Ονομασια Σκοπιων

Δεν προσπαθώ να την πώ σε κανέναν. Απλά υποστηρίζω πως δικής του -αν όχι έμπνευσης- σίγουρα ενθάρρυνσης ήταν η σύνδεση του εθνικισμού της συγκεκριμένης περιοχής με την αρχαία Μακεδονία κλπ.

Τώρα για τους καθ’ ημάς “πατριώτες” που λες νομίζω απάντησε πάνω-κάτω ο St Anger.
Eπίσης θυμάμαι και μία επίσκεψη του Ανδρέα Παπανδρέου στη Γιουγκοσλαβία τη δεκαετία του '80 (μετά τον θάνατο του Τίτο) όπου η τότε Γιούγκα πρωθυπουργός του έθεσε θέμα Σλαβομακεδόνων, μειονότητας κλπ. τα πήρε ο Ανδρέας και διέκοψε το ταξίδι, ψιλοέγινε διπλωματικό επεισόδιο. Αλλά εννοείται πως τα όργανα άρχισαν για τα καλά όταν φάνηκε πως η Γιουγκοσλαβία διαλύεται οριστικά το '91 και κάποιοι συμπατριώτες μας βρήκαν την ευκαιρία να χτίσουν πάνω στα καρταγκιοζιλίκια πολιτικές καριέρες με πρώτο και καλύτερο τον Σαμαρά! [-X

Μπα, η διαφωνία μου δεν έγκειται στο ρόλο του Τίτο, αφενός δεν ήταν και κανενας κομμουνισταράς, μια χαρά τα είχε βρει με το μοναρχοφασιστικό καθεστώς στην
Ελλάδα ήδη από την περίοδο του Ελληνικού Εμφυλίου, αφετέρου γιατί όντως προωθούσε εθνικιστικές ανησυχίες στους Σλαβομακεδόνες.

Γεγονός βέβαια που βολευε και τις δεξιές κυβερνησεις στην Ελλάδα, γι’αυτό και έκαναν τουμπεκί όσον αφορά την “Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Μακεδονίας”. Και τις βόλευε γιατί ανέμεναν σε μια πιθανή προσάρτηση της μικρής αυτής χώρας, σε πιθανή διάλυση της Γιουγκοσλαβίας. Βέβαια αυτή άργησε χαρακτηριστικά, οπότε και του πουλάκι είχε ήδη πετάξει το 1991.

H κάθε πλευρά προωθούσε την ιδεά της κυρίαρχης κρατικής οντότητας της Μακεδονίας, για τους δικούς της σκοπούς. :wink:

[B]@ Crimson Idol : [/B]

καμία βιβλιογραφία με το θέμα υπάρχει? κανένα σοβαρό βιβλίο εννοώ…

Tσέκαρε τα εξής :

  1. Γούναρης, Βασίλης, Το μακεδονικό ζήτημα από τον 19ο έως τον 21ο αιώνα : Ιστοριογραφικές προσεγγίσεις, Εκδόσεις Αλεξάνδρεια
  2. Βακαλόπουλος, Κωνσταντίνος,Το Μακεδονικό ζήτημα : γένεση, διαμόρφωση, εξέλιξη, λύση (1856-1913), Εκδόσεις Επίκεντρο
  3. Παπαπαναγιώτου, Αλέκος. Το μακεδονικό ζήτημα και το βαλκανικό κομμουνιστικό κίνημα κατά το μεσοπόλεμο 1918-1939, Εκδόσεις Θεμέλιο
  4. Κωστόπουλος, Τάσος. Η απαγορευμένη γλώσσα : Κρατική καταστολή των σλαβικών διαλέκτων στην ελληνική Μακεδονία, Εκδόσεις Μαύρη Λίστα

Σε αγγλική βιβλιογραφία εξαιρετικό το :

  1. Loring Danforth, The Macedonian Conflict : Ethnic Nationalism in a Transnational World, Princeton University Press

Αναφορές θα βρεις και στο :

  1. Mark Mazower : The Balkans, Modern Library Editions

επίτομη ιστορια των Βαλκανίων, εξαιρετική.

Για αρχή πάντως μπορείς να ξεκινήσεις με το εξής (pdf) :

  1. Συλλογικό : Ελληνικός Εθνικισμός - Μακεδονικό ζήτημα (Η ιδεολογική χρήση της ιστορίας)
  • γιατρέ μερικές φορές νιώθω πως δεν με προσέχει κανείς
  • ο επόμενος

Ο Τίτο τα βρήκε με το Ελληνικό καθεστώς ή οι εν ελλάδι σύμμαχοι του μέχρι το '48, προτίμησαν το μέρος του Στάλιν όταν τα έσπασε ο Τίτο με τον Στάλιν;
Δεν είμαι σίγουρος αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα, το σίγουρο είναι πως όταν έκλεισαν τα σύνορα της Γιουγκοσλαβίας για τον “δημοκρατικό” στρατό, αυτό ήταν καθοριστικό για την έκβαση του Ελληνικού εμφυλίου.

Σχετικά με ποιό θέμα βρε Crimson;

Mule αισθάνεσαι πολύ γαμάτος που έβαλες εισαγωγικά στο Δημοκρατικό Στρατό έτσι;

Τσέκαρε 3-4 ποστς πιο πίσω…:wink:

ευχαριστώ πολύ.!! :slight_smile:

να γίνεις σουπερ ήρωας ή σουπερ κακοποιός :stuck_out_tongue:

Επειδή φοβάμαι πως η συζήτηση έχει ξεφύγει από το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, για να μη χαθεί η συζήτηση, δε φτιάχνει κάποιος ένα τόπικ και να συνεχίσετε εκεί τη συζήτηση; Με ένα report από εκεί που ξέφυγε η συζήτηση, οι mods θα κάνουν τη μεταφορά

Έχεις απόλυτο δίκιο, το έκανα το ρηπόρτ, μπορείς να μεταφέρεις.

Ας φτιάξει κάποιος και το τόπικ (δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση κι έτσι δε μπορώ να προτείνω τίτλο ή αν υπάρχει ήδη τόπικ). Κάποιος από τους (άλλους) mods θα κάνει τη μεταφορά. Κι εγώ σε status Cozy είμαι :stuck_out_tongue:

Τα ποστ μεταφέρθηκαν. Εάν υπάρχει ένας πιο εύστοχος τίτλος προτείνετε τον, ευχαριστώ.

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=21769

Kοιτα ωραιο ονομα που ειχα και μου το αλλαξανε.
Τον Χριστιανισμο μου μεσα !

Επειδη μαλλον εσυ ρωτησες.Το Ισραηλ παιζει σε ευρωπαικες διοργανωσεις
για εναν λογο.Γιατι κανενας δεν θελει να σκεφτει τι θα γινοταν
αν το Ισραηλ επαιζε στην Ασια.Σκεψου ποσοι ‘ορκισμενοι’ εχθροι του
Ισραηλ υπαρχουν.Φαντασουν κανα ταξιδι του Ισραηλ στο Ιραν,στο Ιρακ κ.ο.κ.

Επειδη πηγα σχετικα προσφατα,οι Αλβανοι διεκδικουν αλλα εδαφη.
Τα εδαφη των Τσαμηδων στην Δυτικη Ηπειρο.

http://www.newsbomb.gr/ethnika/story/76613/albanos-hrwas-o-megas-alexandros

Οι Αρχαιοι Ιλλυριοι ζουσαν εκει που ειναι η σημερινη Αλβανια,
και η μανα του Αλεξαντερ δε Γκρεητ ηταν απο εκει.
Λογικο το βρισκω.
Οτι βεβαια απο τοτε περασα κανα 200 κατακτητες στα Βαλκανια
και εχουν περασει και 5 χιλιαδες χρονια δεν λεει κατι :stuck_out_tongue:

Η Ολυμπιάδα ήταν η δευτερότοκη κόρη του Νεοπτόλεμου, βασιλιά των Μολοσσών της Ηπείρου
Οι Μολοσσοί ήταν αρχαίο ελληνικό φύλο που εγκαταστάθηκε στην Ήπειρο κατά τη διάρκεια των Μυκηναϊκών χρόνων. Στα βορειοανατολικά σύνορά τους είχαν τους Χάονες, στα νότια σύνορά τους το βασίλειο των Θεσπρωτών, ενώ στα βόρεια τους ήταν οι Ιλλυριοί. Οι Μολοσσοί ανήκαν στο Κοινό των Ηπειρωτών, έως ότου υποτάθηκαν στους Ρωμαίους το 170 π.χ., οι οποίοι έκαναν σκλάβους 150.000 Μολοσσούς.

Επίσης, επειδή είδα πως αναφέρθηκε, νομίζω πως οι Ιλλύριοι ήταν ξεχωριστό κράτος, που πολέμησε και έχασε από τον Φίλιππο τον Β’. Αλλά δε το λέω με βεβαιότητα. Είμαι άχρηστος σε θέματα ιστορίας. Δε το έχω

Απολύτως φυσιολογική η κίνηση των Αλβανών. Και πολύ άργησαν μάλιστα.

Γρακχε δεν ειναι και ετσι.Φαντασου οτι σε ενα παραλληλο συμπαν οι Τουρκοκρητικοι δεν φυγανε ποτε,κανανε ενα ανεξαρτητο κρατιδιο στον Αγιο Νικολαο που το ονομασαν “Κρητη” και σηκωνουνε αγαλματα προς τιμην του μεγαλου Μινωα και του ενδοξου Ιδομενεα.Σε πρωτη φαση εστω πως θα αντιδρουσες σε μια τετοια κατασταση;
Δεν διαφωνω φυσικα με την πρωτη προταση,αλλα αυτο το καλα να παθετε μου φαινεται λιγο καπως