Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Μετωπική

Εσυ γιατι θεωρεις οτι δεν ειναι αξιολογος καλλιετχνης?

Τα παμε και πριν αυτά. Όχι δεν τον θεωρώ αξιόλογο. Σε καμία περίπτωση. Αριστερισμό και ψευτο ιδεολογία πουλάει. Αν ξεφύγει απ αυτό το concept έχει τελειώσει.

Κοιτα, επειδη τον εχω δει μια φορα και στο Φεστιβαλ της ΚΝΕ(και δεν μου αρεσε καθολου εκει), εκει μπορεις να το πεις αυτο… Σε αλλα live εμενα δεν μου βγαζει κατι τετοιο… Και πιστεψε με εχω τον εχω δει πολλες φορες… Τωρα, τα τραγουδια του ειναι επανασταστικα, δεν το αρνουμαι, και γι’αυτο μου αρεσουν κι ολας…Τωρα για το ποτε θα σταματησει, ο ιδιος εχει πει οτι μονο οταν δεν μπορει εξ’αιτειας της φθορας του χρονου…Προσωπικα βεβαια δεν θελω να σταματησει ποτε…:smiley:

είπατε κάτι αστείο για ημερομηνία λήξης,και είπα ότι αν την έχει περάσει αυτός,οι purple τι έχουν κάνει?
και βγάλατε συμπέρασμα ότι συγκρίνω Βασίλη και Purple.
επιτέλους,η μουσική είναι για όλους και μιλάει στην ψυχή,σταματήστε να είστε τόσο άσχημα κολλημένοι σε κάτι.
ό,τι δε σας αρέσει είναι άκυρο,άτοπο,άχρηστο,ληγμένο,κακό,μηδέν κλπ κλπ…
είναι απόλυτα λογικό να μην αρέσει σε κάποιον ο Βασίλης.
αλλά σχόλια τύπου ότι είναι προσβολή να αναφέρονται οι purple σε αυτό το topic είναι τουλάχιστον απαράδεκτα…
ο Βασίλης φέτος συνεργάζεται με νέα παιδιά,νέους μουσικούς,και κάνει πολύ καλές εμφανίσεις.
διαβάστε μια συνέντευξη του,ακούστε τις απόψεις του και μετά βγάλτε συμπεράσματα για αριστερισμούς και άλλα γραφικά.
ξαναλέω,μου αρέσει να συζητάω με αυτούς που λένε “δεν μου αρέσει ο Παπακωνσταντίνου”,από αυτό μέχρι τον ισοπεδωτικό μηδενισμό,υπάρχει απόσταση

Aσ’τους Rudolf… Το καλοκαιρακι παμε μαζι σε κανα live του…:slight_smile: :slight_smile:

Αν και απαντώ κάπως καθυστερημένα :stuck_out_tongue: προσωπική μου άποψη είναι ότι η μόνη έμπνευση για να δημιουργήσει κάποιος ένα οποιασδήποτε μορφής καλλιτεχνικό αριστούργημα είναι ο πόνος!! Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον…

επίσης,η έννοια του πόνου διαφέρει από χώρα σε χώρα και από πολιτισμό σε πολιτισμό…
μπορεί να κάνουν ντου στην χώρα σου και σκοτώνουν παιδιά ή μπορεί να σου είπε η κοπέλα σου ότι προτιμάει άλλον κι όχι εσένα,που είσαι τρελός για αυτήν…
ειλικρινά,δεν νομίζω ότι μπορούμε να κρίνουμε τι είναι πιο σοβαρό από τα δύο…
ποιος είμαι εγώ να κρίνω πως νιώθει κάποιος στη ψυχή του και να του πω “έλα ρε,για αυτό κάνεις έτσι?σιγά,στην Παλαιστίνη πεθαίνουν παιδιά”

ENA EXW NA PW…TA XRWMATA POU VGAZEI H FWNH TOU VASILH DEN TA VGAZEI AMMIA EDW STHN ELLADA…
KAI FILE NHILIST…O TROPOS POU ADIMETOPIZEIS AFTO TO TOPIC EINAI EXTRA ANORIMOS…SORRY…

Πεσ’τα…

Να πω κ εγω την γνωμη μου!
Ο Βασιλης οταν αναφερομαστε στο ελληνοφωνο ροκ,ειναι για μενα ο απολυτος εκπροσωπος του.
Προσωπικα τον θεωρω τεραστιο καλλιτεχνη με μοναδικη πραγματικα φωνη!
Απο το 2000 τον εχω δει ουτε λιγο ουτε πολυ 12 φορες8O κ ελπιζω η 13 να μην ειναι γρουσουζικη:-s !!!
Απο το καινουργιο δν ακουσα ακομη οποτε δν εκφερω γνωμη,παντως το φρεσκο χιονι το βρηκα αρκετα μετριο…

Οχι σε ολα που κουρελια κανουν τα ανειρα μουυυυυ…

nihilist agori mou - afou eisai toso kakos, prakse san ton dead ? i poios htan pou ta tinakse :stuck_out_tongue:

o papakwnstantinou, o gioka, kai alloi, yphrksan kai einai megaloi ermhneutes gia thn ellhnikh mousikh.
merikoi apo autous einai kai synthetes oi opoioi syndyazoun rok stoixeia me paradosiakous dromous kai eksypnes enorxhstrwseis pollakis, (gioka - tigka stis funkies kai jazzorokies o atimos) dhmiourgwntas ena - mousiko amalagma aksio akroashs alla kai sebasmou.
oi synthetes pou toso aneta podopathses epishs, oi palaioteroi, einai terastioi. den melopoieis elyth, etsi apla…
pisw sta neotera Greek rokakai den ein osos ths modas oso htan sta 80s alla paizoun gia to koino tous - kai oi ermhnies tou einai to ligotero akoma allote sygklonistikes, allote satyrikes, alla panta epikaires. auto kai mono, den prepei na epitrepei se mh akroates tous na krinoun - poly perissotero me enan ksero aforesmo. GTP.
oxi file - auta pou akous esy einai.

sto rock me ellhniko stoixo aporiptw - ola ta klapse typou groups, bl trypes, bl diafana krina, souksou mouksou kai ta loipa, logw yperbolika klise kai dhthen stixou - an kai eniote kana trixordi - se merika - deixnei nwpa ta shmadia empneushs… a kai gia to p einai kati “kallitexnes” ths legend, theotokatoi, roulhdes kai koulhdes, kai fysika, kati pramata typou xatzi-iwannh :stuck_out_tongue: akous ekei rok o xatzi !!! xaxaxaxa

den prepei na apologeitai kapoios gia auto pou kanei…

+1000

laski, θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου…

ο κυριος εκπροσωπος του “ελληνοφωνου ροκ” (αν ειναι δυνατον, αλλα τελος παντων…) ηταν, ειναι και θα ειναι οι ΤΡΥΠΕΣ. προσωπικη γνωμη… ηταν ο,τι πιο αλητικο και τσαμπουκαλεμενο, για τα δεδομενα του “ελληνοφωνου ροκ”. ο παπακωνσταντινου, ηταν καλος, αλλα προσωπικα μου την εδινε γιατι επαναλαμβανοταν… δεν λεω ομως οτι δεν τον παραδεχομαι… εχει τραγουδαρες.

ποτε δεν παρακολουθουσα μανιωδως τη δισκογραφια του, οποτε δε νομιζω να την ψαξω και πολυ για τον καινουριο δισκο του… απο το τελευταιο cd παντως, οσα ακουσα δε μου αρεσαν καθολου…

Πολύ σωστό… Ο πόνος είναι υποκειμενικός… Όμως ο πόνος είναι στη φύση του ανθρώπου, δεν γίνεται να μην υπάρχει! Όπως είπες, αν δεν έχουμε σημαντικότερα προβλήματα, αν μας αφήσει η γκόμενα θα είμαστε του θανατά… Με άλλα λόγια πάντα θα υπάρχει ο πόνος, δεν μπορεί κανείς να είναι μόνιμα χαρούμενος, γιατί χαρά είναι η ευχαρίστηση που πέρνει κανείς όταν ξεπερνά τον πόνο…
Βέβαια είμαι κάργα :offtopic:

Ενταξει κ οι δυο διευκρινησαμε οτι ειναι η προσωπικη μας αποψη δεκτον!Παντως θα ηθελα πολυ να τον ξαναδω τον βασιλη με κροκιδη στις κιθαρες8)

Κατ’αρχας ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΑΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΑ ΣΑΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΩΔΟΡΑΚΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ. Ολοι οι ουσιαστικοί αριστεροί, ξένοι και Έλληνες, οφείλουν να ξέρουν το Αξιον Εστι.

Ο Παπακωνσταντίνου υπήρξε απο τους καλλίτερους Έλληνες καλλιτέχνες που δυστηχως άρχισε να κάνει κι αυτος βλακείες (Σεμίνα κλπ) αλλα βλέπουμε και πιο “μεγάλα” συγκροτήματα να ξεπέφτουν οπως οι metallica και οι maiden…

Και όσοι υποστηρίζουν οτι ο Θεωδοράκης ή ο Παπακωνσταντίνου ή ο κάθε Έλληνας μεγάλος καλλιτέχνης ειναι γαμησε τα επειδή απλως είναι Έλληνες, φανερωνουν τα κολλημενα και με παροπίδες προσωπα τους που δεν τολμούν να κοιτάξουν γύρω τους. Ή μαλλον ότι ειναι εξω απο τις παροπίδες τους υποστηρίζουν οτι είναι μαλακίες.

Οσο κολλημένοι είναι οι εθνικιστές τόσο κολλημένοι είναι και αυτοί που δεν αναγνωρίζουν τους Έλληνες καλλιτέχνες επειδή είναι ¨Ελληνες

ο Βασίλης ήταν στα πάνω του μέχρι το 98 και τον δίσκο “πες μου ένα ψέμα ν’αποκοιμηθώ”…τι έγινε μετά?
ήρθαν κάποιοι μέτριοι δίσκοι με εξαίρεση το “θάλασσα στην σκάλα” των Μικρούτσικου/Ιωάννου…
τεράστια παρακμή ο δίσκος “προσέχω δυστυχώς” σε τραγούδια του Ξυδούς…
με τον τελευταίο του δίσκο,φρέσκο χιόνι,έδειξε θετικά σημεία,αλλά και πάλι,δεν ικανοποιήθηκαν πολλοί…
αύριο κυκλοφορεί η μετωπική,όπου γράφουν διάφοροι μουσική,σε στίχους Κλεφτογεώργου και του ίδιου του Βασίλη.
καλός ο Κροκίδης,αλλά κουράστηκε κι αυτός,όπως σχεδόν όλοι οι μουσικοί που είχε ο Βασίλης!!!μόνο αυτός μένει να παίζει έχοντας δίπλα του φέτος πιτσιρικάδες!!!
στο “μετωπική” πάντως έχω ακούσει ότι θα παίζει και ο Κροκίδης σε κάποια κομμάτια…

Να σε πληροφορησω οτι και ο Varg Vikernes γραφει στη φυλακη ε? :wink:

Δικιο εχεις, αλλα αλλο η φυλακη του Μικη και αλλο του Varg…:wink:

Eγω μια χαρα τον βρισκω τον Παπακωνσταντινου σε σχεση με την υπολοιπη ΜΟΥΡΓΑ που κυκλοφορει και λυμαινεται το Ελληνικο τραγουδι,το οποιο καλως ή κακως εχει και μια ιστορια.Σταθηκε αξιοπρεπεστατα μεσα σε πολλαααα χρονια πορειας,παντα ηταν χαμηλων τονων και με τα ΜΜΕ κρατησε μια αποσταση ασφαλειας,ποτε δεν εγινε κρατικοδιαιτος σαν μερικους μερικους πρωην “επαναστατες”(α ρε Νιονιο στα γεραματα…),τραγουδησε ομορφα τραγουδια,μερικα απ τα οποια του τα εμπιστευτηκαν σημαντικοι για τον πολιτισμο ανθρωποι,καταφερε χωρις μπουζουκια και λαικοχλεχλεδικα ασματα και κλαψομουνια να γεμιζει σταδια και αυτο δεν το χουν καταφερει και πολλοι Ελληνες"ροκαδες"και μη…για να μην πω σχεδον κανενας…Και στην τελικη καταφερε να κανει σχεδον ολους μας καποια στιγμη να τραγουδησουμε στιχους απ τα τραγουδια του,ειτε λογω εφηβικης αφελειας για καποιους,ειτε επειδη τα λεγε καλα μωρε στην τελικη.Το ελληνικο τραγουδι,ασχετα αν μας αρεσει ή οχι, χρειαζεται ανθρωπους σαν τον Παπακωνσταντινου,κακα τα ψεμματα,για να βρει λιγο εστω την χαμενη του αξιοπρεπεια.Μακαρι να συνεχισει να μαζευει την πιτσιρικαρια εστω στις συναυλιες του.Καλυτερα εκει παρα να πολτοποιουνται εγκεφαλικα στην πιστα μιας μπουζουκλερι.