλα το [B]Beyond Calculation[/B] των [B]Austerity Program[/B] για να δούμε πώς θα ακούγονταν οι Big Black σήμερα:

http://austerityprogram.bandcamp.com/album/beyond-calculation

Το περιμενα και γω το Shellac. Θα τσεκαρω αυριο.

ναι πασά μου, γράψε όμως και τι είναι αυτό…

ДО СКОНУ - Великое Пробуждение Среди Великого Сна

Ε ναι. Drum machine και τα μυαλά πουρές. Εν τω μεταξύ πιέζεις ευαίσθητη χορδή γιατί οι Big Black τον τελευταία ένα χρόνο έχουν γίνει μια από τις πέντε πιο αγαπημένες μου μπάντες έβα.

Και μιας και μιλάμε για noise rock, ωραίο δισκάκι είναι και αυτό:

[B]Young Widows - Easy Pain[/B]

Οι οποίοι παίζουν άκρως θορυβώδες ροκ, κάτι ανάμεσα σε Jesus Lizard και Sonic Youth.
Ακούμε την κομματάρα Kerosene Girl και γουστάρουμε.

Τελευταία το έριξα στο noise rock. Είμαι αρκετά ψημένη και βρίσκω πολύ ωραία πράματα. Ακούστηκε τίμιο αυτό! Άκυρο για εδώ, αλλά αξίζουν τα προηγούμενα?

Το οποίο δισκάκι ακούμε πακέτο με το εξίσου φοβερό [B]Sleepwalking Sailors[/B] των [B]Helms Alee[/B] με τους οποίους έβγαλαν και split μαζί:

http://helmsalee.bandcamp.com/album/helms-alee-young-widows-split

Το προηγούμενο (In And Out Of Youth And Lightness) δεν με είχε ενθουσιάσει, αλλά το Old Wounds είναι δισκάρα!

Πω μαλάκα, ακούω τώρα όπως πρέπει το Austerity Program και κοπανιέμαι. Γουστάρω βίαιη αναβίωση της pigfuck σκηνής. Όχι τόσο βρώμικο βέβαια, αλλά και πάλι γαμάει.

Το νέο Helms Alee ήταν καλό αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Βέβαια, ούτε το προηγούμενο τους μου είχε πει πολλά πράγματα. Το ντεμπούτο τους, “Night Terror”, πάντως είναι μεγάλη δισκάρα.

Χωρίς σειρά προτίμησης:

Dead Congregation - Promulgation of the Fall
Mastodon - Once more 'round the Sun
Darkspace - III I
Hail Spirit Noir - Pneuma
Aenaon - Extance
Woman is the Earth - Depths
Thantifaxath - Sacred White Noise
Dread Sovereign - All Hell’s Martyrs
Triptykon - Melana Chasmata

Σε αναμονή για Primordial που μου άνοιξαν την όρεξη με το πρώτο δείγμα και Machine Head που -φαίνεται να- πατάνε στην αγαπημένη μου συνταγή των 2 τελευταίων τους album…

Winterfylleth-The Divination of Antiquity

         Αναβάλλονται οι πτήσεις από Αθήνα προς Μάντσεστερ λόγω κακοκαιρίας. Θύελλα και βροχές, όχι εξαιτίας καιρικών φαινομένων αλλά λόγω της τέταρτης κυκλοφορίας των Winterfylleth. To ''The Divination of Antiquity'' είναι τόσο εκπληκτικό που δεν περιγράφεται. Όχι ότι παλιότερα ήταν κατώτεροι αλλά πλέον κορυφώνονται. Black metal αναμεμιγμένο με παθιασμένες και σκοτεινές μελωδίες. Τυχερή εταιρία η Candlelight που το κυκλοφόρησε μόλις χθες σε cd (το digipak έχει bonus track) και σε βινύλιο.
              Είναι απίστευτο το πόσο πολύ μπορείς να βυθιστείς στον κόσμο των Winterfylleth ακούγοντας το 'The Divination of Antiquity''.  Black metal σπασμωδικά ριφς εμφανίζονται και χορεύουν στο μυαλό σου την ώρα που το νοσταλγικό άρωμα του  παρελθόντος εμποτίζει με τις μελωδίες του τα ανελέητα μαυροφορεμένα ουρλιαχτά. Φωτοβόλες συνθέσεις σε οδηγούν κρατώντας σου το χέρι με καλυμένα τα μάτια σε κάθε κόχη, σε κάθε γωνία, σε κάθε της εσοχή της μουσικής τους. Εκεί θα βιώσεις ζοφερούς συνειρμούς ανεμοδαρμένων κορυφών, με μόνη παρέα την μουσικη τους. Απότομες αλλαγές, από κραταίο black metal σε ευλαβικές μελωδίες και ψίθυρους και μετά πάλι ρίξιμο στην αβυσαλέα τους χαράδρα σε κρατούν σε διέγερση. Οι κυμαινόμενες αυτές αλλαγές με την σχετιζόμενη ατμόσφαιρα που δημιουργούν σμιλεύουν τον εσωτερικό μου κόσμο. Μην φαντστείτε κάπως αδύναμες συνθέσεις που καπηλεύονται τον χαρακτηρισμό ''black metal''. Εδω οι συνθέσεις σφύζουν από ζωτικότητα, ακούγονται αμείλικτες. Πόσο πιο λιανά να μας το κάνουν δηλαδή από το ''Warrior Her'' ; Μπορούν όμως να σε καταπιούν και με διαφορετικό τρόπο. Ναρκωμένο ύφος να προσδιορίζεται απο τα κρουστα, με χωροδιακά φωνητικά και σκεπτικές (και όχι σκεπτόμενες) κιθάρες να αφουγκράζονται  με σεβασμό και διδαχές από την Ιστορία προς τον Άνθρωπο. Αν και μελαγχολικοί, σε βασανίζουν με απολαυστικό τρόπο. Και μετά σε μπουκώνουν και πάλι με αδυσώπητους ήχους πρόσκρουσης και σε διαπερνούν αφήνοντας το κουρασμένο σου κουφάρι με ένα χαμόγελο μόνημα σχηματισμένο σαν τοy Joker. Μια ανάπαυλα στο  ''The World Ahead'' με ακουστικές κιθάρες και χορωδιακά επικά φωνητικά πιστοποιούν ότι είναι εύκολη υπόθεση να δημιουργήσεις Τέχνη με τα πιο απλά πράγματα, φτάνει να νιώθεις αυτό που κάνεις. Και ημεγαλοπρέπεια των Winterfylleth μεταφέρεται και στον ακροατή που περηφανέυεται για το πόσο επικοδομοιτικά περνά την συγκεκριμένη ώρα της ακρόασης του ''The Divination of Antiquity''.
                Εσωτερική μουσική ικανή να σου δημιουργήσει ενδόψυχες ουλές μοιράζοντας μαζί σου τις αγωνιώδεις  μουσικές τους εκφράσεις.  Ο δρόμος τους δεν είναι μοναχικός, έχουν τους Wodensthrone, Drudkh και Fen σε ένα σχετικα κοινό μουσικό  τοπίο αλλά κανείς δεν το κάνει τόσο υπέροχα. Οι Winterfylleth Μπορουν να ηγηθούν αυτού του ήχου και το ''The Divination of Antiquity' θα μνημονέυεται σαν κλασσικό στο ήχο του στα χρόνια που θα ακολουθήσουν. Τι να λέμε; Μόνο στο λογότυπο να εστιάσω το βλέμμα μου ή να ''μπω'' μεσα στο εξώφυλλο τους για λίγα λεπτά και η ανωτερότητα τους ξεχωρίζει.

[SIZE=6][B]1. BATTLEROAR - Blood Of Legends[/B][/SIZE]