Προσεχως

Επιτυχια δεν ξερω αν εκαναν, αλλα εκαναν τις ταινιαρες V for Vendetta και Cloud Atlas.

To Jupiter Ascending διχασε, αλλα προσωπικα μου αρεσε αρκετα, χωρις να ειναι κατι φοβερο.

Καλα για Ματριξ οκ, αν σε καποιον εμειναν μονο οι σκηνες μαχης μαλλον πρεπει να ξαναδει ολοκληρη την τριλογια. Συν το Animatrix που εχει δημιουργησει ολοκληρο συμπαν.

1 Like

Βάλε και top gun το 2020

μην συγκρίνεις τον MAVERICK με αυτά τα γατάκια

1 Like

Αλλη παπουδία. που πας χωρίς τη μούζικα ? Μετριοτητές.μυρίζομαι, γραμμένες με το ζόρι. Εδώ Zombieland2 που γούσταρα το πρώτο είδα το τρείλερ και μαγκώθηκα.

Περισσότερο το λέω γιατί βλέπω εδώ και λίγα χρόνια μια τάση του Hollywood για αναβίωση παλιών ταινιών

Συνέχεια remake , sequel μετά από 20-30 χρόνια

Προσωπικά δεν μου πολύ αρέσει η τάση αυτή

1 Like

Βγάζουν και ταινίες με υπερήρωες ρε!

1 Like

Συμφωνώ 100%… δεν υπάρχουν νέες ιδέες και εδώ και αρκετό καιρό βλέπουμε πιο ωραία και καλοδουλεμένα πράγματα σε σειρές.

Αλλά ο Macerick ήταν ένας από τους παιδικούς μου ήρωες και γενικώς τα μαχητικά αεροσκάφη είναι μεγάλη μου αρρώστια… οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός

1 Like

Καλά ναι άλλο αυτό … Κι εγώ γουσταρα independence Day 2 με τον πρόεδρο των ΗΠΑ κλπ αλλά να την πω καλή ταινία δεν μπορώ

Πολλά remake / reboots μου αρέσουν πάντως και πολύ μάλιστα (πχ Tomb raider, mad max Halloween που είναι sequel ) , αλλά σύμφωνος με την τακτική δεν είμαι

Καπως ετσι πηραμε και το Dredd ομως, που ειναι απο τις καλυτερες cyber punk ταινιες ολων των εποχων. Καποιες φορες υπαρχει λογος για sequels και remakes. Αλλες φορες… οχι και τοσο. Νομιζω καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

1 Like

Στο Matrix ειχα φυγει απο το σινεμα :stuck_out_tongue: στην 1η απο τις 3εις νομιζω φορες που το εχω κανει μεχρι σημερα…

προφανως μεγαλο fail γιατι το ειδα μετα απο μερικα χρονια ξανα πριν παω να δω το reloaded (λογω παρεας) και εκτοτε το εχω δει δεκαδες φορες, sci fi διαμαντι των 90s και μια πληρως απογοητευτικη επιλογη του 16χρονου τοτε εαυτου μου να το παρατησει στη μεση (ημουν λιγο γροθος τοτε με anime και manga λιγο παραπανω απο το βαθμο που μπορουσες να ησουν βεβαια τοτε καμμενος με τη φαση, 90σ και ελληνικη επαρχια -ας ηταν καλα συγγενεις απο Boston που με τροφοδοτουσαν συνεχως με κασσετες, manga κτλ- και αν θυμαμαι καλα ημουν στη ghost in the cell φαση τοτε και συναφι -πολυ φαν του ghost in the cell :stuck_out_tongue: -, οποτε το Μatrix που οκ το κοπιαρε σε τεραστιο βαθμο αντικειμενικα, με εκνευρισε κατα τη διαρκεια του, εξου δεν επενδυσα και καπου στη μεση εφυγα…επισης pen and paper cyberpunk 2020 τοτε, τι matrix γατακια :stuck_out_tongue: )

Anyway δραμα η κατασταση αλλα ευτυχως εκτοτε το βλεπω με τη πρωτη ευκαιρια ξανα, πολυ δυνατες σκηνες δρασης, πολυ καλη σκηνοθεσια, πολυ καλο cast, εξαιρετικα οπτικα κ ηχητικα εφε και σιγουρα εξαιρετικη πιο pop αποτυπωση βαθυτερων ιδεων και θεματικων που δεν εκαναν την ταινια ουτε τσιχλοφουσκα ουτε ομως και κατι ιδιαιτερα βαρυ, βαθυ και «δυστροπο» (που ειναι σε ενα βαθμο πχ το ghost in the cell :stuck_out_tongue: )

Τα δυο επομενα μετριες/κακες ταινιες (το 3ο επειδη τα ειδα παλι προσφατα σχετικα, με το ζορι βλεπεται) με ξανα καλη σκηνοθεσια και production αλλα με εμφανως toned down τις θεματικες σε σχεση με το 1ο -still με ενα γαματο twist, το βασικο twist του chosen one και ωραια η σκηνη στον αυτοκινητοδρομο -, τυπικο χολυγουντιανο ξεζουμισμα που ειχε λιγα πραματα να πει πλην των προφανων καλο vs κακο και ασπρο vs μαυρο για το κοινο των τοτε village

Γουατσοφσκι εκτοτε μονο το speed racer μου αρεσε -unpopular opinion i know- ή εστω να πω οτι αναγνωριζω αυτο που θα ηθελαν να κανουν και δεν βγηκε απολυτα… cloud atlas γαμησαν τη μανα ενος ωραιου βιβλιου, παραγωγη v for vendetta καλη αν κ παλι γαμησαν τη μανα κ ολο το σοι ενος αριστουργηματικου και πολιτικα πολυ συνθετου κομικ κανοντας το ενα 1984 for multiplex -still ωραια περιπετεια-, jupiter ascending για ηλικιες κατω των 12

Νεο matrix 20 χρονια μετα, με Ρηβς στα high του η μετοχη του στο Χολυγουντ ακα εκμεταλευση του momentum του, την ιστορια του matrix να εχει κλεισει προ πολλου πληρως και τα studio να ψαχνουν την επαναφορα καθε πιθανου τιτλου για να καπηλευτουν νοσταλγια + τους ιδιους τους Γουατσοφκις να μην εχουν πια δυνατο credibility για την δημιουργικη τους δεινοτητα, τραγικη αρπαχτη μυριζει προφανως αλλα who cares anyways, εδω βγαινει ραμπο 5 κ η ντισνευ κανει live action οτι animation υπαρχει ενω βγαζει οτι star wars μαλακια μπορει για τα φραγκα, στο matrix θα κολλουσανε; Η πρωτη ταινια ειναι εκει για οποιον γουσταρει, μπορει καλλιστα να αγνοει απο κει κ μετα το οτιδήποτε και να μην χαλαει τη ζαχαρενια του για την παραμικρη παρομοιου τυπου προσπαθεια…

2 Likes

Το dredd ωραία ταινία αλλα δεν βγήκε, ενω μετά που εκανε ο garland το ex-machina πχ γ@μήθηκε. Η μόνη σχεδόν κομικ ταινία που μέτραγε μαζί με κάτι punisher και πήρε τ@@ μου. Ευτυχώς μάλλον θα βγεί σε σειρούλα. Witcher + Dredd σε TV με ψήνουν.

Το Matrix 1 είναι στις ταινίες που θεωρούσα πολυεπίπεδες γιατί όλα όσα άκουγα/διάβαζα έβγαζαν νόημα. Μέχρι και οι επιρροές από Πλάτωνα βγάζουν νόημα. Αυτό που ποτέ δεν είχα ακούσει από κανέναν ήταν η επεξήγηση που έδωσαν οι Γουακόφσκι και που κάνει τη ταινία ακόμη πιο πολυεπίπεδη. Οι οποίοι τότε έγιναν πασίγνωστοι ως οι αδερφοί Γουακόφκι.

Και οι δυο Γουακόφσκι είναι transgender και έκαναν αλλαγή φύλου (αδελφές Γουακόφσκι πλέον:yum:) και το Matrix ήταν μια αλληγορία για τη διπλή ζωή που είχαν. Μια ζωή δίχως χρώμα που έπρεπε να ταιριάζουν με όλους γύρω τους ώστε να επιβιώσουν και στην άλλη ζωή δεν υπήρχαν κανόνες και ήταν πραγματικά ελεύθεροι. Τα γράμματα του κώδικα στο logo της ταινίας δεν είναι τυχαία (νομίζω M(ale) F(emale) και η σκηνή Blue/Red pill έχει επίσης αναφορές στο θέμα.
https://www.youtube.com/watch?v=ORHB9c8e7ok

4 Likes

χμ οπότε επειδή αυτοί είναι τρανς και βάλανε ένα MF πρέπει να το μυρίστει ο άλλος ?
Δλδ και μαδαφάκα μπορεί να ήταν. οτι ναναί.
Επίσης ποιός τους ήξερε πρίν, η ασχολήθηκε μετά οταν όλα τα εργα που βγάλανε πήγαν ψιλοαπάτα ?
Τώρα επειδή έχουν γυρίσει δέκα φλομπές μαζί, ξαναγυρνάνε στην κότα με τα χρυσα αυγά και το κανουν και λίγο λοατκί για να το δεί το στρατευμένο κοινό. οχι οτι θα το έβλεπα, εχω δεί το πρώτο, στο δευτερο γέλαγα το τρίτο το έκλεισα στη μέση. οπότε κουνήστε κανα μαντήλι, κανα φτερό και αντε στο καλό.

1 Like

Πάντως ένας λόγος που έχω κάποιες προσδοκίες για νέο Matrix είναι τα Mad Max και Blade Runner 2049 και ας μην μοιάζουν μεταξύ τους καθόλου. Έχουν όμως κάποιες άλλες ομοιότητες. Είναι sequel που ήρθαν από νεκρά franchise, που ο κόσμος δεν ήξερε καν τι θα ήθελε να δει ή τι μπορεί να περιμένει σήμερα από ένα τέτοιο sequel.

Και το Mad Max και το Blade Runner έμοιαζαν κακές ιδέες και ταινίες λιγάκι εκτός εποχής. Και όταν ο κόσμος δεν ξέρει τι να περιμένει γίνεται και πιο δύσκολο για το studio να πάρει αποφάσεις για μια ταινία με βάση έρευνες για το τι θέλουν να σημερινά teens από ανάλογες παραγωγές. Έτσι μπορεί να μείνει μεγαλύτερος χώρος στους δημιουργούς για να δώσουν αυτό που θέλουν οι ίδιοι. Ίσως δεν είναι τυχαίο που και τα 2 πήραν το R-rating.


Τώρα για την νέα εξήγηση μου άρεσε μπορώ να πω. Και επειδή όπως είπα είδα και τις ταινίες ξανά προσφάτως δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενη. Και στις 3 ταινίες και κυρίως στα 2 sequel υπήρχε έντονος ερωτισμός σε αρκετές φάσεις και παρότι η κάμερα δεν στάθηκε σε gay ζευγάρι εύκολα μπορούσες, τόσο στις επισκέψεις στα club όπως και στον χορό στην Zion, να φανταστείς κάτι ανάλογο. Δεν νομίζω πως ανάλογος ερωτισμός υπήρξε σε άλλη μεγάλη παραγωγή blockbuster του Hollywood μετά τα sequel του Matrix.

4 Likes

2 Likes

Εγώ γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι είναι “νέα” εξήγηση αυτή με την τρανς αλληγορία αλλά κάτι που αιωρείται καιρό ;;; Και όντως μια χαρά νόημα βγάζει

Δεν έχει νόημα να κανεις μια ταινία, βασεί του τι θέλει να δεί το κοινό.
Το θέμα είναι να είναι ωραία η ταινία σου και να έχει το δίκο της στόρυ.
Το κοινό αμα του πουν τα 3-4 τοκ σοου στην Αμερική τράβα δες αυτη την ταινία - θα πάει.

Το mad max είχε σικουέλ στα σκαριά μετά την τριλογία και έχει ακόμα, αλλά μαλώνε η εταιρία και ο σκηνοθέτης για τα λεφτά και γερασε ο μελ στο μεσοδιάστημα αυτό. Το BR είναι adaptation απο βιβλίο, οπότε συνεχίζει στο ίδιο σύμπαν. Το matrix είναι ουσιαστικά μια ταινία που πέτυχε και γράψανε στο πόδι σικουέλ. Αν βλέπεται, θα έχει να κάνει με το σενάριο που θα γράψουν, αλλά… κουρασή μου μυρίζει.

R rating είναι λόγω βίας/αίματος κτλ. να θες να σαι disney rated πρέπει να είσαι χωρις αίματα, με κωμική βία κτλ.

Ολο αυτό το αχ είμαστε θυματά και η αυτοκαταπίεση κτλ. my heart bleeds. πετά κι ένα meme κ όλα κομπλέ.
Με το να βγαίνουν σαν αδερφές Γακούφσκι πλέον και να δίνουν εκδοχές, πλησιάζουν εμπορικά το ΛΟΑΤΚΙ κοινό, που μπορεί, να του άρεσαν τα latex κτλ. Αλλά τώρα θα το δεί με αυτό το “πρισμά”.
“Ευκολά θα μπορούσες να το φανταστείς” … αραγέ να προβάλεις κάποιο βίωμα/φαντασίωση πάνω στο φίλμ, που τυγχάνει να συμπίπτεί με το ότι οι δημιουργοί ειναι περουκόβιοι.
Ερωτισμός (αλλα γελοιός σε ταινία με απήχηση ? 50 shades. Twilight, στα μισά F&TF, παντού παίζει ένας κώλος / eyecandy.

Φυσικά και έχει νόημα να κάνεις μια ταινία με βάση του τι θέλει να δει το κοινό. Έτσι βγαίνει το χρήμα. Αυτό κάνει η Disney εδώ και χρόνια και κοντεύει να αγοράσει πλέον όλο το Hollywood. Δες τις φετινές ταινίες
Alladin, The Lion King, Toy Story, Avengers, Captain Marvel όλες πάνω από 1 δις εισπράξεις, όλες με σενάριο που βασίστηκε καταρχήν σε έρευνες με τα σημερινά ενδιαφέροντα των teens

R-rating πήραν επειδή το studio δεν στόχευσε συγκεκριμένα γιατί δεν ήξερε σε τι κοινό μπορούσε να στοχεύσει. Αλλιώς το αίμα/βια θα πήγαινε περίπατο.

Την τελευταία παράγραφο κάνω πως δεν την διάβασα. Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα σε πολύ μεγάλο βαθμό.

1 Like

Εμ, λεφτά ναι οκ. Δεν θα έβεπά ποτε μια ταινία επειδή έβγαλε λεφτά. Marvel, μετα απο κάποιο σημείο έχω βαρεθεί, οπως βαρέθηκα και το πόσο μέτριοι είναι οι metallica κτλ. Το ξέρω ακουγεται περίεργο και δεν έχει να κάνει με ελιτισμό. Λεγεταί κορεσμός.

R παίρνει λόγω αίματος κτλ. Βσκ προσπαθούν πάντα να είναι PG13, για να μην κόβουν κοινό.

Ευτυχώς δεν έχω μπερδέψει την βουρτσά με την άλλη βούρτσα.
Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι και φυσικά μπορεί να έχω άποψη πάνω σε ένα έργο διανοιας. Δεν έχω μπερδέψει κάτι. Μιλάμε για κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαιτερά, το βρήκα κουραστικό στις συνέχειες του και τώρα διαβλέπω οτι κάνανε αυτές τις ανακοινώσεις για να συσπήρωσουν ενα αγοραστικό κοινό που αποτελεί περίπου το 10 % του πλανήτη. Το δικό μου αισθητικό κριτήριο τη βρήκε την ταινία σαν μια μπερδεμένη αλληγορία της κακιάς ώρας, με κουγκ φού και στυλιζαρισμένο πιστολίδι. Δεν ένιωσα τα γκέι βαίμπς που μπορεί να χε, κι ούτε τα αναζητώ και φυσικά, περαν του ότι ήταν πετυχημένη, ποτέ δεν με αποσχόλησε και ιδιαίτερα. Αν εξαιρέσουμε δε και το blue /red pill (φάση η αλήθεια που σας κρύβουν - που κοτσάρουν κατα κορον όλοι οι tinfoil hat wearing, conspiracy theorists σε κακά youtube videos θα τολμήσω να πω οτι δεν είχε και κανένα ουσιώδες pop culture impact).

A ναι και στο B&TB χωσανε και ένα μαύρο και έναν ανοιχτά γκέι χαρακτήρα έτσι για το καλτσουριλίκι και για να δώσουν προχω πρότυπα στα παιδάκια. Και πάλι βγαίνει σαν “καρικατούρα”. Και πάλι οι λοατκιδές θα νιώσουν αδικημένοι. Βσκ για να ήταν ευχαριστημένοι θα έπρεπε όλοι να είναι κιναιδοί και να ζούμε στα Σόδομα.

Αναρωτιέμαι πόσο πρέπει να περιμένουμε για να δούμε τις πρ’ωτες βιγκανικές οβερτούρες σε φίλμ.

1 Like

Συστήνω ανεπιφύλακτα το Okja.

1 Like