300

Παρακαλω αποστειλατε την πληρη λιστα.Ευχαριστω :stuck_out_tongue:

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite1_31655_09/03/2007_184016

Τα κινηματογραφικά μου γούστα πάντως, ταιριάζουν πολύ με του σινεκριτικού στην Καθημερινή. Οπότε, αφού λέει αυτός καλά λόγια για τη ταινία, τότε και εγώ θα πάω να τη δω!!!:stuck_out_tongue:

Που γράφει αυτός ???

Στα Νεα εγραφε.Δεν ξερω αν γραφει ακομα εκει.

Μην ασχολειστε με τους τηλεασχετους…σε οποιον αρεσε η ταινια αρεσε…μου βγαινουν στη τηλεοραση και κανουν λογο για φασιστικα μηνηματα …ενω αν εδειχνε τον λεωνιδα “να τον παιρνει” θα ηταν πιο προοδευτικη η ταινια ε?

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Πολυ καλη ταινια για το ειδος της, χωρις πολλες πολλες βλακειες(τις οποιες συνηθιζουν να κανουν σε τετοιου ειδους ταινιες) ωραιους ηθοποιους, ωραια μουσικη και ωραιες σκηνες μαχης.

Ο Ξερξης γιατι ηταν γκει;:lol: Τι ταν τουτο;
Ο Εφιαλτης γιατι μου θυμισε το Γκολουμ ετσι οπως τους ακολουθουσε;:stuck_out_tongue:

Έχει πέσει τρελή διαφήμιση και όλοι όπως πάντα την πατήσαμε. Για μένα η ταινία είναι παρωδία. Όσοι γουστάρουν εφέ και μόνο εφέ μπορεί να γουστάρουν οι υπόλοιποί όμως μάλλον θα απογοητευτούν. Σε μερικές ατάκες στην ταινία πραγματικά έριξα πολύ γέλιο.

Με τρομαζεις γιατι σκοπευα να τη δω, αλλα τα γουστα μας στις ταινιες συνηθως ταυτιζονται. :frowning:

Μια χαρα ειναι η ταινια ακου εμενα που εχω τελειο γουστο

Πολύ καλή, ευτυχώς δεν απέκλινε όσο αρχικά περίμενα από τα όσα ήδη ξέρουμε (όσα μας έχουν μάθει δηλαδή, τώρα τι είναι αληθές και τι όχι… ποιος ξέρει) και οι σκηνές με τέρατα και πολεμιστές τύπου darth vader ήταν σχετικά λίγες (τις περίμενα περισσότερες με βάση το trailer). Πάλι καλά που δεν έβαλαν κανέναν Farrell να παίξει τον Λεωνίδα και χαραμιζόταν η ταινία. Πολύ πιο ενδιαφέρουσα από κάτι Τροίες και Αλέξανδρους.

http://news.contra.gr/Lifestyle/Hellas/145844.html

Δεν θέλω να σε επηρεάσω. Για μένα η ταινία δεν είχε τίποτα να μου δώσει. Δεν υπάρχει σενάριο, δεν υπάρχει πλοκή δεν υπάρχει αγωνία. Υπάρχει βία και εφέ αλλά σκέψου γιατί λατρέψαμε π.χ. το Braveheart; Για τα εφέ και την βία; Ναι υπήρχαν κι αυτά αλλά δεν ήταν το πρωτεύον προτέρημα της ταινίας. Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να δεις εφέ τότε πήγαινε αλλά δεν σε έχω κόψει για τέτοιο άτομο. Τέλος πάντων να σου πω την αλήθεια το 90% μου είπε ότι του άρεσε η ταινία οπότε μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος. Το μόνο που με φέρνει στα ίσα μου και δεν αρχίζω να το πιστεύω είναι οι μετριότατες (για να μην πω τίποτε άλλο) κριτικές που έχει πάρει από τον διεθνή τύπο.

Boston Globe Wesley Morris
There’s a stale, synthetic airlessness about the movie. Imagine a large cast trapped in a series of spectacular screensavers. It could be ancient Greece. It could be somebody’s hard drive.

Slate Dana Stevens
300 will be talked about as a technical achievement, the next blip on the increasingly blurry line between movies and video games.

Salon.com Stephanie Zacharek
The bigger question to ask about 300 is why, for a supposedly rousing tale of heroism, it’s so curiously unaffecting.

The Globe and Mail (Toronto) Rick Groen

As you watch – no, endure – this flattened-out spectacle, there’s really nothing worth pondering save for a single thought: What a difference a director makes.

The New York Times A.O. Scott
Another movie – Matt Stone and Trey Parker’s “Team America,” whose wooden puppets were more compelling actors than most of the cast of 300 – calculated the cost [of freedom] at $1.05. I would happily pay a nickel less, in quarters or arcade tokens, for a vigorous 10-minute session with the video game that 300 aspires to become.

Wall Street Journal Joe Morgenstern

300 presents a dual clash of civilizations. An action adventure that pits thousands of Persians against 300 brave Spartans at the Battle of Thermopylae, it also pits millions of fans of brainless violence against a gallant band, or so I choose to think of us, who still expect movies to contain detectable traces of humanity.

Washington Post Stephen Hunter
It’s kind of a ghastly hoot, and while I suppose it does no harm, it also contributes nothing. It’s a guilty unpleasantness.

Village Voice Nathan Lee
It’s a ponderous, plodding, visually dull picture, but the blame shouldn’t be put on Snyder’s skills per se, and has nothing to do with his ambition to blur the distinction between CGI and photography. Frankly, it’s the slavish, frame-by-frame devotion to Miller’s source material that’s the problem.

Τι ειπες τωρα, οποιαδηποτε συγκριση με το Braveheart ειναι ατυχης. Μονο τα 10 δευτερολεπτα που φωναζει “freedooooooom!” αρκουν για να γινει all time favourite. Τελος παντων, θα το δω απο περιεργεια και θ’αποφανθω.

Βασικα εξαρτατε τι περιμενεις απο την ταινια. Εγω που περιμενα μια βλακεια και μιση στυλ Τροια εμεινα ικανοποιημενος και θα την εβλεπα και 2η φορα στους κινηματογραφους.Εννοειτε πως δεν μπορει να συγκριθει με ταινιες οπως το braveheart αλλα δεν μπορει γιατι δεν ειχαν την ελευθερια να κανουν οτι θελουν, επρεπε να μεινουν πιστοι στο κομικ και αυτο για μερικους ειναι θετικο και για μερικους αρνητικο. Οποτε μπορεις να πεις οτι το προβλημα ειναι το ιδιο το κομικ που απο μονο του ειναι αρκετα μικρο και φτωχο.Αν ξεφευγε παραπανω η ταινια θα μπορουσε να ειναι καλυτερη το πιθανοτερο ομως θα ηταν να ειναι πολυ χειροτερη. Το κυριο αρνητικο στοιχειο ειναι οντως αυτο:

Αλλα δεν νομιζω πως ειναι αυτος λογος για να μην την δεις.Τα υπολοιπα που ακουγονται σχετικα με το πως παρουσιαζονται οι Περσες, με παραλληλισμους Σπαρτιατων - Ναζι κ.τ.λ. ειναι απλα μαλακιες.
Η δικια μου γνωμη ειναι οτι αξιζει να την δεις στους κινηματογραφους οσο παιζεται μιας και σε DVD θα χανει πολυ.
Επισης crabsody ποια πλοκη και σεναριο? Ο σκοπος της ταινιας ειναι να παρουσιασει μια μαχη. Απο που θα τα βγαλει αυτα ο σεναριογραφος απο το κεφαλι του? Αν γινοταν κατι αναλογο με το Braveheart (δηλαδη κατα 90% καμμια σχεση με την ιστορια) θα ειχαμε πεσει να τους φαμε γιατι διαστρεβλωνουν την ελληνικη ιστορια.
Και τι αγωνια να χεις αφου ξεραμε ολοι απο πριν την ιστορια και τι γινεται στο τελος.Με το Braveheart που ηταν παραμυθι λογικο να χεις αγωνια αφου δεν ξεραμε τιποτα.

Έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχει ιστορικά και πολύ υλικό για να γινότανε καλύτερη πλοκή. Επίσης όντως αν ο σκηνοθέτης (ή ο δημιουργός του κόμικ αν θέλεις) έκανε του κεφαλιού του θα έτρωγε πολύ κράξιμο. Στην Τροία και τον Αλέξαντρο φάγανε δικαίως κράξιμο για μένα όχι γιατί απλά διαστρέβλωσαν την ιστορία αλλά γιατί ενώ η Ιστορία τούς έδινε έτοιμο τρομερό σενάριο για να δουλέψουνε αυτοί τα γαμήσανε τη μάνα με τις μαλακίες τους. Εδώ όμως είναι διαφορετική περίπτωση. Εδώ όπως προανέφερα (και όπως θυμάμαι από το σχολείο) δεν υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες για τα γεγονότα των Θερμοπυλών. Άρα πιο έυκολα και πιο δίκαια θα μπορούσε ο σκηνοθέτης να το πάρει πάνω του. Ναι ίσως και τότε κάποιοι να τον κράζανε. Εγώ όμως θα το προτιμούσα από αυτό που τελικά βγήκε.

Α και το Βraveheart εννοείται δεν το ανέφερα για να κάνω σύγκριση. Απλά για να δείξω καλύτερα τη ήθελα να πω. Μην τρελαθούμε. Κανείς πιστεύω που πάει στις αίθουσες για το 300 δεν περιμένει να δει κάτι ανάλογο έστω και στο 1% με το τεράστιο εκείνο έπος

Eγώ πάντως έμαθα ότι στο τέλος πεθαίνουν όλοι :lol:

Δανικας("μεγας"σινεκριτικος:lol: :lol: :lol: ) solo spot:

“Α ρε τι έχει να γίνει από 8 Μαρτίου. Παπαθεμελής και Καρατζαφέρης θα κόβουν τις φλέβες τους, καθώς οι «300» Μίκι Μάους και Ράμπο του Χόλιγουντ, δηλαδή του Φρανκ Μίλερ και του Ζακ Σνάιντερ, θα ανακράζουν στα ελληνικά multiplex, χτυπώντας το δασύτριχο στέρνο τους: Α-ου Α-ου που πα να πει αουα η αναμενόμενη χαλκομανία.
Παιδιά μη σπρώχνεστε. Όλοι θα πάρετε. Λεονάιντας, ο Λεωνίδας. Hotgates, οι Θερμοπύλες. Ζέρξης, ο Ξέρξης. Χαλκ, ο Εφιάλτης. Λεπροί και ζόμπι, οι Έφοροι. Τέρατα, οι Πέρσες. Μοιχαλίδα - λόγω πατρίδας, θρησκείας, οικογένειας και law and order - η βασίλισσα Γκόργκο. Και Στέλιος, ο Στέλιος. Μα υπήρχε Στέλιος; Ελάτε τώρα. Πλάκα είναι. Ν’ αράζεις τις ποδάρες σου, να ξύνεις τα αποτέτοια σου και να χασκογελάνε τα μουστάκια σου!
Δεν παίζω. Διότι από τον χαβαλέ έλειπαν Δράκουλας, Φράνκενσταϊν και σαγόνια του καρχαρία. Να σηκωθούν άπαντες των «300» από τα θρανία, να μπουν τιμωρία και να γράψουν εκατό φορές στον πίνακα «δεν θα το ξανακάνω, δεν θα το ξανακάνω», Ι won’ t do it again. Διότι κύριε, με ποιο δικαίωμα αφήνεις έξω από τη Σπάρτη τον Γκοτζίλα;
Ειλικρινά την καταβρήκα. Ως εκ τούτου δεν συμφωνώ με τον Γιώργο Βουλγαράκη που εξήλθε από τη δημοσιογραφική προβολή με σηκωμένες τις τρίχες που του έμειναν στο κεφάλι. Ούτε με Αρμενοτουρκάλα συνάδελφο που αγανακτισμένη έλεγε «τέτοια φασιστικά και ρατσιστικά σκατά μαθαίνουν στα παιδιά». Μα αγαπητή μου, Ιστορία μαθαίνει κανείς στα σχολεία. Και φυσικά δεν συμμερίζομαι Έλληνες συναδέλφους που έψαχναν να βρουν τα σημεία που κακοποιούν την ελληνική Ιστορία. Δηλαδή τι να βρουν; Ότι οι Σπαρτιάτες ήταν αιμοδιψείς, κάτι σαν πρόγονοι του Σιλβέστερ Σταλόνε και των πεζοναυτών στο Ιράκ; Ουουουου, από τέτοια να φαν κι οι κότες.
Διότι πλάκα πλάκα, πάει σύννεφο η πλάγια προπαγάνδα. Αφού - σου λέει πλαγίως ο Αμερικανός παραγωγός - εμείς μπήκαμε στο Ιράκ, ε τότε ευκαιρία να πάρουμε το ομότιτλο κόμικς, να το κάνουμε ταινία και να δείξουμε κανίβαλους όλους τους λαούς που κατοικούν πέρα από την Ελλάδα. Επίσης, να ταιριάξουμε το προφίλ του Λεονάιντας με τους Αμερικανούς στρατηγούς και τους «300» με τους πεζοναύτες τούς ηρωικούς. Και τέλος να ταυτίσουμε τη σπαρτιάτικη πειθαρχία και την πολεμική τους αρετή με το law and order της Αμερικής. Το συμπέρασμα - αν το πάρω στα σοβαρά - είναι ίδιο με ό,τι κάνουν στο Αφγανιστάν. Οι άθλιοι όπου κάθονται και ό,τι κάνουν, αντί να δημιουργούν και να φτιάχνουν, σκοτώνουν και κοπρίζουν. Τοιουτοτρόπως, Πεντάγωνο, Λευκός Οίκος, Ράμπο και CIA, οι γνήσιοι επίγονοι της Αρχαίας Ελλάδας. Ρε συ, μπας και Έλληνες σκοτώνουν στο Ιράκ; Μπας και πλανητάρχης είναι ο Κώστας Καραμανλής;”

και μετα την προβολη της στα Νεα:

"Καλώς τους. Όχι μόνο τους «300» αλλά και τους άλλους τόσους. Με επικεφαλής τον Φρανκ Μίλερ και την Λιν Βάρλεϊ του ομότιτλου εικονογραφημένου κόμικς και τον Ζακ Σνάιντερ τον σκηνοθέτη. Οι οποίοι φορτώνουν στις πόλεις-κράτη της Αρχαίας Ελλάδας, τον Ράμπο, τον Σβαρτσενέγκερ, τον Χίτλερ και το «Law and order» του σημερινού πλανητάρχη. Έτσι από πλάκα, από διαστροφή, από εντεταλμένη υπηρεσία. Αδιάφορο τι από όλα είναι. Το αποτέλεσμα ενδιαφέρει και ύστερα, πολύ ύστερα η αιτία.

Και το αποτέλεσμα είναι τόσο χάρτινο, τόσο έωλο, τόσο αντιδραστικό και στρατοκρατικό, όσο η αρία φυλή του Γκέμπελς και οι ισχυρισμοί του Μπους για χημικά όπλα μαζικής καταστροφής στη Βαγδάτη. Αγαπητοί μου, οι τύποι φαίνεται να θεοποιούν τον Λεωνίδα αλλά στην πραγματικότητα, πλαγίως αναφέρονται στην Τεχεράνη. Ως εξής. Η χθεσινή Περσία είναι το σημερινό Ιράν. Επομένως αιμοσταγείς, κανίβαλοι, υπανάπτυκτοι, τρομοκράτες, ζόμπι, άθλιοι και βρικόλακες οι Πέρσες, δηλαδή οι Ιρανοί πολιτικοί, πολίτες και φαντάροι. Θα μου πείτε, μα ήταν κατακτητές και η Περσία αυτοκρατορία. Ωραία. Και οι Σπαρτιάτες που πλακώνονταν με τους Αθηναίους, οι Αθηναίοι με τους Θηβαίους, οι Θηβαίοι με τους Σπαρτιάτες και οι Μακεδόνες με όλους τι ήταν; Φιλάνθρωπες κυρίες; Και ο Ιούλιος Καίσαρ, ο Μεγαλέξανδρος; Μπας και ήταν ζωντανές, μετακινούμενες, πολιτιστικές πρωτεύουσες του κόσμου και κανείς μέχρι σήμερα δεν το πήρε χαμπάρι;
Πάμε τώρα στους τριακόσιους της Sparta. Αν και εξωτερικά περιγράφουν ένα από τα πιο ηρωικά κεφάλαια της αρχαίας, ελληνικής, ιστορίας, στην πραγματικότητα αναφέρονται στην υστερία εναντίον της «διεθνούς τρομοκρατίας» και στο σύνθημα του Λευκού Οίκου «Law and order», ο νόμος και η τάξη του πλανητάρχη. Έτσι φορτώνουν στους Σπαρτιάτες, το ιδεολόγημα του Ράμσφελντ. Φορτώνουν ακόμα και στη σωματική διάπλαση των μαχητών, τους μυς του Ράμπο και του Εξολοθρευτή. Φορτώνουν στους τριακόσιους, κάθε ίχνος από τα χαρακτηριστικά της αρίας φυλής. Φορτώνουν στον Λεονάιντας το φρόνημα ενός Αμερικανού στρατηγού στη Βαγδάτη. Φορτώνουν στους Πέρσες όλα τα τέρατα που επινόησε η λογοτεχνία και η οθόνη, από τα ζόμπι μέχρι τον Χαλκ και τους Άλιεν που καταβροχθίζουν ανθρώπινη σάρκα με το καλημέρα. Φορτώνουν και στην Αθήνα, δηλαδή τη σημερινή Ευρώπη, την παρακμιακή ευημερία. Έτσι το μήνυμα ελήφθη. Αφού οι Αθηναίοι είναι ομοφυλόφιλοι και διεστραμμένοι, ε τότε μόνο οι Σπαρτιάτες, δηλαδή οι Αμερικανοί, είναι άντρες αληθινοί.

Μην ακούω βλακείες. Η Ιστορία της ανθρωπότητας κολυμπάει σε ωκεανούς αίματος και αναπτύχθηκε βαδίζοντας ανά τους αιώνες σε δισεκατομμύρια χιλιόμετρα καυτής άμμου. Και ο έσχατος απόφοιτος Ιστορίας γνωρίζει ότι η αυτοκρατορία των Αχαιμενιδών ήταν ένας από τους μεγάλους, αρχαίους φάρους προόδου και πολιτισμού και πως αρκετοί από τους μεγάλους βασιλείς, μεταξύ των οποίων ο Δαρείος και ο Ξέρξης, ήταν κυβερνήτες σοφοί. Το ξέρουν αλλά πώς αλλιώς θα χαϊδέψουν τα ρατσιστικά αντανακλαστικά των λευκών μαζών, Ευρωπαίων και Αμερικανών; Με την Ιστορία; Σας γελάσανε. Με καλοφτιαγμένη, ηλεκτρονική, χιτλερική πατσαβούρα. Τώρα αν κάποιος θεατής πιστεύει ότι το σημερινό ισοδύναμο του Λεωνίδα είναι ο Μπους, της Σπάρτης η Ουάσιγκτον και οι Θερμοπύλες είναι πάνω κάτω το ίδιο με τα γιούρια στη Βαγδάτη, ε τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά και λέω: Χαϊβάνια άντε γεια! "

Tα συμπερασματα δικα σας…:wink:

Xtes eida k egw tin tainia…Itan korifi alla poliiiiii psema re paidaki mou