Κινηματογραφικό βαριέμαι

Kill Bill οντως!! Αποστολη κ γω να φανταστεις επιβεβαιωσα οτι το Fellowship ειναι του 2001 πριν κραξω. Τα χω κ γω εκτος χωροχρονου. Πολυ σπανια τα βαζουν σε σχετικη λιστα το οποιο για μενα φανερωνει ενα μικρο κομπλεξ

2 Likes

Πάντως όλες αυτές οι λίστες είναι το αποτέλεσμα συνήθως μικρότερων λιστών από πολλούς συντάκτες που με κάποιο τρόπο ενώνονται σε μια λίστα. Δηλαδή μην ψάχνετε για inconsistencies αν δεν βρείτε με ποιο τρόπο έγινε το weighting. Ειδικά όσο πιο χαμηλά στη λίστα κοιτάει κανείς, τόσο πιο εύκολα εμφανίζονται ταινίες που κάποιες μειοψηφίες θεωρούν όχι μόνο πολύ καλές αλλά και για τοπ 100 καλές.

Εγώ π.χ. θα είχα βάλει και το Incendies μέσα

The Return (αλλά μέσα το Leviathan του ιδίου)

Ε ΝΑΙ! Αν και καταλαβαινω γιατι θεωρειται απο περισσοτερους καλυτερο το Leviathan, ειναι αρκετα πιο ξεκαθαρη η κριτικη για την πολιτικοκοινωνικη κατασταση και πουλαει αρκετα στην αντι-Ρωσσικη Δυτικη κοινωνια αυτο. Οχι οτι το Leviathan δεν ειναι εξαιρετικο (οπως και υπεροχα και καταθλιπτικα μηδενιστικο Εlena) αλλα τα συναισθηματα που μου εβγαλε η Επιστροφη δεν υπαρχουν πουθενα.

Το Dark Knight εκτος απο ενα απο τα καλυτερα action blockbuster ρε σεις ειναι και η ταινια που επηρεασε οσο λιγες την γενικοτερη αισθητικη του ποπ κινηματογραφου, σε αυτην την κατηγορια μπαινει φυσικα και το LotR που ειναι εγγλημα να λειπει απο οπιαδηποτε τετοια λιστα.

1 Like

Εριστικός mode on: Ταινιάρα δεν διαφωνώ και δικαιωματικά μπαίνει σε τέτοιες λίστες. Θα πω όμως πως η προσέγγιση του καταδίκασε το genre στο να πρέπει να κάνει σκοτεινές και ρεαλιστικές ταινίες υπερηρώων (κάτι που με βρίσκει αντίθετο για αρκετούς λόγους). Καλά να πάθει βέβαια η DC θα μου πείτε αφού η Marvel πάει από την μια χαζοχαρούμενη χρυσή μετριότητα στην άλλη.

Επιμένω όμως πως ακόμη και αυτή η μεταφορά του Watchmen ήταν πιο ουσιαστικό commentary “κινηματογραφικά”. Και ας γκρινιάζει ο αγαπημένος παγανιστοαναρχικός wiccan μάγιστρος παππούς/μπαμπάς μας Alan Moore για την μεταφορά αυτή.

Αν κρίνανε με action blockbuster που το σέβομαι, τότε γκουχ γκουχ Endgame ή κάτι τέτοιο.

Εριστικός mode off: Πάντως ναι αυτές οι λίστες συχνά δεν έχουν κάποια ξεκάθαρη διάρθρωση. Είναι συνδυασμός συνήθως. Αλλά ρε όσοι και να ψηφίσατε, έναν Άρχοντα δεν τον καταφέρατε να τον εκλέξετε; Μου αρέσει πολύ το Λεβιάθαν και εμένα πάντως.

Μαζι σου αλλα οπως ελεγα και στο αλλο θρεντ για τους VIC δεν φταιει το πρωτοτυπο που ολοι πηγαν να πηθικισουν την επιτυχια του ακομα και σε ιστοριες που υφολογικα δεν εβγαζε κανενα νοημα (Σουπερμαν πχ), ο ρημαδιασμενος ο Μπατμαν τουλαχιστον παντα ειχε ενα σκοτεινο edge. Για Νολαν ειμαι αμετανοητη groupie παντως οποτε ισως και να μην ειμαι εντελως υποκειμενικος.

3 Likes

Ναι έχεις δίκιο, καλό είναι να μην μπλέκονται αυτά στην κρίση. Κάπως έτσι νιώθω και για τους Pantera πάντως. (εντελώς άσχετο όμως)

Εντάξει γενικά who gives a fuck για Golden Globes αλλά χθες ο Ricky τους έκανε όλους να κοκκινίσουν από ντροπή. Το τελευταίο λεπτό για Disney/Apple όλα τα λεφτά.

6 Likes

Ricky εγγυηση στο να χαζεψεις εστω το οτιδηποτε

Τωρα να πω την αμαρτια μου περισσοτερο γελασα με τις αμηχανες εκφρασεις των αποκατω παρα με τα καφροαστεια του Gervais αυτα καθαυτα, δεν ξερω αν ειναι καλο για αυτον αυτο το γεγονος…

Ο Gervais πλέον μόνο στα Golden Globe δεν είναι ένα ατελείωτο cringe.

“Ατελείωτο cringe” το After Life ;

Έχουμε οσκαρικό θρεντ? Δεν θυμάμαι, αλλά κι εδώ κολλάει τούτο το έποc. https://intownpost.com/«oscars-2020-joker,-μουσική-παράσιτα»,-γράφει-ο-νάσος-καββαθάς-1
Κλάμα. Δεν ξέρω πόσοι ξέρετε περί ποίου κυρίου πρόκειται- περιπτωσάρα <3.

James Gun κάνει λίστα με sequel που είναι καλύτερα από την πρώτη ταινία (2η ταινία μόνο).

Υπάρχουν 3-4 που δεν έχω δει αλλά κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα. Μόνη αμφιβολία τα Gremlins. Δεν έχει μέσα ωστόσο Terminator 2 αν και φαντάζομαι είναι δύσκολη η επιλογλη

1 Like

Δεν είχα ιδέα πως υπάρχει δεύτερο Bad Lieutenant και έχω σοβαρές αμφιβολίες για το πόσο καλύτερο μπορεί να είναι.

Οχι τοσο κακο παντως οσο ισως περιμενεις -ουτε ομως κ στα υψη του πρωτοτυπου… ειναι ενδιαφερον αν μη τι αλλο

1 Like

Σε ενα κρας-τεστ Blade Runner 2049 με το original θα ελεγα πως το sequel υπερεχει μονο ως προς το sci-fi στοιχειο, ειναι πιο πυκνο σε ιδεες και κονσεπτ. Σαν ταινια ομως εχει καποια ψεγαδια οποτε θα ελεγα πως υπολειπεται στο συνολο (εστω ελαχιστα) απο το original.

3 Likes

Το πρωτο νομιζω οτι ειναι μια πολυ πιο «ποιητικη» ταινια, σε σχεση με το δευτερο που ειναι ενα πιο gritty hard sci fi εργο… τα βασικα τους concepts ειναι τα ιδια plus το δευτερο τα παει ενα βημα πιο μπροστα + παιρνει πατημα να κοιταξει και αλλου -και το κανει υπεροχα-.
Κανει δηλαδη αυτο ακριβως που πρεπει να κανει ενα sequel…
Η μεγαλη τους διαφορα γενικοτερα παντως ειναι το υφος νομιζω, οπως ειπα πιστευω οτι το πρωτο ειναι σαφως πιο ποιητικο και συναισθηματικο εργο, το δευτερο ακολουθει εναν δρομο πιο σκοτεινο κ σκληρο, πιο κυνικο… προτιμω το πρωτο λογω υφους, προσωπικου γουστου και καποιων μικρων θεματων που εχει το δευτερο αλλα τωρα μιλαμε για λεπτομεριες λεπτομεριων που δεν ειναι ορατες σε γυμνο ματι :stuck_out_tongue: , το πρωτο ειναι ενα απο τα καλυτερα scifi εργα ολων των εποχων, το δευτερο ενα απο τα καλυτερα scifi εργα ολων των εποχων και τα δυο μαζι ενα απο τα σπουδαιοτερα δειγματα πραγματικης επιστημονικης φαντασιας στον κινηματογραφο

Υγ. Αν στο 2049 επαιζε ο Bowie τον ρολο του Λετο οπως ηταν αρχικα συμφωνημενο (δυστυχως τον προλαβε ο θανατος του) + ειχε μουσικη απο τον Γιοχανσον + λιγο τραβουσε ενα δυο μικρα φρενα στο 3rd act, νομιζω θα ηταν σχεδον αδυνατο να διαλεξω μια εκ των 2 σαν αυτη που προτιμω εναντι της αλλης. Οχι πως τωρα προτιμω καποια συντριπτικα εναντι της αλλης, ειναι και οι 2 οπως ειπα τοπ, αλλα κουβεντα να γινεται…

7 Likes

Συμφωνώ γενικά. Απλά από τότε που βγήκε σε bluray και η δεύτερη τις έχω δει στο καπάκι 3-4 φορές ήδη. Το 2049 μου φαίνεται όλο και πιο “ποιητική” κάθε φορά, προσέχω όλο και περισσότερο μικρά πράγματα που της δίνουν χαρακτηριστικά που έβρισκες κυρίως στο πρώτο. Αλλά ναι η φάση είναι Godfather 1 ή Godfather 2. Ούτε και εγώ είμαι 100% ξεκάθαρα υπέρ της μιας. Απλά το 2049 το εκτιμώ όλο και περισσότερο.

Τώρα για Dune οι φώτο δεν έχουν και πολύ σημασία. Με το σερί που έχει ο Βιλνεβ και τα Looney Toons να είχε μέσα δεν θα με χαλούσαν αυτή την στιγμή.

4 Likes

Για άλλο ήρθα, αλλά μιας και κολλάει με τα από πάνω, ας πω ότι έκανα τριλογία τις βερσιον του blade runner μέσα σε τρία βράδια και πλέον είμαι έτοιμη να δω για τρίτη φορά το 2049 :nerd_face: -ίσως την τρίτη, για λόγους συνέπειας? :") Οι δύο προηγούμενες θεάσεις ήταν στο σινεμά σημειωτέον και προφανώς έχει περάσει καιρός και μπορώ να πω ότι κάπως ανυπομονώ…!

Ασχέτως αυτού, αυτό που βάζεις μια χαζοταινία επειδή ψιλολατρεύεις το καστ έτσι ίσα για να χαζέψεις και να κοιμηθείς και φτάνει τελικά 5 το πρωί, πολύ (sic) μαλακία τελοσπάντων.

Δεν είναι μόνο οι εικονιζόμενοι στο thumbnail που εμφανίζονται στο βιντεο

επίσης…

Summary

5 Likes