Τρύπες

Ναι, είναι γεγονός ότι από τότε που πέθανε ο Verdi κανένας συνθέτης δεν έχει φτάσει τα δικά του επίπεδα. Πού το πας;

Να πω και εγώ την γνώμη μου???
Θα την πω, κουβέντα να γίνεται… :stuck_out_tongue:

Δεν μου αρέσουν οι στίχοι του Αγγελάκα, αλλά αυτό δεν παύει να κατατάσει τον Αγγελάκα στην κατηγορία των μεγάλων ποιητών. Είναι απο αυτούς τους καλλιτέχνες που θα έβαζα στο θρέντ ‘‘Καλλιτέχνες που παραδέχεστε αλλά δεν σας αρέσουν’’. Ως εδώ καλά. Ας πούμε ότι απλά δεν μ’αρέσουν οι στίχοι του και τελείωσε εδώ το θέμα.

ΑΛΛΑ

Συμφωνώ με τον dark_of_the_sun στο εξής:

Ο Αγγελάκας δενμ είναι μουσικός. Και αν τον αποκαλέσουμε μουσικό θα τον κατατάξουμε στους μέτριους. Διότι αν πούμε τον Αγγελάκα μέγιστο μουσικό, τότε πρέπει να αποκαλέσουμε τον Μπάμπη (τον Παπδόπουλο λέω, πάλι απο τις Τρύπες) Θεό. Μην τρελαθούμε κι’όλας. Ας πούμε ότι στιχουργικά οι Τρύπες ήταν ο Αγγελάκας και μουσικά ο Μπάμπης. Είδατε τι έγινε με τον Θανάση όταν έβαλε το χεράκι του ο Μπάμπης στην ενορχήστρωση.

Επίσης, επειδή θα σκάσω αν δεν το πω: πολύ ατυχές το σχόλιο περί ‘‘σβησίματος’’ καλλιτεχνών απο τον Αγγελάκα στο Terra. Απο το Terra έχουν περάσει μεταξύ πολλών άλλων Waters και Tool. Νταξ, καλός καλός ο Αγγελάκας αλλά μην τα ισοπεδώσουμε και όλα. (Τώρα αισθάνομαι ότι κάποιος θα μου πει ‘‘άλλη μουσική ο ένας, άλλη ο άλλος’’ και ‘‘μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα’’ αλλά δεν γράφτηκε ‘‘Ο Αγγελάκας έσβησε οτιδήποτε άλλο όμοι με αυτόν πέρασε απο το Terra’’… Ε ?)

Δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα.

Λέμε τον Αγγελάκα μέγιστο μουσικό για αυτά που κάνει με Βελιώτη και Επισκέπτες και τον Μπάμπη θεό για αυτά που έκανε με τις Τρύπες.

Το σχόλιο περί σβησίματος είναι inside joke, το έγραψα και πιο πάνω.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, κουβέντα γίνεται.

Η δουλειά του Αγγελάκα με τους Επισκέπτες και τον Βελιώτη, δεν ε ίναι να τραγουδάει? Όπως η δουλειά των Επισκεπτών είναι να παίζουνε. Μπορούμε με το ίδιο σκεπτικό να πούμε τους Επισκέπτες μεγάλους τραγουδιστές? Δεν υπονοοώ ότι ένας τραγουδιστής δεν είναι και μουσικός (σαν το ανέκδοτο με τους ντραμίστες ένα πράγμα) αλλά δεν νομίζω ότι και ο ίδιος ο Αγγελάκας κατατάσει τον εαυτό του στους μουσικούς. Ακόμα και στον τρόπο που τραγουδάει δεν διακρίνεις κάποιο είδους ‘‘σπουδάγματος’’ αν θες, στην φωνή του.

A, οκ… :slight_smile:

Ρε τι μουσικός και μη μουσικός, τι παπαριές λέτε. Ο άνθρωπος είναι τέλειος στιχουργός και ερμηνευτής. Έχει γράψει στίχους που μ’ έχουν αγγίξει όσο ελάχιστοι και την χροιά του στα περισσότερα κομμάτια που τραγουδάει δεν θα την άλλαζα με κανενός. Και γενικά όποιος έχει ΤΟΣΟ μεγάλο δα πρόβλημα με τον Αγγελάκα, ας πάει να κόψει το λαιμό του πια. Αυτά.

Ξέρεις, στους δίσκους αυτούς κάποιος γράφει τη μουσική που παίζεται. Και στα credits είναι το όνομα του Αγγελάκα. Εφόσον λοιπόν συμμετέχει στη σύνθεση τότε είναι μουσικός.

Τώρα αν κατά τη γνώμη σου μουσικός είναι αυτός που παράγει τις νότες σε κάποιο όργανο τότε και πάλι είναι μουσικός για και η φωνή ένα όργανο είναι. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι “σπουδαγμένη”… :wink:

+1. Επειδή θα λέτε οτι απλώς δεν συμπαθω τον Αγγελάκα. Απλώς να μην ισοπεδώνουμε όλες τις έννοιες.

__Πάντως dark, έχει γράψει και μουσική για τον κινηματογράφο και φέτος ξαναγράφει (για ταινία του Βούλγαρα). Βάλε και αυτό στα credits…

__Αλλο το δεν μου αρέσει ως μουσικός, θεωρώ πως είναι “λίγος” κλπ και άλλο αν είναι μουσικός. “ΜΟΥΣΙΚΟΣ” όπως φαντάζομαι πως το εννοείς (αλλά και τον Mozart όσο ζούσε, δεν τον είχαν και σε μεγάλη εκτίμηση σε φάσεις της ζωής του). Συνάδελφο του Μπετόβεν δεν τον λες σίγουρα, αλλά συνάδελφο ως καλλιτεχνη γενικά του Μπετόβεν τον λέω. ΤΙΡΟΥΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΙΩΝ βέβαια…!

__Οπως άνετα θα τον έλεγα και συνάδελφο του Καρυωτάκη. 8)

Φυσικά άλλο το μ’αρέσει και άλλο το μουσικος.

Απλώς δεν μπορώ να πω κάποιον εύκολα μουσικό. Ούτε ποιητή. Είναι και οι 2 πολύ δυνατοί όροι για να τις χρησιμοποιούμε έτσι εύκολα. Τέσπα…

Και ποιός κρίνει το πότε κάποιος είναι αρκετά ταλαντούχος ώστε να χαρακτηριστεί “μουσικός”;

άλλο ταλαντούχος και άλλο μουσικός.

γραφεις μουσικη = μουσικος

κοψε τα ναρκωτικα

δηλαδή μερικά 15άχρονα που βγάζουν τραγουδάκια του τύπου “σ’αγαπάω δεν σε βγάζω απο το μυαλό μου” τους θεωρείς μουσικούς;

Αν πιάσω ένα πινέλο και κάνω κάτι κύκλους θα με πεις ζωγράφο;

σαν το άλλο το σπουδαιο. Πιάνει ο καθένας μια κιθάρα και μετά απο ενα χρόνο βγαίνει και λέει “είμαι κιθαρίστας”…

δηλαδή ο καθένας μας είναι μουσικός ποιητής ζωγράφος ποδοσφαιριστής κλπ έτσι;

Ναι ρε συ, αλλά ο Αγγελάκας δεν συγκαταλέγεται στην κατηγορία των 15χρονων με την κιθάρα. Έχει αφήσει έργο.

ναι, δεν είπα για τον Αγγελάκα τώρα. Είπα για το “γραφεις μουσικη = μουσικος”

Προφανώς και ο Αγγελάκας δεν γράφει “σ’αγαπάω δεν σε βγάζω απο το μυαλό μου”:roll:

Ναι ρε φιλε ετσι εινα, γραφεις μουσικη, εισαι μουσικος, ζωγραφιζεις, εισαι ζωγραφος, γραφεις εισαι συγγραφεας. μπορει να σαι κακος σ’αυτο που κανεις αλλα αυτο δεν εχει καμμια σχεση. δηλαδη να βαλουμε καποια κριτηρια για το ποτε καποιος μπορει να θεωρηθει μουσικος αναλογα με το ποσο καλος ειναι? αυτονοητα πραγματα, ελεος πια.

Δεν θυμάμαι να είπα ποτέ οτι μουσικός θεωρείται σύμφωνα με το πόσο καλός είναι… Ο καθείς αυτο που θέλει καταλαβαίνει. Τέσπα, Φαίνεται η παιδεία του Φέιμ στόρι πέρασε παντού τελικά.

Ναι αλλά άλλο “ζωγράφος” ή “μουσικός” ως ιδιότητα. Γιατί υπάρχουν εκείνοι που είναι επαγγελματίες, και πίστεψε με, δε θα ήθελαν να αποκαλούνται “ζωγράφοι” ή “μουσικοί” όλοι εκείνοι που απλά ζωγραφίζουν ή γράφουν καναδυο τραγουδάκια ίσα για να περνάει η ώρα. Εδώ δε μιλάμε για το αν είναι καλός κάποιος, αλλά για την ιδιότητα του. Την απάντηση στο ερώτημα “τι επαγγέλεσαι?”

Αν εγώ δλδ έχω γράψει ενα δυο τραγούδια για την κιθάρα (λέμε) ή κανω καμια ζωγραφιά που και που δε θα έλεγα για τον εαυτό μου “είμαι μουσικός/ ζωγράφος”.

Είμαστε λίγο off topic βέβαια, αλλά τέσπα.

Ο Αγγελάκας όμως είναι.
End of (fame) story…

δεν νομιζω να νοιαζεται κανενας σοβαρος ανθρωπος για κατι τετοιο. απ την στιγμη που γραφεις μουσικη και την κυκλοφορεις εισαι μουσικος. τερμα. μπορει να εισαι για τα μπαζα, αλλα εισαι μουσικος. πως να το κανουμε τωρα. και ο Αγγελακας απο την στιγμη που γραφει μουσικη ειναι μουσικος. εδω λεμε μουσικους απλα αυτους που ξερουν να παιζουν ενα οργανο και δεν εχουν γραψει νοτα στη ζωη τους (και δεν διαφωνω και αυτοι μουσικοι ειναι) και κολλαμε στον αλλον που γραφει?

νταξει τσαμπα συζητηση κανουμε βασικα.