Π.α.ο.κ

τι να χαλαρωσω…??
ο βρυζας το ειπε…

εκτος και αν δεν το λες σε εμενα

Είπε ότι πάει Εθνική; Που?

Ραγδαίες ήταν οι εξελίξεις για το θέμα που προέκυψε το πρωί κα αφορούσε τη συνεργασία του Ζήση Βρύζα με τον ΠΑΟΚ. Ο Βρύζας διέκοψε τη συνεργασία του με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στον οποίο εκτελούσε χρέη τεχνικού διευθυντή και παραιτήθηκε από το πόστο του αντιπροέδρου του ΔΣ της ΠΑΕ.

Αυτό που φαίνεται πως κρυβόταν πίσω από όλα ήταν η Εθνική ποδοσφαίρου και η διάθεση του Ζηση Βρύζα να ασχοληθεί με κάτι διαφορετικό. Φυσικά, μεγάλο ρόλο έπαιξε η καλή συνεργασία που είχε ο Βρύζας με τον Φερνάντο Σάντος, του οποίου πρόκειται να είναι ο νέος τεχνικός. Σύμφωνα με πληροφορίες του NOVAΣΠΟΡ FM 94.6, σύντομα πρέπει να αναμένονται οι ανακοινώσεις που θα φέρνουν τον πρώην αντιπρόεδρο του ΠΑΟΚ, στο πλευρό του ομοσπονδιακού τεχνικό.

Το “διαζύγιο” με ΠΑΟΚ

Σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε το πρωί στα γραφεία της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, ο πρόεδρος Θόδωρος Ζαγοράκης και ο Ζήσης Βρύζας αποφάσισαν απο κοινού να μην ανανεώσουν τη συνεργασία τους. Παράλληλα ο πρώην -πλέον- τεχνικός διευθυντής της ομάδας υπέβαλε την παραίτησή του από το Δ.Σ. της ΠΑΕ ΠΑΟΚ.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ:

«Ο Πρόεδρος και το Δ.Σ. της ΠΑΕ ΠΑΟΚ ευχαριστούν θερμά τον Ζήση Βρύζα για την καθοριστική συμβολή του στην υλοποίηση του πλάνου της τελευταίας τριετίας. Η συμμετοχή του υπήρξε πολύτιμη και η αγάπη του για την ομάδα αναμφισβήτητη. Του ευχόμαστε κάθε επαγγελματική και προσωπική επιτυχία στη συνέχεια».

Η ανακοίνωση του Ζήση Βρύζα:

«Αποφασίσαμε από κοινού με τον Πρόεδρο να μη συνεχίσουμε τη συνεργασία μας. Ως μέλος αυτής της προσπάθειας, από διάφορες μάλιστα θέσεις (Ποδοσφαιριστής, Τεχνικός Διευθυντής, Πρόεδρος, Αντιπρόεδρος) πιστεύω ότι υπηρέτησα με ανιδιοτέλεια, πάθος και υπευθυνότητα τον Σύλλογο. Υπήρξε ταύτιση απόψεων στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά ακόμη κι όταν διαφωνήσαμε, προσπαθήσαμε να συνθέσουμε τις διαφωνίες μας για το καλό του ΠΑΟΚ. Αισθάνομαι ότι ένας κύκλος έκλεισε κι ότι θα ήταν καλύτερο για την ομάδα να μη συνεχιστεί η συνεργασία μας. Ευχαριστώ τον Πρόεδρο, Θόδωρο Ζαγοράκη για την εμπιστοσύνη που έδειξε στο πρόσωπό μου».

Η πρόταση του Σάντος

Πιθανότατα το μέλλον θα βρει τον Ζήση Βρύζα στο πλευρό του Φερνάντο Σάντος, στο τεχνικό επιτελείο της εθνικής ομάδας. Σύμφωνα με πληροφορίες, η πρόταση που έχει στα χέρια του ο άλλοτε διεθνής επιθετικός είναι δελεαστική και αναμένεται να την αποδεχθεί.

Άλλωστε ο Πορτογάλος, σκιαγραφώντας στη συνέντευξή του στο contra.gr το προφίλ του βοηθού του, είχε… φωτογραφίσει τον Ζήση Βρύζα μιλώντας για έναν Έλληνα που τον γνωρίζει καλά, αφού είναι δύσκολος στις συνεργασίες.

contra.gr

Αυτό είναι εικασία το αρθρογράφου. Δεν είδα πουθενά να το λέει ο Βρύζας.

Και πάλι σου λέω οτι όντως παίζει πολύ, άλλα μέχρι να γίνει επίσημη ανακοίνωση μην διαδίδουμε φήμες άπο ανυπόγραφα άρθρα.

Όπως και να’χει είμαι πολύ απογοητευμένος…

οντως ρε γαμωτο πολλα περιεργα φετος…παραιτειται ο ζαγορ,μετα ξανα γινεται προεδρος,ο σαντος παραιτειται στην κορυφη της καριερας του στον παοκ,ο βρυζας παραιτειτα στο ακυρο ενω η ομαδα εχει στρωθει…πολυ παρασκηνιο στην πλατη της ομαδας μας,δε ξερω αν ειναι για καλο η για κακο…τεσπα,μακαρι να μην επηρεασει την ανοδικη πορεια που εχουμε τα τελευταια χρονια

Με κάθε refresh που κάνω σε αθλητικές σελίδες, πετάγονται καινούργια άρθρα για την πρόσληψη του Βρύζα στην Εθνική.

Τι να πω…καλή τύχη εκεί, άλλα μη διανοηθεί να ξανα-γυρίσει κάποτε. Όπως και ο Santos.

Δεν είμαστε καφενείο και κάποια στιγμή πρέπει να το καταλάβουν στελέχη και παίχτες.

εισαι καπως λαθος…
δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο θυμωμένος…
ειδε οτι ειναι ανενεργός 10 μηνες το χρόνο και τα χρεώνεται τις λάθος κινήσεις όποτε ειπε να δοκιμάσει άλλου…δεν τρέχει κάτι…

Διαφωνώ στο οτι είναι ανενεργός. Πιο συχνά έβλεπες τη γοητευτική μποέμ (!) φάτσα του, παρά του προπονητή της ομάδας. Είχε ηγετικό ρόλο και ήταν πολυ κοντά στην ομάδα. Τον Ζuela και τον Boussaidi ποιός τους έφερε; Το τρέχον ροστερ είναι δικό του επίτευγμα. Για χάρη του εκδιώχθηκε ο Conceisao.

Το 99% των οπαδών πίνει νερό στ’όνομά του και όλοι λέγανε μπράβο που παραδέχθηκε το λάθος του (στην υπόθεση Beretta).

Φαινότανε εξαντλημένος πάντως και εν μέρη το καταλαβαίνω. Eίναι πολύ μεγάλη η πίεση σ’αυτήν την ομάδα. Όμως δεν μου άρεσε η χρονική περίοδος και ο τρόπος που έγινε. Κοντέψαμε να τον δούμε με αμφίεση της εθνικής στο βραδυνό ματς με τη Σερβία δηλαδή…

Διαφωνέις;

αυτο με τις μεταγραφές ομως ειναι μέσα στον χρόνο πολύ λίγες μέρες…
μπορεί πάντα να καίει το θέμα άλλα δεν παύει να ειναι μια συγκεκριμένη χρονικά κατάσταση…

επίσης δεν εκδιώχθηκε ακριβώς ο πορτογαλος…

και ναι ειναι πιεση…φαντάσου εναν παοκ σε ομίλους champions league με εναν παοκ εκτος ομιλων ουεφα… ειναι τρομερή απόσταση…ειδικα αν χρεωθείς εν μέρη αυτη την απόσταση/διαφορά…

Ρε συ συμφωνώ οτι δεν ήταν καλή η κατάσταση για τον Βρύζα, αλλα διαφωνώ με το timing της παραίτησής του. Ας μην ξεχνάμε οτι δεν ήταν μόνο τεχνικός διευθυντής άλλα και αντιπρόεδρος της ΠΑΕ. Ορφανεύουν δυο θέσεις και η βαρύτητα του Ζήση είναι μεγάλη.

Ίσως στο μέλλον θελήσει να ξανασχοληθεί, άλλα εγώ προσωπικά μόνο στο Ζαγοράκη μπόρεσα να ανεχτώ την επανάνοδο κι αυτό γιατί πολύ απλά εκείνος για νομικούς λόγους δεν μπορούσε να είναι σε διοικητικό συμβούλιο εταιρίας εκείνη την εποχή.

Δεν μπορείς να λες “πανω απ’όλα το καλό της ομάδας” και μια βδομάδα πριν τον κρίσιμο αγώνα με Φενερ να παραιτείσαι. Και να έχει βουήξει και ο τόπος οτι θα ενταχθείς άμεσα στο τεχνικό team της Εθνικής.

εχει παραιτηθεί αλλες δυο φορες…
και επίσης δεν το έκανε ξαφνικά…
το ειπε στον ζαγορακη και του εδωσε άδεια να το σκεφτεί καλύτερα…
και ταυτόχρονα ο ζαγορακης έκανε και σκέψεις και επαφές για τον επόμενο…

Ναι αλλα…τι σχέση έχουν όλα αυτά με αυτά που λέω εγώ; Δε συνεννοούμαστε… Σου’ πα οτι ο Ζαγοράκης τα’χει βάψει μαύρα; Εννοείται ότι έψαξε αμέσως για αντικαταστάτη.

Σκέψου λίγο και την πλευρά των παιχτών. Έφυγε ο προπονητής που τους έφερε στη 2η θέση. Μετά έφυγε ο τεχνικός διευθυντής. Ήρθε νέος προπονητής. Έφυγε ο νεός προπονητής. Ήρθε νέος προπονητής και τέλος παραιτήθηκε και ο τεχνικός διευθυντής. Και ολ’αυτά εν μέσω σημαντικότατων αγώνων και ενώ για πολλούς απο τους παίχτες υπήρχε σκέψη πώλησης. Οι μόνοι που δεν κινδύνευαν να φύγουν ήταν οι τέσσερις που ανανέωσαν συμβόλαιο μέσα στο 2010. Για τους υπόλοιπους όλα ήταν πιθανά. Άντε μετά να συγκεντρωθείς στη μπάλα.

Λοιπόν, για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε αντι να μου γράφεις γεγονότα που γράφουν οι αθλητικές και που ήδη ξέρω, καλύτερα πες μου την άποψή σου όπως κάνω κι εγω.

Και τέλος…τι εννοείς “εχει παραιτηθεί αλλες δυο φορες”;

Μπορείς να τους αναλύσεις λίγο αυτούς τους νομικούς λόγους διότι εγώ δε τους γνωρίζω;

Δεν μπορώ να τους αναλύσω γιατι δεν το κατέχω το θέμα των νομικών, άλλα έχει να κάνει με τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο Ζαγοράκης με το κλείσιμο της ΑΣΠΙΣ στην οποία είχε επενδύσει. Ψάξτο!

οκ…

η πρώτη(επιδερμική και αφελής?)δικιά μου άποψη ειναι οτι στον παοκ κάνετε την τρίχα τριχιά…
πότε να έφευγε ο βρυζας δηλαδή…?? πότε είναι το κάλο το timing ??
η μεταγραφές τελείωσαν, προπονητή έφερε και τον έδιωξαν…τι αλλο να κάνει…? γιατί η φυγή επιβαρύνει την ομάδα για τους αγώνες με την τούρκικη…?? πως θα επηρεαστεί ο λινο ας πούμε?? μάλλον δεν θα επηρεαστεί…

αν ας πουμε ο παναθηναϊκός δεν έπαιρνε τον φρειτας(αν λέγεται έτσι) και έπαιρνε αυτός τον βρυζα πως θα έκανες…?? γιατί τώρα είσαι θυμωμένος χωρίς πραγματικό λόγο…!

*η μια παραίτηση είναι την ήμερα της απόλυσης του ιταλου και η άλλη είναι 2 μέρες πριν πάρει την άδεια του…απλά δεν είναι έγγραφες παραιτήσεις…

**και οι παίχτες καλά θα κάνουν να μην επηρεαστούν απο την φυγή του βρυζα…μερικοί απο αυτούς παίρνουν σε μια μερα οσα βγάζει ο απλος κοσμάκης σε ενα και δυο μήνες…

οποιος παιχτης επηρεαζεται8O απο την φυγη του τεχνικου διευθυντη καλυτερα να το γυρισει στην κομμωτικη.

Συνοπαδέ msle, δεν υπάρχει τίποτα να ψάξω. Για προσωπικούς λόγους έφυγε και για προσωπικούς λόγους επέστρεψε, αδειάζοντας στα ίσια τον Βρύζα που τον είχε διαδεχθεί και φερόμενος στον ΠΑΟΚ σα να είναι το μαγαζάκι του (ή μήπως όντως είναι;).
Aς μη τα δραματοποιούμε όμως πολύ τα πράγματα… Σε όλες τις ΠΑΕ υπάρχει βρωμιά και σαπίλα, ε, το ίδιο και στον ΠΑΟΚ. Πιστέψαμε όλοι για ένα-δυό χρό χρόνια στην ουτοπία. Αφελείς. ΟΚ, no harm done.
Ρεαλιστικά, ένα πράγμα θα ευχόμουνα να ακολουθήσει η παρέα που διοικεί, αυτό που είχε πει παλιά ο Ανδρέας Παπανδρέου στους υπουργούς του: “να κάνετε και κανα δωράκι στον εαυτό σας, αλλά να μην προκαλείτε κιόλας”.

Προς το παρόν ας επικεντρωθούμε στα αγωνιστικά. Για τα υπόλοιπα βλέπουμε…

Έχει πλάκα ο ΜΠΑΟΚ ειλικρινά ρε παιδιά και φίλοι της ΑΕΚ του Βορρά πιστεύεται ότι φέτος με κόντρα οπαδών και δοικησής θα καταφέρετε να κάνετε πορεία όπως με τον Σάντος?
Για εμένα προσωπικά βλέπω τον ΠΑΟΚ να κλατάρει απο δυνάμεις.
Το μόνο που θέλω να αποκλείσατε την Φενέρ(ναι γιατί δεν την πάω), ελπίζω να το καταφέρετε

Φίλε epic εγώ απλά τη γνώμη μου είπα και δεν ξέρω γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο. Αυτό που λέω είναι οτι δεν μου άρεσε η χρονική περίοδος που διάλεξε να φύγει και το γεγονός οτι βούηξε ο τόπος οτι πάει Εθνική μόλις 10 λεπτά μετά την ανακοίνωση (άσχετα αν ακόμα δεν είναι επιβεβαιωμένο).

Δεν μου αρέσει η ανακατωσούρα επτά μέρες πριν τον πρώτο αγώνα με Φενερ. Και όσοι πιστεύουν οτι ο Βρύζας είναι απλά ο τεχνικός διευθυντής δεν έχουν ιδέα για το πως λειτουργει η ομάδα. Ειδικά κάποιοι οπαδοί άλλων ομάδων με την επιφανειακή προσέγγισή τους νομίζουν πως ο ΠΑΟΚ είναι Ολυμπιακός.

Τελοσπάντων, η άποψή μου δεν αλλάζει και σε καμία περίπτωση δεν είμαι θυμωμένος. Δεν ξέρω γιατί έγινε τόσο θέμα λες και είπα κάτι παράλογο.

καλά δεν είπαμε οτι έγινε κάποιο θέμα…
μια συζήτηση κάνουμε…