Φιλία

ναι
του λογους για τους οποιους πιστευω κατι τετοιο θα τους εξηγησω αυριο…γιατι δεν σας βλεπω απο την νυστα μου :sleep: :sleep: :sleep: :sleep:

Nαι.
Και μου φαινεται περιεργο που τοσο πολλοι (ειδικα αγορια) υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει.
Δηλαδη αυτοι τις βλεπουν ολες σεξουαλικα?

Ναι,ναι,ναι.Τουλάχιστον σε 'μένα,μόνο 1 αγόρι μπορώ να το λέω πραγματικά φίλο.Ενώ με τα κορίτσια τα πάω πολύ καλύτερα.

Πάντως,πιστεύω ότι κάποιοι άντρες και κάποιες γυναίκες δεν μπορούν να κάνουν τέτοια φιλία,μιας και είναι από πρίν προκατελιμένοι/ες,κυρίως με τον τρόπο που νέφερε ο Therion.

Γνωστους αρκετους και γενικα παρεες αλλα φιλοι πολυ λιγοι. Βεβαια μπορει να εξελιχθουν καποιοι σε πολυ καλους φιλους γιατι με εχουν στηριξει σε δυσκολες στιγμες και τους εχω στηριξει και εγω. Πολλες φορες μια προστριβη μπορει να ανανεωσει μια φιλια η να μια απλη παρεα που μετα θα εξελιχθει σε φιλια. Πριν καποια χρονια ειχα τσακωθει για καποιο θεμα με εναν φιλο και δεν μιλαγαμε 3 μηνες μετα αφου τα βρηκαμε και ζητησε καια υτος ειλικρινη συγνωμη η δεθηκαμε περισσοτερο και πλεον μπορω να τον πω κανονικο φιλο και οχι απλα γνωστο. Παντως το να απομονωνεσε μετα απο μια μαλακια που μπορει να παιχτει δεν ειναι οτι καλυτερο το ειχα κανει και ηταν η χειροτερη περιδος στη ζωη μου χαλαρα διδαχτηκα απο αυτο ομως. Υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις βεβαια οπως να χαλαει μια φιλια επειδη καποιος αλλαξε ξαφνικα με την παροδο του χρονου. Ενας που ηταν χρονια φιλος ξαφνικα τον ειδαμε ολοι στην παρεα μας να κοιταει πλεον αποκλειστικα τον εαυτο του και τον εκανε με ασχημο τροπο, φυσικα παρολο που ολοι μπορει να μιλαμε με αυτον κανονικα κανεις ομως δεν τον θεωρει πελον ανθρωπο εμπιστοσυνης που θα σε βοηθησει στη δυσκολη στιγμη η δεν θα κανει πουστια οταν εχει την ευκαιρια για αυτο και πλεον αυτος ειναι μονος του το ξερει και δεν εχει καταλαβει ομως τη τις συνεπειες ακομα. Κατι τετοιους να τους κανετε περα συμβουλη μου. η φιλια πιστευω οτι ειναι το πιο σημαντικο πραγμα στην ζωη.

Αν είναι πατσαβούρες όχι! :stuck_out_tongue:

Ναι. Αλλα μερικες φορες ειναι δυσκολο να κρατηθουν ισορροπιες και ξεφευγει το πραγμα στο σεξουαλικο. Δεν θελει πολυ. Μοναξιες και οι δυο, λιγο ποτο, χαλαρη διαθεση. Προσωπικη εμπειρια…

Το θεμα ειναι αν μετα απο αυτο ειναι και οι δυο ωριμοι αρκετα να επιστρεψουν στην προτερη κατασταση…

φιλους καλους εχω 7 , παιδια που τα γνωριζω και τα εμπιστευομαι 100% και επειδη εχω περασει πολλα καλα και κακα μαζι τους , τους εχω σαν αδελφια μου . παντως γνωμη μου ειναι για να βρεις ατομα που να μπορεις να τα αγαπας πανω απ’ολα δεν χρειαζεται τοσο χρονος , οσο διαφορες καταστασεις που μπορει να περασουν και να παραμεινει η σχεση αυτη αναλλοιωτη.

οχι οχι οχι .[-X δεν μπορει να γινει αυτο . καποια στιγμη ο ενας απο τους δυο θα δει τον αλλο ερωτικα 100% .και μετα τα πραγματα γηνονται πολυ δυσκολα .:wink:

φίλους έχω 1 κολλητό καμία 12αριά χρόνια και άλλους 2 φίλους…αφού την έπαθα έμαθα αλλά και μαθαίνω…
θα συμφωνήσω ότι οι φίλοι φαίνονται στις καταστάσεις αλλά ο χρόνος την ωριμάζει…
φιλία μεταξύ αγοριού και κοριτσιού(κολλητή) δεν υπάρχει [-X μην κοροιδευόμαστε,ξεφεύγει πάντα…

Αυτο που ελεγα.
Μην το γενικευετε ρε παιδια.Το οτι μπορει,υπο συγκεκριμενες συνθηκες,να συμβει κατι μεταξυ τους δεν σημαινει οτι δεν μπορουν ναι ναι κολλητοι ενα αγορι και ενα κοριτσι.
Εχω 4 φιλες απο 2α Λυκειου,απο το φροντιστηριο μου,τις οποιες δεν ειδα ποτε ερωτικα.Κανουμε ακομα παρεα,ειδικα με τη μια βλεπομαστε καθε μερα,και ποτε δεν ξεφυγε κανεις.Δεν ειμαστε πια τοσο κολλητοι βεβαια,αφου αλλες εχουν περασει σε αλλες πολεις,αλλα δεν φταιει το σεξουαλικο.

Ακριβως!!!

Και μετα ερχονται τα υπολοιπα…

Έχω για παρέα 5-6 άτομα, αλλά φίλους μόνο 2 άτομα. Με τον ένα κάνουμε παρέα από το γυμνάσιο, τον άλλο τον ξέρω 3 χρόνια, αλλά είμαστε φίλοι εδώ και έναν χρόνο. Γενικά κάνω δύσκολα γνωριμίες με άλλους, δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν είμαι καθόλου κοινωνικός ούτε των δημοσίων σχέσεων, παρά το ότι δείχνω αλλιώς. :dunno: Επίσης, πολλές φορές τη βρίσκω περισσότερο μόνος, παρά με παρέα.

Αν θυμάμαι καλά ο Φρόιντ είχε πεί ότι κάθε φιλία είναι λανθάνουσα ερωτική έλξη.Δείτε το έτσι.Αν δεν μπορεί να υπάρξξει φιλία μεταξύ αγοριού-κοριτσιού χωρίς ερωτικό τοιχείο,τότε το ίδιο υσχίει για κάθε σχέση.

  • 1! Συμφωνώ με τον Χρήστο!
    Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλά άτομα που θεωρούν φιλία το χαχαχούχα , το θέμα είναι τι γίνεται στα δύσκολα… :-k

Αυτό πιστεύω κι εγώ.
Το κακό είναι όταν εξαρχής ο ένας απ’τους δύο δεν το βλέπει μόνο φιλικά, και νομίζει ο άλλος ότι αυτό που έχουν είναι απλά φιλία. Μετά γίνεται (^&@^) :?

δύσκολο εως ακατόρθωτο.

Φυσικά και μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα στα 2 φύλα… Δεν είναι το πιο εύκολο, αλλά συμβαίνει.

Γιατί όλοι το βρίσκουν τόσο δύσκολο γμτ!!!Προσπαθήστε να δείτε τον άνθρωπο,και όχι το φύλο!:wink: Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο…:-k

Τα φιλαρακια που εχω αποκτησει εδω μεσα δεν τα αλλαζω με τιποτα στον κοσμο…σας αγαπω ολους πολυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!
Κολλητη, αδερφικη φιλη εχω μια…!!!

βασικα σαν ανθρωπο ξεκινας παντα να τον βλεπεις, αλλα μερικες φορες σου γυριζει στην πορεια :frowning: