Κινηματογραφικό βαριέμαι

1 Like

Έτσι μια ειδησούλα των ημερών:
Για όποιον δεν το πήρε πρέφα λοιπόν, από σήμερα στις μεγαλύτερες αίθουσες του κέντρου + multiplex, γίνεται επαναπροβολή σε άριστη κόπια με αποκατεστημένα καρέ και ρετουσαρισμένη ανάλυση (ξέρω εκ των έσω πως στην συγκεκριμένη κόπια έπεσε πάρα πολύ δουλειά) το Jaws, ταινία που για εμένα πχ είναι πιθανότατα στο τοπ5 αγαπημένων μου ταινιών όλων των εποχών + μοναδική ευκαιρία να το δει κάποιος σε μεγάλη οθόνη, in all it’s glory.
Θα είναι η 3η μου φορά σε αίθουσα εμένα προσωπικά, όσοι είστε φαν σας επιβεβαιώνω ότι είναι α-χα-στη εμπειρία σε σκοτεινή αίθουσα!

7 Likes

Θα πήγαινα ακόμη και μόνο για τον ιστορικό μονόλογο του Robert Shaw στην επική σκηνή.

Με έψησες αρκετά, ασχέτως αν έχω δει την ταινία πάνω από 50 φορές (αν δεν έχω χάσει το μέτρημα δηλαδή).

2 Likes

Να μια καλή ευκαιρία να δω την ταινία.

4 Likes

Είναι από τις λίγες ταινίες που ξέρω και πότε παίρνει ανάσα ο κάθε ηθοποιός ή τι ήχο κάνει το κάθε αντικείμενο που μετακινείται επί οθόνης…

funny story λοιπόν, πριν μερικά χρόνια λοιπόν, στο χωριό Αρχάνες -10 χιλιόμετρα από Ηράκλειο, παραδοσιακό κρητικό χωριό, με γνήσιο χαρακτήρα όμως (και πολλά λεφτά από ΕΕ που το διατήρησε σε αυτή του την κατάσταση), ορμητήριο όσων θέλουν κάτι παραδοσιακό αλλά εναλλακτικό παράλληλα- λειτουργούσε ένα αυτό-διαχειριζόμενο θερινό, χωρίς εισιτήριο, μόνο ότι ψωνίσεις εκεί -μπύρες, πατατάκια, γύρους, κτλ… η ομάδα που το έτρεχε, έφερνε κλασσικές ταινίες, Αμερικάνικες και Ευρωπαϊκές, Ασιατικές, τα πάντα, κάθε Σάββατο βράδυ. Η ιδανική φάση, να πας να δεις μια ταινία στις 21.00 και μετά να κάτσεις για κανά μεζέ και ρακές σε κάποιο μαγαζάκι του χωριού.

Επίσης, σαν χωριό, οι μόνιμοι κάτοικοι και δη η πιτσιρικαρία, είχαν και την νοοτροπία των παιδιών το χωριού: βόλτες μέχρι αργά έξω, κυνηγητά, κρυφτά κτλ, η φάση γενικότερα ήταν σούπερ/θύμιζε ανέμελες 80ς/90ς καλοκαιρινές περιόδους, που οι γονείς μας πέταγαν 1 μήνα στο χωριό + μας διασκέδαζαν τα πιο απλά πράγματα.
Οπότε όταν ο θερινός έφερνε ταινία ‘‘γνωστή’’, πάντα μάζευε παιδάκια που ή θα τα κέρδιζε η ταινία μέχρι τέλους και θα άραζαν, ή θα έσπαγαν στο τέταρτο…

Οπότε λοιπόν, φέρνει μια φάση το Jaws: ξεκουνάω όλη τη παρέα 10 άτομα, πάμε Αρχάνες με αμάξια, φορτώνουμε ποπ κορν, πατατάκια, 10 μπύρες, τσιγάρα, αναψυκτικά, να κάνουμε το τέλειο βράδυ θερινού σε επαρχία + με σκοπό βραδινό μπάνιο μετά (βουνό εκεί που ήμασταν σχετικά, θα κατεβαίναμε στο σπίτι ενός φίλου παραλιακά καπάκια, σχέδιο που ευλόγως εγκαταλείφθηκε στη πορεία για ευνόητους λόγους :stuck_out_tongue: ).
Από το πουθενά όμως και για πρώτη φορά ο κινηματογράφος, ενώ πχ ας πούμε έβαζε 300 άτομα ο χώρος συνολικά, γεμίζει με καμιά 200αριά άτομα τα οποία ήταν γονείς και κυρίως παιδιά όλων των ηλικιών, ντόπια ή από κοντινά χωριά/Ηράκλειο, οι οποίοι somehow πληροφορήθηκαν για την εν λόγω προβολή και ήρθαν να την δουν…

Αρχίζει η ταινία, λέω εγώ οκ, θα βαρεθούν μερικά, θα φύγουν, άλλα θα κοιμηθούν, άλλα θα μιλάνε και θα παίζουν, τα κλασσικά -δεν πας εκεί γενικά να δεις ταινία που δεν έχεις ξαναδεί, πας να δεις κάτι που το ξέρεις + να μιλάς και λίγο κατά τη διάρκεια του έργου κτλ, χαλαρά γενικά…

Ε λοιπόν, αυτή τη προβολή την βάζω στις 3 καλύτερες που έχω βιώσει ποτέ σε κινηματογράφο: όχι μόνο δεν κούνησε ρούπι κανένα τους, τα ρούφηξε τόσο πολύ το έργο, που έπεσαν μέχρι και κλάματα, ουρλιαχτά, μερικές αποχωρήσεις έντρομων γονιών με τα παιδιά τους σε κακό χάλι, αλλά κυρίως νεκρική σιγή όσο η ταινία προχωρούσε και η αγωνία κορυφωνόταν!
Τέτοιο audience reaction δεν έχω ζήσει ποτέ σε αίθουσα -taking apart το Midnight Express που είναι και αυτή η φύση των προβολών (ξέρει ο @martian :wink: ).
Μιλάμε τώρα για 10χρονα να τρώνε τα νύχια τους από την αγωνία, να στριγγλίζουν σαν μανιακά στις δυνατές σκηνές -να στριγγλίζουν με όλη τους την ψυχή, i kid you not-, να ακούς σχεδόν κάθε χτύπο της καρδιάς τους καθ’ όλη τη διάρκεια της ταινίας.
Εννοείται όμως το ίδιο συνέβη με την πλειοψηφία των ενηλίκων, αφού στο τέλος για πρώτη και μοναδική φορά το θερινό ήταν το ίδιο γεμάτο όπως ήταν πριν αρχίσει το έργο + έπεσε το πιο ανακουφιστικό, ενθουσιώδες χειροκρότημα που θυμάμαι (στο ‘‘smile you son of a…’’ έγινε ΤΗΣ πουτάνας, φεύγαν ποπ κόρν στον αέρα)… προφανώς οι κοπέλες της παρέας ξέκοψαν με συνοπτικές το ‘‘νυχτερινό μπάνιο’’ plan και κατηφορίσαμε σπίτια μας με συνοπτικές…

Μια απόδειξη για την διαχρονικότητα αυτού του αριστουργήματος, κατευθείαν από ένα ασήμαντο χωριό της Κρήτης, 50 χρόνια μετά, same effect και ίδιες συγκινήσεις…

8 Likes

Πας καπράνο; Έχω κόψει εδώ και καιρό, γεράματα, νυστάζω συνήθως εκείνη την ώρα και δεν τραβιέμαι (μένω μακριά) εκτός αν παίζει κάτι ακαταμάχητο. Τελευταία φορά πρέπει να πήγα στον Κόναν σκέψου. Αλλά, να φλεξάρω πως στήριζα από το πρώτο έτος, όταν η ααβόρα ήταν με το ζόρι μισογεμάτη😝.

Ωραίο το κείμενό σου!

2 Likes

Είμαι εκεί από την πρώτη προβολή, δεν παίζει να μην σε έχω πετύχει :stuck_out_tongue:

Σόρρυ πετάχτηκα. Για Jaws καλή ευκαιρία για επαναπροβολή, έχω να το δω 10+ χρόνια.

3 Likes

έχω να πάω και εγώ καιρό -covid κτλ μου το χάλασαν, τα τελευταία 2 περίπου χρόνια ζήτημα να έχω πάει σε 5 προβολές.

Παλαιότερα πήγαινα κάθε Σάββατο σχεδόν και εγώ, από τις αρχές :smiley: .
Κόναν ήμουν και εγώ :stuck_out_tongue: άχαστη εμπειρία Ρουμπούλιας με σπαθί να προλογίζει την ταινία :joy:
Ο @martian όμως έχει τα πρωτεία εδώ, δεν αφήνει εβδομάδα να μην κατηφορίσει προς τα Εξάρχεια και την εκάστοτε αίθουσα…

εδιτ, α νατον :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ε τότε στάνταρ σας έχω πετύχει. Επόμενη φορά που θα κατέβω θα σας στείλω να τα πούμε

3 Likes

9 Likes

Παγκόσμια ημέρα Σινεμά σήμερα, 2€ ενιαίο εισιτήριο σε όλες τις αίθουσες

6 Likes

Αφιέρωμα στον Spielberg από το Αθηνόραμα βάζοντας με αξιολογική σειρά όλες τις ταινίες του. Όπως κάθε τέτοια λίστα έχει το ενδιαφέρον της και φυσικά τις διαφωνίες.

Πέρα από το The Fabelmans δεν έχω δει ποτέ και το The Sugarland Express που το βλέπω πολύ πάνω στην λίστα. Γενικά πάντως πολλές και μεγάλες διαφωνίες.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με δική μου. Χώστε και οι υπόλοιποι.

4 Likes

Στο Avopolis o συμπαθέστατος συντάκτης :stuck_out_tongue: έβγαλε καλύτερη λίστα κ έδωσε κ ψυχούλα στο κείμενο :stuck_out_tongue: check

5 Likes

ενδεχομένως. Ωστόσο, μάλλον από τις πιο άμπαλες λίστες που έχουν καταρτιστεί στην ιστορία

2 Likes

Συμφωνώ.

Λίγο ό,τι να 'ναι η λίστα.

Κάτι μου θυμίζει αυτός ο τύπος, αλλά δεν δύναμαι να θυμηθώ…

Ωραίο κείμενο (as expected).

2 Likes

Βάλτε και κανένα link, γέρος άνθρωπος κάθομαι και ψάχνω.

Όντως καλύτερο κείμενο και φυσικά πολύ καλύτερη λίστα.

3 Likes

Πολύ ωραία λίστα του avopolis όντως.

Αρε Σπίλμπεργκ η μισή μου παιδική ηλικία είσαι με E.T, Indiana Jones και Jurassic Park (ευκολα το αγαπημένο μου)

5 Likes

Catch me if you can από τις αγαπημένες μου “αμερικανικές” ταινίες. Δεν βαριέσαι ούτε λεπτό

3 Likes

Κανω λιστα για αυτες που εχω δει, πρωτον αναγνωριζοντας οτι εχω να δω ταινια του απο το 2008 και το τελευταιο Indiana Jones, και δευτερον αγνοωντας πληρως τις δυο λιστες απο Αθηνοραμα και Αβοπολις που τις θεωρω εντελως αμπαλες. Λουπιν εσυ εισαι στο Αβοπολις? Με εχασες εντελως με το που βγαζεις την ταινιαρα Terminal δευτερη χειροτερη του… Και οκ τα σχολια για το Λινκολν, ας μην τα σχολιασω καλυτερα :stuck_out_tongue:

  1. Jurassic Park
  2. Minority Report
  3. Catch Me If You Can
  4. Jurassic Park 2 : The Lost World
  5. AI
  6. Indiana Jones and the Raiders Of The Lost Ark
  7. Hook
  8. Indiana Jones and the Last Crusade
  9. Indiana Jones and the Temple Of Doom
  10. The Terminal
  11. Saving Private Ryan
  12. Schindler’s List
  13. Amistad
  14. ET
  15. Close Encounters Of The Third Kind
  16. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  17. Empire Of The Sun
  18. War Of The Worlds
  19. Jaws
  20. The Color Purple
  21. Always

Εχω χασει δηλαδη τις τελευταιες 9 ταινιες του, και δεν εχω δει καποιες απο τις πρωτες του.

1 Like

Έχω τα κενά μου, αλλά πάμε:

  1. Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark
  2. Jaws
  3. Indiana Jones and the Last Crusade
  4. Indiana Jones and the Temple of Doom
  5. Close Encounters of the Third King
  6. ET
  7. Jurassic Park
  8. Empire of the Sun
  9. Minority Report
  10. Schindler’s List
  11. ΑΙ
  12. The Color Purple
  13. Ready Player One
  14. The Terminal
  15. The BFG
  16. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  17. Duel
  18. War of the Worlds
3 Likes