Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Πιστεύω ότι οι Ελληνες είμαστε φιλότιμοι(κατά βάθος),αλλά και ωχ αδερφιστές,τα αφήνουμε όλα για αύριο…

Να επαναδιατυπώσω , λιγάκι πιο ήρεμα.

Γίγατρον, που βλέπεις να αντικατοπτρίζεται ακριβώς το μεγαλείο των προγόνων σου; Στη γενιά του The Mall, του Μεγάλου Αδελφού, στη γενιά του φραπέ-γλυκό-με-γάλα, στη γενιά της αγραμματοσύνης, της οικοδομής και του φράχτη το σαββατόβραδο; Το ότι υπήρξαν και μεγαλούργησαν δε μου λέει κάτι (πέρα από το ότι υπήρξαν και μεγαλούργησαν),μάλιστα είμαι βέβαιος πως αν γεννιόσουν αλλού, το ίδιο (και περισσότερο λέω γω) θα τους θαύμαζες και θα σου λέγαμε και μπράβο.

Εσύ τι νομίζεις δηλαδή, ότι θέλουμε να βάλουμε φωτιά στη χώρα; Όχι δα ρε μόρτη, αλλά ρώτα έναν σοβαρό ξένο την άποφσή του για την Ελλάδα σήμερα. Ξέρεις τι θα σου πει; “Σουβλάκι εντ μαλάκες μαν!” (ΜΟΝΟ). Και δε θα ναι “τουρκόσπορος” (την οποία λέξη θα ικέτευα να μην ξαναχρησιμοποιήσεις γιατί πραγματικά με προσβάλλει.)

Στην τελική, ποιος είσαι εσύ που θεωρείς τον εαυτό σου πρώτα Έλληνα και μετά άνθρωπο; Επειδή έτυχε να γεννηθείς εδώ; Ποιος είσαι εσύ για να χεις το δικαίωμα να θεωρήσεις το παιδάκι στην Αφρική πχ (το οποίο επαναλαμβάνω, ΤΥΓΧΑΝΕΙ να μην εισαι εσύ), πρώτα ΕΧΘΡΟ, μετά ΑΦΡΙΚΑΝΟ, και μετά ΆΝΘΡΩΠΟ; Πραγματικά η μόνη λέξη που ρχεται στο μυαλό μου είναι “ζώο”. Α, και “τέρας”.

Τέλος, για δώσε μία σε παρακαλώ την άποφσή σου για μετανάστες και πρόσφυγες. Γιατί έτσι όπως μου τα λες, αν ήσουν Αυστραλός, θα είχες βγει παγανιά να φας Ελληνάρες.

Συμφωνω με τα περοσσοτερα που λες… Αλλα μην βγαινεις εκτως εαυτου… Καθε χωρα εχει το ζενιθ και το ναδιρ της… Εμεις ειμαστε στο δευτερο… Μας αρεσει η οχι ειμαστε απομιναρια εκεινης της ενδοξη αρχαιοτητας που υμνουμε ολοι… Οσο για τους αλλους λαους παιζουν πολλα που κανουν εναν λαο να αδειχτει η οχι… Προσωπικα αντιπαθω τους Τουρκους. Ισως δεν μου δωθηκε η ευκαιρια να γνωρισω καποιον κ να αλλαξω γνωμη. Το θεμα του τοπικ ομως πιστευω ηταν οι ελληνες ως ανθρωποι… Και σε αυτο ειμαστε αρκετα καλοι…

Ε αυτό λέω κι εγώ περί απομειναρίων και συμφωνώ εν μέρει περί “καλών παιδιών”. Απλά σήμερα το ότι μπερδεύουμε τον Πλάτωνα με τον Πλούταρχο λέει πολλά για την παιδεία και για το tribute που δίνουμε στους τότε (για τους οποίους επαναλαμβάνω πως το “κωλοαμερικανάκι” γνωρίζει και σέβεται περισσότερο. Για τον Έλληνα χρησιμεύουν μόνο ως βιτρίνα). Που διαφωνήσαμε; Πού βγήκα εκτός εαυτού στο παραπάνω ποστ μου;

Έντιτ: Δεν αμφιβάλλω για το ότι οι Γίγατροι δε θα δουν καν το από πάνω ποστ μου και θα πάρω απάντηση μόνο για την προηγούμενη σελίδα, με κάποιο εξυπνακίστικο σχόλιο. Ας έχει.

να τονίσω εδώ ότι η διαφορά ανάμεσα στους αρχαίους έλληνες και στους νεοέλληνες είναι χαώδης.Μετά από τόσους αιώνες και τόσες προσμίξεις,δεν έχουμε καμία σχέση με δαύτους.ούτε καν στη γλώσσα.
οπότε,το γεγονός ότι τους θεωρούμε προγόνους,είναι αρκετό,δεν έχουμε λόγο ως νεοέλληνες να είμαστε περήφανοι για την Ελλάδα.
Αυτοί τότε μεγαλούργησαν σε κάποιους τομείς,ξεχώρισαν από άλλους λαούς,σίγουρα,αλλά η σημερινή πραγματικότητα είναι άλλοι.
Εγώ προσωπικά,εννοείται ότι δε βάζω καμιά Ελλάδα και καμιά χώρα πάνω από μένα και από ανθρωπιστικά ιδανικά.ω ρε.

Αχεμ…

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Πως κατάλαβες εσύ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα ότι είμαι σύμφωνος με τη γενιά του The Mall, του Μεγάλου Αδελφού, τη γενιά του φραπέ-γλυκό-με-γάλα, τη γενιά της αγραμματοσύνης, της οικοδομής και του φράχτη το σαββατόβραδο;;;
Θέλω πολύ να μου το εξηγήσεις πραγματικά.

“Το ότι υπήρξαν και μεγαλούργησαν δε μου λέει κάτι”

Οk, καλύφθηκα πλήρως.

“Όχι δα ρε μόρτη, αλλά ρώτα έναν σοβαρό ξένο την άποφσή του για την Ελλάδα σήμερα.”

Τότε γτ μας σπιλώνουν συνέχεια ρε φίλος; :wink:

“ποιος είσαι εσύ που θεωρείς τον εαυτό σου πρώτα Έλληνα και μετά άνθρωπο;”

Είμαι ο Πάνος και ναι θεωρώ τον εαυτό μου Έλληνα και είμαι πολύ περήφανος γι’ αυτό έστω κι αν “τυχαίνει” όπως λες.
Στα ιδανικά της πατρίδας μου περιλαμβάνονται όλα.

“αν ήσουν Αυστραλός, θα είχες βγει παγανιά να φας Ελληνάρες”

Ειλικρινά εξήγησέ μου αυτό το πόρισμα πως το 'βγαλες; :-k

Και τι ακριβώς θες να σου πω για τους μετανάστες και πρόσφυγες;

Πρωτα ειμαστε ανθρωποι και οπως αγαπω τον Ελληνα αγαπω και τον Τουρκο και τον Αλβανο και τον Ιταλο και ολους… Ειπαμε, σε καθε χωρα υπαρχουν καλοι και κακοι…

Αγαπάς ποιον;

  1. Χμ, τα ποστ σου δείχνουν πως συμμερίζεσαι την άποψη πως το τότε μεγαλείο υπάρχει ακόμα ζωντανό.
  2. Δεν πόσταρα αυτό, έβαλες το μισό κουότ. Σέβομαι τα όσα έγραψαν, ωραία αναγνώσματα, ασπάζομαι μερικά, δεν ασπάζομαι άλλα, αλλά δεν ισχύει τίποτα από αυτά σήμερα. Τα έγραψαν, μπράβο τους, τα ακυρώσανε οι ίδιοι οι νεοέλληνες, ξαναμπράβο τους. Τι να κάνουμε τώρα;
  3. Μανία καταδίωξης το λέω αυτό. Δε σε σπιλώνει κανείς. Έγραψα μάλιστα ΠΩΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ περισσότερο από μένα και σένα. Απλά πλέον η Ελλάδα δεν είναι παρά διακοπές με χαμηλού επιπέδου κόσμο. Όταν οι αγορές βιβλίων στο εξωτερικό είναι υπερδεκαπλάσιες από τις εδώ, τι να πω πάλι; Μιλάνε τα στοιχεία.
  4. Πάλι το μισό κουότ (όχι που δε θα το κανες). Δε μου έγραψες γα τον ξένο που πεινάει και εσύ τον κοιτάς από το θρόνο σου και του πατάς το κεφάλι γιατί είναι ξένος.
  5. Από το ότι είσαι Έλληνας και πυροβολείς αβέρτα. Πάλι τα ίδια θα λέμε; Αν τύγχανε να γεννηθείς εκεί που έχει άπειρους Ελληνόσπορους, με την ανατροφή που έχεις τώρα, να δεις πόσο ανθέλληνας θα ήσουν. Είσαι καθαρά ζήτημα ζαριού.
  6. Τίποτα , γάμα το. Δεν θ κάψω άλλα κύταρρα.

Ρε συ Πανο, δεν ξερω τι σου εχουν κανει εσενα οι Τουρκοι και βλεπω τετοια αντιπαθεια, αλλα εμενα δεν μου εχουν κανει τιποτα… Και οταν ειχαν γινει οι σεισμοι στη Τουρκια, εγω εβλεπα Ελληνες που ειχαν παει για ανθρωπιστικη βοηθεια, γιατι πανω απ’ ολα ειμαστε ανθρωποι γαμωτο… Υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι Ελληνες, οπως υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι Τουρκοι… Και αποψεις “μας ειχαν 400 χρονια σε σκλαβια” φανταζουν ηλιθιες σημερα…

Μπρέηντεντ.

Η οπτική σου γωνία είναι τελείως διαφορετική από τη δική μου και τη θεωρώ λάθος.

Δεν είναι ανάγκη να βάλω ολόκληρ το κουότ που λες για να σου απαντήσω, παίρνω μόνο τη βασική χαζομάρα που έχεις γράψει και που χρίζει απάντησης. (χρίζει;)

Είμαι Έλληνας και πυροβολώ αβέρτα;
Ok then, είμαι Έλληνας και πυροβολώ αβέρτα, ότι πεις δε χαλάω χατίρια.

Έβγαλες βέβαια και πόρισμα ότι θα γεννιόμουν ανθέλληνας…προφανώς έχεις μαντικά χαρίσματα.

Άσε που είμαι και κωλόπαιδο με κακή ανατροφή “που μεγάλωσα στο πλούσιο Περιστέρι, που ο πατέρας μου είναι μεγιστάνας και ρέει στο χρήμα, που πήγα σε ιδιωτικά σχολεία, που έχω τη δυνατότητα να πάω για άπειρες σπουδές στο εξωτερικό, που…, που…, που…”.
Είπαμε δε χαλάω χατίρια, άρα ναι λοιπόν έχεις δίκιο.

  1. Πρόβλημά σου.

Αυτό περίπου. ότι θες διαβάζεις.

Ας υποθεσουμε οτι κανεις το μπανακι σου στη θαλασσα σ’ενα νησακι του Αιγαιου. Παραδιπλα σου ενας Τουρκος πνιγεται και ζηταει βοηθεια. Εισαι ο μονος εκει κοντα. Θα τον αφησεις να πνιγει επειδη ειναι Τουρκος?

Οι Γίγατροι τα διαβάζουν όλα, αλλά απαντούν στα πιο πρόσφατα γτ τα λόγια τους σε κάθε περίπτωση έχουν την ίδια βαρύτητα και σημασία και αν τα παρέθεταν όλα θα ξημεροβραδιάζονταν.

Το αν θα φανεί η ανωτερότητά μου από τη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αναιρεί τα όσα μου στέρησαν 400 χρόνια και το που και πόση θα ήταν τώρα η Ελλάδα. :wink:

Επ, κι άλλος με μαντικές ιδιότητες. Επίσης, ποια βαρύτητα ρε κακομοίρη. Πώς την έχετε δει δω μέσα ξέρω γω. Και τέλος, ΜΟΥ στέρησαν; ΜΟΥ; ΣΟΥ; Που αν ζούσες τότε ρε θα έτρεχες να κρυφτείς ή θα κατέδιδες, κατά πάσα πιθανότητα. Άσε που αν ζούσες στη Σπάρτη που τόσο αγαπάς πιο πριν, με 1.50 ανάταση θα πήγαινες στον Καιάδα δίπλα σε έναν καμμένο πούστη.

  1. Ανωτερος ειναι ο μεσος Τουρκος που δεν σκεφτεται ετσι και μας βλεπει ως μια γειτονικη χωρα και τιποτα διαφορετικο.
  2. ΣΟΥ στερησαν?
  3. Που και ποση θα ηταν τωρα η Ελλαδα, για πες. Α, που και ποση θα ηταν τωρα η Ελλαδα αν δεν υπηρχε ο Αλεξανδρος να κατακτησει εδαφη. Ο Ιουστινιανος. Σε τι διαφερουν απο τον Μωαμεθ και τον Σουλεϊμαν?

Το παραθέτω για να μη χαθεί, μιλάμε για πολύ επίπεδο.

Γελάστε ελεύθερα.

:lol: :lol: :lol:

Σωστόοοος.

Το επιπεδο εχει χαθει πολλες σελιδες πισω σε αυτο το τοπικ…:roll:
Εγω δεν θα μιλησω γιατι διαφωνω και με τους μεν και με τους δε και θα πεσουνε να με φανε.
Το ποστ του ellanor νομιζω και του Davidian ηταν τα πιο σωστα εδω μεσα.