Κινηματογραφικό βαριέμαι

καλα δεν περιμενες και τπτ αλλο. εχει κανει σικουελ σε ολες τις ταινιαρες του και ειναι ολες διαλεχτες μαλακιες…

ο Ridley Scott γυρίζει ούτως ή άλλως την μια μαλακιάρα μετά την άλλη εδώ και 15-20 χρόνια με ελάχιστες εξαιρέσεις, καμία εντύπωση δεν μου κάνει… εδώ έκανε όχι ένα αλλά δύο prequel του Alien όταν τον κράζαν οι πάντες, στο Gladiator θα κολλούσε που έχει και potential για franchise?

Σίγουρα το studio είναι πίσω από την κεντρική ιδέα αλλά προφανώς ένας δημιουργός της φήμης του Scott δεν συγχωρείτε να αφήνει κάθε φορά τα studio να τον χρησιμοποιούν έτσι…

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΑΝ ΤΟΥ GLADIATOR :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά sequel για Gladiator ακουγόταν εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Βασικά μετά την επιτυχία της πρώτης ταινίας.

Ο Scott εδώ και καιρό έχει μετατραπεί ουσιαστικά σε ένα παραγωγό crowdpleaser, κάτι σαν τον Lucas. Απλά θέλει να κάνει box office επιτυχίες που θα αρέσουν σε όσο περισσότερο κόσμο γίνεται.

1 Like
1 Like

Όμορφα πράγματα.

1 Like

Rutger Hauer και Roy Batty έφυγαν την ίδια χρονιά.

RIP

2 Likes

Συνέντευξη της Stewart

http://flix.gr/news/kristen-stewart-sexuality-career.html

“Αν δεν κυκλοφορείς δημοσίως κρατώντας χεράκι χεράκι τη σύντροφό σου, μπορεί και να κερδίσεις έναν ρόλο στις ταινίες της Marvel.”

Κατά τα άλλα Disney και Marvel επιλέγουν LGBT χαρακτήρες για τις ταινίες τους για να δείξουν την στήριξη τους :joy: :joy:

2 Likes

Δημοσίευσε ο Guardian μια λίστα με τις 100 ταινίες της 20ετίας. Μπορώ να πως τις έχω δει σχεδόν όλες αλλά σιγά το κατόρθωμα. Επειδή τις έχω δει όμως θα γκρινιάξω για την εξής μια.

Αν δεν μιλάει η κούραση και δεν την βρήκα στην λίστα, τότε θα πω πως είναι εγκληματική παράλειψη.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αλλά εγώ για αυτήν έψαξα! Επίσης το νο2 είναι κινηματογραφικό έγκλημα.

1 Like

Πρέπει να είναι η δεύτερη τέτοια λίστα που δεν βλέπω μέσα ούτε μια ταινία του Βιλνεβ. Τόσο αδιάφορος τους ήταν; Ούτε η λίστα του Guardian μου άρεσε πάντως, ούτε του BBC πριν 1-2 χρόνια για τις καλύτερες του 21 αιώνα. Πολλές πρόσφατες, αδιάφορες ως συμπαθητικές στην καλύτερη περίπτωση, φεστιβαλικές επιλογές που αμφιβάλω αν θα τις θυμάται κανείς σε 5 χρόνια από σήμερα όπως The Selfish Giant, Burning, Capernaum, Happy as Lazzaro κ.α. σε μια λογική επιλέγουμε να χωρέσουμε όσο περισσότερους καλλιτεχνικούς τίτλους γίνεται μην μας πουν και άμπαλους. Και μια επιλογή Hollywood τύπου, αυτά που ξέρουν όλοι μωρέ.

Να πιάσω απουσίες;

Donnie Darko
Madeo
Children of Men
Old Boy
Let the Right One In
The Hunt
The Return (αλλά μέσα το Leviathan του ιδίου)

Ενδεικτικά μόνο και έτσι στα γρήγορα, αυτές πρέπει να είναι ταινίες που έλειπαν και από τις 2 λίστες αν θυμάμαι καλά. Ο καθένας θα μπορούσε να επιλέξει πολλές ακόμα. Δεν πιάνω αγαπημένες Hollywood εκεί ο καθένας βάζει ακριβώς αυτό, τις αγαπημένες από Hollywood.

2 Likes

Εμένα με ενόχλησε και η κατάταξη στου Guardian, τώρα θα ψάξω να βρω την άλλη λίστα. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω την απουσία του Blade Runner του Βιλνέβ (για Arrival δεν μπαίνω στον κόπο καν). Συνειδητοποίησα πως έχουν πιο πολύ σε εκτίμηση το Mulholland Drive και όχι το Donnie Darko και νευρίασα. Βέβαια κάπως χρυσώνει το χάπι το Roma στην 20αδα. Δεν μου έχει ξανατύχει πρόσφατα να παθαίνω παράκρουση με ταινία όπως έπαθα με αυτό.

Θα επιμείνω στο άλογο του Τορίνο όμως. Δεν το δέχομαι, είμαι στα όρια του να στείλω μέηλ παραπόνων δηλαδή :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι και Turin εννοείται. Το οποίο πάντως δεν το είδα σε κινηματογράφο αλλά αποζημιώθηκα με το bluray.

Δεν θυμάμαι καθόλου αν το είχαν στην λίστα του BBC.

1 Like

Κάνε 2 τα μέηλς. Φιλοτιμήθηκαν πάντως να βάλουν άλλη του Ταρ. Πιο συμπαθητική λίστα αυτή πάντως από του Guardian.

Εγώ είχα δει την ταινία πειρατικά αφού είχα διαβάσει το Ecce Homo, έτσι για το σερί και την λογική συνέχεια. Σοκ και δέος και στιγματισμός στην νεαρή μου ευαίσθητη ηλικία (sic).

1 Like

Δε πατησα το λινκ για να δω λιστα γτ κατι guardian times bbc κτλ νομιζω παιζουν αρκετα mainstream και αμερικανικα και δεν ειναι ποτε σχεδον του γουστου μου οι λιστες τους…

Having said that, ηθελα απλα να πω κ γω οτι το Αλογο του Τορινου ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.-

κ εμενα μ αρεσει πολυ το Ντονι Νταρκο αλλα το Μανχολαντ θεωρω οτι ειναι σε ενα εντελως διαφορετικο επιπεδο, παροτι το Νταρκο ειναι ξεκαθαρα επηρεασμενο απο το σινεμα του Ληντς…το Μανχολαντ μαζι με την Επιστροφη («Vozvrashcheniy«), In the Mood for Love, Spirited Away και A Separation ειναι μαλλον το τοπ5 μου για τα 00σ (με τα There will be blood και Cache να παραμονευουν διπλα)

2 Likes

Εξαιρετικος ο Μπελα Ταρ, αλλα οσο σ αυτες τις λιστες συνεχιζουν να σνομπαρουν τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, δεν τους δινω καμια σημασια

3 Likes

Δεν έψαξα καν να την βρω την τριλογία. Ο λόγος; Προφανής. Τι; έχω στο μυαλό μου ως άχρονα αριστουργήματα, ότι υπάρχουν από πάντα για πάντα χαχα. Δηλαδή είχα ξεχάσει εντελώς πως βγήκανε αυτόν τον αιώνα. Χειρότερη παράλειψη και από το άτι, αν είναι δυνατόν. Ευτυχώς που δεν έστειλα ακόμη το μέηλ!

Αυτό που ήθελα να πω για τον Darkko, είναι πως δεν γίνεται με κάποια κριτήρια να αποθεώνεται όντως το Mulholland Drive και με τα ίδια να αγνοείται πλήρως ο Donnie. Άρα μιλάμε για μηδενική αισθητική και έλλειψη κριτηρίων. Η ταινιάρα του Λιντς είναι στο προσωπικό μου τοπ20 της 20ετίας χωρίς όμως διάθεση κατάταξης.

4 Likes

Αυτό εδώ είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τέτοιες λίστες. Η επιλογές φαίνονται σχεδόν τυχαίες. Για μένα δεν είναι και τόσο θέμα mainstream, βγάλε και και μόνο Hollywood στην τελική περισσότερο νόημα θα έχει. Βλέπεις π.χ. να επιλέγεται το Dark Knight και ξέρεις πως ο μόνος λόγος που μπήκε αυτό και όχι ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών είναι η κυριαρχία των super hero movies τα τελευταία χρόνια, άρα επιλέγεις την ταινία που έχει κερδίσει τον μεγαλύτερο σεβασμό στο είδος. Σαν να προσπαθούν ταυτόχρονα να ακολουθήσουν την λογική των οσκαρ, και όλων των ευρωπαϊκών φεστιβάλ με εντελώς random επιλογές όμως και σπάνια κάτι έξω από αυτά.

1 Like

Η οποία θα έπρεπε να είναι το Watchmen. Και ας υπολείπεται σε διάφορα του Σκοτεινού ιππότη.

Επίσης δεν γίνεται να μην έχεις Kill Bill αντί του Hollywood. Βέβαια έχουμε άλλο thread για αυτό :slight_smile:

Και εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα. Μερικές επιλογές ήταν όντως αψυχολόγητες λες και απλά googlάρανε λίστες βραβευμένων ταινιών από διαφορετικά events και τις πέταξαν μέσα.

Που ακόμη και έτσι την επιστροφή του Βασιλιά δεν την αγνοείς μην σε πάρει ο Morgoth.

2 Likes