Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Αυτο.:wink:

Μα οτι αναφερουμε υπαρχει στο ελληνικο dna αρα και σε εμας.Απλα σε καποιους περισσοτερο και σε καοπιους λιγοτερο:roll:

Και καποιοι προσπαθουνε να το μειωσουνε… Και με τοποθετω σε αυτους τους καποιους…

Εξαίρεση είναι εκείνος που δείχνει με τις πράξεις και τις επιλογές του οτι δε συμφωνεί σε κάποια πράγματα με την πλειοψηφία. Εκείνοι που αντιπροτάσσουν τις δικές τους αξίες στις αξίες/συνήθειες των άλλων. Όχι στη θεωρία, αλλά με τις πράξεις.

Και η κριτική στάση είναι κάτι γενικότερο, δεν απευθύνεται πάντα σώνει και καλά απέξω…

+1

:thumbup:

Και ευτυχως ειναι αρκετες αυτες οι εξαιρεσεις… Αλλα στη κοινωνια του καναπε και του θεαματος φαινονται λιγοι…

Μα ζούμε σε μια κοινωνία που σχεδόν ΟΛΟΙ συμφωνούν ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων έχουν όλα αυτά τα αρνητικά! Μαθηματικά αν το δεις, η πλειοψηφία όσων το πιστεύουν, πρέπει να λέει ψέμματα! :wink:

Μονο που αυτοι που λες μονο στα λογια εχουν μεινει…

Ακριβώς. Θα πουν “ε ναι βρε παιδί μου, δίκιο έχεις, αλλά τι να γίνει”.

Και θα ανοίξουν μετά την τιβι να δουν το ριάλιτι.

Αυτα δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση!Κατα τα αλλα συμφωνω σε αυτο για τα αμερικανακια και στο οτι ειναι πραγματικα ελαχιστοι ελληνες που γνωριζουν εστω και τα βασικα για την ιστορια μας.Λετε να υπαρχαν βιβλια της προκοπης και να υπαρχει αυτη η ημιμαθεια.Προσφατο παραδειγμα το βιβλιο της 6 δημοτικου… :wink:

Κι ομως, ισχυουν σε ολες τις περιπτωσεις!!! :wink:

Εγω συμφωνω εκει που λεει “σημαντικοτατο” αλλα διαφωνω εκει που λεει “πριν απο εμας”.Καλο ειναι να ξερουμε πως απο τον παρθενωνα προκυπτουν διαστασεις της μεγαλης πυραμιδας του χεοπα της αιγυπτου… :wink:

Βασικα αναφερομαι στο αλλο που εκανες bold… :wink:

Οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν αναπτυξει πολλες επιστημες, οπως και οι αλλοι λαοι… Τωρα, το να συγκρινεις ποιος ηταν καλυτερος ειναι αστειο μου φαινεται… Ασε το Λιακοπουλο να ασχολειται με αυτο…

Δε θυμαμαι να συγκρινα σε post μου λαους μεταξυ τους. :dunno: Εγω εκανα μια απλη ιστορικη επανορθωση.
Οσο για το αλλο θεμα υπαρχει και τεκμηριωση DNA μεταξυ αλλων… :wink:
Ο καθενας εχει τις αποψεις του και τις πεποιθησεις του ομως και δεν χρειαζεται να τσακωθουμε κιολας. :smiley:

Συζητηση κανουμε… :wink:

Το DNA θα το χρησιμοποιησεις να συγκρινεις με ποιον? Τον Αριστοτελη? Ακυρο νομιζω…

Κι όμως, ισχύουν :slight_smile: Αν αναφέρεσαι στα τμήματα του κειμένου που τόνισες δλδ. Τα πράγματα είναι απλά. Ο ελληνικός πολιτισμός ήταν σπουδαίος, μοναδικός, αλλά δέχτηκε κι αυτός τις επιρροές των πολιτισμών που προυπήρχαν. Όπως συμβαίνει με όσους πολιτισμούς βρίσκονται σε επικοινωνία (κυρίως μέσω εμπορίου, εκείνη την εποχή) μεταξύ τους. Οι Βαβυλώνιοι, οι Αιγύπτιοι, οι Θράκες, οι Φοίνικες, επηρέασαν σε πολλά πράγματα τους Έλληνες - οι οποίοι φυσικά δέχτηκαν τις επιρροές και δημιούργησαν κάτι καινούργιο, κάτι ξεχωριστό.

Και φυσικά ύστερα απο 2500 χρόνια ο σύγχρονος Έλληνας κουβαλάει στο αίμα του δεκάδες λαούς. Δε περιμένει κανείς απο σας να ανοίξει το χέρι του και να βγάλει το αίμα του Αριστοτέλη, σωστά? :slight_smile: Η “φυλετική καθαρότητα” είναι μια απο τις πιο κωμικές (αλλά και τραγικές) ιδέες που γέννησε το (όχι και τόσο καθαρό) ανθρώπινο μυαλό.

Και εντάξει να τα ακούω αυτά απο μικρότερους σε ηλικία. Με τους μεγαλύτερους τι γίνεται, που πάνε και αραδιάζουν βλακείες “εθνικής υπερηφάνειας”, που στηρίζονται σε ακατανότητα πράγματα όπως οι επιτυχίες ανθρώπων που έζησαν χιλιάδες χρόνια πριν, ή σε ακόμα πιο ακατανόητα, που φτάνουν τα όρια της μεταφυσικής, όπως το… “αίμα” και η φυλή και άλλες τέτοιες εξυπνάδες. Αντί να κοιτάνε το παρόν, το τώρα, την τωρινή κατάσταση, και τους ίδιους τους τους εαυτούς. Και σαλεύουν έτσι τα μυαλά του κοσμάκη? Ε ρε γράψιμο που σας χρειάζεται. Γιατί όσο τους δίνουν σημασία…

Να πιστεύουμε ότι οι Έλληνες είχαν τον πρώτο και σημαντικότερο πολιτισμό, ότι είναι “αμόλυντοι” μέχρι σήμερα κτλ κτλ και να είμαστε όλως τυχαίως και εμείς Έλληνες δεν είναι τρομερή σύμπτωση?

Είμαι πολύ περίεργος ο Λιακόπουλος τι θα πίστευε αν είχε γεννηθεί στο FYROM ή στην Αίγυπτο… Και όλοι αυτοί που τον πιστεύουν.

Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πολίτη του κόσμου και πατρίδα μου όλη τη γή.

Οι Κινέζοι ξέρεις ότι τύπωναν χαρτονομίσματα από το 2000 π.Χ.? Όπως επίσης ότι οι χαρακτήρες του ελληνικού αλφαβήτου είναι δανεικοί από το φοινικικό ?:wink:

  • 1000

Και το πιό εξοργιστικό είναι η συκοφάντηση του γερμανού ιστορικού Φαλμεράιερ από τα σχολικά βιβλία ιστορίας ως “ανθέλληνα” κλπ. Ο άνθρωπος έχει μπεί στο στόχαστρο ελληνικού και τουρκικού εθνικισμού επειδή υποστήριξε κάποια πράγματα που κάθε άνθρωπος με λογική σκέψη θα καταλάβαινε. Ότι δεν υπάρχει φυλετική καθαρότητα των ελλήνων (μετά από 2000 χρόνια και με τόσους λαούς που πέρασαν από εδώ είναι δυνατό αυτό ???) και το στοιχειώδες του μεγάλου αριθμού ποντίων που ζούσαν στην Τουρκία και που ο τουρκικός εθνικισμός ήθελε να τους παρουσιάσει ως τούρκους (αυτή η ιστορία μου φέρνει στο μυαλό και τους Πομάκους, που ο ελληνικός εθνικισμός θέλει να τους πείσει ότι είναι έλληνες και ο τουρκικός εθνικισμός ότι είναι τούρκοι, ενώ οι άνθρωποι δεν είναι τίποτα από τα δύο, είναι ΠΟΜΑΚΟΙ, ένα φύλλο σλάβικης καταγωγής.

Καλα, αυτο το τελευταιο να ελληνοποιουμε τα παντα το εχουμε…:stuck_out_tongue:

Και γλετζεδες ειμαστε, και ολα τα εχουμε… Λιγοτερη γκρινια ομως… Καλη θα ηταν…

Ανάφερε ποιους και δώσε μου πηγές να πάω να διαβάσω.

Γι’ αυτό και οι Τούρκοι αρχίζουν να ασπρίζουν.

Αν ξεχνάς το παρελθόν, δεν πας μπροστά.


Αγαπήστε πραγματικά τη χώρα σας (μας) για να σας αγαπήσει κι αυτή αντί να ψωλομιζεριάζετε όλη την ώρα…εμετικό έχει καταντήσει, νισάφι…