Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Οι περισσοτεροι ειμαστε μαλακες, ειδικα στην οδηγηση:p

Επειδη την αγαπαμε θελουμε να την αλλαξουμε… Εμεις που κραζουμε ειμαστε εμεις που θελουμε να αλλαξουμε αυτη τη νοοτροπια…

Σωστος, σωστος, σωστος. Γιαυτο ειχε γραψει αλλωστε και ο Σεφερης το ποιημα που ελεγε “οπου και να κοιταξω, η Ελλαδα με πληγωνει”

Όχι Billy όποιος γκρινιάζει και δεν είναι άξιος να είναι καλύτερος προς την κοινωνία και τον εαυτό του τότε μόνο μίζερος θα είναι.

Το να αλλάξεις μια κακή νοοτροπία για καλύτερη ποιότητα ζωής είναι απόλυτα σωστό αλλά βάσει του προφίλ του καθένα εδώ είμαι σε θέση να καταλάβω ποιος θέλει να αλλάξει προς το καλύτερο και ποιος όχι. :wink:

Ωπα, μισο. Αμφισβητεις το οτι ο ελληνικος πολιτισμος δεν ηταν αυτοφωτος αλλα πηρε στοιχεια απο εξισου μεγαλους προγενεστερους του? Αμφιβαλεις για το οτι ο κινεζικος πολιτισμος προϋπηρχε του ελληνικου και μεγαλουργουσε? Ή μηπως θεωρεις οτι ο σημερινος ελληνας εχει την ιδια καταγωγη με τον αρχαιο? Κατσε μετρα ποσοι λαοι περασαν απο δω ως κατακτητες, με ποσους ηρθαν σ’επιμειξια οι Ελληνες που ζουσαν σε αλλες χωρες κλπ. Τυχαιοι ειναι οτι οι Τουρκοι που ηταν σχιστοματηδες Μογγολοι εχουν πλεον την φυσιογνωμια ενος μεσογειου? Οπως αυτοι αναμειχθηκαν με αλλους πολιτισμους, ετσι εγινε και με μας.
Δεν ειναι καλο να ξεχνας το παρελθον, ουτε ομως να το εχεις μπροστα σου σ’οτι κανεις κι οτι πεις. Παρελθον ειναι, παει, τελειωσε. Τιμητικο το οτι ζουμε στην ιδια χωρα και μιλαμε την ιδια γλωσσα με ατομα που ηταν οντως σπουδαια, αλλα ΤΕΛΟΣ ολα αυτα. Ειμαστε η μονη χωρα που ειναι προσκολλημενη στο παρελθον αντι να κοιταξει το παρον και το μελλον. Ρεζιλι γινομαστε συνεχως γιατι σε καθε θεμα υπενθυμιζουμε τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο. Ε φτανει πια.
Την αγαπη στην χωρα μας θα την δειξουμε αν βοηθησουμε στο να γινει καλυτερη, οχι αν ψωροπερηφανευομαστε για το τι εκαναν πριν 2500 χρονια καποιοι κυριοι.

Σε αυτο με βρισκεις συμφωνο… Αλλα ειναι πολλοι οι οποιοι γκρινιαζουν, αλλα πανω απ’ολα ειναι καλυτεροι και ως προς τον εαυτο του και ως προς την κοινωνια…

Οσο για το αλλο, τι να σου πω, εσυ θα ξερεις καλυτερα…

Παντως, αν η ιδια η χωρα δεν σε αγαπα, γιατι να την αγαπησεις κι εσυ?

Ακριβως! Η Ελλαδα σημερα δεν νομιζω οτι εχει τιποτα για να υπερηφανευεται… Αμα ρωτησεις καποιον, θα συνεχισει να αναμασαει την ιδια καραμελα “εμεις φτιαξαμε παρθενωνες κλπ”… Το θεμα ειναι σημερα τι κανουμε… Και οπως ειπα η Ελλαδα δεν εχει να επιδειξει τιποτα τη σημερινη εποχη…

Φάσκεις και αντιφάσκεις, διάβασες καλά τι έγραψα;

Μα γι’ αυτό υπάρχουν λιγότεροι βάρβαροι πια.
Τρανό παράδειγμα οι μογγολότουρκοι που αρχίζουν και ασπρίζουν.
Η μεγαλη ιδέα στου Βυζαντίου είχε και αρνητικά.

Τι είπες ρε παλικάρι, τι;;;

Ποιος ρε υποστήριξε αρχαίο ελληνικό πολιτισμό;
Ο Κωστάκης ή ο Γιωργάκης;
Κοίτα μάθε ποιες χώρες διδάσκουν αρχαία ελληνικά και ποιες όχι (εμείς)…

Η τελευταία σου πρόταση είναι από τις χειρότερες που έχω ακούσει στη ζωή μου.
Κρίμα.

Μπορει να ακουγεται καπως λεγοντας “καποιοι κυριοι”, αλλα η ουσια αυτουνου που θελει να πει ειναι σωστη… Το ειπα και πριν, αν ρωτησεις καποιον για την Ελλαδα του σημερα, θα αρχισει να σου λεει για την Ελλαδα του τοτε…

Συμφωνω και επανερχομαι δριμυτερος…

Τι επιχείρημα είναι αυτό και που κολλάει;

Anyway, δε νομίζω να είναι έτσι αλλά ακόμα κι έτσι δεν το βρίσκω κακό.

Επειδη ο λεντ ειπε το ιδιο πραγμα… Αλλα χρησιμοποιησε ορους που σε ενοχλησαν, εκει κολλαει…

Οσο για το αλλο, εγω το βρισκω κακο… Δεν ειπα να ξεγραψεις αυτα που καναν οι αρχαιοι Ελληνες, αλλα δεν γινεται να τα χρησιμοποιεις σαν καραμελα οταν δεν εχεις να επιδειξεις τιποτα τη σημερινη εποχη…

Για να αντιπαρατεθούν σε ποιον;
Σε συζητήσεις με ποιους;

Που ακόμα κι αν γίνεται αντιπαράθεση με ξένους (αλήθεια πότε;;; :wink: ), όση λάσπη και να ρίχνουν εγώ θα δηλώνω περήφανος και τυχερός που είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ.
Αυτό.

Check pm!

Ξεκιναω απ’το τελος και παω στην αρχη. Το κυριοι ειναι υποτιμητικοι? Κριμα, γιατι αν διαβαζες ολα μου τα ποστ θα εβλεπες ποσο μεγαλους θεωρω αυτους που αναφερω ως κυριους. Αλλα και τα προηγουμενα ποστ μου να μη διαβαζες, το λεω 4 σειρες πιο πανω.
Κι ο Κωστακης κι ο Γιωργακης κι ο Κωστικας κι ο Γιωρικας κι ολοι. Γιατι αυτη η αρρωστημενη προσκολληση στο παρελθον ξεκιναει απο τα σχολεια. Εκει προσπαθουν για πρωτη φορα να μας κανουν να μιλαμε μονο για το παρελθον μας. Εκει μας κρυβουν ολα τα στραβα των αρχαιων. Μας υπενθυμιζουν ποσο μεγαλος στρατηγος ηταν, και οντως ηταν, ο Αλεξανδρος, αλλα για τον ιμπεριαλιστικο του πολεμο κουβεντα. Ποια η διαφορα του απο τον πολεμο του Τζενγκις Χαν? Να διαδωσει τον ελληνικο πολιτισμο μας λενε… Μαλιστα, κατακτωντας ολες τις χωρες του τοτε γνωστου κοσμου. Τεραστιος στρατηγος ο Αλεξανδρος, αλλα κατακτητικους πολεμους εκανε. Που να μας το πουν στο σχολειο αυτο… Υπεροχος ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος αλλα το θεμα των σκλαβων περναει στο ντουκου. Οι αλλοι βαρβαροι ομως σκλαβωναν οσους κατακτουσαν… Ενα ακομα παραδειγμα που βεβαια ξεφευγει ιστορικα: Απ’οσα ειπε ο Τσωρτσιλ για τους Ελληνες μας μαθαινουν οτι “οι Ελληνες δεν πολεμανε σαν ηρωες αλλα οι ηρωες σαν Ελληνες” κι οχι οτι μας ειχε αποκαλεσει πρωτογονους που αν τους δωσουν μαχαιρια θα σφαχτουν μεταξυ τους. Για ολα αυτα, ναι, φταινε ολοι οσοι συντηρουν αυτην την προπαγανδα.
Το οτι μαθαινουν αρχαια Ελληνικα τι ακριβως σημαινει? Ερχεται σε αντιπαραθεση με οσα λεω? Σημαινει οτι ο σημερινος Ελληνας δεν ειναι προϊον επιμειξιας πολλων λαων? Σημαινει οτι ο ελληνικος πολιτισμος ηταν ο πρωτος σπουδαιος? Σημαινει οτι πρεπει ακομα να κοκορευομαστε για το παρελθον και να γραφουμε στα τετοια μας το τωρα και το αυριο? Μονος σου το ειπες, ΑΡΧΑΙΑ ελληνικα κανουν, οχι ελληνικα. Αντιθετως εμεις κανουμε Αγγλικα κι οχι Κελτικα ή Σαξονικα.
ΔΕΝ ειναι αρνητικο το να ερχονται σε επαφη δυο λαοι. Ελεος πια, ανθρωποι ειμαστε ολοι, τι το κακο εχει να ειμαι εγω προϊον Σλαβου και Ελληνιδας?
Και μιας και μιλησες για Τουρκος, ο νεοελληνας πιο πολλα κοινα εχει μ’αυτους παρα με τους αρχαιους Ελληνες.
Δεν καταλαβα σε ποιο σημειο αναιρω τα λεγομενα μου, ειδικα απο την στιγμη που λεω τα ιδια και τα ιδια.

Με ποιους ηγετες ακριβως μπορουμε να επιδειξουμε κατι αξιολογο.Οι Ελληνες παραμενουν Ελληνες στην καρδια και ελπιζω να μην σερνομαστε αιωνιως σε αυτο το χαλι.Γενικοτερα απο τοτε που ο Χριστιανισμος ανελαβε την καθοδηγηση μας δεν εχουμε να επιδειξουμε τιποτα(εκτος της Αγιας Σοφιας).Τοσο απλα…Και κατι αλλο επειδη αναφερθηκε κατι για κραμα.Βλεπετε κανεναν Ελληνα πολιτη που να κυκλοφορει αναμεσα μας και τα χαρακτηριστικα του να φερνουν σε Σλαβο,Αραβα η οτιδηποτε αλλο εχετε πει?

Τι σχεση εχει η Αγια Σοφια με τον Ελληνισμο?

Λεντ, +1

1ον, ουτε Χριστιανος ειμαι, ουτε δωδεκαθεϊστης αλλα πρεπει να θυμασαι οτι ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος παρηκμασε 500 χρονια πριν ο Χριστιανισμος αναγορευτει ως επισημη θρησκεια της αυτοκρατοριας. Τον Χριστιανισμο μπορει να τον κατηγορησεις, ή μαλλον τους εκρπροσωπους του για να μαστε και δικαιοι, για τον σκοταδισμο του Μεσσαιωνα, αλλα οχι για τον συγκεκριμενο πολιτισμο.
2ον, και οι Σλαβοι της ανατολικης Ευρωπης ηρθαν σε επαφη με αλλους λαους και αλλαξαν και τα δικα τους χαρακτηριστικα. Επισης μην ξεχνας παραγοντες οπως κλιματολογικες συνθηκες και επιμειξιες με αλλους ανθρωπους, διαφορετικης καταγωγης. Και φυσικα δεν ειναι μονο η σεξουαλικη επαφη, ειναι και η επιδραση τους στον πολιτισμο μας.

Τωρα που το ξαναστεφτομαι καμια…Εκτος και αν πιστευει κανεις οτι οι σχεσεις Ελληνισμου και Εκκλησιας ειναι σημαντικες και μπλα μπλα μπλα… :roll:

Ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος ειχ παρακμασει και αλλες φορες αλλα καταφερε να γινει και παλι σπουδαιος.Το θεμα ειναι με ποιο τροπο καταφερε να “αναγορευτει” ως επισημη θρησκεια.Δεν κατηγρω τον Χριστιανισμο γιατι ειναι θρησκεια που πιστευει στην ελευθερη βουληση του ατομου για αυτο κατακρινω τους εκπροσωπους της.Στο δευτερο μερος δεν μου απαντας σε αυτο που λεω αλλα και παλι αφου λες για πολιτισμο των βαρβαρων θελω να σε ρωτησω κατι.Ποιον πολιτισμο?Γιατι δεν εχει αφησει ιχνος απο παλια αυτος ο πολιτισμος και ποια η συσχετιση του με τον Ελληνισμο?(homework :stuck_out_tongue: )