Τρύπες

ε,ναι,σίγουρα,ό,τι το ακούνε λίγοι,δε σημαίνει ότι είναι κακό ή δεν έχει αξία…εννοείται…
pink floyd,rolling stones,beatles,led zeppelin,deep purple,scorpions κλπ δεν νομίζω ότι τους ακούνε μόνο ροκάδες…

Ειδικά για τους Scorpions η Ελλάδα έχει αποδείξει ότι μόνο ροκάδες δεν τους ακούνε πλέον.

Εντάξει κλασικά πράγματα… Πλάκα πλάκα συμφωνώ όμως… :-k

τους ακούνε και πολλοί που είναι έξω από αυτή τη μουσική…όχι ότι τους ακούνε μόνο αυτοί:wink:

Εγώ πάντως πιστεύω πώς αν γινότανε ένα live όπου θα πήγαιναν όσοι ασχολούνται σοβαρά με το hard rock/heavy metal δεν θα είχε όύτε 3 χιλιάδες κόσμο… οπότε αυτό πού λέει ο nihilist έχει καποια βάση. Τέσπα, off topic τέλος.

Δεν είπα ότι τους ακούνε μόνο άσχετοι. Απλά τα τελευταία χρόνια η αναλογία ροκάδων προς trendy-δων που ακούνε Scorpions γέρνει με μεγάλη διαφορά προς τους trendy-δες. Και το αποδεικνύουν περίτρανα τα live τους εδώ.

edit: ακριβώς αυτό που είπε ο Eagleheart από πάνω με άλλα λόγια.

Ναι δεν εχετε αδικο αλλα δεν με νοιαζει καθολου αυτο εμενα.

Ολα αυτα για τρυπες τι λε ρε παιδι μου…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Πλακα πλακα το παραχεσατε λιγο…

Αν μπορεις κλειδωσε το!:stuck_out_tongue:

ναι, αλλα εχει τραγουδησει και πολλά ασχετα με τη ροκ μουσική.

άλλο να έχεις τραγουδήσει σε αυτό το στυλ, και αλλο να είσαι αποκλειστικα ροκ καλλιτεχνης.

αν δεις την όλη του μουσική πορεια τα χρονια της καριερας του, είναι γενικά ένας μεγάλος μουσικός. ροκ μουσικός με την έννοια του ελληνόφωνου ροκ όμως δε θα το λεγα…

Από τα λίγα ελληνικά που μ’ αρέσουν :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Οι τρύπες ήταν πολύ γαμάτο συγκρότημα. Συνδιάζει ωραίους στίχους και τρομερή μουσική.

δε διαφωνώ στο ότι έχει τραγουδήσει και πολλά άσχετα με ροκ,αλλά και μόνο τη “ροκ” πλευρά της δισκογραφίας του να κοιτάξεις φτάνει:wink:
το τι έκανε μετά από κει και πέρα,τον ανεβάζει ως καλλιτέχνη αλλά δεν τον “ρίχνει” ως κύριο εκπρόσωπο και πρωτομάστορα του ελληνικού ροκ,πέρα από Σιδηρόπουλο και Άσιμο…

συμφωνω, αλλα δε θα τον ελεγα “εκπροσωπο”. μαλλον “υποστηρικτη”. μεχρι και αγροτικά εχει τραγουδήσει.:wink:

βεβαια, κανεις δεν αμφισβητει την τεραστια προσφορά του στο χωρο. δηλωνω οπαδος του, αν και το “προσεχω δυστυχως” δε μ αρεσε καθολου και επειτα δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με τα επομενα…

εντιτ: αν το συνεχισουμε καλυτερα να γινει σε αλλο τοπικ, ας μη βγει κι αλλο οφ τοπικ η κουβεντα εδω. :slight_smile:

Εχουν βγαλει καλα κομματια…
Ξεχοριζω το ΤΡΕΝΟ,το ΕΔΩ,ΒΡΑΔΥΝΗ ΠΛΑΝΗ,ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ,Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΜΕΡΙΚΗ,ΘΛΙΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ…:slight_smile:

Δυσκολέυομαι να δεχτώ τον Παπακωνσταντίνου ως πρωτομάστορα του ελληνικού ροκ, δεν μου κάθεται καλά. Είναι καλλιτέχνης (με τη σωστή έννοια του όρου) χωρίς αμφιβολία, ίσως λόγω του μουσικού του εύρους του να μην μπορώ να τον πω ροκά. Anyway…

Δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαστε αν ο Παπακωνσταντινου ειναι ροκας η οχι…

Ολγακι, οχι απλως καλα κομματια αλλα κομματαρες εχουν οι Τρυπες… Χαρτινο Τσιρκο, Καινουρια Ζαλη, Μεσα Στη Νυχτα Των Αλλων συν ολα αυτα που ειπες συν καμια 50αρια ακομα!

η πλειοψηφια των τραγουδιων ειναι ροκ κ εχει νοοτροπια ροκ

Συμφωνω Χρηστακο μου…εχουν βγαλει τοοοες κομματαρες που να χωρεσουν να τις γραψω ολες!!!:smiley:

Οι Τρυπες ήταν απλά μοναδικοί.Δεν κατατάσονται πουθενά.Ιδιαίτερη μουσική,όλα μοναδικά.Ούτε μουσικά ούτε στιχουργικά μπορούν να συγκρηθούν με κάποιο καλλιτέχνη.