Συναυλιες στο εξωτερικο

1 Like

1 Like

Καμια σταση Ελλαδα ρε παιδια να ξεσκουριασουμε???

1 Like

nai kala me 250 ticketa stous Overkill last time they were here kai 50 stous Destruction tin teleutaia fora? dream on.

Τελειωσε η πρωτη μερα του mad cool και οι ισπανοι μας επιασαν τον κωλο. Χωρις υπερβολη 1.5 ωρα ουρα για να αλλαξουμε το ηλεκτρονικο εισιτηριο σε μπρασελε και μετα αλλη 1 γιατι εμεις ημασταν απο αυτους που το βραχιολακι ειχε ανατεθει σε εισιτηριο αλλα δε μας ειχρ αποσταλει. Τι σημαινει αυτο? Σημαινει πως στην τιμη των 180€ τριημερου με ενα καπελο 10€ ερχοταν το βραχιολακι σπιτι σου. Η τικετμαστερ ομως εριξε κανονικοτατα ενα πιστολι σε ολα και δεν ηρθε τιποτα
Νερο δε σε αφηναν να παρεις οχι μες στο Φεστιβάλ, αλλα στην αρχικη εισοδο που πας για το φεστιβαλ. Απειρος κοσμος, στον ηλιο να περιμενει να παρει βραχιολακι χωρις νερα, τουαλετα κα ενημερωση. Χθες πρεπει να ειχε χωρις υπερβολη 100000 κοσμο, ουρες ατελειωτες για ποτο, φαι, κατουρημα, μπυρα μεγαλο ποτηρι 9€, πανικος παντου, λεωφορεια που πληρωσαμε να μας παρουν ειχαν καθυστερηση μια ωρα γενικα της πουτανας.

Μην ειστε μαλακες ρε, παντου τα ιδια κανουν, μπειτε στη σελιδα φβ να δειτε, στα τελευταια 10-15 ποστ τους, πεφτει τρελο κραξιμο.

Σε πιο σοβαρα πραγματα: Massive attack η Franz Ferdinand, δεν μπορω να αποφασισω με τιποτα

1 Like

Franz Ferdinand ηταν αρκετα καλοι στο Southside, o Kapranos ειναι καλος φροντμαν.

1 Like

Pearl Jam είδες.

1 Like

Αν σου πω οτι δεν μου αρεσουν και ειχα αραξει σε θεση για τους kasabian και τους εβλεπα απτις οθονες? Παρολαυτα το ονομα του headline δε θα επρεπε να ειναι πανακεια σ’ολα τα προβληματα. Εμενα με χαλασε το οτι εχασα πολυ ωρα που θα τη σπαταλαγα σε συγκροτηματα που δεν ξερω και στα γυρω γυρω με ολες αυτες τις ουρες. 2η και 3η ημερα ειναι πολυ γεματες και δεν υπαρχει καθολου χρονος για “χαλάρωμα”

To Headbangers Ball Tour φέτος είναι η χαρά του thrashmetalά. Exodus, Sodom, Death Angel και Suicidal Angels. Θα πάει κανείς Λονδίνο?

Εγω με κατι φιλους που ειμαστε Τσεχια ειμαστε ετοιμοι να τιμησουμε εδω

image

3 Likes

3 Likes

Θα σου πω “και πολυ τους ηταν”. Επισης, ποιοι Φραντς Φερντιναντ, επαιζαν οι Περλ Τζαμ λεμε. Η μεγαλυτερη μπαντα του γαλαξια.

3 Likes

Πω ρε φιλε μ’εφτιαξες…θα ανεβω κ εγω σλευερ στο βερολινο …Παιζουν 2 δεκεμβρη…Οποτε μπορει να παω ειτε λειψια ειτε αμβουργο…Κ τα εισιτηρια εχουν 38 ευρω…Μια χαρα τιμουλα επομενως…

1 Like

Μια βδομαδα μετα ας γραψω λιγα πραγματα για αυτα που ειδα στο τριημερο του Μad Cool στη Μαδριτη.

Γενικα:

  • 3η φορα που διοργανωνεται, και φετος αλλαξε χωρο
  • Ανακοινωθηκε οτι πωληθηκαν 240000 εισιτηρια, τα οποια απο τα συμφραζομενα και το google translate καταλαβαινω οτι ειναι μοναδικα, δλδ το τριημερο μετραει ως ενα εισιτηριο, οχι ως τρια. Αν ισχυει αυτη η λογικη καταλαβαινει κανεις πως εκτοξευεται ο κοσμος ανα ημερα ( που με τοσο κοσμο που ειχε μαλλον αυτο συνεβη )
  • Μπυρα 700 η 800ml 9€. Μεσα στον κοσμο τριγυρνουσαν τυποι με σακιδιο/ψυγειο που σου ξαναγεμιζαν, αλλα με τιμη 10€. Την τελευταια μερα ειχαν τελειωσει στα μπαρ τα “οφισιαλ” ποτηρια και μας εδωσαν κατι μονοχρωμα. Παω ενω εχω πιασει θεση για QOTSA να κανω refill και μου λεει πρεπει να εχεις ποτηρι οφισιαλ και το αγοραζεις 1€ απο εμενα. Παιρνω αναποδες του λεω τι λες ρε μλκ, εφαγα 15λεπτα να σε βρω και τωρα μου λες να ξαναμπτω στο χαμο για να βρω το επιπλεον €, που δεν παιζει να ισχυει?? ( γιατι ειχα αφησει τσαντα με λεφτα στους αλλους και ειχα παρει ακριβως ενα 10ρικο). Τελικα ενας βενεζουελιανος που περιμενε στην ουρα για refill και μου εκανε τη μεταφραση μου εδωσε το €, να’ναι καλα το παιδι
  • 2 σταντ για μπυρες, αστεια παιδακια που καναν 3’ να γεμισουν μια μπυρα, απειρα σημεια για φαι, ποτα ολα χορηγων, 1 “συντριβανι” για νερο που ηθελες 1 λεπτο να γεμισεις το μεγαλο ποτηρι μπυρας.
  • Απιστευτες ουρες παντου, ΜΟ αναμονης η μια ωρα για το οτιδηποτε, μπυρα,φαι,merchandise τα παντα. Λογικο οταν υπαρχει τοσος κοσμος.
  • Μεταφορα, συννενοηθηκε το φεστιβαλ τις ωρες 2-5 να λειτυοργει η γραμμη του μετρο για να σε παει κεντρο, ειχαν βαλει λεωφορεια για τον κοσμο ( 6€ για τις 3 μερες ), και ειχαν κανει και καποια συμφωνια με την Uber, δεν την καταλαβα παντως. Το καλο ηταν το οτι επειδη ο καθενας εφευγε οποτε ηθελε γιατι το φεστιβαλ πηγαινε ως τις 4 το πρωι με αρκετα διαφορετικα ειδη μουσικης για να κρατησει τον κοσμο μαζεμενο, εγω δεν περιμενα πολυ για να φυγω ( εκτος της 1ης μερας, που περιμενα λαθος λεωφορειο τελικα, χαχα ). 15’ περπατημα χωσιμο στα λεωφορεια, και γεια σας. Ακουσα παντως οτι για τα αυτοκινητα καναν 1.30 ωρα να βγουν απ’το παρκινγκ χοντρικα, ενω για τα ταξι ακουσα περιμεναν μεχρι και 2.30 ωρες για να μπουν.
  • Η μεγαλη μαλακια παιχτηκε οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ με τα βραχιολακια. Μας κλεψαν κανονικοτατα 10€ απο ΑΠΕΙΡΟ κοσμο, αλλα και περιμεναμε σα κοτοπουλα μες στον ηλιο, και χασαμε πολλα acts. Η δικαιολογια ηταν πως ειχε πεσει το δικτυο και δεν ειχαν ιντερνετ για να κανουν την ταυτοποιηση. Τις επομενες μερες ομως μπαιναμε αερα σε 3 δευτερολεπτα.
  • Η ασφαλεια ηταν καλη σε γενικες γραμμες, και τσεκαραν τα παντα. Καταφερα να περασω κρουασανακια κρυμμενα δεξιοτεχνως τη 2η και 3η μερα, αλλα υπηρχαν 2 επιπεδα σεκιουριταδων που σε ελεγχαν. Νερα αφησαν απο τη δευτερη μερα, μετα το φιασκο της πρωτης, αλλα σε μπουκαλακια <=500ml, και με ανοιχτο καπακι. Γενικα υπηρχε παντου παρα μα παρα πολυ προσωπικο, και με εξαιρεση τα μπαρ ( που προφανως ηταν του φεστιβαλ και πηραν ο,τι να’ναι προσωπικο ) ολοι ηταν σωστοι στις δουλειες τους. Ασφαλεια, αστυνομια ( μπαγλαρωσαν και εναν Αγγλο καποια στιγμη ), ανθρωποι για να σε κατατοπιζουν πως φευγεις κλπ.Νταξει προφανως μυριζε μπαφιλα παντου ομως

Στα των συγκροτηματων:

  • Το καλυτερο line up που εχω δει ποτε. Αρκετα μεγαλο μειονεκτημα ομως το οτι δε γινεται να δεις πολλα πραγματα ( που με τις ουρες γινοταν ακομη πιο δυσκολο ), ενω βαζαν συγκροτηματα να παιζουν μαζι τις ιδιες ωρες που δε θα επρεπε ( Franz Ferdinand-Massive Attack-Black Pistol Fire, Alice In Chains-Arctic Monkeys, Depeche Mode-Black Rebel Motorcycle Club-Glass Animals ( αν και κανα μηνα πριν οι τελευταιοι ακυρωσαν ) )

1η μερα:

Φαγαμε το πακετο, μπηκαμε αργα, ουρες παντου και χασαμε τη “γνωριμια” με το χωρο. Ειδαμε μερικα συγκροτηματα χαλαρα, δεν μπορουσαμε ουτε για πλακα να παμε κοντα για Pearl Jam, και αποφασισαμε να πιασουμε καλη θεση για Kasabian ( ενω επαιζαν και οι JUstice ιδια ωρα με Kasabian ). Πρωτη μερα Tame Impala απο μακρυα για να φαμε κατι για δυναμεις, ωραιοι αλλα οχι του γουστου μου, Pearl Jam το ειπα και αλλου, δεν τους καταλαβαινω αλλα προφανως ο κοσμος εκανε χαμο, Kasabian φοβεροι, δεν ειχε τυχει να τους δω στα Ejekt, με χαλασε μονο η πολυ χαμηλη ενταση της κιθαρας. Δηλαδη παιζεις Underdog, το riff στη μεση ( ολοι ξερετε σε ποιο σημειο λεω ) πρεπει να ακουστει ως το υπερπεραν. Αν επαιζαν Re Wired και Wasted θα ημουν υπερκαλυμμενος. Χαμος απο Αγγλους στους Kasabian, πολυ φασαριοζοι και κωλοπαιδα. Καθισαμε και λιγο MGMT, αλλα φυγαμε για να εχουμε δυναμεις.

2η μερα

Χαλαρα στην αρχη, προλαβαμε Marmozets προς το τελος, αν και ηθελα λιγο παραπανω. Snow Patrol στη μεγαλη σκηνη τους ακουγαμε αναγκαστικα, γιατι πιασαμε θεση για Jack White. Φοβερος, απ’τους αγαπημενου μου καλλιτεχνες, εξαιρετικο setlist με λιγο απ’ολα. Ηθελα να ακουσω Catch Hell Blues, αλλα δεν το επαιξε γαμωτο. Seven Nation Army στην κατηγορια των κλασσικων συναυλιακων υμνων. Arctic Monkeys δεν πηγα Ελλαδα γιατι θα τους εβλεπα εδω, αρα ηταν και η πρωτη μου εδω. Να πω περιμενα παραπανω η αληθεια ειναι. Το υφος του καινουριου αλμπουμ ισως ταιριαζει σε κλειστους χωρους. Πολυ τουπε και επεφταν οι ρυθμοι οταν παιζαν τα καινουρια. Εχασα το The View From The Afternoon ομως που δεν πηγα Αθηνα. Highlights Crying Lightning και Teddy Picker. Στο R U Mine φυγαμ τρεχοντας μηπως προλαβουμε Alice In Chains αλλα μπα…
Και μετα χαμος . Παιζαν τρια συγκροτηματα που ηθελα να τα δω οσο τιποτε αλλο, την ιδια ωρα. Franz Ferdinand, Massive Attack, Black Pistol Fire. Μετα απο πολλες συζητησεις της κατηγοριας Μιτσουκο, αποφασιστηκε να παμε Massive Attack. Ελα ομως που οι τυποι δε βγηκαν ποτε. Επικαλωντας προβληματα ηχου απο τις αλλες σκηνες ( που οντως ακουγες πραγματα αλλα οχι τοσο υπερβολικα για να ακυρωσουν ) απλα μας ειχαν να περιμενουμε 1+ ωρα μεχρι να μας ενημερωσουν. Ετσι χασαμε Massive Attack, Franz Ferdinand ( γιατι ηταν πηχτρα ) και ειδαμε λιγο απ’το τελος των Black Pistol Fire.

3η μερα

Μπηκαμε merchandise κατευθειαν για μπλουζα QOTSA, γεμισμα μπυρων στο background οι Kaleo, και τρεξιμο για καλη θεση στους QOTSA. Λουλουδατος ο Homme, τρελο κουλνες, 1.15 ωρες ατελειωτο παρτυ, υπαρχει και στο youtube η συναυλια απο το live stream. Domesticated Animals, Feet Don’t Fail Me, Go With The Flow θερισαν. Ενα μονο κακο που εχω να πω, ειναι πως, μπροστα στη σκηνη υπηρχε vip area. Προφανως δεν ηταν τοσο πηχτρα οπως τα υπολοιπα μερη, ενω πιο πισω με κιγκλιδωμα ηταν ο χωρος για τους κοινους θνητους. Ε αυτο δεν αρεσε στον Homme και στο τελος του No one Knows αρχισε να λεει “Security let these kids in, You work for me today, Chant with me Let them in, I won’t play until you let these kids in, Jump the fence” και τετοια. Αποτι εμαθα οι σεκιουριταδες οντως αφησαν τον κοαμο να μπει ( !!! ). Αρα αυτο που εγινε ηταν οτι οι σεκιουριταδες ανοιξαν το κιγκλιδωμα και αφησαν κοσμο να μπει σε χωρο που δεν επρεπε μετα απο προτροπη ενος καλλιτεχνη. Τρελο ( επισης καποιοι ειχαν πληρωσει επιπλεον ~100€ για να ειναι εκει και καποιοι μπηκαν ετσι )
Ε και μετα βγηκαν οι Depeche. Τα λογια περιττα. Τους πατησαν ολους για πλακα. Ο Alex Turner αν θελει μπορει να παρει μαθηματα απο τον Dave Gahan. Εκπληκτικοι. Stripped, Never Let Me Down Again, Everything Counts και ατελειωτο παρτυ στο Just Can’t Get Enough. Αυτολεξει η περιγραφη του πριν το τελευταιο “We’re gonna go way back in time now. Most of you weren’t even born then…” με μια συνειδητοποίηση της πραγματικότητας. Ακόμη και οι Nine Inch Nails μετα, μου μοιαζαν σαν αναγκαιο κακο.

Αυτα, καλα να’μαστε να βλεπουμε ωραιες συναυλιες,

7 Likes

Τα προβληματα τα ανεφεραν και εδω (σελιδα που γραφω που και που :slightly_smiling_face:), και περσι παντως ειχε αρκετα προβληματα η διοργανωση ειχα διαβασει, και το νερο δν πινοταν απο οτι ακουσα…Depeche Mode που ειδα τν Τριτη συμφωνω πολυ καλοι και Αρκτικ το σετ που παιζουν εχει αρκετα σκαμπανεβασματα, o Turner το παιζει και λιγο ντιβα. Παλι καλα στο Southside ειχε Arcade Fire καπακια μετα. Οι περισσοτεροι εχοντας παει και Nos Alive, προτιμουν το 2ο που εχει πανω κατω τις ιδιες μπαντες και καλυτερη διοργανωση

1 Like

Ημουν αναμεσα σε αυτα τα 2, αλλα επελεξα Μαδριτη γιατι ηθελα να φορεσω τη φανελα του Μεσι και να παω στο μουσειο της Ρεαλ να βγαλω φωτο μπροστα απο τα Ευρωπαικα, αλλα κοτεψα. Ακυρο αλλα οσο Μπαρτσελονακιας και να εισαι, η Ρεαλ ειναι ο μεγαλυτερος συλλογος στον πλανητη. Με επιασε δεος οταν μπηκα στο μουσειο και χαζευα ολα αυτα που εχουν εκει

3 Likes

Και καλυτερη τιμη.

1 Like

@QuintomScenario

4 Likes

Καλα τα λεει, δεν ειναι μικρο πραγμα να αγοραζεις UEFA και διαιτησια 3 συνεχομενα χρονια

5 Likes

Κ τα χριστουγεννα για μενα θα ερθουν ενα μηνα νωριτερα…Εκλεισα λοιπον 2 δεκεμβρη slayer κ λοιπες μπανταρες στο βερολινο κ 4 δεκεμβρη sodom,exodus στο αμβουργο…Ειχε κ 1 δεκεμβρη kreator , dimmu στο αμβουργο αλλα ειπα να μην το γαμησω το θεμα…Αεροπορικα για βερολινο 25 ευρω με ryan…Με το κτελ καμια λαμια φτανεις με τα ιδια λεφτα…Απο αμβουργο επιστροφη με aegean στα 45 … Mου τον επιασαν λιγο :stuck_out_tongue:

4 Likes