Εθνική Ελλάδος

Θα ήθελα επιβεβαίωση από κάποια γενναία ψυχή - εγώ δεν έχω το κουράγιο - αλλά νομίζω ότι ο Σαλπιγγίδης έπιασε ποσοστά Τσάβι χτες. Με εξαίρεση μία σέντρα/πάσα σε αμυντικό, νομίζω ότι ΟΛΕΣ οι επαφές του με την μπάλα ήταν απευθείας άουτ ή πλάγιο. Μπάλα στον Σαλπιγγίδη…έξω.

Για την εθνική το 'χω πει και το ξαναλέω: Λεμονής.

Πρώτα απ’ όλα να θυμίσουμε ότι ο Ρεχάγκελ είχε ξεκινήσει με 5άρα από Φινλανδία, τιμητικό “Χ” με Αγγλία και στα προκριματικά του Euro δύο ήττες με κάτω τα χέρια από Ισπανία, Ουκρανία (προφανώς πολύ ανώτερες ομάδες από Φινλανδία και Β. Ιρλανδία, αλλά θέλω να τονίσω κυρίως τη βαθμολογική συγκομιδή).

Από κει και πέρα, είναι καλό να αναρωτηθούμε αν φταίει ο κάθε Ρανιέρι για:

  • Το τραγικό πλασέ του Καρέλη στο τετ-α-τετ (δε νοείται να είσαι φορ και να κάνεις τέτοιο πλασέ)

  • Το ότι μετά και την απόσυρση Καραγκούνη δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ Έλληνας ποδοσφαιριστής που να μπορεί να σουτάρει αξιοπρεπώς εκτός περιοχής (τρανταχτα γέλια με κάτι απόπειρες του Ταχτσίδη), με αποτέλεσμα να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με τις άμυνες ζώνης στο μπάσκετ όταν η επιτιθέμενη ομάδα έχει παίκτες ακίνδυνους απ’ το τρίποντο.

  • Το ότι εκτός του Σαμαρά ο οποίος είναι πλέον πιο ντεφορμέ από ποτέ, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ Έλληνας χαφ που να έχει τόσο την αντίληψη όσο και την στοιχειώδη τεχνική να βγάλει μια πάσα στον κενό χώρο.

  • Το ότι όλες οι (συνήθως καλές) σέντρες του Τοροσίδη -κυρίως- αλλά και κάποιων άλλων πέρασαν πλήρως ανεκμετάλλευτες από τους Αθανασιάδη και Μήτρογλου που είχαν τις τραγικότερες των τοποθετήσεων στην περιοχή. Και στη μία σέντρα που βρήκε το κεφάλι του Καρέλη, το αποτέλεσμα ήταν αθλιότερο από το “πλασέ” του.

Φυσικά ο Ρανιέρι φταίει για πολλά, όπως οι δημόσιες σχέσεις στο πρώτο ματς που έβαλε Μήτρογλου, Μάνταλο, Διαμαντάκο, το 3-5-2 με Βύντρα φουλ μπακ (γελάνε τα τσιμέντα), οι στόπερ χτες στο 0-2 που έπαιζαν κάτι σαν box-to-box οκτάρια.

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα, όσο κυριαρχεί η νοοτροπία “εμείς δεν βγάζουμε Μέσι άρα θα παίζουμε άμυνα και θα μετατρέπουμε τα ματς σε rohypnol” (λες και όλες οι ομάδες που προσπαθούν να παίξουν κάτι έχουν Μέσι), είναι ότι τόσο λιγότεροι καλοί παίκτες θα βγαίνουν και όσο λιγότεροι καλοί παίκτες βγαίνουν τόσο πιο ανύπαρκτη εθνική θα βλέπει ο κόσμος.

Γράκχε μην ξεχνάς όμως ότι και το 2004-5 που ξαναήρθε στην ομαδάρα μας και την ιταλοποίησε, η ομάδα είχε σχεδόν διαλυθεί.

Γενικά έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης και αυτός. Όσο άμπαλοι και να είναι οι ποδοσφαριστές, το να αφαιρείς έναν επιθετικό που έχει το γκολ και να περνάς τον Σάμαρη που δεν μπορεί να δημιουργήσει για κανέναν λόγο, είναι έλλειψη γνώσης του υλικού σου ξεκάθαρα.

…κιεγώ είμαι υπέρ να μείνει ο Ρανιέρι…θα φανεί η δουλειά του, κυρίως όταν βρει το κατάλληλο ρόστερ για την ομάδα…και να χαθεί αυτή η διοργάνωση, πάντα θα υπάρχει η επόμενη:):!:

Και βέβαια το θυμάμαι. Όπως θυμάμαι επίσης ότι όταν έφυγε ο Μπενίτεθ είχα μια αβεβαιότητα για το μέλλον της ομάδας, αλλά και μια συγκρατημένη αισιοδοξία γιατί επέστρεφε ο Ρανιέρι. “Εντάξει ο Κλαούντιο ήρθε, την προηγούμενη φορά αυτός μας έκανε ανθρώπους”. Βλέπεις δεν είχα συνειδητοποιήσει τότε ακόμα τη βαθύτερη ουσία του προπονητή Ρανιέρι. Η χρονιά προφανώς τεράστια απογοήτευση. Σε συνδυασμό με μια δήλωσή του όταν είχε πρωτογυρίσει, που τη θυμάμαι ακόμα σα να έγινε χτες (“άφησα την ομάδα δρομάκι και τη βρήκα λεωφόρο”) τα κομμάτια του παζλ άρχισαν να ενώνονται. Ξέρεις ποιό είναι το θέμα με τον Ρανιέρι; Δεν είναι εκείνος που θα οδηγήσει ή θα κρατήσει μια ομάδα στην κορυφή. Είναι αναμορφωτής ομάδων. Να τις πάρει σε κάποια μέτρια ή κακή φάση τους και να τις ξελασπώσει* ή να τις χτίσει. Όχι όμως όταν οι προσδοκίες είναι στο Θεό. Εκεί έχει πρόβλημα και δεν την παλεύει. Εγώ αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει. Αλλά όταν δούλευε σχετικά ή απόλυτα “αθόρυβα” (βλ. Φιορεντίνα, Βαλένθια και Τσέλσι) έκανε πολύ σημαντική δουλειά και ξαναλέω ότι πρέπει να χρεωθεί και για τις τρεις ομάδες ένα σημαντικό έως τεράστιο μερίδιο από τις επιτυχίες που σημείωσαν (κυρίως) μετά απ’ αυτόν. Σκέψου μόνο την Τσέλσι της τετραετίας 2004-2008. Όλοι την έχουν στο μυαλό τους ως την ομάδα του Μουρίνιο. Ναι, αλλά τους περισσότερους βασικούς συντελεστές της ο Ρανιέρι τους ανέδειξε. Καλά στη Βαλένθια δε χρειάζεται καν να αναφερθώ.

Απλά, εδώ πέρα δεν έχει τις συνθήκες που θέλει (εκτός όλων των υπολοίπων) και δεν τον παίρνει με την καμία. Είπαμε, είναι καταδικασμένος να αποτύχει.

[SPOILER] *Δεν ξεχνώ ότι το Φλεβάρη του 2007 η Παρμάρα ήταν καταδικασμένη να υποβιβαστεί, και τον ίδιο Μάη, με Ρανιέρι, σώθηκε κάτι παραπάνω από άνετα, και μάλιστα μοιράζοντας τεσσάρες δεξιά και αριστερά.
Όταν το είχε και ευθυγραμμίζονταν και οι πλανήτες, ο άνθρωπος μπορούσε να κάνει θαύματα.

Η Εθνική Ελλάδας δε χρειάζεται θαύμα όμως, αλλά κάτι πολύ περισσότερο.
Χρειάζεται τα αυτονόητα (:wink: του σύγχρονου ποδοσφαίρου. [/SPOILER]

ρε παιδια γιατι μιλατε για τα 12 χρονια λες και σε ολα μεσουρανουσαμε να πουμε?
αφου πηραμε το euro το 2004 μετα δεν αποκλειστηκαμε απο το μουντιαλ? το ξεχασαμε κιολας?
η ηταν τρομερες εμφανισεις το 2008 στο euro αυτες που καναμε?
ενταξει να μου πειτε ειμαστε ψιλοσταθεροι τα τελευταια χρονια, αλλα οχι βαζοντας ολα τα χρονια μεσα. και γω σπαζομαι με αυτα που γινονται, αλλα ολοι ξερανε ποιον προπονητη πηρανε, ποτε τον πηρανε και τι παιχτες εχουμε. ειναι φανερο οτι αφου ρεχαγκελ δεν γινεσαι αμεσα, δηλαδη να ερθεις να φας μερικα χρονια με μερικες σφαλιαρες πρωτα και μετα να δεις, τοτε θες ενα προπονητη για να παιζει ψιλογιουρουσι (και κατα διαστηματα καλη μπαλα αλλα παντα με αντεπιθεσεις) και προπαντων γνωστη της ελληνικης νοοτροπιας και πραγματικοτητας. αφου αυτο δεν εγινε το αποτελεσμα το βλεπουμε.

βλεπω πολλους τιτλους του στυλ "υπευθυνοι Σαρρης και Ρανιερι"
μετα το μουντομπασκετ θυμαται αραγε κανεις αναλογους τιτλους “Υπευθυνοι Βασιλακοπουλος και Κατσικαρης;” :-k

ακυρη-ατοπη συγκριση.

…τώρα πότε ξαναπαίζει η Εθνική???:):!:

Απορώ που δεν έχει αδειάσει ακόμα το γήπεδο…

Κρίμα ρε μαλακες που έχουμε αυτο το χαλί . Ξέρω γω ρε πούστη , εθνική Ελλάδας … Τιμήστε λίγο τη φανέλα

Όλο το βράδυ ο Καράμπελας τιμούσε τη φανέλα, τι άλλο θέτε πια

Παμε να πάρουμε τα τρία του Καράμπελα να πουμε , γιατι πρόκριση και ταξιδάκι Γαλλία δεν εχει !

Μιλαμε για την χειροτερη Εθνικη τα τελευταια χρονια

Η εθνική του Δανιήλ ή ακόμα και του Αλκέτα μοιάζει με τη Γερμανία της 7αρας

Ο Σαρης συνδέει το όνομα του με τις πιο χρυσές σελίδες του ελληνικού ποδοσφαίρου… Ανυπομονώ για νεα χαμηλά… Ρανιερι μείνε για πάντα…

Να πούμε στο σημείο αυτό και ένα τεράστιο μπράβο στην υπερπροσπάθεια απλών καθημερινών ανθρώπων (δάσκαλοι-ηλεκτρολόγοι-μηχανικοί-δικηγόροι-ξυλουργοί) που βλέπουν το ποδόσφαιρο ως χόμπυ και διέξοδο από τη ρουτίνα τους, ανθρώπων που μας δείξανε την υγιή πλευρά του αθλήματος

εγω θα ελεγα η χειροτερη σε ολη την ιστορια!!

Πριν ενα μηνα, μετα τις πρωτες φαπες, ειχα συζητησει διεξοδικα με εναν φιλο για τον κυριο Ρανιερι, αυτος ο φιλος λοιπον με αποδειξεις (ποσοστα ηττων-νικων, παραμονη σε ομαδες, τιτλοι κτλ.) μου ελεγε οτι το παλικαρι δεν κανει για προπονητης και [U][B][SIZE=6]ζει απο τις αποζημιωσεις[/SIZE][/B][/U]. Ετοιμαστειτε να του πληρωσουμε και ενα μυριο για να φυγει ο κοπρος!!!
Οσο για τα αλλα τα πιο μεγαλα τα κοπροσκυλα, ειναι μικροι και σαν παιχτες αλλα πολυ περισσοτερο σαν ανθρωποι. Ολη η Ελλαδα καταλαβε οτι ηθελαν να τον φανε για αυτα που ειπε μετα τη φαπα απο την Ιρλανδια(ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα ειναι που παικτες τρωνε προπονητη ετσι), αλλα ρε [U][B]ξεφτιλισμενοι ξεφτιλες[/B][/U], με το εθνοσημο παιζετε ρε κοπροι? Αι στο διαλο απο εδω χαμω καραγκιοζηδες! Σβησατε δεκα χρονια μεσα σε δυο μηνες… Δεκα χρονια με μετριους παιζαμε αλλα με ψυχη…ΟΥΣΤ!!!

P.S.:Αν εχουνε κακαλα δεν αποδεχεται ξανα κληση στην εθνικη κανενας τους, αλλα δε νομιζω…
P.S2.: Το 7-0 της Βραζιλιας ηταν μικροτερη ντροπη απο το αποψινο…

ΠΑΜΕ ΡΕ ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ ΟΝΕΙΡΟ