ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ...

Ρε μη βλέπετε ταινίες disney στα ελληνικά :?

Εγώ τα χω σε κασσέτες απ΄την αμερίκη και είναι 10x καλυτερες.

Τεσπα κι εγώ μάλλον Lion King, και μετά ίσως Shrek, Hercules, Pocahontas κλπ. Από άποψη καρτουν οι τώρα 15 χρονοι έιμαστε οι πιο τυχεροί :stuck_out_tongue:

Ρε θα με τρελάνετε? Κανένας δεν έχει αναφέρει τα 2 αριστουργήματα του Tim Burton? Και το Nightmare Before Christmas αλλά και το Corpse Bride είναι θεικά. Επίσης ούτε λόγος για τον Nick Park με τα θεικά Chicken Run και Wallace And Grommit. Επίσης το Ghost In The Shell(Οι Wachowsky θα έπρεπε να πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα) και Princess Mononoke(Αυτά Πανε για την Pyramid που είναι ανατολόπληκτη).

To Ghost In The Shell ειναι φοβερο και πρεπει να ειναι η αγαπημενη ταινια των αδελφων Wackowsky.

κ το δευτερο μου αρεσε πολυ,αν κ δεν φτανει το πρωτο,πολυ μπερδεμενο απο ενα σημειο κ μετα,αν κ τρομερο animation κ soundtrack…επισης,μιας κ ειμαστε ιαπωνολατρες,ειπα πριν για το studio ghibli,αλλα δεν μπορω να αντισταθω κ θα ξαναπω:

OλΕΣ oι ταινιες του,ειναι αριστουργηματα…τις θεωρω δλδ οτι καλυτερο εχω δει απο κινουμενα σχεδια…κ κλασεις ανωτερες απο ντισνευ κτλ…ουτε υπολογιστες,ουτε ψηφιακα,τπτ,τρομερο σκιτσο…κ σου μεταδιδουν απιστευτα συναισθηματα,τρομερες εικονες,και χαρακτηρες που νιωθεις μαζι τους κ σε αγγιζουν…ειναι ταινιες που σε μεταφερουν αλλου για μενα…μαγεια…oι ταινιες του Μιγιαζακι κ του Τακαχατα δεν παιζονται…

1.Nausicaä of the Valley of the Wind
2.Laputa: Castle in the Sky
3.Grave of the Fireflies
4.My Neighbor Totoro
5.Only Yesterday
6.Porco Rosso
7.On Your Mark
8.Whisper of the Heart
9.Princess Mononoke
10.My Neighbors the Yamadas
11.Spirited Away
12.Howl’s Moving Castle
13.Tales from Earthsea

ταινιαρα

Shrek
Finding Nemo
Monster Inc.
Lion King (…)
The Jungle Book
Toy Story

Η Πενταμορφη και το Τερας, ο Νεμο, Shrek, ο Βασιλιας των Λιονταριων, Το κινουμενο καστρο ( ειναι πολλες δεν μπορω να αποφασισω για την καλυτερη.:-s Ολες μου αρεσουν βασικα… :smiley: )

Beavis and Butt-Head Do America

:bow2: :bow2:

:respect::respect::respect:

Toy Story.

Να ένα πάρα πολύ καλό και ενδιαφέρον thread.

Τώρα τελευταία το έχω ρίξει πολύ στα animations/κινούμενα σχέδια.

Τα τελευταία χρόνια βγαίνουν πολλές μέτριες ταινίες ή μήπως πολύ καλά animations ; Η τελικά είναι ένας συνδυασμός και των δύο μαζί ;

Δύσκολο να απαντηθεί το ερώτημα, αλλά εγώ πιστεύω ακράδαντα οτι τη δεκαετια των 00s, τα animations έσωσαν τον κινηματογράφο. Σε μια δεκαετία όπως η προηγουμενη όπου το Χόλυγουντ εξάντλησε όλες τους τις ιδέες ( όχι βέβαια οτι δεν βγήκαν σπουδαία φιλμ ) και πάτησε το γκάζι σε σίκουελ, πρίκουελ, ριμέικ, παραριμέικ, αντιριμέικ και άγιος ο Θεός, τα animations/κινούμενα σχέδια ήταν αυτά που κράτησαν τα προσχήματα.

Τα στούντιο έχουν παρουσιάσει μερικές απίστευτες δουλειές. Πραγματικά αριστουργήματα.

Και μάλιστα το πολύ ελπιδοφόρο είναι οτι όσο περναν τα χρόνια τόαο καλύτερα animations βγαίνουν. Δηλαδή στο δεύτερο μισο των 00s θεωρώ οτι βγήκαν περισσότερα πολύ καλά φιλμ σε σχεση με το πρώτο.

Αυτό με κάνει αισιόδοξο οτι και αυτή τη δεκαετία θα δούμε φοβερές δουλειές.

Οσον αφορά την ερώτηση για να μιλήσω μόνο για τη δεκαετιά των 00s, θα φτιάξω μια επτάδα η οποία περιλαμβάνει :

  1. [B]To Tρίο Της Μπελβίλ[/B] : κατά την προσωπική μου άποψη είναι η καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων της προηγούμενης δεκαετίας.

[B]Βαθμός : 10[/B]

  1. [B]Oι Απίθανοι[/B]

[B]Βαθμός : 9,5[/B]

  1. [B]Persepolis[/B]

[B]Βαθμός : 9[/B]

  1. [B]WALL-E[/B]

[B]Βαθμός : 9[/B]

  1. [B]Nεκρή Νύφη[/B]

[B]Βαθμός : 9[/B]

  1. [B]Nέμο[/B]

[B]Βαθμός : 9[/B]

  1. [B]The Emperor’s New Groove[/B]

[B]Βαθμός : 9[/B]

Για την καλύτερη ταινία ever δε μπορώ να πω, καθότι είχα δει πιτσιρίκι όλες τις 4-5 σούπερ κλασσικές ταινίες που παίζουν άλλωστε σε όλα αναλογα thread ανα το διαδικτυο και δεν τις πολυθυμάμαι.

Σίγουρα η προτιμήσή μου θα είναι κάποια από αυτές. Φαντασία, Lion King, η Χιονάτη και οι 7 Νάνοι ( αυτή θεωρείτε από τους κριτικούς ως η καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων ever ), Η Πεντάμορφη και το Τέρας, What’s Opera Doc, κτλ

Θέλω οπωσδήποτε κάποια στιγμή να κάτσω να τις ξαναδώ.

Είναι ταινίες αριστουργήματα για τον παγκόσμιο κινηματογράφο.

aladdin γιατι εχει την τραγουδαρα


και εννοειται lion king

ΕΤΣΙ ναι αυτο ειναι το καλυτερο.

Απο κει και περα

Wall-e
Beauty and the Beast
101 Dalmatians
Aladin και ειδικα το 2.

II…με Αλκίνοο και Πανούση, στο ‘‘Εγώ Και Εσύ Μαζί’’:):!:

ισως η προσωπικη αγαπημενη μου απο Disney,Οτι και να πεις για αυτην την ταινια ειναι λιγο…μικροι το βλεπαμε σαν παιδικο,αλλα αυτη η ταινια ειναι απτις πιο ωριμες “παιδικες” που εχει βγαλει η Disney.

Η ταινια πραγματευεται θεματα οπως ρατσισμος,περιθωριοποιηση, καταχρηση εξουσιας,φαρισαισμος και ανθρωπινα παθη.Η μαγεια ομως σε ολο αυτο ειναι οτι οταν τη βλεπαμε μικροι ποτε δεν το αναγνωριζαμε ευθεως,αλλα μας περνουσαν ολα αυτα τα μηνηματα υποσυνειδητα…τωρα που την ξαναειδα μετα απο περιπου 10 ολοκληρα χρονια,καταλαβαινω πως η ταινια απευθυνεται τοσο σε μικρους οσο και σε μεγαλους.

τα musical κομματια της ταινιας ειναι απο αλλο πλανητη,με αποκορυφωμα το τραγουδι του Frolo για την εσμεραλδα γνωστο ως Hellfire

επισης η ελληνικη μεταγλωτιση,καθως και οι ελληνικες εκδοσεις των musical σημειων ειναι 10 φορες καλυτερα απτην αντιστοιχη αγγλικη,οσο απιθανο και αν φαινεται

οσο για αυτην την ταινια,ειναι χαλαρα η πιο αστεια της disney.Ατακες απο δω και απο κει και αστειες απειρες αστειες σκηνες την κανουν απτις προσωπικες all time favourite

ΥΓ: Για τον βασιλια τον λιονταριων δε κανω αναφορα,καθως ειμαι σιγουρος πως οτι ηταν να ειπωθει εχει γινει στις προηγουμενες σελιδες:p

ΙΙ…μεταγλωτισμένο, και με Πανούση-Αλκίνοο στο τραγούδι ‘‘Εγώ Κι Εσύ Μαζί’’:):!:

Τραγουδάρα του τετραπέρατου Randy Newman! :slight_smile:

στο προσωπικο μου κοσμο καμια ταινια δεν θα ξεπερασει το [B]toy story[/B].
γενικα σαν τριλογια,αλλα κυριως το πρωτο.καθε φορα που το βλεπω συγκινουμαι πολυ:roll:
κατα τ αλλα εχω δει και εγω παρα πολλες(σε βιντεοκασετα φυσικα)και εχω αρκετες αγαπημενες απο τις παλιες

απο πιο προσφατες λατρεψα τον [B]wall-e[/B](απο τις καλυτερες ιστοριες αγαπης που εχουν βγει τα τελευταια χρονια.για τον ερωτα δυο ρομποτ)
και επισης το φοβερο[B] up[/B](με τον διδυμο αδερφο του χατζηφωτιου,που επισης θιγει ευαισθητα θεματα οπως τα γηρατεια,η μοναξια κτλ)

Μια ταινία που μου έκανε αρκετά μεγάλη εντύπωση πρόσφατα είναι το Legend of the Guardians [COLOR=“RoyalBlue”]http://www.imdb.com/title/tt1219342/[/COLOR] .Έχω κάνει νομίζω και ένα ποστ κάπου στο άλλο θρεντ αλλά βαριέμαι να το ψάχνω.

Δεν είναι καμιά φοβερή ταινία, περισσότερο μου έκανε εντύπωση που ενώ επιφανειακά μοιάζει αρκετά παιδική, δηλαδή πόσο ώριμη μπορεί να είναι μια ταινία με καλές και κακές κουκουβάγιες, παρόλα αυτά είναι ιδιαίτερα σκοτεινή και βίαιη για ταινία που απευθύνεται η θέλει να απευθύνεται σε μικρές ηλικίες κατά κύριο λόγο. Ιδιαίτερα θυμάμαι μια λήψη εναέριας μονομαχίας που η μια κουκουβάγια είχε στις άκρες από τις φτερούγες έντονα κόκκινα χρώματα και έτσι πως ήταν χορογραφία της μάχης σου δημιουργούσε την ψευδαίσθηση πως πεταγόταν αίμα από παντού.

Γενικά ο τόνος της ταινίας είναι πολύ σκοτεινός προσπαθώντας να φέρει λίγο σε harry potter και lord of the rings και αναρωτιέμαι μήπως αυτό αρχίσει να γίνεται λίγο… μόδα. Δηλαδή αν το κάνεις μια σκοτεινή και αρκετά πιο βίαιη animation ταινία αρχίσει και γίνει αυτοσκοπός. Δεν ξέρω αν αυτή θα είναι μια καλή εξέλιξη για το είδος. Συνεχίζω να είμαι φαν ταινιών όπως ο ρατατούης για παράδειγμα που δεν χρειάζεται να γίνει “σκοτεινό” για να απευθυνθεί σε μεγαλύτερες ηλικίες.