Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Τα διαβασα ολα και συνοψιζω στο εξης.

Ηρωας!!!:stuck_out_tongue:

αλιμιώτικο λόμπι

Θα κανω αγωνες για να απενεξαρτητοποιηθει ο Αλιμος απο την Ελλαδα!!!

Θελουμε ελευθερο κρατος ω ρε…:stuck_out_tongue:

Διαβάζω τα posts και δε μου κάνει τίποτα εντύπωση. Οι αντιθέσεις εδώ δεν είναι παρά μια μικρογραφία όλων όσων θα υποστήριζε ο κόσμος έξω. Θα ήθελα να μπορούσε να υπάρξει συμφιλίωση αλλά για να είμαι ειλικρινής δε γίνεται με μια κουβέντα σ’ ένα φόρουμ (ή σε έναν καφέ) να αφήσει κάποιος όλη την ως τώρα παιδεία που έχει πάρει (ή δεν έχει πάρει), τον τρόπο που μεγάλωσε, τις επιρροές που δέχτηκε και δέχεται…

Είναι σεβαστές οι απόψεις όσων διαφωνούν… απο κει και πέρα, αν δε μπορεί να υπάρξει κάποια αμοιβαία κατανόηση, ας το αφήσουμε.

Αναφέρθηκε τόσες φορές το θέμα της “φυλής”, των εξωτερικών χαρακτηριστικών, το αν “μοιάζουμε” με τους τάδε ή τους δείνα… Φτάνει ρε παιδιά. Όχι άλλο κάρβουνο… Μιλάμε για ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ γαμώτη μου, όχι για τη μούρη του καθένα!..

Θυμάστε τους Ναζί και τον φανατισμό τους? Με την ανωτερότητα της φυλής τους?.. Ξέρετε πόσο ΑΙΜΑ έχει χύσει η ανθρωπότητα με τέτοιες ιδέες?.. Κι όμως καρδιά της Γερμανίας, για όποιον γνωρίζει λίγο ιστορία, ήταν η Πρωσσία. Η οποία φυλετικά αν το πάρουμε, κάθε άλλο παρά αμιγώς και “καθαρά” γερμανική ήταν. Ήταν περισσότερο ένα κράμα γερμανικών και σλαβικών λαών. Ωστόσο ήταν η καρδιά της Γερμανίας, και ο Χίτλερ στην προπαγάνδα του δε μιλούσε γι’ αυτό.

Γιατί τα λέω αυτά θα μου πείτε? Γιατί εκεί οδηγούσαν πάντα αυτές οι αντιλήψεις περί “φυσικής ανωτερότητας”… Στην τραγωδία. Σε άλλο ένα αιματοβαμμένο κεφάλαιο στο κατακόκκινο βιβλίο της ανθρώπινης Ιστορίας.

Ας περιορίσουμε την κουβέντα (αν λέμε, συνεχιστεί) στον πολιτισμό. Στα επιτεύγματα του. Έχοντας αυτό υπόψη είπα στην αρχή οτι οι σύγχρονοι Έλληνες δε μπορούν να καυχιώνται για τον πολιτισμό των σκυλάδικων, των ρουφιανιών, των ριάλιτι, της καταστροφής του περιβάλλοντος, των ανισοτήτων, της αδικίας. Και αυτό ΔΕΝ αφορά ΜΟΝΟ τους Έλληνες αλλά ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ! Αφορά την ανθρωπότητα στο σύνολο της.

Και ναι, είναι γεγονός πως αν είχαμε γεννηθεί σε χώρα έξω απο την Ελλάδα τι θα λέγαμε? Και ξέρετε τι διδάσκουν τα βιβλία στα σχολεία σε άλλες χώρες? Στις ΗΠΑ “God bless America”… στους βόρειους γείτονες μας καλλιεργούν την εχθρότητα απέναντι μας και τη δική τους ανωτερότητα… Στις μουσουλμανικές χώρες τον φανατισμό απέναντι στη Δύση και το κλείσιμο σε μια ατελείωτη παράδοση… Στην Κίνα μέχρι τον 19ο αιώνα αντιμετώπιζαν τους ξένους με απαξίωση… και τώρα προσπαθούν, συνδυάζοντας τις σκληρότερες όψεις του καπιταλισμού με τον ολοκληρωτισμό του “κομμουνισμού” τους να τους ξεπεράσουν όλους και να γίνουν υπερδύναμη… Οι Ισπανοί και οι μεταγενέστεροι Ευρωπαίοι κατακτητές ξεπάστρεψαν τους ιθαγενείς της Αμερικής τον 16ο αιώνα και έπειτα, κρατώντας στο ένα χέρι το ξίφος, και στο άλλο τη βίβλο… ήταν και αυτοί πεπεισμένοι για την ανωτερότητα του πολιτισμού τους βλέπετε…

Δε βλέπετε πια που οδηγεί αυτό το πανηγύρι?.. Επιτέλους… Όλοι πια πρέπει να είμαστε “ανώτεροι” ο ένας απο τον άλλο… Και να το στηρίζαμε στα ΤΩΡΙΝΑ μας επιτεύγματα, τότε ναι, πάω πάσο. Αλλά να το στηρίζουμε στα σπουδαία, αλλά μακρινά επιτεύγματα σπουδαίων ανθρώπων που έζησαν τόσο παλιά…

Όχι, δε “μιζεριαζόμαστε” και τέτοιες εξυπνάδες. Θέλουμε τη διαφορά απλά. Ζητάμε διαρκώς το καλύτερο. Και επειδή είμαστε ρεαλιστές βλέπουμε πως έχουν τα πράγματα, και επειδή είμαστε ρεαλιστές ζητάμε το αδύνατο (σας θυμίζει κάτι αυτό?). Θέλουμε απλά να ζούμε σε έναν ειρηνικό κόσμο χωρίς αδικία. Αυτό είναι όλο. Και όταν την αδικία τη βλέπεις μέσα στο ίδιο σου το σπίτι… δε θα το κριτικάρεις? Θα λες “α, εδώ όλα είναι τέλεια, οι άλλοι έχουν μόνο το πρόβλημα”?

Ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός ήταν μοναδικός, απίστευτος, νιώθω περήφανος όταν κάνω βόλτες στην Ακρόπολη και πατάω σε εδάφη που ξέρω πως πάτησαν κάποτε άνθρωποι με τους οποίους κατα τ’ άλλα δε νομίζω πως με συνδέουν πολλά πράγματα, πέρα απο τη γλώσσα (μη με βάλετε πάλι να μιλήσω για το αίμα, έλεος). Η ελληνική θάλασσα είναι υπέροχη, τα νησιά, το φαγητό, και ναι, είναι φιλόξενοι οι άνθρωποι εδώ, συχνά είναι ζεστοί, αγαπώ αυτή τη χώρα. Αλλά αγαπώ και τη φύση, όπου και αν βρίσκεται αυτή, είτε ένα βουνό της Ιαπωνίας, είτε ένα δάσος στη Νότια Αμερική. Και τόσοι και τόσοι λαοί έχουν καταπληκτική ιστορία. Και γουστάρω τους ανθρώπους με ελεύθερο πνεύμα, που είναι ζεστοί φιλικοί και ευχάριστοι, πρόθυμοι να μοιραστούν πράγματα και αντιλήψεις. Και στους ανθρώπους σύνορα δεν υπάρχουν.

Οι αρχαίοι Έλληνες δεν αντιμετώπιζαν απαξιωτικά τους άλλους λαούς… Δεν έχετε να δείτε πως περιγράφει ο Ηρόδοτος στο έργο του τους ξένους… αναφέρεται στα έθιμα τους, στις συνήθειες τους, με περιέργεια, με ερευνητικό βλέμμα, αλλά ποτέ με απαξίωση. Γιατί ΑΥΤΟ ήταν οι αρχαίοι Έλληνες. Όταν αισθάνεσαι σίγουρος για τον εαυτό σου, δε χρειάζεται να περηφανεύεσαι γι’ αυτό. Εξαίρεση ο Περικλής στον Επιτάφιο του Θουκιδίδη. Εκθείαζε τα των Αθηναίων, έναντι των Σπαρτιατών. Προσοχή όμως, εδώ μιλάμε για περίοδο πολέμου, περίοδο ανασφάλειας και άγχους. Βλέπετε που πάει το πράγμα?..

Οι Έλληνες ονόμαζαν τους ξένους “βάρβαρους” εννοώντας οτι η γλώσσα τους, επειδή τους ήταν ακατανόητη, έβγαζε κάτι ήχους σαν “βαρ βαρ”. Το νόημα “απολίτιστος” που δόθηκε στη λέξη βάρβαρος είναι μεταγενέστερο.

Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα όσο κριτικάρουμε ό,τι δε μας αρέσει, ούτε χάνουμε την “ταυτότητα του Έλληνα”. Γιατί τους αρχαίους έλληνες, ένα απο τα στοιχεία που τους χαρακτήριζε, που τους έκανε τόσο ξεχωριστούς την περίοδο εκείνη, ήταν η κριτική σκέψη. Σε αντίθεση με τόσο κόσμο σήμερα.

Τελικά, ναι, έχουμε πολλά να διδαχτούμε πιστεύω απο τους αρχαίους έλληνες… Οι οποίοι γνώριζαν τουλάχιστον τι θα πει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

Τους αρχαίους ημών προγόνους φυσικά ούτε που τους ενδιαφέρει αν εμείς “περηφανευόμαστε” γι’ αυτούς… Εκείνοι έκαναν το έργο τους, πρόσφεραν και με το παραπάνω. Εμείς, αλήθεια, τι κάνουμε?

Και, ναι, είναι γεγονός πως πνεύματα όπως ο Καστοριάδης ή ο Καζαντζάκης αντιμετωπίζονται ακόμα ως “αιρετικοί” (με την κακή έννοια) απο κάποιους “ελληνάρες”. Όταν μερικές απο τις σημαντικότερες πνευματικές μορφές του τόπου σου τις αντιμετωπίζεις με τέτοιο τρόπο, τι λέει αυτό?.. Κι όμως, τους 2 αυτούς συγγραφείς, και άλλους σαν αυτούς, οι ξένοι τους έχουν διαβάσει περισσότερο. Όπως και τον Πλατωνα, και τον Αριστοτέλη, και τον Όμηρο, και τον Ευριπίδη κλπ…

Παιδία έχω αδίαψευστά στοιχεία ότι υπάρχαν και υπάρχουν σχέσεις μεταξύ Ελλήνων.Ακόμαι και το ίδιο το Forum το πιστεύει:

Πιστεύετε ότι οι έλληνες είναι… (Multi-page thread 1 2 3 … Last Page)
red pyramid

Today 00:52
by freedomofrock Go to last post
101 934 Off Topic

GAY (Multi-page thread 1 2 3 … Last Page)
manos87

Eνώ ταυτόχρονα αποκαλύπτέται ότι όντως κάτι έτρεχε στην Πάρο μεταξύ του Μάνου και του σερβιτόρου:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Aloe θέλουμε να μάθουμε την άληθεια για τα φρικτά αίσχη που συνέβησαν:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Α, και δε περιμένω όπως είπα με ένα ποστ να αλλάξω τη γνώμη κανένα. Είμαι αρκετά ώριμος για να ξέρω πως αυτό δε γίνεται. Εκείνοι που θα συμφωνούσαν πριν, θα συμφωνήσουν και τώρα, οι υπόλοιποι όχι. Κλασικά, και ο τροχός γυρνάει ξανά και ξανά…

Αυτά

ellanor.-

Θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον Ellanor γιατί δεν είχα δει το κειμένο του και από κατώ έβαλα την δικία μου…
Sorry, γιατί το κείμενο ήταν πραγματικά πολύ κάλο :smiley: και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο:wink:

Χαχααχαχαααα καλα έκανες!! Χρειάζεται και το χιούμορ, ειδικά σε κάτι συζητήσεις σαν αυτή :lol:

Κατά ένα περίεργο τρόπο, πιστεύω πως ταιριάζει που βρίσκεται απο κάτω…

To καλυτερο ποστ στο thread ειναι αυτο… Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο…

Βεβαια, διαφωνω σε ενα πραγμα…

Επρεπε να αναφερεις και τις Ελληνιδες περα των φαγητων κλπ:p :stuck_out_tongue:

Εξωτερικά τουλάχιστον, οι Ελληνίδες είναι απο τα καλύτερα μωρά στην Ευρώπη…

:stuck_out_tongue: :lol:

Βασικα προτιμω τις ξενες, για λογους που εξηγω απο pm οποιος θελει:p

Αλλα καλα το τονισες,εξωτερικα ειναι απο τις καλυτερες…:wink:

Ακριβώς.

Αρκει να μην ειχαν σχημα αχλαδιου.

Γίγατρον μα τω θεώ ρε μάγκα μου έυχομαι το παιδί σου να βγεί ομοφυλόφιλο και να ερωτευτεί Τούρκο. Τι διαφορά έχεις από τους Χίτλερς πιχι ρε κακομοίρη που καυχιέσαι πως χεις μάθει και ιστορία από τότε που τελείωσες το σχολείο. Αναρωτιέμαι τι σκατά έχεις διαβάσει. Επίσης, οι απαντήσεις σου μονίμως περιορίζονται σε “δεν αξίζει να σχολιάσω”, “εδώ τι να πω” και με γλωσσίτσες. Ντρέπομαι που ανήκω στην ίδια φυλή με την πάρτη σου, πως το λένε.

Η άλλη που έγραψε, “ντάξει , δεν τρελαίνομαι και για Ελλάδα αλλά συμφωνώ με Γίγατρον” ποια είναι; Άλλα ωραία από κει. Σαν το βάζελο και το γουέμπλεη έχετε καταντήσει. Αυτοί είν οι έλληνες. Τραβάτε κάντε και κανά DNA τεστ καλού κακού μπας και αδειάσει ο τόπος από τα ίδια σας τα χέρια. Ντροπή και οργή ρε.

Κατατασσεις και εμενα στα φασιστοειδη?Νταξει,ο Gigatron ξεφυγε κατα τη γνωμη μου στο σημειο που λεει “αν ημουν ξενος θα αυτοκτονουσα” που νομιζω οτι κατι αλλο θα ηθελε να πει αλλα δεν το διατυπωσε σωστα.Στα υπολοιπα ο Gigatron δηλωνει πραγματα που ειναι αυτονοητα για αρκετους Ελληνες πολιτες.Αν ρωταγαμε εναν πολιτικο που ανηκει στη νεα δημοκρατια η το πασοκ την αποψη του για το κραμα της ελληνικης φυλλης με αλλους λαους σαφεστατα και θα διαφωνουσε.Σας θυμιζω οτι τα συγκεκριμενα κομματα πιανουν τουλαχιστον το 70%.Οποτε το να τα χωνεις τοσο χοντρα νομιζω οτι ειναι υπερβολικο και σκεψου σε τη θεση φερνεις τον αλλον οταν του λες οτι επιθυμεις το παιδι του να βγει gay.Λιγο πιο χαλαρα ρε παιδια!Διαλογο προσπαθουμε να κανουμε,οχι και να προσβαλουμε ο ενας τον αλλον… :frowning:

συμφωνω με αυτα που εχουν πει ο Led Zeppelin και Unholly…
προσφατα εκανα την ιδια συζητηση σε ενα αλλο φορουμ, και πραγματικα δε βγαζεις ακρη με αυτους τους πορωμενους εθνικιστες…
εχουν ειπωθει παρα πολλα πραγματα δεν μπορω να τα σχολιασω ολα.
παντως αυτη η καλλιεργεια του ρατσισμου για τους ξενους ξεκιναει απο το σχολειο, με τα βιβλια βασικα της ιστοριας τα ελεινα και τα τρισαθλια…απο κει και περα μερικοι το ψαχνουν και μερικοι οχι.

Μ’αρεσει που με τον ellanor αποδυναμιτισαμε λιγο το κλιμα, αλλα φτου και απο την αρχη…:stuck_out_tongue:

παραπέμπω εδώ

:wink: