Ονομασια Σκοπιων

Tito says: Klein Mein!!!

Σε παρακαλω εξηγησε μου πως θα γινει αυτο. Ειμαι πολυ περιεργος. :slight_smile:

θα τους κερδίσουμε στο age of empires

Νομιζεις! Οι Μακεδονες γαμουσανε στο AoE. Και ηταν και ξεχωριστη φυλη απο τους Ελληνες ε :stuck_out_tongue:

αφου θελουν να λεγονται μακεδονια να εχουν την ελληνικη σημαια και να τους λεμε μακεδονες
οχι οτι ειναι η καταγωγη τους ελληνικη αλλα δεν γινεται να εχουμε εμεις την Μακεδονια
και να υπαρχει και κρατος Μακεδονια που ειναι λεξη ελληνικοτατη
πως σκεφτηκες οτι ειπα να τους σκοτωσουμε?
τι ειμαι?βαρβαρος? :stuck_out_tongue:

Και πως θα τους πεισεις να το κανουν αυτο? Γιας πες μου το σχεδιο σου? Δε θελουν να λεγονται Ελληνες. Δε θελουν να γινουν μερος της ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ χωρας. Θελουν να εχουν τη χωρα τους και να λεγονται Μακεδονες. Οποτε πως θα καταφερεις αυτο που λες?

By the way, για σενα δηλαδη, αν προσαρτηθουν ΚΑΠΩΣ στην Ελλαδα και επεκτεινουμε τα συνορα μας, θα γινουν μαγικα αυτοματως Μακεδονες και τελειωσε το προβλημα?

οχι
να ειναι οπως ηταν πριν θελω
Σκοπια
ετσι υπηρχαν
αν ειναι ετσι να αλλαζουμε ολοι τις ονομασιες των χωρων και να τα λεμε οπως γουσταρουμε
δεν θελουν να λεγονται ελληνες αλλα μακεδονες
ξερουν ομως τι λεξη ειναι η Μακεδονια?με ποια λογικη αλλαξανε το ονομα ετσι?
και γιατι οι αλλοι ειπαν οκ?

εσυ τι προτεινεις να γινει?

Εγω τα παραταω :?

Και πολύ προσπάθησες

Πολλές αγάπες μαζεμένες τελευταία. :smiley:

*πριν κόψω καμιά φλέβα

καμία βιβλιογραφία με το θέμα υπάρχει? κανένα σοβαρό βιβλίο εννοώ…
(μην ποσταρει κανείς το μαγαζί του μπουμπουκου)

**στην κηδεία του πάτερα της κοπέλας μου, ο παπάς της γειτονιάς το είπε ξεκάθαρα… [B][I]“δίκιο στο θέμα της ονομασίας έχουμε εμείς, γιατί είμαστε περισσότεροι.!!!”[/I][/B]

Πλακα πλακα, και αυτο ακουγεται τελευταια. Εχω πετυχει στο ιντερνετ διαφορους Τουρκους με διαφορα οτι να’ναι “στοιχεια” να λενε οτι ειναι απογονοι των Τρωων (δε θυμαμαι με ποια λογικη) και επομενως εχουν και μακρινη συγγενεια με τους Ιταλους λογω του Αινεια και των απογονων του που ιδρυσαν τη Ρωμη.
Σουρεαλ λεμε.

Προτείνω:

Αλβανία: Δημοκρατία της Δυτικής Μακεδονίας
Σκόπια: Δημοκρατία της Βορειοδυτικής Μακεδονίας
Βουλγαρία: Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας

και εμείς να κρατήσουμε τη κεντρική και νότια Μακεδονία
Έτσι θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, πως δεν το σκέφτηκε κανείς?:-k

Οτι δηλαδη η Βουλγαρια ειναι Βορεια και τα Σκοπια ειναι βορειοδυτικα? :-k

Δεν μπορούν να είναι και οι 2 της Βόρειας Μακεδονίας

Βασικα fail μου. Σκεφτομουν ανατολικα και νομιζα οτι τα εβαλες αναποδα. Never mind. Σκορδο-κρεμμυδι.

Πραγματικά δεν απάντησες τίποτα, για αυτό θα μπορούσες να αποφύγεις τα “άντε γειά”:

Όπως γράφεις και εσύ, οι “Σλαβομακεδόνες” είχαν ασαφή εθνική συνείδηση στα χρόνια των Μακεδονικών πολέμων. Το αν κάποιοι Έλληνες προσπάθησαν να τους προσεταιριστούν/στρατολογήσουν στη γλώσσα τους, κάνοντας χρήση των Ελληνικών “εθνικών μύθων” δεν είναι αρκετό για να αποδείξει πως η καλλιέργεια [B]σλαβικών “εθνικών μύθων”[/B] που να περιλαμβάνουν αναφορές στον Μ. Αλέξανδρο και στην αρχαία Μακεδονία δεν ξεκίνησε παρά μόνο μετά τον Β’ παγκόσμιο.

Για να το αποδείξεις αυτό θα πρέπει να μου βρεις αναφορές από Σλάβους πριν τον Β’ παγκόσμιο που να λένε πως θεωρούν τους εαυτούς τους απόγονους του Αλέξανδρου κλπ. #-o

Σε κάθε περίπτωση, δεν βλέπω λόγο να διαφωνούμε πάνω στο θέμα, αφού και οι δύο λογικά δεν τραβάμε ιδιαίτερο ζόρι με την χρήση του γεωγραφικού όρου (που για να γίνει δεκτό σαν όνομα κράτους θα έπρεπε να είχε έναν προσδιορισμό “σλαβο”, “Βόρεια” ή κάτι τέτοιο για να μην επιτρέπονται εθνικιστικές/αλυτρωτικές “παρανοήσεις”) όσο με τους εθνικιστές των δύο πλευρών (εκεί βέβαια βρίσκονται στην κυβέρνηση και αυτό σοβαρεύει κάπως τον κίνδυνο!).
Εκεί που μπορεί να διαφωνούμε -αν καταλαβαίνω την ουσία του ποστ σου- είναι στον ρόλο του Τίτο στην ιστορία. Εγώ λέω πως σαφώς χρησιμοποίησε την ιστορία με τον Μ. Αλέξανδρο κλπ. για να καλλιεργήσει αλυτρωτικές βλέψεις στον πληθυσμό της πρώην Γιουγκοσλαβίας, να δικαιολογήσει μελλοντική εισολή στην Ελλάδα όταν θα το επέτρεπαν οι συνθήκες, προσάτηση περιοχών κλπ.
Αν εσύ πιστεύεις πώς ήταν ένας “αγνός, ιδεολόγος κομμουνιστής ηγέτης” και δεν είχε τέτοιες “ανησυχίες” τότε προφανώς εκεί διαφωνούμε! :wink:

Ούτε αγνός ήταν, ούτε ιδεολόγος, ούτε - πολύ περισσότερο - κομμουνιστής, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να την “πεις” στον Isis χρησιμοποιώντας τον.
Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο: αφού όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε αμέσως μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, γιατί οι καθ’ ημάς “πατριώτες” θυμήθηκαν να ξεσηκώσουν τις μάζες στο νέο “μακεδονικό αγώνα” περίπου 50 χρόνια μετά, δηλαδή μετά το τέλος της ενιαίας Γιουγκοσλαβίας; Τόσα χρόνια τί, δεν το είχαν “προσέξει” ότι η γειτονική χώρα λεγόταν “Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Μακεδονίας”;

Ε… δεν ήταν ακόμα ξεχωριστό κράτος, αλλά εντός της τότε Γιουγκοσλαβίας.
Έπρεπε να τα έχουν καλά και με τον “σύντροφο” Τίτο κλπ κλπ
Που να φαντάζονταν ότι όλα θα διαλύονταν κάποια στιγμή. Εϊναι επίσης που είχαμε πάντα “διορατικούς” πολιτικούς ηγέτες :roll:

Δεν προσπαθώ να την πώ σε κανέναν. Απλά υποστηρίζω πως δικής του -αν όχι έμπνευσης- σίγουρα ενθάρρυνσης ήταν η σύνδεση του εθνικισμού της συγκεκριμένης περιοχής με την αρχαία Μακεδονία κλπ.

Τώρα για τους καθ’ ημάς “πατριώτες” που λες νομίζω απάντησε πάνω-κάτω ο St Anger.
Eπίσης θυμάμαι και μία επίσκεψη του Ανδρέα Παπανδρέου στη Γιουγκοσλαβία τη δεκαετία του '80 (μετά τον θάνατο του Τίτο) όπου η τότε Γιούγκα πρωθυπουργός του έθεσε θέμα Σλαβομακεδόνων, μειονότητας κλπ. τα πήρε ο Ανδρέας και διέκοψε το ταξίδι, ψιλοέγινε διπλωματικό επεισόδιο. Αλλά εννοείται πως τα όργανα άρχισαν για τα καλά όταν φάνηκε πως η Γιουγκοσλαβία διαλύεται οριστικά το '91 και κάποιοι συμπατριώτες μας βρήκαν την ευκαιρία να χτίσουν πάνω στα καρταγκιοζιλίκια πολιτικές καριέρες με πρώτο και καλύτερο τον Σαμαρά! [-X