Είστε πραγματικά ευχαριστημένοι από αυτό που σπουδάζετε / επαγγέλεστε

Ωπ, να τος ο συνάδελφος. Κοίτα να δεις, τα πρώτα εξάμηνα είναι τα πιο βαρετά γιατί έχουν τα βασικά μαθήματα (μαθηματικά, φυσική, μηχανική) στα οποία θα στηριχθείς για να συνεχίσεις στα επόμενα.
Είσαι τυχερός γιατί οι Μηχ. Μηχ. έχουν πάρα πολύ ευρύ πεδίο, τόσο ώστε να είναι σίγουρο ότι κάτι θα βρεις που να σου αρέσει αρκετά τα επόμενα χρόνια. Εμένα πχ πάντα μου άρεσε η “προχωρημένη” φυσική (βλ. σχετικότητα, κβαντομηχανική κτλ) και η σχολή μου έδωσε την ευκαιρία να ασχοληθώ με τον τομέα των πυρηνικών (αντιδράσεις, αντιδραστήρες, ακτινοβολίες και γενικά πυρηνική τεχνολογία) που μου αρέσει πάρα πολύ, παρόλο που θεωρητικά δεν έχει μεγάλη σχέση με το επάγγελμα του μηχανολόγου.

Πάντως σε μία ιδανική κοινωνία θα γινόμουν αστροφυσικός και σε μία ακόμα ιδανικότερη drummer (επαγγελματίας) . 8)

Σε μια ιδανική κοινωνία δε θα σου είχε επιτραπεί να πιάσεις μπαγκέτες!!!χαχαχα:lol:

Καλώς να μαζευόμαστε οι Μηχανολόγοι. Κοινότητα είμαστε μέσα στο Rocking!!! Και εγώ Μηχ.Μηχ. του ΕΜΠ είμαι!!! Γενικά πάντως, ο Μηχανολόγος είναι ο μικρός Θεούλης. Μπορεί κανένας άλλος να τρέξει τις Navier Stokes και να προβλέψει το μέλλον?:stuck_out_tongue:

Για να απαντήσω και εγώ στο φλέγον ερώτημα του τόπικ, εγώ πάντα ήθελα να γίνω προπονητής (μάλιστα δε με ενδιέφερε το να γίνω επαγγελματίας ποδοσφαιριστής). Όταν συνειδητοποίησα όμως ότι η προπονητική όσο και αν μου αρέσει, παραμένει ένας κρίκος σε μία αλυσίδα με πολύ μικρή κοινωνική προσφορά, αποφάσισα να γίνω …γιάπης!!! (ξέρετε τώρα, κουστουμάκι δίχως γραβάτα γιατί με πνίγει, ροκάδικη μπλούζα από μέσα, Φερεγκάμο παπούτσια, δερμάτινη τσάντα, μία μπέμπα να οδηγώ:p :stuck_out_tongue: ) Το καλύτερο επάγγελμα για κάτι τέτοιο είναι ο Μηχανολόγος, οπότε… Όλα τα άλλα είναι πλέον ιστορία!!! Το αναπάντεχο συμβάν, ήταν όταν ερωτεύτηκα…:oops: :oops: Ερωτεύτηκα το μηχανολογιλίκι:p !!! Τώρα ελπίζω να γίνω ενεργό μέλος της ερευνητικής κοινότητας και θα πρέπει να κάνω πολύ οικονομία για τα Φερεγκάμο παπούτσια (κάποιες αγάπες ΔΕΝ ξεχνιούνται!!!:lol: ).

Το μόνο που θα άλλαζα στην όλη ιστορία είναι η χώρα που κάνω τις σπουδές μου. Έχω σπαστεί πραγματικά πολύ με το ότι από τα Χριστούγεννα μέχρι το Πάσχα δε θα έχω κάνει πάνω από 20 ώρες μάθημα…

η οπόια στην Ελλάδα δυστυχώς είναι τόσο υποβαθμισμένη που ντρέπομαι να το πω!:frowning:

Μπα… Νομίζω το ΑΕΙ Νοσηλευτικής ξεκίνησε αρκετά πρόσφατα τη λειτουργία του (πριν, ξαναλέω -νομίζω- υπήρχαν μόνο τα ΤΕΙ) και δεν έχει και χαμηλή βάση. (16.000 μόρια περίπου)
Τώρα για το επάγγελμα στο νοσοκομείο δε μπορώ να ξέρω :dunno: αλλά ξέρω ότι πολλοί προτιμούν αυτή τη σχολή γιατί βρίσκεις εύκολα δουλειά… #-o

Ειδικα στο συγκεκριμενο επαγγελμα πρεπει να το αγαπας πολυ κατα την γνωμη μου. Βλεπω ατομα που συμπεριφερονται απαραδεκτα στην δουλεια αυτη και καταλαβαινεις οτι αυτοι το ακολουθησαν καθαρα γι’αυτο τον λογο που λες…Για την αποκατασταση…Δυστηχως, αν δεν εισαι ευχαριστημενος απο την δουλεια σου αυτο βγαινει προς τα εξω και σε τετοια επαγγελματα ειναι οτι χειροτερο.#-o

Η witch γκρινιαζει, ξερω οτι της αρεσει…:bleh: :bleh: :bleh:

να σου πώ μόνο οτι το ΑΕΙ της νοσηλευτικής δενκάνει πρακτική άσκηση παρα μόνο αν ο σπουδαστής το ζητήσει… συν οτι είμαστε ή μόνη χώρα στην όποια υπάρχουν 6 διαφορετικές βαθμίδες για το νοσηλευτικό επάγγελμα…#-o

8O 8O Μία λέξη έχω να πω: ΕΛΕΟΣ! :dunno: Α! Και μια άλλη! Αίσχος!!! :thumbdown:

@ sofi-k: Έχεις δίκιο. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι πολλοί (πολλές για την ακρίβεια, πιο πολλές γυναίκες είναι) είναι βαριεστημένες και παρακμιακές! :? Αλλά άμα όντως είναι τόσο χάλια εδώ στην Ελλάδα μ’αυτή (και με άλλες) τη σχολή, όπως λέει η witch, λογικό δεν είναι;;;; Γκρρρρ!!! …Aς δώσει η witch το καλό παράδειγμα! :smiley:

θα το δώσει … θα ΄μετακομίσει στην Σουηδία…
για να ζήσει το όνειρο, και να σώζει κόσμο…:smiley:

Το μόνο που θα άλλαζα στην όλη ιστορία είναι η χώρα που κάνω τις σπουδές μου. Έχω σπαστεί πραγματικά πολύ με το ότι από τα Χριστούγεννα μέχρι το Πάσχα δε θα έχω κάνει πάνω από 20 ώρες μάθημα…[/QUOTE]

Να σου πω, στις συνελεύσεις έρχεσαι ή αφήνεις τους άλλους ν’αποφασίσουν? Είσαι σε μεγάλο έτος, γιατί από καε ακούγονται πολλές διαμαρτυρίες γιά την κατάληψη, και πολύ πιθανόν δικαιολογημένα. Τα παιδία απο τις παρατάξεις πώς τα βλέπεις?

Απο τον Σεπτεμβρίο είμαι καθηγητής σε διάφορα δημόσια ΙΕΚ. Δεν πιστεύω να έχω κάποιον από εσάς μαθητή μου???:lol: :lol:

IEK; Άμα διδάσκεις φωτογραφία πες μου να έρθω!! :smiley: Πολύ θέλω να το συνδυάσω κάααποια στιγμή!

Σαφώς και έρχομαι, σε όλες… Και τη λέω σχετικά δυνατά την άποψη μου. Ας μη πιάσουμε όμως τώρα τα της σχολής, ό,τι απορία έχεις στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα :wink:

Na ‘sai kala, s’eyxaristw! Psaxtw gia tin Alexandroupolh, elpizw na einai organomeno ekei to tmima kai idiws apo pleyras eggatastasewn kai eksoplismou giati pistepse me se ayton eidika ton tomea ta xreiazesai an theleis to ptyxio sou na exei antikrysma! Oso gia tin sketh Viologia paroti exei ypsiles vaseis den exei epiloges epaggelmatikis apokatastasis, h’ kathigitria h’ melos tis WWF tha gineis! Eksakolouthei na exei ypsiles vaseis giati ekei pane osoi den pianoun iatrikh! Paroti exei endiaferonta mathimata sou eipa pio einai to provlima. Gia moriakih genetikh h agora einai se anodo kai tha einai gia poly kairo akoma. Stin Ellada exoun anoiksei kabosa idiwtika ergastiria viotexnologias kai genetikou elegxou alla den exei akolouthisei akoma to kratos. Pantws den einai asxhma ta pragmata kai to mellon diagraphetai akoma kalytero. Makari!
Ante me to kalo na vreis kai na petyxeis ayto pou pragmatika theleis!

Thanx κι εσένα! :roll:
Το κακό είναι ότι βασανίζομαι με όλες αυτές τις σκέψεις την ώρα που θα έπρεπε μόνο να διαβάζω!! Αλλά φοβάμαι μην πάρω αποφάσεις της τελευταίας στιγμής… :dunno:

Ο ξαδερφός μου που έιναι γιατρός μου λέει ότι τώρα πια υπάρχουν πολλοί διαιτολόγοι με περισσότερη δουλειά από αυτόν! Γενικά ακούω πολλά καλά λόγια για τη διαιτολογία και το Χαροκόπειο στην Αθήνα (το μόνο ΑΕΙ) λένε ότι έχει φοβερή οργάνωση κλπ. αλλά να που εγώ δε θέλω να ασχολούμαι μόνο με διατροφή!:-s Ουφ…Τέλος πάντων, μη σας πρήζω… θα δείξει! #-o

Συναδελφε!:stuck_out_tongue:
Η μονη διαφορα ειναι οτι εσεις κανετε και ελευθερο σχεδιο.Εμεις περιοριζομαστε στο γραμμικο και στο αρχιτεκτονικο… πρωτα μαθαινουμε με το χερι και μετα θα παμε στους υπολογιστες.Δηλαδη μετα το Β εξαμηνο.

Κάποια στιγμή κάναμε και γραμμικό (καννάβους δλδ) Πάντως προτιμώ στο PC, πολύ περισσότερη “άνεση” Όπου δεν χρειάζονται και ιδιαίτερες δεξιότητες στη χειροτεχνία :slight_smile:

σπουδαζω στο πα.πει. ναυτιλιακα!προς το παρον ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενος!

εγω παλι ειμαι 15 και ειμαι απιστευτα πολυ μπερδεμενος!

αυτο που θα μου αρεσε ειναι να διδασκω καποιο θετικο μαθημα σε γυμνασιο γιατι μου αρεσει, συν το οτι εχεις ελευθερα καλοκαιρια, χριστουγεννα και πασχα :stuck_out_tongue: (εχω την μανα μου και ξερω πως ειναι)
απ’την αλλη τα χρηματα ειναι τοσο λιγα που δεν με βλεπω να ακολουθω αυτη την κατευθυνση…:frowning: (μακαρι να ημουν γυναικα και να διαλεγα επαγγελμα ασχετα απο τα χρηματα…)

απ’την αλλη μου αρεσει και η ιατρικη αλλα ειναι πολυ κουραστικο επαγγελμα (βλεπω τον πατερα μου που ειναι ρευματολογος).

τι να πω…θελω να συνδιασω καποιο αξιοπρεπες εισοδημα και να εχω ισως λιγο περισσοτερο χρονο να κανω κι αλλα πραγματα…δεν ειναι οτι ειμαι αχαριστος αλλα εχω καποιες προσδοκιες απο την ζωη μου
ισως αυτο που θελω να μου το δινει η νομικη αλλα δυστυχως δεν ειμαι τοσο καλος στα θεωρητικα οσο στα θετικα για να χτυπησω τετοια σχολη! #-o #-o #-o

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! :dunno: :dunno: :dunno: :please:

Θες πολλά από την σωή σου…:stuck_out_tongue:

Εγώ είμαι 17 αλλά ευτυχώς έχω ψιλο-αποφασήσει που κινούμαι.
Άν πιάσω αρκετά μόρια (έτσι λέω) η σχολή που θέλω να περάσω είναι Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας(Νo γιαούρτια please)
Vedder σκέψου το ,γιατί συνδυάζει αρκετά από αυτά που ζητάς.Και καλά λεφτά,και standard ωράριο(πέρα από υπηρεσίες) και ενδιαφέρουσες επιστήμες διδάσκονται(Δίκαιο,Κοινωνιωλογία,…)