Διπλωμα οδηγησης

μια χαρα παιδια τους κοβω:)

Εγώ δεν έχω αλλά όσοι φίλοι μου έδωσαν το πήραν χωρίς να λαδώσουν με την πρώτη(στην οδήγηση, στα σήματα κάποιοι στούρνοι κόπηκαν 1-2 φορές:lol:)
Φυσικά και υπάρχουν άτομα που λαδώνουν και το παίρνουν έτσι αλλά αν είσαι σωστός, άψογος δηλαδή και δεν τους δώσεις δικαίωμα δεν μπορούν να σε κόψουν

Αν είσαι σωματαράς ένα άγριο βλέμα αρκεί:evil:
Sorry για το double post

Tην πρώτη με έκοψαν.
Όλα έχουν πάει ρολόι, φτάνουμε στο παρκάρισμα, κι έτσι όπως κάνω όπισθεν φτάνει η ρόδα πεζοδρόμιο. Πριν τελειώσω τη μανούβρα για να παρκάρω, γίνεται η εξής στιχομυθία:
-ανεβήκατε στο πεζοδρόμιο?
-ε…δεν νομίζω πως… ανέβηκα στο πεζοδρόμιο…μάλλον ακούμπησα…
-“μάλλον”? δηλαδή ακουμπήσατε ή ανεβήκατε?

εκείνη τη στιγμή αποφάσισα πως το σωστό ήταν να φανώ ευγενική και όχι αποφασιστική, δλδ να μην απαντήσω "όχι ρε πούστη, δεν ανέβηκα πεζοδρόμιο, κατάλαβες εσύ να ανέβηκα πεζοδρόμιο?"
και κόπηκα.

Ο δάσκαλός μου είπε ότι με έκοψαν λόγω ελλείψεως πυγμής (…) αλλά τη δεύτερη ξέρω ότι κάτι παίχτηκε με λάδωμα πριν καν μπω στο αυτοκίνητο :roll:

Βρίσκουν και τα κάνουν οι φούστηδες…όπως είπα και πιο πάνω αν ήταν κανένας μάτσο άντρας που δεν τους έπαιρνε και τους έλεγα με άγριο τόνο “κατάλαβες να ανέβηκα πεζοδρόμιο?” σιγά μην τον έκοβαν.
Τώρα αν πέσεις σε τέρμα κομπλεξάρα που είναι αποφασισμένος να κόψει και στην κάνει τη φουστιά τον αρπάζεις και τον αρχίζεις

[SPOILER]και την επόμενη φορά λαδώνεις για να είσαι σίγουρος[/SPOILER]

Ή απλά του κάνεις μήνυση για παράβαση καθήκοντος και απόπειρα δωροδοκίας. Και μετά μας φταίει το ΔΝΤ.

Και πως το αποδεικνύεις?

Ο δάσκαλος είναι μέσα μαζί σου νομίζω.

Αυτό δεν το ξέρω πάντως δεν είναι και το πιο εύκολο…αν παίρνει και ο δάσκαλος μίζα…:-k

+άπειρο

Αυτο… Παντα ειναι μεσα στο κολπο και ο δασκαλος

Σήματα μόνο με κάτι τεστάκια πήγα, με τη 2η τα πέρασα.
Πορεία ευτυχώς δεν έφαγα τη μούφα ότι χωρίς λάδωμα δεν το παίρνεις και το πέρασα με τη μία αλάδωτος

Δεν έχω πάρει διπλωματάκι ακόμα … και ελπίζω να μην χρειαστεί να πάρω … Δεν ξέρω μου την δίνει από διάφορες απόψεις το αυτοκίνητο … Από οικολογικούς κ οικονομικούς λόγους μέχρι την καγκούρικη_θα_πηδήξω_μόνο_με_το_αμάξι_που_έχω οπτική που άκουγα όταν ήμουν …νεότερος …
Μέχρι τώρα , εκεί που ένιωσα ότι χρείαζεται δίπλωμα είναι για να νοικιάσεις κανένα αμαξάκι , όταν είσαι σε διακοπές και θες να πας σε περιοχές με δύσκολη πρόσβαση . Γενικά , ελπίζω να ζω κάπου που δεν θα χρειάζεται …

Σήματα με την πρώτη, δίπλωμα δεν λάδωσα (ήθελαν 250 ευρώ) και κόπηκα, αλλά το πήρα με τη δεύτερη χωρίς λάδωμα (τα επιπλεον που πληρώνεις για να ξαναδώσεις ήταν 150 ευρώ πριν 4 χρόνια)…Κατα τ’αλλα συμφωνώ με τον darksoulg7 σχετικά με την οικολογική/οικονομική άποψη…και εγώ που το έχω μόνο στη δουλειά πηγαίνω…(Φιλαδέλφεια - Μαρούσι) γιαυτό άλλωστε και 20 ευρώ βενζίνη μου κρατάνε 2μιση βδομάδες περίπου:p

Πολυτέλεια το αμαξάκι δυστυχώς, ας πούμε για τα πηγαινέλα Κοζάνη-Θεσ/νικη είναι 10Ε τα διόδια, άλλα άπειρα η βενζίνη και για το λόγο αυτό δεν το βιάστηκα το δίπλωμα, το πήρα στα 21. Στην εξέταση προσπέρασα σταματημένο αστικό βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα, μου’σβησε 2-3 φορές και στο τσακ σταμάτησα τον εαυτό μου πριν καβαλήσω ένα πεζοδρόμιο κ όμως το πήρα… Ελάτε όλοι στην Κοζάνη για εξετάσεις :smiley: Σχεδόν όλοι όσοι ξέρω το πήραν με την πρώτη χωρίς λάδωμα, μάλλον ισχύει ότι στις επαρχιακές πόλεις είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι μόνο στην εξέταση, αλλά και στην εκπαίδευση των οδηγών. Δε μαθαίνουμε τίποτα από μηχανολογικά, δεν ανοίγουμε μια γαμημένη φορά το καπό να δούμε τι έχει από κάτω, 5 κουμπιά μας δείχνουν μέσα στο αμάξι, μόνο για την περίπτωση που κάποιος τα ζητήσει στην εξέταση, δε βγαίνουμε καθόλου σε εθνική οδό (εγώ τετάρτη δεν είχα βάλει όσο έκανα μαθήματα) και πολλά άλλα -τουλάχιστον μαθαίνουμε οπισθογωνία #-o

πω, καλά που σε πέρασαν ρε, μαλακία θα ήταν να ξανάδινες μετά από λίγο καιρό που θα ήξερες και να οδηγείς.

Αυτό εξαρτάται και από τον δάσκαλο. Π.χ. σε αυτόν που είχα πάει εγώ, και τα μηχανολογικά μου είχε δείξει (μην φανταστείς κάτι φοβερό βέβαια, τα βασικά), και ξεσκιστήκαμε με την ημισύμπλεξη (που σε άλλες σχολές έχω ακούσει ότι το αποφεύγουν για να αποφεύγουν την πολλή φθορά…!!!), και 4η είχα βάλει θυμάμαι. Για την οπισθογωνία δεν το συζητώ, μετά κατάλαβα πόσο χρήσιμη είναι (βγαίνω από την πυλωτή μου αναγκαστικά με όπισθεν και μάλιστα σε κατηφορικό δρόμο). Εντάξει, όσον αφορά την εθνική οδό, αν μάθεις πρώτα μέσα στην πόλη, στην εθνική θα είναι παιχνιδάκι (στην αρχή φοβάσαι, μετά με τον καιρό συνηθίζεις και αυξάνεις στροφές σιγά-σιγά :wink: ). Ανάλογα, λοιπόν, σε ποιον θα τύχεις.

Μαλακία είναι που οι σχολές -και λόγω του τρόπου εξέτασης- δε σου μαθαίνουν να οδηγείς, αλλά μόνο να περνάς τις εξετάσεις…

Όχι απαραίτητα. Εγώ είχα πάει εντελώς άσχετος με οδήγηση και έμαθα σε ένα μήνα τα βασικά (και τα διάφορα κόλπα που μου έδειχνε ο δάσκαλος). Αλλά κακά τα ψέματα, σε 1 μήνα δεν μπορείς να γίνεις σουπερ-οδηγός… θέλει πολλούς μήνες πρακτικής άσκησης μετά. Το κυριότερο να μην είναι κάποιος “κάγκουρας” με κάλο στον εγκέφαλο και να νομίζει ότι με το που πήρε δίπλωμα έγινε Σουμάχερ και αρχίζει να γκαζώνει… και μετά σκοτώνει κόσμο. Δυστυχώς στην Ελλάδα από τέτοιους έχουμε πάρα πολλούς!

Δίκαιο έχεις, με τόσες τύψεις που μου δημιουργήθηκαν τώρα, θα το επιστρέψω πάραυτα. Μα τι βλάκας να μην τους ζητήσω να με κόψουν, είναι δυνατόν να σκέφτηκα πώς μπορώ να βελτιωθώ σαν οδηγός και χωρίς τη δαμόκλειο σπάθη των εξετάσεων; Να φανταστώ πως όταν πήρες το δίπλωμα ήξερες να οδηγάς;

@St_Anger

Ψιλοδιαφωνώ για την εθνική (προβλέπεται μάλιστα πως η οδήγηση σε μεγάλους δρόμους πρέπει να εξετάζεται) και την οπισθογωνία, αλλά συμφωνώ πως ο δάσκαλος που θα σου κάτσει είναι μεγάλη υπόθεση για τη μετά-το-δίπλωμα πορεία σου