Προσεχως

Lovecraft lovers ανα τον κόσμο ενωθείτε.

9 Likes

Aντε γεια

1 Like

Εμενα προσωπικα μου αρεσε το πρωτο γιατι αμα πας να αποδωσεις πιστα το βιβλιο δεν θα βγαλεις ταινια αλλα ενα πενταωρο LSD trip :stuck_out_tongue: Υπο αυτην την εννοια δεν με χαλασε που αφησαν εξω τα πιο αφηρημενα και τα πιο controversial (ξερεις σε τι αναφερομαι) πραγματα, οπως και η αποφαση να μην διατηρηθει η δομη του βιβλιου με την παραλληλη κορυφωση των δυο ιστοριων.

Το It ειναι στα 3 αγαπημενα μου βιβλια απο King btw.

1 Like

Μα θα βγάλουν μια 5ωρη ταινία anyway. 135 λεπτά η πρώτη ταινία, 165 η δεύτερη ακριβώς 5 ώρες βγαίνουν μαζί :stuck_out_tongue: Αυτό που δεν είμαι σίγουρος τελικά αν λειτούργησε και τόσο καλά είναι ο τρόπος που χώρισαν την ταινία, η μια με τα πιτσιρίκια και η άλλη με του ενήλικες.

Το θέμα δεν είναι μόνο τι μένει και τι βγαίνει (ναι οκ προφανώς κάποια πράγματα απλά δεν υπήρχε καμιά περίπτωση να τα δούμε στην οθόνη), το θέμα είναι πως περνάν κάποια πιο ουσιώδη κομμάτια μέσα. Το βιβλίο δεν έμεινε ως απλά μια ακόμα τρομακτική ιστορία του King αλλά ως κάτι πολύ παραπάνω. Προς το παρόν εγώ τουλάχιστον στην πρώτη ταινία πήρα ένα ακόμα jump scare story και τίποτα άλλο. Καλογυρισμένο μεν αλλά αυτό.

Ναι ρε 5 ωρες ειναι αλλα ειναι ταινια, δεν ειναι LSD trip, αυτο ηταν το νοημα :stuck_out_tongue:

Καταλαβαινω τι λες και πως το λες, αλλα ειναι τρομερα δυσκολο να αποδοθει πχ η μαχη με το It σε ταινια δεν θα μπορουσε να αποδοθει ποτε οπως ειναι στο βιβλιο. Γενικα δεν με χαλασε που την απλοποιησαν καπως αν και η δευτερη που θα ειναι πιο μεγαλη πιστευω θα εμβαθυνει περισσοτερο. Το αγαπημενο μου ισως κομματι απο τα βιβλια ηταν τα ιντερλουδια τα οποια εμειναν απ’εξω, απο την αλλη σκεφτομαι και δεν βλεπω πως θα μπορουσαν να δουλεψουν στην ροη της ταινιας. Το ιδιο και με τον χωρισμο, απο την στιγμη που (καλως) επελεξαν να την κανουν 2 ταινιες, ανα πιανανε τις 2 ιστοριες παραλληλα δεν θα μπορουσε να δουλεψει, σκεψου, μετα την πρωτη ταινια θα εμεναν και οι 2 ιστοριες στον αερα. Ειναι αριστουργηματικος ο τροπος που τις κλιμακωνει παραλληλα ο Κινγκ, απο την αλλη καταλαβαινω γιατι δεν θα δουλευε σε ταινια.

Ισχυει οτι η πρωτη ταινια ηταν απλα ενα καλο θριλερακι, απλα πιστευω οτι πολυ δυσκολα θα μπορουσαμε να παρουμε κατι παραπανω απο αυτο το χαος που λεγεται It.

Μια χαρά θα μπορούσαμε να δούμε και παραπάνω αρκεί να γυριζόταν ΣΕΙΡΑ.

1 Like

Καλά τα πιο τριπαριστά μέρη δεν νομίζω πως περίμενε κανείς πολλά (ούτε στο δεύτερο). Το θέμα είναι το κοινωνικό υπόβαθρο. Όλο αυτό το μίσος που καλλιεργούσε όλα αυτά τα χρόνια η κοινωνία του Ντέρι, αυτό είναι που έκανε τον Pennywise τόσο ξεχωριστό. Για αυτό ίσως δεν μου άρεσε ο διαχωρισμός έτσι όπως έγινε εν τέλη. Τώρα θα πρέπει να τα κάνουν όλα αυτά στην δεύτερη ταινία. Είχαν την ευκαιρία να δείξουν μερικά πράγματα και στην πρώτη κυρίως με τον πατέρα της Μπέβερλυ αλλά απλά τον έκαναν έναν ελαφρώς πιο creepy τύπο από τον Pennywise που πετάγεται σε κάποια διαστήματα από μια σκιά. Για αυτό και βγάζει νόημα που η δεύτερη ταινία είναι 30 λεπτά μεγαλύτερη.

το IT ήταν είναι και θα είναι unfilmable, η ταινία -των καλύτερων προθέσεων στα χαρτιά τουλάχιστον- το απέδειξε περίτρανα κάνοντας το βιβλίο ένα μέτριο θρίλερ της σειράς… το β μέρος θα το δώ κατεβασμένο ούτως ή άλλως

ιν αδερ νιουζ

δεν πάτησα ακόμα Play, περιμένω να φύγω από γραφείο να το δώ σπίτι στην μεγάλη τηλεόραση :stuck_out_tongue:

4 Likes

Γάμησε!! Joe Pesci ρε!! Μόνο το de-age του De Niro δείχνει… κάπως αλλά οκ no big deal

1 Like

δε περνά η ώρα να πάω σπίτι, γαμώ

San Mendes παρατάει τον James Bond και πιάνει Α’ Παγκόσμιο πόλεμο

4 Likes

από τον σκηνοθέτη του Hereditary

3 Likes

Πολυαναμενομενο

Πάμε για μεγάλο cοme back.

Πάμε για Matrix 4. (Η επεξήγηση του Matrix 1 από τις αδερφές Wachowski ήταν η πιο mindfucked στιγμή μου για το 2019.)

2 Likes
1 Like

Προβληματισμένη καρδούλα.

Ματριξ 4.
Ματριξ 4.
Ματριξ 4.
Ματριξ 4.

Λοιπόν το πρώτο Ματριξ είναι μάλλον η πιο WTF εμπειρία μου σε σινεμά εβερ. Αυτό που είχα δει τότε ξεπερνούσε οποιαδήποτε προσδοκία, είχε ένα από τα καλύτερα plot twist όλων των εποχών, και απλά αποτέλεσε μια από τις καλύτερες ταινίες sci-fi που έχω δει ποτέ.

Πολύ αδικημένα τα 2 και 3, αφού κι αυτά είναι καταπληκτικές ταινίες, κι ας μην φτάνουν το πρώτο.

@karvou ποια εξήγηση των Γουατσοφκι? Πάω να γκουγκλαρω

3 Likes

Ραμπο 5, Ματρίξ 4. Απεγνωσμένα πράγματα. Το ματριξ προφανώς δεν περιμεναν να γίνει επιτυχία και γράψανε 2 sequel στο πόδι και κανει μπάμ, το δε πρώτο μπάμιες. Είστε μπαταρίες, αλλά κάτσε να το εμβαθύνουμε και πετα και δέκα σκηνές καράτε. Το μόνο πράγμα που έδωσε ήταν κάποιες συμπαθητικές σκηνές (με το bullet time) που video games το είχαν κάνει, πιο πριν και στα sequel καποιές πιο μέτριές fx σκηνές. Η μάχη με Agent Smith. Καλά για το γεγονός οτι ο Σταλόνε στα γεράματα τα βάζει με καρτέλ (σπανιοληδών?) και αντιγράφει σκηνες απο παλιές ταινίες, μονο λύπηση. Σπιτσνατς ρε ! Ρώσους θέλουμε και πολιτικά σχόλια τύπου ταλιμπάν αδερφια μας και τα ρέστα.

Wachowski μετά τα Matrix δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια επιτυχία. Keanu Reeves από την άλλη παίζει να είναι και το πιο hot όνομα στο Holllywood αυτή την στιγμή.

Φοβερό timing πάντως. Πριν λίγες μέρες έκατσα και είδα μετά από αρκετό καιρό τα matrix ξανά.

Για νέα εξήγηση δώστε link όποιος θέλει να σβήσουμε την περιέργεια μας.

Για Rambo βαριέμαι.