Εθνική Ελλάδος

Τραγωδια!!!

Κωμωδία, θα έλεγα…

εδώ είναι η τραγωδία…

Αξιοθρήνητη η εμφάνιση της Εθνικής μας με την αντίστοιχη της Φινλανδίας. Και πως να την χαρακτηρίσεις διαφορετικά όταν καταφέραμε να απειλήσουμε μια και μοναδική φορά σε ολόκληρο τον αγώνα όταν και σκοράραμε. Αντίθετα, για μεγάλο διάστημα (στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά) οι μετρίων δυνατοτήτων Φιλανδοί μας είχαν κλείσει.

Και, λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να βρω διακριθέντες χθες όταν μας κάνανε τόσες φάσεις, όταν η μπάλα δεν έφτανε ποτέ στον επιθετικό, όταν ο πολύ δραστήριος Τοροσίδης απουσίαζε από τη θέση του στο γκολ που δεχτήκαμε.

Επειδή πάντως δεν το θεωρώ πιθανό να είναι άσχετος ο Ρανιέρι, ελπίζω να υποστηρίξει τις τολμηρές επιλογές του σε πρόσωπα ? ή τέλος πάντων να κάνει τις δοκιμές που αυτός κρίνει ότι πρέπει να κάνει ? και να φτιαχτεί μια ομάδα που να έχει μια ταυτότητα τελικά, αυτή που (φαντάζομαι ότι) θέλει να της δώσει ο προπονητής της.

ναι, θέλει οι παίχτες του να είναι στυλάτοι και καλοντυμένοι.

Η καλη δουλεια στις υποδομες αρχιζει και αποδιδει. :smiley:

http://www.gazzetta.gr/football/article/659850/elvetia-ellada-10-0

…εεε τά’χουν αυτά οι Ιταλοί:p :slight_smile: :!:

με προπονητή τον κουμπάρο του μάνατζερ του ρανιέρι και λίγα έφαγαν…

…όλους θα τους φάνε…προπονητές και παίκτες:):!:

Δυσκολο να το γυρισουμε. Αποψε, αντε το πολυ αυριο , τελος ο Ρανιερης μετα την ηττα/ισοπαλια απο την Β. Ιρλανδια. Επισης αποψε μαλλον γκρεμιζουμε οτι χτισαμε 12 χρονια… Ελπιζω βαθυτατα να διαψευστω.

αμυνα για κλαματα

Ένας αχταρμάς. Προ Ρανιέρι,τουλάχιστον είχαμε μία αξιοπρεπή (το λιγότερο) αμυντική λειτουργία. Τώρα πια ούτε αυτό. [-X

Με κέντρο Μανιάτη, Ταχτσίδη και Σάμαρη ρε παιδιά που να πας. Με παίκτες μπροστά που δεν κάνουν κοντρόλ με τίποτα που να πας? Γενικά κρίμα. Κυρίως γιατί ίσως αποτελέσει τέλος εποχής όσον αφορά την θέση της εθνικής, την κατάταξη που θα χει και τα όσα προνόμια είχε μέχρι τώρα στις κληρώσεις και ότι αυτό συνεπάγεται,

Το μεγαλύτερο σφάλμα του Ρανιέρι, αυτού του σπουδαίου προπονητή, που στο παρελθόν έφτιαξε ομάδες κι ομάδες και έκανε πολύ κόσμο μάγκες, είναι ότι είναι ρομαντικός και αιθεροβάμμων. Προσπαθεί και εδώ να εφαρμόσει τις πάγιες ποδοσφαιρικές αρχές του και να φτιάξει μια ομάδα που θα παίζει επιθετικά. Έχοντας όμως στα χέρια του ως πρώτη ύλη ένα σύνολο παικτών με μικρό άθροισμα ποδοσφαιρικής φαντασίας/δημιουργικότητας. Σα να προσπαθείς να φτιάξεις τούρτα με φάβα και ρεβύθια.

Το εγχείρημά του είναι καταδικασμένο στην αποτυχία.

Κι έτσι, θα φύγει κακήν - κακώς και ως “μυρωδιάς”, οι (κλασσικά) απαίδευτοι ποδοσφαιρικά Έλληνες θα γελάνε μαζί του όταν θα αναφέρουν το όνομά του… και όλοι (δεν) θα είναι ευχαριστημένοι.

Ε ας μείνει τότε αφού είναι τόσο γαμάτος, άλλωστε είναι πολύ διασκεδαστικές αυτές οι τσαπούδες απο Μαρόκο και Τυνησία.
Μάλιστα, μετά το 10-0 στους έφηβους, ελπιδες, whatever αν κάτσει 5-10 χρόνια ακόμα μπορεί η μεθεπόμενη φουρνιά να κάνει και κανένα κοντρόλ και να φτιάξει την τούρτα.
Εγώ απορώ που τον έφεραν πάντως, αφού όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας ξέραμε τι θα γίνει. Όλοι εκτός απο τα σκατά στη ΕΠΟ ή πως λέγεται η ομοσπονία anyway.

Αγαπητε μου Γρακχε οχι και σπουδαιος προπονητης… Ας δουμε τους τιτλους που εχει :
Serie C1 με Παλερμο
Serie C1 και Κυπελλο Γ κατηγοριας με Καλιαρι
Serie B, Κυπελλο Ιταλιας και Super Cup με Φιορεντινα
Κυπελλο Ισπανιας, Intertoto Cup και Uefa Super Cup με Βαλενθια (ενταξει, εκει εφτιαξε και μια ομαδα που καταφερε πραγματα αργοτερα ΧΩΡΙΣ αυτον ομως)
και τελος Ligue 2 με τη Monaco…
2 Κυπελλα ολα κι ολα απο σοβαρους τιτλους. Με ενα σκασμο λεφτα επι Abramovic καταφερε να βγει δευτερος στην Premier. Ο Μουρινιο looser τον ανεβαζει, looser τον κατεβαζει… Αυτα και περαστικα μας.
Πιθανοτατα στο Euro δεν θα ειμαστε, αλλα και να παμε ως τριτοι μεσω μπαραζ απο αυτον τον ομιλο, μονο θλιψη θα μου προκαλεσει…

  1. Δεν θεωρώ τον αριθμό των τίτλων που ένας προπονητής έχει ή δεν έχει κατακτήσει, ικανοποιητικό κριτήριο για την αξία του, το χω ξαναπεί, παιδιά πλιζ μη με κάνετε να επαναλαμβάνομαι.

  2. Ο Ρανιέρι, επαναλαμβάνω, έχει ΦΤΙΑΞΕΙ ομάδες. Καμιά φορά αυτό είναι πιο σημαντικό από τους τίτλους - Ή, ο καθοριστικός κρίκος στην αλυσίδα που οδηγεί στους τίτλους. Ενδιαφέρον που έφερες ως παράδειγμα την Βαλένθια. Ξέρεις, εγώ είμαι Βαλένθια. Και ξέρεις, έγινα Βαλένθια ΕΠΙ ΡΑΝΙΕΡΙ. Και το λέω ευθαρσώς ότι την καλύτερη μπάλα που έχω δει από Βαλένθια την έχω δει το '98-'99 (με προπονητή μάντεψε ποιόν). Εντάξει, και την πρώτη χρονιά του Κούπερ (‘99-‘00). Αλλά εκείνη ήταν [B][U]η ομάδα του Ρανιέρι.[/U][/B] Είμαι κάθετος σ’ αυτό. Ο Ρανιέρι είναι ο αρχιτέκτονας της Βαλένθια που ανάμεσα σε 2000 και 2004 ελπίζω να ξέρετε/θυμάστε τι έκανε τέλος πάντων. Το ΧΩΡΙΣ αυτόν είναι χαζό, σόρι, είναι σα να λες "σιγά μωρέ ποιός Ίβιτσα Όσιμ τώρα, στην τελική δεν πήρε και τίποτα το σπουδαίο, η μεγαλύτερη προπονητική ιδιοφυία που πέρασε απ’ τον Παναθηναϊκό τη δεκαετία του '90 ήταν ο Χουάν Ραμόν Ρότσα". O RLY?

  3. …και βέβαια δεν έφτιαξε μόνο τη Βαλένθια, ε, έφτιαξε και τη Φιορεντίνα.
    Ναι. Την Φιορεντίνα.
    Της δεκαετίας του '90.
    Δε χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο, έτσι;

  4. Τσέλσι, χμμμμμμ. Όχι, δεν είναι ακριβές αυτό που λες, ο Ρανιέρι πρόλαβε Αμπράμοβιτς μόνο στην τελευταία του χρονιά στο Λονδίνο (ήταν από το 2000, ξέρεις) και όχι, τότε δεν είχε ξοδέψει και τόσα λεφτά ο Ρώσος (το αμέσως επόμενο καλοκαίρι, ναι). Επίσης τη χρονιά που ο Ρανιέρι βγήκε δεύτερος, πρώτος ήταν ο Βενγκέρ (οι απανταχού κανονιέρηδες αρχίζουν τα “ααααχχχχ”) που εκείνη τη χρονιά ήταν αήττητος. Στην Αγγλία. Μόνο στην Ευρώπη έχασε. Μάντεψε από ποιόν! Και βέβαια πρώτη φορά στους 4 τους Τσάμπιονς Λιγκ τότε. Με μάνατζερ μάντεψε ποιόν. GIVE HIM SOME FUCKIN’ CREDIT.

  5. Ο Μουρίνιο τον λέει λούζερ συνέχεια. Τί περίεργο για τον Ζοζέ να μη λέει καλά λόγια για συνάδελφο προπονητή (χεχε).
    ΟΚ σοβαρά τώρα. Ο Μουρίνιο ήταν πριν κάποια χρόνια στην Ίντερ. Και ο Ρανιέρι την ίδια εποχή ήταν στη Γιουβέντους.
    ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ ΣΤΑ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ.

  6. Όχι, τώρα όντως σοβαρά. Ο Ρανιέρι δεν είναι κάνας winner. Το ξέρω. Να φτιάχνει ομάδες ξέρει. Και είναι εντελώς προφανές ότι το ίδιο προσπαθεί να κάνει εδώ στην Ελλάδα. Αλλά έχει κι έναν αντικειμενικό περιορισμό. Ότι επειδή έχει μια πολύ συγκεκριμένη φιλοσοφία στο ποδόσφαιρο (ναι, τον λες και δογματικό) χρειάζεται και το ανάλογο γαμημένο υλικό για να φτιάξει την ομάδα που θέλει. Ε δεν το χει εδώ αυτό πώς να το κάνουμε. Μάλλον μαλακία δικιά του που δέχτηκε τη θέση του ομοσπονδιακού. Έπρεπε να ρωτήσει καλύτερα και να μην έρθει να χάνει τον καιρό του με τους αμπαλαέα, που δεν ξέρουν ν’ αλλάξουν δεύτερη μπαλιά. Απ’ την άλλη βέβαια έτσι όπως έχει ξεπέσει τα τελευταία χρόνια (που όντως πάει από αποτυχία σε αποτυχία, και μάλλον γι’ αυτό του βγει το όνομα ως μυρωδιά, άχρηστου προπονητή και δεν ξέρω κι εγώ τι) ίσως να μην έβρισκε και κάτι καλύτερο.

Αυτή η σκέψη για μένα είναι η πιο μελαγχολική απ’ όλες.
Κρίμα γι’ αυτόν τον πάλαι ποτέ ΣΠΟΥΔΑΙΟ προπονητή.

Συμφωνώ αρκετά με αυτά που λέει ο Γράκχος, αλλά η ουσία είναι οτι αυτά είναι στοιχεία που ναι πιο χρήσιμα σε έναν προπονητή ομάδας πρωταθλήματος και όχι σε μια εθνική. Δεν μπορείς εύκολα να χτίσεις εθνική ομάδα και δεν νομίζω οτι υπάρχει και η θέληση, ούτε από αυτόν, ούτε απο την ΕΠΟ. Επίσης και κυριότερο για μένα δεν φαίνεται να υπάρχει το υλικό για ελκυστικό επιθετικό ποδόσφαιρο. Δημιουργικά είμαστε ανύπαρκτοι. Καλώς ή κακώς στην Εθνική με το υπάρχον υλικό ταιριάζει ένας πιο “σφιχτός” προπονητής. Μακάρι να αλλάξει η κατάσταση, αλλά το βλέπω δύσκολο. Πρέπει να βγει λαγός από το μανίκι. Κάνα 2 παίχτες από το πουθενά που κάπως θα δώσουν το κάτι παραπάνω.

Ακριβώς γι’ αυτά που λέει ο Γράκχος, είχα αναφέρει κι εγώ ως τραγικό λάθος την πρόσληψη Ρανιέρι.

Πέρα από αυτό βρίσκω επιεικώς αστείο το να παραδεχόμαστε όλοι ότι οι έλληνες παίκτες είναι κατά βάση για τον πούτσο (παικτικά και τακτικά) και γι’ αυτό να πρέπει να παίζουμε αντιποδόσφαιρο επειδή για κάποιον μεταφυσικό λόγο πρέπει σώνει και καλά αυτή η κατσαπλιάδικη εθνική να ταλαιπωρεί θεατές ανά τον κόσμο στις διεθνείς διοργανώσεις.

Η ουσία είναι μία, ας βγουν κάποτε παίκτες της προκοπής και όχι Σαλπιγγίδηδες και Ταχτσίδηδες και Μανιάτηδες που πονάνε τα μάτια από τα κοντρόλ που κάνουν τον γύπα Άλβες να μοιάζει Μαραντόνα και μετά ας ξαναπάμε σε καμιά διοργάνωση.

Το παραμύθι επιτέλους τελείωσε κύριοι :!:

[SPOILER]

[/SPOILER]

1)Εγω πιστευω οτι η αξια ενος προπονητη κρινεται [B]και[/B] απο τους τιτλους.

2)Δεν ειναι καθολου τυχαιο ομως οτι οι ομαδες που εφτιαξε, και δεν το αμφισβητω, οτι εκαναν το εκαναν χωρις αυτον, πραγμα σημαντικο. Δηλαδη καλυτερα να γινει τεχνικος διευθυντης και να προσλαμβανει αλλον προπονητη για να διαχειριστει το υλικο που φερνει καθως και να περασει τη φιλοσοφια του στην ομαδα.

3)Τοτε η Φιορεντινα ειχε τον Μπατιστουτα και κατι τετοιους οχι τον Αθανασιαδη, τον Μητρογλα και τον Φανη τον Γκεκα.

4)Απο τη wikipedia : Ranieri spent £120 million on players in the summer of 2003. Δηλαδη περιπου 150 εκατομμυρια ευρω σε μια εποχη που δεν υπηρχαν μεταφραφες τυπου Bale 100 εκατομμυριων ευρω. Ο Zidane ειχε κοστισει στη Ρεαλ περιπου 75, αλλα μιλαμε για τον Zidane.

  1. O Μουρινιο τον εχει διαδεχτει σε 2 παγκους, αυτον της Chelsea και αυτον της Inter. Θυμομαστε ολοι τι εκανε. Επισης ο Μουρινιο πηρε Uefa και Champions League σε δυο χρονια με την Πορτο, οχι με την Μπαρτσελονα ξερω 'γω. Παντως για τον Σαντος και την Εθνικη μας το καλοκαιρι μια χαρα λογια ελεγε.

  2. Συμφωνω, δεν κανει για μια ομαδα του δικου μας στυλ.

Το φταιξιμο ομως τελικα μαλλον ειναι του Σαρρη και της ΕΠΟ γιατι, οπως λενε διαφορα αρθρα σημερα, ξηλωσαν ολα τα στελεχη μιας πολυ επιτυχημενης πορειας 12 ετων για να δωσουν τα κλειδια σε εναν ανθρωπο που δεν κανει για το ποδοσφαιρο καταστροφης που παιζουμε. Επισης μαλακια του Σαρρη που δεν κρατησε τον Σαντος, για να μεινει ομως ο Σαντος επρεπε να φυγει ο Σαρρης…

Απόλυτα σύμφωνος.

Γι’ αυτό, αφήστε ήσυχο τον Ρανιέρι, βάρβαροι, και κοιτάξτε τα χάλια μας.