5 πιο συγκλονιστικές συναυλιακές εμπειρίες

Alice Cooper - The Psycho Drama Tour , Athens2007
ALice Cooper - Psych drama/Along Came A Spider tour 2009 , Cyprus
Alice cooper - The Theater Of Death Tour 2009 , London

Οι αλλες 2 θα ειναι του ΟΖΖΥ αθηνα 2010
και Alice cooper 2011 , WELCOME TO MY NIGHTMARE 2 TOUR!!!(NAI!)

Αυτο που θυμαμαι πολυ εντονα ειναι η ανατριχιλα που ενοιωσα με το που αρχισαν να παιζουν το Ashes 8O

  1. Kreator - Ροδον - Φλεβάρης 91
    Πρώτη φορά ρόδον, πρώτη συναυλία… το drum solo του Ventor και τα γρυλίσματα it’s time to raise the flag of hate έχουν το δικό τους σημαντικό κουτάκι στο μυαλό μου…

  2. Exodus - Gagarin - 15/12
    Ένα όνειρο που υλοποιείται και παρόλα αυτά δεν απομυθοποιείς αυτό που έχεις φανταστεί… Είμαι ξανά 16 και παίζω και τρώω ξύλο… πολύ φιλικό, βίαιο ξύλο:lol::lol:
    (βέβαια και τον Ιούνιο του 2004 που παίξαν μόνοι τους στο Ρόδον λίγο πριν κλείσει ήταν διασκεδαστικοί πέρα από τις αντοχές μου αλλά Lacta… πρώτη και παντοτινή)

  3. Manu Chao - Θέατρο Βράχων - 11/6
    Πρώτη εμφάνιση Manu solo στα μέρη μας… απωθημένο από τότε που είχα χάσει τους Mano Negra λόγω ηλικίας. Όλο μα όλο το θέατρο έχει σηκωθεί όρθιο δεν υπάρχει αρένα-κερκίδα… και ξεκινάει μια thrash διασκευή του Mala Vida… δεν πρέπει να έχω ξαναπηδήξει τόσο ψηλά στη ζωή μου…

  4. Madrugada - Rodon - 13/10
    μόνος στη συναυλία στην πρώτη εμφάνιση τους στην Ελλάδα… απλά στο Norwegian Hammerworks corp έχει πέσει στο πάτωμα και τραγουδάει… το ίδιο και μεις 8O8O

  5. Rotting Christ - Ancient Rites - Αγκάθι - 7/5
    Forest of Ngai… τέλος

Επίσης πολύ κοντά οι εξής στιγμές:
Yann Tiersen - Λυκαβηττός ο κιθαρίστας έχει αρχίσει τα industrial με το black and decker στην κιθάρα και οι Αμελίδες έχουν μείνει σαν χάνοι… τιμή… ανεκτίμητη:lol:
Devendra Banhardt - στομαγαζίμεταχίλιαονοματαπουπαλιαηταντοNext o άνθρωπος δεν μοιάζει με hippie… είναι… ανέβασε κόσμο από το κοινό να τραγουδήσουν δικά τους τραγούδια με την μπάντα του να προσπαθεί να συνοδεύσει…
Αναφέρθηκε και πριν… Pearl Jam - Black - Ξυραφάκια - Χούφτες ασπιρίνες - Μπουκάλες Jack και τις λοιπές παρενέργειες που έπαθαν όλοι οι παρευρισκόμενοι…

  1. Rolling Stones Ντυσελντορφ 2007

  2. U2 Aθηνα 2010

  1. Duran Duran 2005
  2. Pet Shop Boys 2002
  3. Barclay James Harvest 2006
  4. Jean Michel Jarre 2010
  5. Sad Lovers And Giants 2009 (?)

κ ισως αντι για το 5. OMD 2007 η Roger Waters 2006…

Πολύ λίγα ενδιαφέροντα πράγματα έχουν γραφτεί στο thread. :frowning:

Εδώ θα ήθελα να ήμουν, έχω δει chick corea με “σωστή” μπάντα αλλά φαντάζομαι πως δεν είναι το ίδιο.

  • Tony Allen live το 2008 (η μήπως το 2009?).

Τέλειος από την αρχή έως το τέλος, ότι το καλύτερο για όσους έχουν ακούσει λίγο Fela.

  • Maria João & Chocolate Quintet live στο Athens jazz festival 2009.

Απρόσμενα τέλειο live, ανατριχιαστική, φοβερή τραγουδίστρια.

  • John Maus at LiFO Nights 2008.

Μεγάλη έκπληξη στο μικρό υπογειάκι του bios, ο τυπάκος έχει πολύ πάθος μέσα του.

  • Camel live στο Ρόδον.

Απίστευτο live.

  • The Ex στο bios.

Κακός ήχος, όμως ο θόρυβος, η αναρχία, και το πολιτικοποιημένο punk των The Ex γέμισε τον χώρο.

  1. U2, Βερολίνο 2005 (Απλώς και μόνο για το The Fly)
  2. U2, Αθήνα 2010
  3. Radiohead, Θεσσαλονίκη 2000
  4. Pearl Jam, Αθήνα 2006
  5. Tool, Αθήνα 2007

Tool (2006), Paradise Lost (2009), Fear Factory (2010), Mastodon (2006), Linkin Park (2008 ).

Μόνο αν ήσουν εκείνο το παλικάρι πρώτη σειρά, περίπου στη μέση, με το ωραίο το μαλλί που έκανε διακριτικό headbanging.

Ήμουν το παλικάρι με μαλλί μέχρι τη μέση που έκανε κρητικό headbnging. :blues:

Post pics/video or it didn’t happen 8)

Σταματώ εδώ το οφφτοπικάρισμα και χαιρετώ!

  1. AC /DC , Webley Λονδίνο 5/12/2000
    γιατί ήταν πραγματική εμπειρία.

  2. Metallica ,Ριζούπολη , 1999
    γιατί είναι ακόμα η απολαυστικότερη συναυλία εντός ,

  3. Warrior Soul , An , 2009
    γιατί είναι η πιο “βρώμική”,μπαρουτοκαπνισμένη rock’n’roll συναυλία με τον καλύτερο frontman ,που έχω δεί .Τελείως Unexpected.Την βλέπω να παίρνει μυθικές διαστάσεις.

  4. Black Sabbath , Tera Vibe , 2005
    γιατί δεν έχει.

  5. Iron Maiden , Κλειστό Περιστερίου , 1995
    γιατί ήμουν μικρός , ήταν η πρώτη μου συναυλία και ήταν όλα τελείως heavy metal (η πρωινή αναχώρηση με 20-30 άτομα απο το ηλεκτρικό , το meeting στα Εξάρχεια , η κατάληψη του αστικού , ο χάμος που γινόταν έξω ,να γυρνάς στο σταθμό της Ομόνοιας 12 το βράδυ ,για να βρείς τρένο ,προ Ολυμπιακών 2004)

:roll:
Δλδ?

Άσε μας ρε Γιοζίμπο!
Εδώ ο άλλος έχει δει Pink Floyd ξέρω 'γω!Όταν θα βγει κάποιος και θα πει “Έχω δει Led Zeppelin” και ένας άλλος “Έχω δει Beatles” ε τότε πρέπει να κλειδωθεί το παρόν θρεντ

Ενδιαφέρον για’μενα είναι το διαφορετικό, το προσωπικό κλπ. Εδώ βλέπω το 99% (Ok, υπάρχουν 3-4 φωτεινές εξαιρέσεις) των post να γράφουν μόνο είτε για metal η για rock, και ένα τεράστιο ποσοστό των συγκροτημάτων που αναφέρθηκαν είναι ίδια μεταξύ τους. Το θέμα δηλαδή είναι πως γίνεται τρελή ανακύκλωση των ακουσμάτων γύρω από 2-3 ταμπέλες, αυτό σίγουρα ΔΕΝ είναι ενδιαφέρον, τουλάχιστον όχι για εμένα. Τώρα αν π.χ. ο φλουντοποιημένος “τελειώνει” κάθε φορά που βλέπει άτομο που έχει πάει στους Floyd το 89, μάλλον πρόκειται για προσωπικό του ζήτημα, όχι πως φαντάζομαι πως δεν θα ήταν τρομεροί οι Floyd το 89. :stuck_out_tongue:

Αν το κοιταξει κανεις ψυχρα και στατιστικα,οντως ετσι ειναι.Για την πλειοψηφια πχ οι Ac/Dc ηταν μια συγκλονιστικη live εμπειρια.Λογικο ομως αυτο σε ενα φορουμ που λεγεται rocking.gr,ετσι δεν ειναι?Προφανως σε ενα φορουμ προσανατολισμενο στη Τζαζ θα ισχυαν τελειως διαφορετικα πραγματα.Απλα επειδη προκειται για βιωματα που συγκλονισαν τον καθενα για διαφορετικους λογους,ειναι λιγακι ατοπο πιστευω να χαρακτηριζω την επιλογη καποιου μη ενδιαφερουσα,αναλογιζομενος ξανα τονιζω σε τι ειδους φορουμ συμμετεχω…
Απ την αλλη και συ υποκειμενικα μιλας βεβαια,απλα θεωρω τετοιους χαρακτηρισμους ειτε"προβοκατορικους"ειτε"ελιτιστικους",χωρις ομως να υπονοω οτι ισχυει κατι απ τα δυο.

1ον , στο rocking.gr είμαστε και το forum έχει συζητήσεις γύρω απο τη rock μουσική και όχι μόνο (κάτι που τιμάει και το site και τους χρήστες).

Και 2ον , πως να μην αναφέρουμε τα ίδια συγκροτήματα και τις ίδιες συναυλίες , αφού στην ίδια χώρα ζούμε όλοι και στα ίδια events πάμε.
Εγώ απο την άλλη βλέπω , πολλές διαφορές και ποικιλία μεταξύ χρηστών ,ακουσμάτων και γενικά ενδιαφέροντος για την ίδια μουσική.

Δεν είπα πως είναι παράλογο κάτι τέτοιο, προφανώς και είναι λογικό, λογικό βέβαια μόνο επειδή ήμαστε στο ροκιν.γκρ. :stuck_out_tongue: Όμως για’μενα δεν είναι σωστό, είναι λάθος ο τρόπος που έχει μάθει ο περισσότερος κόσμος να ακούει την μουσική, μέσα και γύρω από τις ταμπέλες. Επίσης, αν οι χαρακτηρισμοί μου κάνουν κάποιους σε βάθος χρόνου (έστω 1-2 άτομα) να αλλάξουν άποψη και να κόψουν την ανακύκλωση των ακουσμάτων τους εγώ θα είμαι ικανοποιημένος, ακόμα και αν θεωρηθώ ελιτιστής η/και προβοκάτορας. :smiley:

Edit: Και όλα τα παραπάνω τα γράφω ως ένας άνθρωπος που επίσης ανακύκλωνε τα ακούσματα του σε μικρότερη ηλικία.

Και’γω στην ίδια χώρα μαζί σας είμαι, αλλά αυτά που διάλεξα δεν είναι μόνο ροκ/μέταλ ούτε είναι τα ίδια και τα ίδια.

edit: Ενδιαφέρουσες συναυλίες γίνονται πάρα πολλές, απλά πολλές απ’αυτές δεν είναι γνωστές, τώρα απο’κει και πέρα είναι θέμα του καθενός αν έχει ας πούμε “ανοίξει αρκετά τα αυτιά του” για να τις ακούσει.

Και πολύ καλά έκανες , αλλά όλοι εδώ γράφουμε υποκειμενικά ,τις απόψεις μας .
Τώρα αν ταιριάζουν μεταξύ τους είναι αυτό που μας ενώνει νοητά.
Δεν είναι περιοριστικό το rock ως μουσική , γι’αυτό και όλοι μας ακούμε και άλλες μουσικές ,είναι αυτό που μας ξεχωρίζει .
Το ίδιο το rock μας κάνει πολυσυλλεκτικούς…αργά ή γρήγορα.