Τρύπες

Λες και ακουω τον The_Ripper…

Πολυ μεγαλη αγαπη και τεραστια επιδραση για παρα πολλους…:respect: Τους θεωρω οντως την καλυτερη ελληνοφωνη ροκ μπαντα, καταφεραν να δημιουργησουν ενα ιδιαιτερο “ρευμα” απο μονοι τους, αλλα προσωπικα αγαπημενη μου ειναι τα Κρινα.

Στίχοι τραγουδιού από τον τελευταίο του Αγγελάκα, αφιερωμένοι στον “Χριστόδουλο και στον κάθε Χριστόδουλο αυτής της Γης” όπως έχει πει και ο ίδιος σε συνέντευξή του:

"Δεν ξέρω αν βρίσκεται κρυμμένος στα νύχια σου ο Θεός
μα εσύ πιο πολύ μου μοιάζεις για λύκος μυστικός
και όταν στα πρόβατα αγορεύεις για του έθνους το καλό
διάολε σε βλέπω να χορέυεις του κτήνους το χορό.

Πες μου πως γίνεται η αγαπή να ζει απ’ την λέξη εχθρός;
Και πως θα βρω την σωτηρία σκυμμένος και βουβός;
Και αν πάλι αυτό το τραγουδάκι σου μοιάζει αιρετικό
διάολε φύγε από μπροστά μου, μου κρύβεις τον Θεό"

Πόσο μεγάλος μπορεί να είναι ο άνθρωπος;

τα 50 παντως πρεπει να τα χει πατησει

Ενταξει, ομολογω πως δεν το εχω ακουσει αλλα ειναι καταπληκτικο… Μια τεραστια ιδεα σε 8 μονο σειρες.
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Μεγαλύτερος απ’όλους όσους ασχολείται στο εν λόγω τραγούδι.Απλά RESPECT…

ΕΝΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Φιμώνω τοίχους
ταίζω μηχανές
για την καρδιά ενός χτήνους
καταπίνω φωτιές
πληρώνω ερωμένες σιωπές εκβιαστές

Τραυλίζω μύθους
σκαλίζω πληγές
για την καρδιά ενός χτήνους
κυνηγιέμαι απ’ το χθες
πληρώνω καταθλίψεις ενοχές διαστροφές

Ομως πληρώνομαι γι’ αυτό πληρώνομαι
μ’ ανώδυνες μικρές διαδρομές
πάνω κάτω σε μια λαίμαργη χώρα
μέσα έξω σε μια αχόρταγη χώρα
πληρώνομαι απ’ αυτήν πληρώνομαι
μα ξαγρυπνάω γυρεύοντας τα άχρηστά της δώρα

Από εύσπλαχνους δήμιους
ζητάω αναβολές
για την καρδιά ενός χτήνους
τρέφομαι με ψευτιές
πληρώνω φίλους-σκύλους διαλυμένες γιορτές

Φιμώνω τοίχους
ταίζω μηχανές
για την καρδιά ενός χτήνους
καταπίνω φωτιές
πληρώνω ερωμένες σιωπές εκβιαστές

Ομως πληρώνομαι γι’ αυτό πληρώνομαι
μ’ ανώδυνες μικρές διαδρομές
πάνω κάτω σε μια λαίμαργη χώρα
μέσα έξω σε μια αχόρταγη χώρα
πληρώνομαι απ’ αυτήν πληρώνομαι
μα ξαγρυπνάω γυρεύοντας τα άχρηστά της δώρα

Εκει κάπου τελείωσε το ελληνικό ροκ! Με μια μικρή συνέχεια απο διάφανα κρίνα! Αλλα κάτι σκατόφλοροι που βγαίνουν και παίζουν και καλα ελληνικό ροκ, καλύτερα να πάνε σπίτι τους!

ναι παιδιά, ελληνικό ροκ = τρύπες κ τίποτα άλλο. έτσι. ουγκ.

Iσως ειναι αυτοι ισως τα διαφανα οι αγαπημενοι μου.Αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι βγαλαν αρκετους δισκους αλλα κανενας δεν πεφτει κατω απο καλος.Ολοι περιεχουν διαμαντια αλλα και ενα δυο κομματια που δεν τα μπορω…:wink: …Σαν δισκος μαλλον αγαπημενος μου ειναι 9 πληρωμενα τραγουδια.Και αγαπημενα κομματια το τρενο,εδω,γιορτη,αμνησια και πολλα πολλα αλλα.Οσον αφορα τον Αγγελακα η φωνη του ειναι παραξενη αλλα δεν θα μπορουσα να πω οτι τρελαινομαι η σιαχαινομαι…Η πορεια του μετα τις Τρυπες δισκογραφικα μ φαινεται μια χαρα αλλα μου την ψιλοεδωσε γιατι ανοιχτηκε σε πολλα ακροατηρια(ναι ειμαι κολημενος τερμα8) )…Ας πουμε επαιξε 2 ή 3 φορες στο schoolwave και ολοι μα ολοι και ειδικα τα κοριτσακια περιμεναν τον θεο για να παιξει το απο δω και πανω…μονο αυτο…:roll: …τεσπα…

Λαιβ θα ηθελα να τους ειχα δει τοτε…και τωρα δεν θα με χαλαγαν φυσικα αλλα καλυτερα να μην γινει…

Ετσι ετσι ! Η μεγαλυτερη ροκ μπαντα στο Ελλαδισταν.
Παρα πολλα αγαπημενα τραγουδια απο αυτους τους θεους!
:respect: οχι μονο στον Αγγελακα αλλα σε ολους.
Τους ειχα δει λαιβ στην τελευταια τους περιοδεια. :bounce:

'Ημουν 3η λυκείου, κατά τη διάρκεια των καταλήψεων πριν από 17 χρόνια… Τότε, μέσα “στη μάχη ενάντια στο κατεστημένο” άκουσα τον αγγελάκα να ρωτάει τη μαμά του για κάποια παιδιά, που αν και γενιούνται κανονικά, δεν μεγαλώνουν κανονικά, δεν ερωτεύονται κανονικά… αν πεθαίνουν κανονικά!

Οι τρύπες ήταν το μεγαλύτερο ελληνόφωνο ροκ συγκρότημα. Πιστεύω ότι η ποιότητα της μουσικής τους, ειδικά από το 9 Πληρωμένα τραγούδια και μετά, δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από συγκροτήματα του εξωτερικού. Εκπληκτικοί δίσκοι, απίστευτες συναυλίας, μέσα στο μυαλό μου πάντα θα είναι εξισωμένοι με τα μεγαλύτερα ξένα συγκροτήματα.

Για την ποίηση του Αγγελάκα τι να πεις; Όποιος έχει διαβάσει τις 2 ποιητικές του συλλογές, καταλαβαίνει…

Ο φόβος του μεγαλύτερού μου φόβου είναι
μήπως και δεν τον φοβηθώ.

εγω παλι ειχα σκεφτει καποτε ‘να φοβασαι μονο μηπως φοβηθεις’

αγγελακας jr ειμαι ο ατιμος

τεραστια μπαντα απλα γεννηθηκαν στο ελλαδισταν και δεν μπορεσαν να κανουν κατι παραπερα στο εξωτερικο

το ‘δεν χωρας πουθενα’ ειναι μανιφεστο

Σχετικο/ασχετο σημερα ακουγα τον προσωπικο δισκο του Μπαμπη Παπαδοπουλου(κιθαριστας τους για οποιον τυχον δεν γνωριζει) και μπορω να πω οτι ειναι ακρως πειραματικος και σχεδον αβαντ-γκαρντ.Καψιμο κοινως.
Στα συν η απουσια φωνης.

φιλε hokam ΚΑΨΙΜΟ ειναι τα αβαταρ σου

γαμησε τα…

Τεραστια μπαντα !!! Ηταν η πρωτη μπαντα που πραγματικα λατρεψα απο πολυ μικρος…Τι να λεμε τωρα…στιχοι,μουσικη,πειραματισμοι ολα τελεια !!! Τους ειχα δει το 98 δυο φορες και σας πληροφορω οτι τους ειδα και το βραδυ στον υπνο μου απτην πορωση !!!

Μακαρι να δουμε ενα reunion…

μου κανει εντυπωση που κανεις δεν εχει αναφερθει στις κιθαρες τους.Εχουν πολυ ιδιαιτερο στυλ παιξιματος και πολυ ιδιαιτερο ηχο.προτεινω αν εχει βγαλει κανεις καποιο κομματι τους να το ανεβασει rapidshare και να μας δωσει το λινκ

ακουσα οτι λεει. πρεπει να τον τσεκαρω

ου ρε :lol:

Οι τρυπες ειναι στην τριαδα των μεγαλυτερων ελληνικων συγκροτηματων για μενα.Μια χαρα ειναι η φωνη του Αγγελακα και οι στιχοι ειναι αποθεωση.Δυστυχως δεν εχω προλαβει να παω σε συναυλια τους αλλα εχω ακουσει οτι τα σπανε.

Θυμηθηκα οτι ειχα εναν θεολογο (μακρια μαλλια και σκουλαρικι ε) που το αγαπημενο του συγκροτημα ηταν οι Τρυπες και μου λεγε σκηνικα απο live. Ρισπεκτ συνδιασμος.