Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Χωρίς πλάκα, έχετε σκεφτεί αν ποτέ θα τα υποστηρίζατε όλα αυτά αν είχατε γεννηθεί σε άλλη χώρα? Απλά σκεφτείτε το, εντελώς θεωρητικά…

Προσωπικά δεν έχω κάτσει να προβληματιστώ ποτέ αν είμαστε οι Έλληνες ανώτεροι από άλλους. Ούτε αν έχουμε σπουδαιότερο παρελθόν. Ούτε αν είμαι “καθαρός” Έλληνας. Είναι εντελώς ανούσιο.

Με το ίδιο ενδιαφέρον θα διαβάσω Έλληνες φιλοσόφους και με το ίδιο ενδιαφέρον Κινέζους.

Απλά κι εμένα με εκνευρίζουν κάποια πράγματα. Αυτά που είπε ο led για την παιδεία είναι πολύ σωστά! Χωρίς να έχω διαβάσει από αλλού, από το γυμνάσιο ήδη μου φαίνονταν πολύ αστεία κάποια πράγματα που μας λέγανε! Για τον Αλέξανδρο κι ένα σωρό άλλα. Ειλικρινά υπάρχει μεγάλη αφέλεια στον κόσμο. Λογικά αν το δει κανείς.

Βάλτε καλά στο μυαλό σας ότι βλέπουμε κατά 99,9% την ίδια τηλεόραση, λαμβάνουμε κατά 99,9% τις ίδιες πληροφορίες με έναν οποιοδήποτε ξένο άνθρωπο “πολιτισμένης” χώρας… Αυτή είναι η ουσία. Και οι επιστημοφανείς ερμηνείες μόνο αστείες ακούγονται (εκτός αν ανακαλυφθεί το γονίδιο της “Ελληνοσύνης”, τότε πάω πάσο)

1ον, το πως αναγορευτηκε ως επισημη θρησκεια ειναι γνωστο αλλα οφειλεται ξεκαθαρα στους αυτοκρατορες που τον επεβαλαν. Και δε νομιζω να τον επεβαλαν επειδη ηταν θρησκοι, σωστα?
2ον, σου απαντησα σ’αυτο που λες, κοιτα ξανα το ποστ μου και θα καταλαβεις γιατι δεν μοιαζουμε με τους ανατολικοευρωπαιους, οι οποιοι επαναλαμβανω δεν ειναι 100% Σλαβοι.
3ον, ΚΑΘΕ λαος εχει πολιτισμο. Δηλαδη θα πρεπει να δεχομαστε επιροες μονο απο σπουδαιους πολιτισμους? Η γλωσσα, τα ηθη, τα εθιμα, η γενικοτερη νοοτροπια, ολα αυτα ειναι στοιχεια του πολιτισμου ενος λαου.

1ον,Σωστα
20ν,σορι αλλα ειλικρινα δεν το εχω καταλαβει.Αν θες καντο μου πιο λιανα. :dunno:
3ον,Ναι,καθε λαος εχει πολιτισμο αλλα για να παρει θετικα στοιχεια ο Ελληνικος πολιτισμος απο καποιον αλλο θα πρεπει να προυπαρχει η εστω να συμβαδιζει χρονολογικα.

O πρώτο αξιόλογος πολιτισμός αναπτύχθηκε μεταξύ του Τίγρη και του Ευφράτη (βλ Μεσοποταμία)

Η Αίγυπτος προυπήρχε φυσικά φυσικά…
Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι οι πρώιμοι εληνικοί πολιτισμοί πήραν πάρα πολλά από τους λεγόμενους “Λαούς της θάλασσας” οι οποίοι με τη σειρά τους πήραν πάρα πολλά από όλους τους λαούς της Αν. Μεσογείου (και τους Αιγύπτιους μεταξύ αυτών)

2ον, Οι σεξουαλικες επαφες με αλλους λαους εγιναν πριν πολλα χρονια. Απο τοτε σκεψου οτι και λογω του κλιματος αλλα και λογω επαφων με αλλους ανθρωπους, πιθανως διαφορετικης προελευσης, τα χαρακτηριστικα μας εχουν αλλοιωθει. Παρε για παραδειγμα τον μεσο Αμερικανο λευκο. Μπορει να ειναι πολωνικης ή σουηδικης ή γαλλικης καταγωγης, περισσοτερο ομως μοιαζει στους ομοεθνεις του παρα στους ευρωπαιους. Επισης, οι ανατολικοευρωπαιοι δεν ειναι απαραιτητα Σλαβοι. Απλα τις περιοχες κατεκτησαν Σλαβοι. Πλυθησμος ομως προϋπηρχε κι εκει με αποτελεσμα ν’αλλαξουν κι αυτοι.
3ον, Εδω εισαι λαθος νομιζω. Η αλληλεπιδραση με καποιον πολιτισμο αφηνει καταλοιπα μιας και αμφοτεροι οι πολιτισμοι δεχονται επιρροες. Δεν εχει σημασια αν ο ενας πολιτισμος προϋπαρχει του αλλου ή αν ο ενας προσφερει στον αλλο θετικα στοιχεια.

Μανο οι πρωτοι αξιολογοι πολιτισμοι αναπτυχθηκαν στη Μεσοποταμια αλλα νομιζω οτι προσμετραται μονο ο τοτε γνωστος κοσμος στους Ελληνες, με αποτελεσμα να παραβλεπεται ο Κινεζικος πολιτισμος.

Σωστή παρατήρηση…

Υπάρχουν αρκετά πράγματα, αλλά το επίπεδο του νεοέλληνα φαίνεται από το ότι τα αγνοεί. Για παράδειγμα ελάχιστοι είναι αυτοί οι οποίοι κάθονται να διαβάσουν ένα έργο του Καστοριάδη ή ένα βιβλίο του Καζαντζάκη μπας και ξεστραβωθούν, αλλά προτιμούν να ξοδέψουν τον χρόνο τους στην εποικοδομητική δραστηριότητα των μπουζουκίων. Βέβαια πάντα είναι σε θέση να περηφανευτούν για τους “αρχαίους ημών προγόνους”.:wink:

Εγώ θα τα υποστήριζα, διότι απορρίπτω το έθνος-κράτος καθώς πιστεύω ότι το μόνο αποτέλεσμα που έχει είναι οι διενέξεις μεταξύ των λαών και η διατήρηση των υπάρχοντων κοινωνικών συσχετισμών καθώς και του νεοφιλελευθερισμού, πράγματα τα οποία απεχθάνομαι.

Και οι πολιτισμοί των Ίνκας, Μάγιας και Αζτέκων…

Γιατι η ανθρωποτητα παει κατα διαολου??? Αν δεν υπηρχαν θρησκειες, κρατη, εθνη, πατριδες κλπ ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος… Για τους λογους που ειπε ο Sharuman… Ο Lennon στο Imagine μιλαγε για ενα κοσμο χωρις στρατους, πατριδες, εθνη κλπ… Και τον φαγανε… Δεν νομιζω οτι ηταν τυχαιο…

Eιλικρινά το 'χεις γαμήσει κι έχει ψοφήσει.
Προσπαθείς να αποδείξεις τι; Και πως;
Οι “κάποιοι κύριοι” δημιούργησαν τη δημοκρατία, έδωσαν τα φώτα τους στον πολιτισμό.

Λες “Εκει προσπαθουν για πρωτη φορα να μας κανουν να μιλαμε μονο για το παρελθον μας.”
Τί κάνουν είπες;;; [-X
Εγώ γτ τόσα χρόνια στα θρανία κατάλαβα το αντίθετο;
Γτ τότε ψαχνόμουν να δημιουργήσω προσωπικότητα διαβάζοντας μόνο αναλήθειες εις βάρος της χώρας μου πολλές φορές που το κατάλαβα μετά;
Γτ έπρεπε να γίνω 19 ώστε να προλαβαίνω να διαβάζω εξωσχολικά βιβλία για να μάθω αλήθειες;

Για τον Μ. Αλέξανδρο αυτό ξέρεις μόνο;

Προπαγάνδα έπρεπε τόσα χρόνια να καταλαβαίνεις ποιος κάνει και ποιος όχι αλλά κτά τη γνώμη μου πια δε μπορείς. (βλ. Τσώρτσιλ)

Δλδ ειλικρινά πες μου τώρα είναι αυτό επιχείρημα 19χρονου;
Λίγο σοβαροί να είμαστε για την τέλεια γλώσσα.

Στην πρότελευταία πρόταση δε, δεν ξέρω αν πρέπει να μπω στον κόπο να σου απαντήσω…

Μόνο και μόνο γι’ αυτή την πρόταση δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς.

Ας πω κάτι ακόμα.
Αν πιστεύεις ότι είσαι προϊόν τουρκόσπορων και κάθε λογής ξένων μπράβο σου.
Εγώ προσωπικά αν μου το αποδείκνυαν ακόμα και με επιστήμονες, DNA και VGA που λέει ο λόγος, θα αυτοκτονούσα.

Το ότι δεν έχεις σε υπόληψη τη χώρα σου και τα επιτεύγματά της θα πρέπει να προβληματίσει μόνο εσένα και κανέναν άλλο.

Γιατι τετοιος φανατισμος ρε συ?

Δεν είναι φανατισμός να πιστεύω σε ιδανικά και αξίες της χώρας μου.

Ε βασικα γαμα το γιατι αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τ’αυτια μου. Ακομα κι ο Καρατζαφερης με το Λιακοπουλο θα γελουσαν σε ορισμενα. Ουτε που διαβαζεις τι λεω, ουτε που καταλαβαινεις, υπεκφευγεις, απαντας σ’οτι θες, γαμα τα με κεφαλαια γραμματα ενα πραμα.

Υπεκφεύγω;;; #-o :lol:

"Ακομα κι ο Καρατζαφερης με το Λιακοπουλο θα γελουσαν σε ορισμενα. "

Το γάμησες σου λέω.

Νομιζω πως δεν εχουμε κατι να πουμε παραπανω… Ο καθενας εχει τις αποψεις του…

Για ποιό λόγο τέτοια απαξίωση στην αντίθετη άποψη? Πόσο μάλλον όταν χρησιμοποιώ και επιχειρήματα.

Εχει επικρατήσει μια μαλακισμένη νοοτροπία στην Ελλάδα που λέει ότι οποιος εξυμνεί την χώρα και δεν μιλάω για τα άκρα μιλάω για μια μέση κατάσταση αποκαλείιται αμέσως φασίστας εθνικόφρων κτλ…Το ίδιο επίσης ισχύει για όσους ασχολούνται με την αρχαία ιστορία και με την ιστορία της Ελλάδας γενικότερα…Βεβαια οσοι δεν υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις θεωρούνται αμέσως προοδευτικοί και ιδεολόγοι λες και δεν πιάνουν και αυτοί το άλλο άκρο τρομάρα τους…Λες και μόνο αυτοί έχουν δίκιο…Στο όνομα της προοδευτικότητας να τα ισοπεδώσουμε όλα,να τα εκμηδενίσουμε σαν να μην υπάρχει αύριο…Οπότε να κρίνουμε με ίσα μετρα και σταθμά στην τελική…:wink:

Καλά το θέμα του Λένον είναι διαφορετικό…ένας βλάκας τρελός τον έφαγε.
Όλοι σας έχετε πάνω κάτω κάποιο δίκιο,εγώ περισσότερο συμφωνώ με τον gigatron και τον ηλία στην αρχή.Ούτε εγώ έχω τρέλα με την Ελλάδα,ούτε πιστεύω ότι είμαστε ο καλύτερος λαός αλλά δεν είμαστε και τόσο χάλια…όλοι οι λαοί έχουν προβλήματα+ελαττώματα,στο χέρι μας είναι να τα βελτιώσουμε!

Ναι σωστα, ενας βλακας τρελος… Οπως και τον Luther King ενας βλακας τρελος τον εφαγε, οπως και τον Kennedy ενας βλακας τρελος τον εφαγε…

ξεφεύγουμε νομίζω…

Οπως νομιζετε…