Κινηματογραφικό βαριέμαι

Kill Bill οντως!! Αποστολη κ γω να φανταστεις επιβεβαιωσα οτι το Fellowship ειναι του 2001 πριν κραξω. Τα χω κ γω εκτος χωροχρονου. Πολυ σπανια τα βαζουν σε σχετικη λιστα το οποιο για μενα φανερωνει ενα μικρο κομπλεξ

Πάντως όλες αυτές οι λίστες είναι το αποτέλεσμα συνήθως μικρότερων λιστών από πολλούς συντάκτες που με κάποιο τρόπο ενώνονται σε μια λίστα. Δηλαδή μην ψάχνετε για inconsistencies αν δεν βρείτε με ποιο τρόπο έγινε το weighting. Ειδικά όσο πιο χαμηλά στη λίστα κοιτάει κανείς, τόσο πιο εύκολα εμφανίζονται ταινίες που κάποιες μειοψηφίες θεωρούν όχι μόνο πολύ καλές αλλά και για τοπ 100 καλές.

Εγώ π.χ. θα είχα βάλει και το Incendies μέσα

The Return (αλλά μέσα το Leviathan του ιδίου)

Ε ΝΑΙ! Αν και καταλαβαινω γιατι θεωρειται απο περισσοτερους καλυτερο το Leviathan, ειναι αρκετα πιο ξεκαθαρη η κριτικη για την πολιτικοκοινωνικη κατασταση και πουλαει αρκετα στην αντι-Ρωσσικη Δυτικη κοινωνια αυτο. Οχι οτι το Leviathan δεν ειναι εξαιρετικο (οπως και υπεροχα και καταθλιπτικα μηδενιστικο Εlena) αλλα τα συναισθηματα που μου εβγαλε η Επιστροφη δεν υπαρχουν πουθενα.

Το Dark Knight εκτος απο ενα απο τα καλυτερα action blockbuster ρε σεις ειναι και η ταινια που επηρεασε οσο λιγες την γενικοτερη αισθητικη του ποπ κινηματογραφου, σε αυτην την κατηγορια μπαινει φυσικα και το LotR που ειναι εγγλημα να λειπει απο οπιαδηποτε τετοια λιστα.

Εριστικός mode on: Ταινιάρα δεν διαφωνώ και δικαιωματικά μπαίνει σε τέτοιες λίστες. Θα πω όμως πως η προσέγγιση του καταδίκασε το genre στο να πρέπει να κάνει σκοτεινές και ρεαλιστικές ταινίες υπερηρώων (κάτι που με βρίσκει αντίθετο για αρκετούς λόγους). Καλά να πάθει βέβαια η DC θα μου πείτε αφού η Marvel πάει από την μια χαζοχαρούμενη χρυσή μετριότητα στην άλλη.

Επιμένω όμως πως ακόμη και αυτή η μεταφορά του Watchmen ήταν πιο ουσιαστικό commentary “κινηματογραφικά”. Και ας γκρινιάζει ο αγαπημένος παγανιστοαναρχικός wiccan μάγιστρος παππούς/μπαμπάς μας Alan Moore για την μεταφορά αυτή.

Αν κρίνανε με action blockbuster που το σέβομαι, τότε γκουχ γκουχ Endgame ή κάτι τέτοιο.

Εριστικός mode off: Πάντως ναι αυτές οι λίστες συχνά δεν έχουν κάποια ξεκάθαρη διάρθρωση. Είναι συνδυασμός συνήθως. Αλλά ρε όσοι και να ψηφίσατε, έναν Άρχοντα δεν τον καταφέρατε να τον εκλέξετε; Μου αρέσει πολύ το Λεβιάθαν και εμένα πάντως.

Μαζι σου αλλα οπως ελεγα και στο αλλο θρεντ για τους VIC δεν φταιει το πρωτοτυπο που ολοι πηγαν να πηθικισουν την επιτυχια του ακομα και σε ιστοριες που υφολογικα δεν εβγαζε κανενα νοημα (Σουπερμαν πχ), ο ρημαδιασμενος ο Μπατμαν τουλαχιστον παντα ειχε ενα σκοτεινο edge. Για Νολαν ειμαι αμετανοητη groupie παντως οποτε ισως και να μην ειμαι εντελως υποκειμενικος.

Ναι έχεις δίκιο, καλό είναι να μην μπλέκονται αυτά στην κρίση. Κάπως έτσι νιώθω και για τους Pantera πάντως. (εντελώς άσχετο όμως)