Χόμπιτ

Κρίστοφερ Λι? Δε θυμάμαι να συμμετείχε ο Σάρουμαν στο Χόμπιτ…

…αν και εδώ που τα λέμε, δυο θα ναι και οι ταινίες, prequel και στον Άρχοντα, ε, χωράει και ένας Σάρουμαν μέσα…

Tου το χρωστάνε!!!

Στάνταρ κερδίζει το έργο απ’την παρουσία του:):!:

Μα είναι απλά από τις πιο εμβληματικές φιγούρες του παγκόσμιου κινηματογράφου όλων των εποχών. Δεν τον διάλξεαν τυχαία οι Μάνογουα!!!

εδω εχει ερθει ο λεγκολας :stuck_out_tongue:

παντως ισχυει οτι ο ανθρωπος ειναι εμβληματικη μορφη.και η φωνη του ε…το απολυτο evil…επισης ξερει κανεις στη δευτερη ταινια που λογικα ειναι η γεφυρα το σεναριο απο που θα το αντλησουν?γιατι διαβασα οτι δεν εχουν τα δικαιωματα για αλλα γραπτα του τολκιν…εκτος απο χομπιτ και αρχοντα δλδ…

αν δεν κάνω λάθος δεν τα έχουν. σκέψου τι θα βάλουν… :confused: :confused:

το φοβαμαι και εγω…και ειμαι πολυ περιεργος να δω ποιοι ακομα ηθοποιοι θα ανακοινωθουν για να δουμε προς τα που θα κινηθει…πχ το μονο που μορω να φανταστω ειναι το ταξιδι του γκολουμ στη μορντορ και η αναζητηση του απο γκανταλφ και αργκορν που νομιζω οτι αναφερεται στα βιβλια…:-s

Και έχει βγει και σε ανεξάρτητη ταινία! :wink:

ειναι μια που λεγεται shadows of the past η καπως ετσι?γιατι ειχα δει κατι σκηνες και δεν…:? γενικα αξιζει?σορρυ που ξεφυγα λιγο οφ τοπικ…

Τι έγινε λέει, Λέγκολας πάλι?? 8O Θεοί και δαίμονες, ποιός ξέρει τι θα δούμε. Ας ελπίσουμε να μη φέρουν πίσω πάλι κανά ρομάντζο Άργουεν-Άραγκορν, με τις νεραιδοαεροπαρμένες “αιθέριες” μουσικές και αυτήν την (ποτέ δε την πάλεψα) “ανώτερη, βαθειά” φωνή της Άργουεν, όταν πηγαίνει και ψελλίζει τα ξωτικίσια της και όχι μόνο.

Μην αγχώνεσαι για το οφφ τοπικ, παραμένουμε εντός τολκιν-ικών υδάτων. :stuck_out_tongue:

Hunt Of Golum η μία και και Born of Hope η άλλη!

και γω αυτο ελπιζω…

ασταλδο θενξ θα τσεκαρω!!!την δευτερη παιζει να ελεγα(μα καμια σχεση ο τιλος ομως#-o)

την πρωτη δεν την ξερω…

Πολύ καλές και οι δύο αν αναλογιστείς ότι είναι από φανς και με έξοδα δικά τους!!!

Θα τσεκαρω και εγω, κατι ειχε παρει το ματι μου, αλλα δεν ηθελα να ξενερωσω. Αξιζουν δηλαδη, ε?

:slight_smile:

Τις θεωρώ καλές ταινίες από την άποψη ότι έγιναν από φανς χωρίς φράγγα και τα λοιπά απλά επειδή γουστάρουν.

[SPOILER]Το στόρυ στο Hunt Of Golum όντως είναι πάνω σε ότι έγραψε ο καθηγητής ενώ το Born of Hope βασίζεται πάνω σε μερικές παραγράφους των κειμένων του Tolkien. [/SPOILER]

έ, ντάξει… ακόμα περιμένω να ανακοινωθούν επίσημα κι άλλα πράγματα…
γιατί δεν ξέρω… δε θέλω να σπαστώ απο τώρα… και μετά τελικά να ικανοποιηθώ απο το αποτέλεσμα και να το παρω πίσω… γενικά είμαι αισιόδοξη!!!
Εκτός του ότι (απ’ο,τι βλέπουμε) πρόκειται για 2 ταινίες, “χόμπιτ” και “σύνδεση με άρχοντα”… (οπότε στο δεύτερο κομμάτι χωράνε όοολοι αυτοί), είναι και το άλλο θέμα: η επιτυχία αυτών των προσώπων στις ταινίες της τριλογίας. Και δεν μιλάω μόνο για τους ρόλους, τους χαρακτήρες του βιβλίου που ήδη ήταν αγαπητοί, αλλά για τους συγκεκριμένους ηθοποιούς… Εγώ προσωπικά είμαι ενθουσιασμένη που θα τους ξαναδώ, γιατί είναι όλοι ένας κι ένας… (ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία-RESPECT!)
Οπότε σίγουρα θα “μαζέψει” κοινό κι απο εκείνους που είδαν απλά τις ταινίες και τους άρεσαν και δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία…
Και αν σκεφτώ το η τριλογία έχει αποδοθεί πολύ καλά στις ταινίες σε σύγκριση με τα βιβλία, τότε περιμένω ανάλογο αποτέλεσμα και σ’αυτό που ετοιμάζουν τώρα. (ΚΑΙ -fingers crossed-ελπίζω να μην είναι fail όπως το Αστέρι του Βορρά…) >>Γενικά είμαι αισιόδοξη!..

Αλλά απο όσα άρθρα διάβασα δεν έχω καταλάβει τελικά [B]ποιος[/B] θα υποδυθεί τον ρόλο του Bilbo?? βλέπω 3 ονόματα:
-Ian Holm->ο bilbo των ταινιών του “άρχοντα”… αγαπητός και γούτσου! αλλά->81 χρονων… οπότε δεν ξέρω… (βέβαια με την τεχνολογία και τα μέσα που διαθέτουν… μπορουν να κάνουν ο,τι γουστάρουν)
-Martin Freeman->τον αναφέρει ο McKellen στην ανακοίνωση που έχει ποσταριστεί κάτι σελίδες πριν… εμένα μου γεμίζει το μάτι για Bilbo… γενικά μου κάνει για χομπιτόφατσα…
-David Tennent-> για μένα ΑΚΥΡΟΣ για Bilbo… δεν ξέρω…

Επίσης, άλλη απορία… ή μάλλον πιο πολύ ανησυχία… η οποία μου γεννήθηκε απο τα λεγόμενα του McKellen… ότι δηλαδή είναι μεγάλος σε ηλικία, και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται… οπότε σκέφτεται “ποιος θα είναι ο τελευταίος ρόλος που θα’θελε να παίξει”… και με τις καθυστερήσεις που γίνονται με το θέμα “Χόμπιτ”… υπάρχει μια ανησυχία…
Αυτός κλείνει τα 72, ο Lee είναι 89, και ο Holm (αν παίξει) 81…
Οπότε ας ευχηθούμε όλοι μαζί ΝΑ’ΝΑΙ ΚΑΛΑ οι άνθρωποι, να τους απολαύσουμε σε ό,τι ετοιμάζεται… και μακάρι να τους χαρούμε και σε άλλους ρόλους μετά απ’αυτό για πολλά χρόνια ακόμη!!!.. (όσα θα’ναι)

Δε νομίζω να έχουμε πάλι “άραγκορν-άργουεν”…
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι σε χαλάνε τα αιθέρια ξωτικίσια της???

@Αstaldo: wow! δεν τα’ξερα αυτά…!!!
@Storm: thanks για το λινκ!!!

O Martin Freeman θα είναι ο ηθοποιός που θα ενσαρκώσει τον Bilbo στις δύο ταινίες. Θα ήταν σχετικά άστοχη επιλογή να βάζαν πάλι τον Sir Ian Holm καθώς την εποχή στην οποία αναφέρεται το Hobbit ήταν αν δεν κάνω λάθος ήταν 51 ετών όταν βρήκε το δαχτυλίδι ενώ στην εποχή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών έχει φτάσει τα 131. Οπότε ε δε λέει ακόμα και με την τεχνολογία κατά τη γνώμη μου.

Ολόκληρο το cast εδώ: http://www.theonering.net/torwp/the-hobbit/cast/

Τα σπάνε! :smiley: :smiley:

Δε μπορώ να σου εξηγήσω, όποιος νιώθει εδώ νιώθει. Απλά αυτός ο συνδιασμός αιθέριας μουσικής και της Άργουεν να ψελλίζει με αυτόν τον επίσης, “αιθέριο” τρόπο τις εξομολογήσεις της, δε ξέρω, μου τη δίνει στα νεύρα! Πολύ fake μου έβγαλε η όλη φάση.

Στη συγκεκριμένη ταινία πάντα. Στο βιβλίο τα ρομάντζα δε με χαλάνε.

@ UnburntKhaleesi

2:00 και μετά εεεε είναι πολύ παρατραβηγμένο με τα “ξωτικίσια” νταξει…