Εθνική Ελλάδος

Μια χαρά οι φανέλες πάντως… δεν καταλαβαίνω γιατί δεν άρεσαν σε κάποιους εδώ :face_with_raised_eyebrow:

Ας με διαλεγανε εμενα να παιξω στο παιχνιδι με τα σουτ στο ημιχρονο. Βαλανε κατι τουβλαδορους, αλλο πραγμα…!

4 Likes

Κερδισαμε με 20αρα ρε γκρινιάρηδες :stuck_out_tongue:

Στα σοβαρά τώρα, χαμηλά την μπάλα…δεν έχουμε το απαραιτητο βάθος σαν ομάδα για να μιλάμε για μετάλλια σε ενα τουρνουά που φέτος θα υπάρχουν δυνατές ομάδες. Και αν τελικά λείψει και ο Παπαγιάννης θα έχουμε ένα επιπλέον πρόβλημα, δεν έχουμε άλλον παίκτη εκεί.

2 Likes

Ο Κώστας όμως παίζει στο 5 πολύ καλύτερα από ότι θα περίμενε κανείς. Ειδικά σήμερα ήταν εξαιρετικός και κυρίως δένει καλά με τον Γιάννη μέσα. Μου άρεσαν και Λαρεντζάκης, Λούντζης. Το θέμα είναι πως σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν Καλαιτζάκη αν τελικά τον πάρουν στο euro. Αν τον θέλουν για 1 ας πάρουν έναν από τους άλλους 2.

1 Like

Ο Λαρεντζάκης ειναι 2αρι. Πίσω από Ντόρσει θα παίζει.
Στον ασσο υπάρχουν οι Καλάθης και Σλούκας, Καλαιτζάκης και Λούντζης ειναι λίγοι.

Πάντως κάποια στιγμή, μετά τα φιλικά, να κάνουμε και τη μετάβαση στο επίσημο topic :stuck_out_tongue:

Εμένα η εμφάνιση λίγο με κούρασε, αλλά υπήρχαν καλές δικαιολογίες:

  • Λεπτά προσαρμογής στον Σλούκα.
  • Πολλά λεπτά σε Λούντζη για να αποφασιστεί αν θα πάρει αυτόν η Μποχωρίδη.
  • Έλλειψη 5αριου για PnR.
  • Αστοχία σε τρίποντα και βολές.
  • Πρώτη φορά αντιμέτωποι σε ζώνη.

Σίγουρα χρήσιμο φιλικό για Ιτούδη. Στην ευστοχία από το τρίποντο, πιστεύω θα βελτιωθούμε όσο ανεβαίνει κι ο Σλούκας, το ίδιο και στη λύση PnR όταν έρθει ο Παπαγιάννης. Με ανησυχούν όμως οι πολλές χαμένες βολές. Οι βασικοί σου 8 παίκτες έχουν πολύ μέτριο ποσοστό στις βολές στην καριέρα τους, μόνο ο Σλούκας έχει πάνω από 90% που απαιτείται σε κορυφαίο επίπεδο για νοκ-άουτ αγώνες που ίσως κριθούν στον πόντο.

Σωστό κι αυτό για το βάθος πάγκου, το είχα επισημάνει και στο άλλο τόπικ. Ειδικά αν δούμε το βάθος πχ Σερβίας (η οποία όμως είχε εν τω μεταξύ τραυματισμούς Μπιέλιτσα και Μιλουτίνοφ) και Γαλλίας.

Για Καλαϊτζάκη, νομίζω θα τον πάρει γιατί μπορεί να μαρκάρει πιο ψηλά γκαρντς. Ανάμεσα σε Λούντζη και Μποχωρίδη, θα επέλεγα τον καλό Μποχωρίδη (που μπορεί να δώσει το 7 στα 10) αλλά αν πάμε με σταθερότητα και αποφυγή λαθών/φάουλ, ίσως να ταιριάζει πιο πολύ ο Λούντζης.

Ο Κώστας έχει μονόπλευρο παιχνίδι, θέλει την μπάλα μες στη ρακέτα. Ο Παπαγιάννης έχει κι ένα καλούτσικο mid range shot. Ο Κώστας λοιπόν, είναι πολύ ωραία λύση για μπακ απ αλλά αν δεν κατέβει ο Γιώργος (που οι πληροφορίες λένε ότι θα προλάβει → παρεμπιπτόντως ήταν ο 1ος ριμπάουντερ και μπλοκέρ πέρσι στην Ευρωλίγκα), δεν ξέρω πως θα ματσάρουμε τις αντιπάλους μας στο 5.

4 Likes

Δεν είδα το ματς, γενικά τα φιλικά δε μου λένε και πολλά.

Περιμένω να κλείσουν τα ρόστερ, γιατί ήδη έχουν προκύψει ελλείψεις σε όλους και διάφοροι άλλοι είναι αμφίβολοι (για εμάς, πιθανή έλλειψη Παπαγιάννη θα είναι τεράστιο πρόβλημα).

Για 4ο και 5ο γκάρντ όπως έχω ξαναγράψει, θα επέλεγα Μποχώ και Λαρεντζάκη ακριβώς επειδή θα παίξουν ακριβώς τους ρόλους που είχαν πέρσι στις ομάδες τους στην Ευρωλίγκα.

2 Likes

Αν παιξει και ο Παπαγιαννης παντως, μπορει να μην εχουμε μεγαλο βαθος, αλλα θα εχουμε παρα πολυ καλη πενταδα. Απο εκει και περα, σιγουρα και 2-3 πολυ καλους αναπληρωματικους.

Ο Λαρεντζακης σημερα ηταν πολυ καλος στην τελευταια περιοδο.

Ο Μποχωρίδης δεν είχε κανένα ρόλο πέρισυ στον ΠΑΟ…πρώην παίκτης είναι.
Καλύτερα ένας από τους Λούντζη, Καλαιτζάκη, τουλαχιστον αυτοί θα έχουν κίνητρο.

Κάποιος να βάλει ένα τρίποντο…

Ρωγμώδες κάταγμα και ο Γόντικας της Εθνικής. Τι είναι αυτό το ρωγμώδες κάταγμα τελοσπάντων.

Καταγμα με ρωγμη στο κοκαλο λογικα

1 Like

Γιούχα στον εθνικό ύμνο των Τούρκων.
Γιατί αυτοί είμαστε όπως θα έλεγε και ο Κουτσούμπας.

Δεν χάνουν σουτ οι Σέρβοι με τίποτα.

Υψηλό τέμπο και ωραίο ματς μέχρι τώρα πάντως

δυνατη κερκιδα οι σερβοι παντως…χαμος γινεται

Κώστας τραυματίας και έφυγε στα αποδυτήρια. Να δούμε ποιος θα παίζει 5αρι.

Και οι Σέρβοι έχασαν τον Μισιτς ελπίζω να είναι καλά και οι 2.

Ίσως τόσοι αγώνες μαζεμένοι στην Αρχή της χρονιάς να κάνουν κακό στους αθλητές. Χθες βγήκαν νοκ άουτ και οι Σενγκέλια, Γιούλ και χάνουν Eurobasket

Πολλά σφυρίγματα πήραν οι Σέρβοι.

1 Like

αναμενόμενα…