Κινηματογραφικό βαριέμαι

ακριβώς έτσι όμως

:heart: :black_heart: :heart:

εδιτ

Γιες γιες! B99, Community, Οffice απαραίτητα (και για Xαλλογουην). Ή ας πούμε το σπεσιαλ του Blackadder.

1 Like

Να πω και εγώ πως γαμιέται η περιρρέουσα ατμόσφαιρα. Χθες ήμουν με κοντομάνικο, σήμερα έπινα φρέντο εσπρέσσο (είμαι από αυτούς που με την πρώτη δροσιά το γυρνούν σε ζεστό καφέ, αδιανόητο Δεκέμβρη να πίνω φρέντο).

Περισσότερα Πάσχα vibes παίρνω, αν μπερδευτεί κανείς και βγάλει τις σούβλες δεν θα μου κάνει εντύπωση.

On topic, απαραιτήτως:

1 Like

Mια άτυπη 12άδα με μερικές αντισυμβατικές επιλογές και άλλες κάπως αναμενόμενες -αλλά χωρίς τις απόλυτα “χτυπητές” τύπου Home Alone, πλην Die Hard που πάει παντός καιρού ή εποχής

Die Hard (1988)
Gremlins (1984)
Bad Santa (2003)
Silent Night, Deadly Night (1984)
Batman Returns (1992)
Black Christmas (1974)
Metropolitan (1990)
Eyes Wide Shut (1999)
Krampus (2015)
In Bruges (2008)
Brazil (1985)
Tangerine (2015)

8 Likes

αυτά μόλις τα είχα κατεβ εχμ αποκτήσει πριν κάνω το ποστ. :upside_down_face:

2 Likes

Δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν 5, αν ειναι δυνατον… αχρειαστα και τα 5 λοιπον :stuck_out_tongue:

ειχα πει τα αγαπημενα μου προσφατα σε αλλο θρεντ, θενκς και για το Tangerine, το προσθετω κι αυτο.

ξαναερχομαι ομως γιατι εχετε πει 100 ταινιες και δεν υπαρχει καμια αναφορα στο The Apartment

5 αστερακια

απο σειρες εννοειται εχω συνδυασει τα αντιστοιχα Doctor Who αλλα και το The 12 Days of Christine απο Inside No. 9 ειναι κορυφη

4 Likes

Δυνατό το 2015 για νεότερα χριστουγεννιάτικα κλασσικς

Προσθέτω και αυτό που είναι πολύ συμπαθητικό

Michael Shannon καρδιές

Εδιτ: βγαίνει και σε άλλους γερμανικό λινκ;

2 Likes

Ναι. Και στο δικό μου λινκ γερμανικό εμφανίστηκε, δεν ξέρω γιατί.

1 Like

AAAA είναι χριστουγεννιάτικο ε?! ο.Ο Μου διέφυγε μάλλον γιατί είναι η καλύτερη ρομανς ταινία έβερ. ;p

ήταν κι αυτό στην λίστα με τα νομίμως αποκτηθέντα!

3 Likes

Να αναφέρω και μερικές που σας ξέφυγαν;

A Christmas Carol (1951)
Christmas in Connecticut (1945)
Remember The Night (1940)
The Bishops Wife (1947)

Για να πάω αρχικά σε παλιό κινηματογράφο. Όμορφες feelgood ταινίες με μεγάλους πρωταγωνιστές της εποχής.
Θα μείνω λίγο παραπάνω στο Christmas Carol του 1951

με τον εξαιρετικό Alastair Sim στον ρόλο του Scrooge. Είναι η πρώτη μεταφορά που είδα ποτέ μου. Την έπαιζε παλιά στην τηλεόραση και πρέπει να την έχω δει πάνω από 10 φορές. Έχω καιρό να την βάλω πάντως. Κρίμα, ίσως φέτος τώρα που την θυμήθηκα.

Οι υπόλοιπες είναι όλες όμορφες ταινίες με το Bishops Wife ίσως να υστερεί λιγάκι για μένα αλλά και πάλι αξίζει να μπει μέσα στις γιορτές.

Και μερικές ακόμα

Christmas Story (2007)
Christmas Vacation (1989) - πως και δεν το ανάφερε κανείς αυτό;
Rare Exports (2010)
The Ref (1994)
When Harry Met Sally… (1989)

Christmas Story εννοώ το Joulutarina του 2007 μια όμορφη Φιλανδική ταινία που σαφώς αξίζει τον κόπο.

(δεν ξέρω γιατί τα περισσότερο link τα βγάζει στα γερμανικά)

Χρόνο συνήθως αλλάζω είτε με Apartment είτε με When Harry met Sally. Από τις πιο αγαπημένες ταινίες του είδους.

Τέλος και μιας και δεν τα ανέφερε κανένας άλλος. Δηλώνω φαν του Grinch με τον Jim Carrey. Όπως επίσης και 2 πιο παιδικές ταινίες που δεν είχαν και τόσο μεγάλη επιτυχία. Εννοώ τις 2 animation του Robert Zemeckis

The Polar Express (2004)
A Christmas Carol (2009)

Αν και η τεχνολογία mo-cap έχει ξεπεραστεί για τα καλά εμένα μου βγάζουν κάτι πιο ζεστό και χριστουγεννιάτικο.

4 Likes

Kι αυτό χριστουγεννιάτικο είναι, θα τρελαθώ! Δεν το θυμόμουν, ευκαιρία για rewatch και γι αυτό και για το Apartment λοιπόν. Όπως και για το Brazil που αναφέρθηκε παραπάνω και δεν το έχω δει Χριστούγεννα.

Από τα υπόλοιπα που είπες πάντως πρέπει να μην έχω δει κάτι άλλο πέρα από το Polar Express λολ. Ειδικά το Vacation το αναβάλλω συνέχεια γιατί με εκνευρίζει ο Chase. :confused: Tα Christmas in Connecticut, Remember the Night και Bishop’s Wife τα έχω χρόνια στο νου μου μαζί με το Holiday Affair απλώς δεν έχει τύχει. Επίσης δεν καλοθυμάμαι το It Happened on 5th Avenue και κάποια φορά θέλω να το ξαναδώ.

Κι αφού συνεχίζω και γράφω ;p ας αναφέρω επίσης τα Trading Places, Little Women, το animated Arthur Christmas που είναι πολύ κιουτ, το Planes Trains and Automobiles που οκ ναι είναι για άλλη γιορτή αλλά εδώ ακόμα δεν έχουμε φτάσει να γιορτάζουμε το Thanksgiving ;p άρα στο μυαλό μου it qualifies, το You’ve Got Mail που προτιμώ σαφώς το original που έβαλα και στα αρχικά μου κιόλας, το Elf και βασικά νομίζω αυτά για την ώρα.

1 Like

καλά αυτό μπορώ να το βλέπω κάθε δεύτερη εβδομάδα για όλο το χρόνο και να μην το βαρεθώ

2 Likes

Και επειδή με βάλατε στο τριπάκι τώρα.

Εξαιρετική anime ταινία. Την είδα πέρυσι μόλις για πρώτη φορά. Απορώ πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια. Δεν είναι πάντως τέρμα καταθλιπτική όπως ίσως δίνει αρχικά την εντύπωση και κάνει μια χαρά για γιορτές.

Καταρχήν αυτό εδώ είναι τεράστιο αριστούργημα. Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Ο!! Είναι μια από τις αγαπημένες μου anime ταινίες, αν όχι και η αγαπημένη μου (το παλεύει με 2-3 ακόμα). Δεν είναι ακριβώς χριστουγεννιάτικο βέβαια. Αλλά λίγο η εισαγωγή της ταινίας με το στολισμένο Tokyo (μια μικρή περιοχή του βασικά), λίγο το πιο χιονισμένο τοπίο αργότερα μπαίνεις κάπως και στο κλίμα. Τα τελευταία 2 χρόνια το έχω μετατρέψει σε χριστουγεννιάτικο.

Υπάρχει βέβαια και το πιο χριστουγεννιάτικο tv special A Charlie Brown Christmas αλλά και η ταινία που βγήκε πριν λίγα χρόνια σε βάζει στο κλίμα μια χαρά.

Σε rom-com υπάρχουν βέβαια και τα Bridget Jones Diary, το πρώτο που σε σημεία είναι ξεκαρδιστικό και φυσικά το Love Actually.

3 Likes

apartment 11/10

2 Likes
6 Likes

9 Likes

5 Likes

:cold_face:

2 Likes
1 Like