Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Μετωπική

ενώ οι purple???

(μην πεταχτεί κάνας cozy τώρα:p )

Κάνεις και σύγκριση δλδ;

Σωστα. Καλος ο Βασιλης, αλλα τι να πιασει μπροστα σε Purple?

αρχίζει να γίνεται σουρεάλ η κατάσταση…

Η συγκριση του Βασιλη με τους Purple ειναι ατυχης…Ο Θεωδορακης αναγνωριζεται ως ο καλυτερος Ελληνας συνθετης και απο το εξωτερικο… Επισης nihilist, τα τραγουδια που δεν σε ενθουσιασαν οπως λες γραφτηκαν την περιοδο οπου απαγορευοταν να γραφεις τραγουδια… Και το να εχεις μεγαλωσει διπλα στον Λοιζο και ποσο μαλλον να σου εμπιστευεται τα τραγουδια του δεν ειναι και λιγο…Και οσο για το αν ο Β.Π. επρεπε να εχει σταματησει, το ιδιο θα πρεπει να εχουν κανει και οι Scorpions, και οι Purple και πολλοι αλλοι… Πηγαιντε σε κανα live του(στο Βυρωνα κατα προτιμηση) και δειτε αν το λεει η καρδια του η οχι…

Ρε πουστη μου, περαν απ’ολα οσα λετε, τι θα πει “επρεπε να εχει σταματησει”??? Οχι, δεν επρεπε. Πρεπει μονο οταν το αποφασισει εκεινος, τερμα.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ…

αυτό που λέει ο Led είναι σωστότατο.

κατα τα άλλα, πολύ μακρυά από την αισθητική μου, όπως και η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων καλλιτεχνών. Και ροκ, και μπουζούκι, και Νταλάρας, και έντεχνο, και φολκλορ και Γιουροβίζιον αμα λάχει να ούμε…

γενικά μακρυά…

Kai ti einai giaourti ?

#-o

Ka ian h giagia mou eixe p@p@ria tha itan papous. Einai san na les oti oi Satyricon yparxei periptwsh na tragoudisoun Dionysh Makrh.

Pes’ta giati mallon nomizoun oti to idio einai na sou anathesei enas synthetis na kaneis tis notes tou mousikh kai to idio einai na kaneis diaskeyh enos tragoudiou. Giati akousa kati koufa peri Sfakianakh. Get a grip.

σχεδόν μαγικό…

Έχουμε και λέμε:

1)Στην μουσική υπάρχουν υποκειμενικά και αντικειμενικά κριτήρια… Και με αντικειμενικά κριτήρια ο Θεοδωράκης ξέρει περισσότερη μουσική απ’όσο ξέρουν ΟΛΑ τα συγκροτήματα που έχουν αναφερθεί σε αυτό το forum μαζί… Απλά δεν έχετε ακούσει όλο το έργο του, το οποίο εκτίνεται από λαϊκά μέχρι συμφωνίες κλασσικής μουσικής και βυζαντινά, τα οποία έχει και σπουδάσει…

  1. Έχοντας δει χθες τις “Ζωές των άλλων” εκεί έλεγαν ότι αν ήθελαν κάποιος καλλιτέχνης να σταματήσει να παράγει έργο, τότε τον είχαν υπό περιορισμό, να βλέπει πολύ λίγους ανθρώπους, αλλά να του φέρονται πολύ καλα, να τον βάζουν να ζει με πολυτέλειες κτλ… Μόνο έτσι θα σταματούσε ο καλλιτέχνης, γιατί ακόμα και αν τον βασάνιζαν, αυτό θα ήταν τροφή για τη σκέψη του. Συνεπώς, κανένας μουσικός δεν έχει ημερομηνία λήξης!!! Η έμπνευση που έχει εξαρτάται από τη ζωή και τις επιλογές του. Ακόμα και αν κάποια στιγμή στερείται εμπνεύσεως, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει αν του συμβεί κάτι ξαφνικό στη ζωή του. Όσο και αν το θέλουν μερικοι, η μουσική δεν είναι ποδόσφαιρο. Ο μουσικός κρεμάει την κιθάρα του (το μικρόφωνο, το μπάσο…) μόνο όταν φεύγει απ’τη ζωή.–μη σας πω ότι τα παίρνει και μαζί του!!

Τα εσπασες ολα!!!

Ρε παιδιά. Επειδή το θέμα εδώ είναι ο Παπακωνσταντίνου. Δεν έχει σημασία αν τον επέλεξαν ή έκανε διασκευές γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε με ποια κριτήρια έγινε αυτή η επιλογή. Αμφιβάλλω αν τον επέλεξαν με αυστηρά καλλιτεχνικά κριτήρια, γιατί καλλιτεχνικά ο Παπακωνσταντίνου είναι μηδέν.
Όσο για το δεύτερο σου point manos87. Με αυτή τη λογική στην πλειοψηφία των χωρών ανά τον κόσμο δεν θα πρεπε να παράγεται μουσική (τέχνη γενικά), γιατί οι άνθρωποι δεν υποφέρουν αρκετά. Έλεος δηλαδή. Επομένως και ο Παπακωνσταντίνου, όπως και ο Θεοδωράκης και όλοι οι άλλοι πρέπει να αποσυρθούν γιατί δεν έχουν επαρκεί ερεθίσματα.

Μπορεις ρε γαμωτο να μην ισοπεδωνεις τα παντα? Ελεος δηλαδη… Ο Βασιλης ηταν αυτος που τραγουδαγε χαιρετισματα στην εξουσια οταν απο κατω οι μπατσοι χτυπουσαν τον κοσμο…Τι παει να πει “ειναι καλλιτεχνικα μηδεν”? Εχει συνεργαστει και με τον Κροκιδη(εσυ θα μου πεις βεβαια τωρα “ποιος ειναι αυτος”), τα τραγουδια του ειναι διαχρονικα οσο δεν παει, απο το “Μπουμ”, “Φοβαμαι”, “Χαιρετισματα”, μεχρι το "Σ’ακολουθω και το “Γουιλι”…

Κάτσε ρε freedomofrock! Επειδή ο Βασίλης τραγούδαγε χαιρετίσματα στην εξουσία και από κάτω οι μπατσοι χτυπούσαν τον κόσμο, αυτό του προσδίδει καλλιτεχνική αξία? Μήπως τα χεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα?

Δεν ειναι μονο αυτο ρε nihilist…Ασχετα αν δεν σου αρεσει ο Βασιλης αναγνωριζεται απο πολλους και ειναι απο τους λιγους καλλιτεχνες(στην Ελλαδα παντα) που ειχε τον τσαμπουκα να παιζει και κοντρα σε μπατσους κλπ… Και το να εχεις μεγαλωσει διπλα σε Λοιζο και Θεοδωρακη δεν ειναι και λιγο…

Βρε παλικάρι μου διάβασε τι γράφω. Δεν διαφωνώ σ αυτό που λες. Θέλει μαγκιά και αρχίδια να τραγουδάς τέτοια κομμάτια με θεατές την αστυνομία ΑΛΛΑ αυτό δεν τον κάνει αξιόλογο καλλιτέχνη! Ούτε φυσικά με το ποιους μεγάλωσε. Αν εμένα δηλαδή ήταν συγγενής μου ο Θεοδωράκης, θα μουν και γω καλλιτέχνης?