Ποιος είναι ο καλυτερος Ψυχολόγος?

Το τελευταίο είναι το σπουδαιότερο, αλλά και το πιο δύσκολο.

Άσχετο. Ο ξένος είναι ίσως ότι καλύτερο έχω διαβάσει ποτέ.

παλιοτερα ελεγα τα εσωψυχα μου στον τοιχο,αργοτερα εβαλα μια αφισα του Λεννον και τα λεγα σε αυτονανε(ειχαν ανησυχησει οι δικοι μου :stuck_out_tongue: το παιδι μιλαει μονο του!) Μετα κατι λιγα σε φιλους αλλα το καλυτερο ειναι να τα λες…
στον ανθρωπο σου,αν υπαρχει :slight_smile: :oops:

το τελευταιο ειναι προνομοιο των γυναικων μονο

fixed… :lol::lol::lol::lol:

Βασικά εγώ από μικρή τα λέω στο ημερολόγιο, που ξέρω ότι δεν θα με προδώσει ποτέ:p
Αλλά δεν το έχετε στις επιλογές (ξύλο) και θα πω τον τοίχο, γιατί ακόμα και σε κολλητούς δεν τα λέω όλα.

ναι ναι,ειδες πως φαινεται η κομμουνιστρια? :stuck_out_tongue: :lol:

εγω ειμαι ο ψυχολογος του εαυτου μου…

οι φιλοι αλλα και οι ειδικοι καμια φορα φορα δεν ειναι κακοι
μπορουν ανετα να σε καθοδηγησουν ωστε να μπορεις να καταλαβεις καλυτερα τον εαυτο σου.

Όλα μα πιο πολύ ο εαυτός σου.Όταν δεν μπορείς να τα κρατήσεις μέσα σου καλύτερα να τα λες σε κάποιον φίλο που θα σου πει πράγματα που εσύ δεν τα είχε σκεφτεί και ξαφνικά μπορεί να σου φανούν τα πάντα απλά.Η οικογένεια σου ίσως όχι τόσο επειδή μάλλον θα σου πει τα πιο απαισιόδοξα πράγματα που όμως ξέρεις ή υποψιάζεσαι ότι αληθεύουν(π.χ άμα πεις στους γονείς σου ότι έχεις πολλοί λίγους φίλους αντί να σου πουν ότι μην ανησυχείς θα βρείς και ότι δεν φταις εσύ θα σου πουν,μα και ποιος έχει φίλους,μετά από λίγα χρόνια όλοι θα φύγουν).Όταν σε ψυχολογούν μπορεί να θες να σου πουν το τι πραγματικά πιστεύουν αλλά θες και να ακούσεις κάτι σε φάση “όλα θα πάνε καλά”,“δεν φταις εσύ αλλά περισσότεροι οι άλλοι”.Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με μένα:p.Βέβαια όταν κάθομαι με τον εαυτό μου πάντα προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός αλλά θέλω να ακούσω και ένα καλό λόγο βρε παιδί μου:p

Προσωπικα πιστευω οι οικογενεια και οι φιλοι μου. Οποτε εχω καποιο προβλημα η χρειαζομαι καποιον για να μιλησω για ενα θεμα που με απασχολει σε σαυτους τους δυο απευθυνομαι

Ψηφισα την οικογενεια γιατι κανενας δεν σε ξερει καλυτερα απο αυτην και θα ειναι κ πιο αντικειμενικη πιστευω σε θεματα που θα ηθελε καποιος υποστιριξη μετ την εννοια του οτι σε καμια περιπτωση δεν θελουν το κακο σου (οχι οτι οι φιλοι το θελουν αλλα εισαι περισσοτερο σιγουρος)

δεν πιστευω οτι καμια οικογενεια μπορει να προσφερει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ κριση σε καταστασεις που εμπλεκουν μελη της.
χρειαζεται να ειναι καποιος που σε αγαπαει και ενδιαφερεται μεν για εσενα αλλα να μην σε εχει συγγενη.
τοτε ειναι που λεγονται ολα εξω απο τα δοντια (αναλογα βεβαια και με το ατομο)

εν ολιγοις, συνηθως ο καλυτερος ψυχολογος ειναι ο “ανθρωπος μας”…
με τη μονη διαφορα, οτι αν ολα γυρισουν αναποδα, εχει και καλυτερα “στοιχεια” για να μας αποτελειωσει…

Καποιος τυχαιος στον δρομο
Για την ακριβεια οχι ακριβως τυχαιος… Ισως καποιος απλα γνωστος , που δεν προκειται να πει κατι και δεν του πεφτει κ λογος. Αλλα θα μου δωσει και καποια σωστη συμβουλη χωρις να με γραψει στα @@ του

Οι φίλοι μου…

ψηφισα η οικογενεια μου γιατι τις περισσότερες φορες είναι τα ατομα που μας ξερουν καλυτερα και θελουν το καλο μας…
κατα βάθος αν δεν σκεφτουμε εμεις το πρόβλημά μας, ο,τι και αν μας πει -ο ενας και ο αλλος- δεν θα βγαλουμε ακρη.

τοιχος,μουσικουλα και ενα καλο ποτακι 8)

θα έλεγα η παλάμη μας αλλά προφανώς δεν είναι μόνιμη λύση και θα φάω μπαν:p.Άραο καλύτερος ψυχολόγος είναι οι κοντινοί μας αρκεί και εμείς να είμαστε αρκετοί ανοιχτοί σε απόψεις και “ταπεινοί” ώστε να λάβουμε την άποψη τους υπ’όψην και όχι να την απορίψουμε ως “τι λες ρε μαλάκα”

Τι ερώτηση είναι αυτή; Εννοείται ο Jim Matheos…
Δεν υπάρχει κανένα από τα θέματά μου, που να μην έχει αναφέρει στους στίχους του. Και χωρίς να του έχω πει και πολλά πράγματα. Ξέρει αυτός…
Eκτός από αυτόν, όσοι σε αγαπάνε αληθινά, όπου και αν ανήκουν…

οι φιλοι μου πιο πολυ

Η οικογενεια και οι(πολυ στενοι)φιλοι.